Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

corina legat de fosfataza, soare si toate cele.....dimitrie copil indopat cu d3 cu ca si toate cele prin martie am avut surpriza sa descopar coastele usor evazate, dai nebunie mare , plansete, cautat pe net doca ca nu are nimic, eu ce sa stau linistita dai fa fosfataza, calciu ionic, total..tot tacamul analize super bine la centru toate nici la superior nici la inferior..semn ca e ok....insa coastele lui sunt tot evazate si eu nu am un destept de doctor sa imi zica ce naiba sa fac..am ajuns la o pediatra si ma ia direct ca astea sunt sechele ale rahitismului de am plans juma de zi in cdt-ile in care dimi nu a pierdut nici o zi de vigantol a papat corespunzator zic eu...nu stiu in prezent sunt putin deprimata pe acest aspect am inteles ca trebuie sa merg sa fac inot cu el sa nu se duca si mai rau coastele, ii dau ca in fiecare luna timp de 10 zile a 3 luni apoi facem pauza iar analize si sa vedem ce mai este...doca zicea ca din cauza ca a avut asa o crestere rapida probabil trebuia mai mult vigantol pai acum imi zici femeie de ce nu ai zis cand trebuia, eu sa imi dau seama eu sail controlez pai daca eram tata maria de la coada vacii mai stiam eu ce si cum....in fine sutn satula de subiectul asta si nu gasesc exact o portita corecat de tratament, sau un doctor competent.
sper sa reusesti sa gasesti un doctor calumea ca la noi in provincie e jale

stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eli, eu ce sa mai zic ca Arianna are stern infundat si e fata poti sa-i bagi pumnul in gaura de la stern si nu exista remediu Evident, tot pe mine au dat vina dr, pana l-au vazut pe sot, care are si el un stern infundat, dar mai putin vizibil.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Corina .

Si noi luam Fe, e a doua luna, mai avem una, ca printesa avea anemie pe la 2 luni si doctorul a zis ca trebuie sa-i dau. Cu Vigantolul mergem inainte, se mai intampla sa uit sa-i dau, maxim sa zic 3-4 zile pe luna uit sa-i dau, ca de obicei ii dau la a doua schimbare de scutec (dupa ce face prima kk).


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:



stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Bravegirl eu zic ca ai facut f bine ca ati facut analize, uite ca acu ii dai si vigantolu si fier si se va reface.

E asa naspa cand e de dat siropele la bb..acu dau la Ilinkiki si fier, si vitamine..Ea imi plange dimi de foame eu tre sa ii indes alea pe gat. Ba mai mult acu avem si muci si da-i cu ibalgine si panaduale, si cu tantum in gat si cu pivalone in nas, de urla si mai bine..Ofof.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

buna ziua

acum 4 ani in stupul din care face parte Vic am avut parte de mesaje de toate felurile:haioase,ironice,lacrimogene,vesele,triste.....unul dintre mesajele care mi-a atins sufletul tocmai cand voiam sa ma retrag din stup este cel de mai jos....m-a emotionat si mi-a dat putere sa merg mai departe.este un citat din cartea "BUN VENIT BEBELUSULUI"

STII CA ESTI PARINTE ATUNCI CAND ...
- a iesi in oras o zi intreaga presupune la fel de multe complicatii ca traversarea Saharei
- cand descoperi ca intreaga lume este o capcana mortala pentru copilul nestiutor
- cand orice tragedie legata de copii, oriunde in lume, iti strapunge inima
- cand dureaza 10 minute sa cobori din masina
- cand incetezi sa te mai uiti la vitrine cu haine, pantofi, farduri si esti uimit de hainute minuscule si ursuleti uriasi de plus
- cand descoperi ca un copilas ocupa 9/10 din patul pe care il imparti cu el
- cand descoperi ce talent ai sa faci sunete de animale
- cand masina de spalat nu se mai opreste
- cand o baie in doi nu te duce cu gandul la ceva sexi, ci la cantitati uriase de apa si stropi, balonase si rasete

si pentru mamicile ale caror pui se trezesc inca noaptea....
Sunetele 'micute' incep. Fornaiala, plescaitul din buze. Poate ca este doar un vis. Poate ca sunetele vor inceta si va fi liniste din nou. Poate.... Un scancet subtire, insistent.
Bine.
Un parinte coboara impiedicandu-se din pat. Hranit, schimbat.
Capsorul micut se intoarce intr-o parter, ochii se inchid usor, parca se aude un usor sforait.
Ridca-l incet acum.
Incet.
Incet.
Acum doarme, inapoi in patutul sau.
Dar ochii albastri se deschid. Si apare un zambet. Spune 'Ce mult ma bucur sa te vad'.
E timpul sa ne imbratisam.
E timpul sa stam putin de vorba.
E timpul pentru un cantec.
La ora trei dimineata? Ce inseamna timpul pentru prieteni? ....



REVIN CU NISTE RETETE descoperite ieri prin comp si,daca imi amintesc parola, voi pune pe mail-ul comun o carte cu retete.

detalii despre Claudia in al 3 lea mesaj, can,probabil va dormi....sunt multe noutati bune...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

cateva retete de la mamica sexy si dezinvolta din TIMISOARA

FICATEI DE PUI LA CUPTOR CU CARTOFI SI MORCOVI
Ingrediente:
2 ficatei de pui, 2 lingurite de unt fara sare, un cartof mediu, un morcov, folie de aluminiu
Mod de preparare:
Ficateii de pui, dupa ce se spala bine, se pun pe folia de aluminiu si se taie o lingurita de unt in cubulete mici deasupra. Se ruleaza bine folia si se baga la cuptor la foc potrivit circa 1/2 h. Cartofii se fierb bine, impreuna cu morcovii. Dupa ce s-au fiert, se taie in cubulete potrivite si se adauga untul deasupra.

PUI CU OREZ SI MORCOVI
Ingrediente:
40 g de carne de pui (a se evita grasimea), 30 g de orez, 1 morcov mare ras, 250 ml de apa, o bucatica de unt, 2 linguri cu suc de portocale,
Mod de preparare:
Se rumeneste puiul taiat in bucatele. Se adauga orezul, morcovul ras si apa. Se da in clocot, apoi se lasa sa fiarba la foc mic 20 de minute. Se scurg toate, se pun pe o farfurie adanca si se amesteca cu untul si cu sucul de portocale. Se poate servi.


PILAF DE OREZ CU CARNE DE PUI
Ingrediente:
2 cesti de orez, 100g piept de pui, jumatate de ceapa mica (potrivita), 2 linguri de ulei, un morcov micut, frunze de patrunjel
Mod de preparare:
Se pune intr-o oala uleiul si se lasa sa se incinga un pic, adaugati ceapa, morcovul si carnea toacata marunt, prajiti-le bine, apoi adaugati orezul si 2 -3 cani de apa; lasati sa fiarba bine ca totul sa se farame, amestecati sa nu se lipeasca de fundul oalei in timp ce fierbe (eventual daca se ingroasa se mai adauga apa), cand e aproape gata puneti patrunjelul pt. gust.


PESTE DE APRILIE
Ingrediente:
40 g de file de peste slab, 1 dovlecel, 1 morcov mic, putin ulei de masline, o felie de lamaie
Mod de preparare:
Spalati si curatati legumele, dati-le prin razatoare pentru a obtine lamele mici. Puneti legumele pe o foaie de aluminiu, deasupra legumelor asezati fileul de peste, si bagati folia de aluminiu in cuptorul incalzit in prealabil la 250 de grade ( termostat 7- 8). Adaugati cateva picaturi de ulei si de lamaie. Inchideti folia si lasati-o in cuptor 6-8 minute.
Mod de servire:
Inainte de servire, zdrobiti legumele si pestele, si aranjati preparatul in farfuria copilului, dandu-i forma unui peste.


PIURE DE BROCOLI
Ingrediente:
un brocoli potrivit
Mod de preparare:
Se fierbe un brocoli cat pumnul strans in apa cat sa acopere bine si cu putina sare. Dupa fierbere se adauga un galbenus de ou fiert tare si o lingura de ulei (floarea soarelui) apoi se face piureu cu mixerul. Se pune din nou pe foc si se adauga malai extra cat sa se ajunga la un piure potrivit pentru gustul bebelusului tau.


MAMALIGUTA CU BRINZA LA CUPTOR
Ingrediente:
1 1/2 l lapte, 250 gr. brinza de oaie, 50 gr. unt, 400 gr. malai, sare
Mod de preparare:
Se pune la fiert laptele cu sare si cind clocoteste se toarna in ploaie malaiul si se bate cu telul, pina ce malaiul se umfla si absoarbe tot laptele. Se unge cu unt o cratita, se asaza jumatate din mamaliguta. Se pune deasupra brinza rasa si se acopera cu restul de mamaliguta si unt. Se da la cuptor 15 minute. Dupa gust, se poate pune in brinza rondele de la 2-3 oua fierte tari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

CARTOFI FIERTI IN COAJA SI OU
Ingrediente:
1/2 de galbenus (foarte bine fiert), 1-2 cartofi , 1 lingurita ulei de masline/porumb, apa/lapte
Mod de preparare:
Se fierbe oul foarte bine si se pastreaza doar galbenusul. Se fierb cartofii in coaja si dupa ce se decojesc se amesteca cu galbenusul de ou, cu uleiul si cu putin lapte sau apa calda (suficient cat sa aiba consistenta acceptata de copil). Cartofii se pot coace.

Ficatei cu mazare


Timp preparare:

30-35 min

Ingrediente:

ficatei de pui, cartofi, mazare (proaspata sau din conserva), morcov, marar, cimbru, ulei de masline, ceapa verde

Mod de preparare:

Se caleste putin ceapa dupa care se adauga ficateii spalati si se calesc si ei putin.
Separat se fierb cartofii si morcovul taiati felii. aveti grija sa nu-i fierbeti prea tare pt ca mai fierb si cu ficateii.

Se adauga cartofii si morcovul pe jumatate fiert in oala cu ficatei si se lasa la fiert. Se adauga mazarea, sare dupa gust si cimbrul. la final se asezoneaza cu marar proaspat


Perisoare cu Sos de Smantana


Pentru copii de peste 1 an

Ingrediente:

- 400 g carne toccata
- 1 ceasca orez
- 20 g unt
- 50 g smantana
- 2 oua
- 1 lingura faina
- 200 ml lapte
- sare
- zeama lamaie

Mod de preparare:

Carnea tocata se amesteca cu orezul si albusurile, se fac perisoare de marimea unei nuci si se pun la fiert in apa clocotita.
Sosul se pregateste astfel: jumatate din lapte se pune la fiert, se adauga faina desfacuta in restul de lapte rece si se fierb 15 minute. Apoi se pun galbenusurile amestecate cu smantana, untul si perisoarele fierte. Dupa gust se poate adauga si zeama de lamaie.


Orez cu lapte si scortisoara

Timp preparare: 30 min

Ingrediente:

- 1 cana orez
- 1 ling zahar
- praf de sortisoara
- lapte Formula (de sugari) sau lapte normal

Mod de preparare:

Se spala orezul. Se fierbe in apa. Dupa ce s-a fiert se scurge bine de apa si se amesteca cu lapte Formula (sugari) sau lapte normal. Se adauga un praf de scortisoara si zaharul. Se mixeaza totul si se lasa sa se raceasca.

Ficatei cu Spanac

Timp preparare:

30 min.

Ingrediente:

300g ficatei de pui, spanac, unt, sare, orez;

Mod de preparare:

se pun la fiert ficatei se scurg apa dupa se clatesc cu apa rece se pun intr-o cratita se pune un cub de unt, sare un praf, spanac maruntit, o ceasca de orez spalat si se acopera cu apa si se baga la cuptor se lasa circa 20 min.
POFTA BUNA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Bine ai revenit Martutza si multumim pentru retete ! Eu abia astept sa mai fac ceva experimente. Cum printesa e mica, n-am experimentat prea multe, doar combinatii diferite de cam aceleasi legume.


Am si eu o intrebare pentru fetele mai avansate: cand putem sa incepem sa dam rosiile la bb cu seminte cu tot? Eu n-am separator pentru masina de tocat si rosiile pe care le-am pus pentru iarna sunt doar fara coaja (si cotor), dar cu seminte cu tot.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

cucu de la noi,

am lipsit motivat, am avut sindrom postenetrocolic, auzi denumire. a inceput lunea trecuta, ana nu mai manca, ioakim sclifoseli. peste vreo 2z, pac vomita ioakim, scaune multe si moi.a doua zi, ana la fel. deloc febra. dar caca moale si mai imputit. du rahatii la analize, n-a iesit nimic nici coprocultua, nici coproparazitologicu, nici rotavirus, adenovirus etc. dar am tras de am innebunit bocete, planse, scazut 2-300 g, nopti nedormite, dureri ca la colici. acu suntem bine: cu smecta, debridat, ercefuryl cate o juma de capsula de 2 ori/zi. si, desigur, regim, ceea ce e crima si pedeapsa. ce nu papau ei in mod normal, darmite mucilagiul ala de orez...
vorba sotului, care tot repeta cuvantul mucilagiu, si eu ii zic: ce tot il repeti? iar el: pai pana sapt trecuta nu am auzit in viatyza mea cuvantul asta, iar acum mi-a invadat existenta! caci am uitat sa va spun ca si noi 2, plus socrii am luat virusul, de boliram cu capetele in lighean si cu popoul pe wc care mai de care.
suntem pe nan fara lactoza si regim, inca 2 z le dau regim la papa, apoi trec usor-usor pe alimentatia normala, dar raman pe nan fara lactoza inca 7z.

cam asta facem. in rest, tonus bun, dansam, cantam, ne dam in toate mashinutzele din parc.

legat de fier: eu le dau de la 4 luni cate 5 pic/zi, in prima luna le-am dat cate 10. nu le-am luat ever sange, dar eu in sarcina am fost anemica vai mama mea si laptele meu nema fier, deci nici ei. am oroare de intepaturi, la cat au fost intepati la terapie intensiva primele lor 2 sapt. cand imi amintesc cum aveau branulele in cap...
si acum le dau fier 5-7 pic/zi. care-i fobia cu fe? de ce va feriti atata? 5 pic/zi e preventia anemiei feriprive. face ceva rau fe in exces?

eu anei nu-i dau vigantol ca i s-a inkis fontanela aproape de tot, a zis drita sa asteptam pana face diametrul de 45 cm si apoi reluam. lui ioakim, care are cap de 46 sau 47, ii dau 2/zi.

martutza, multumim de retete!
corina, eliza, bafta!si fata prietenei mele e cu coastele evazate, ca si ma-sa, si asta e, las ca o s-o iubeasca si pe ea cineva!
[b]sugu
, naspa cu mucii!

ce le dam picilor pt imunitate toamna asta? oscilo si septilin? hai dati-mi un sfat.

va sarut si mai intru nitel maine, ca de vineri pana luni fug cu husband la mare, uite-asa, ca 2 porumbei.

Mergi la inceput