Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Am ajuns acasa la marele fix, daca mai intarziam afara 2 minute ne prindea furtuna . E drept ca am bagt viteza pe ultimul km (tati cu caruciorul, mami cu printesa in brate, ca sa o tin ocupata sa nu adoarma...).


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Salutare, Barlog!
Gata vacanta. Ne-am intors luni seara, am citit din urma, dar printre bagaje, spalat, mancarici pentru bebici nu am avut timp sa scriu.
Legat de subiectele abordate:
varsta: 11 luni si o zi
nr de dinti: 2 dintisori sus.
greutate: 8830 grame( asta in urma cu doua saptamani, insa mie mi se pare ca nu a mai luat in greutate prea mult de atunci, iar de cand ne-am intors din vacanta, nu m-am invrednicit sa o cantaresc).
inaltime: 76 cm
mancat: inca nu avem probleme cu refuzatul mancarii. Exceptie: cartof, peste.
Inca gatim fara sare si zahar.
Stat in fund: no problemo
Ridicat in picioare: joaca de copii.
Siiiiii... in prima zi de vacanta in etrangere m-a surprins tati stand in picioare fara sprijin in valiza.
De atunci am tot facut exercitii pe plaja ( insa se tot prindea ca vreau sa ii dau drumul la maini si fie punea manutzele jos, fiese agata puternic de mainile lui mami.
Toata faleza era a noastra ( stergeam de praf toate reclamele luminate, caruciorul mergea singur impins de tati, iar maria tinuta de o manuta de mami impunea directia de mers( sinuoasa si cu multe intoarceri).
Marea era atractia favorita ( pleca ca o broasca testoasa in 4 labe sau taras de langa prosop spre apa - de parca depusese ouale in nisip si acum pleca din nou in larg).
Cuvinte si onomatopee spunem o gramada, cantam, dansam, studiem cu atentie orice in jur, nu ne scapa nimik-nimikutza.
Hai ca m-am lungit destul.
fetele si bebicii si urez si eu LA MULTI ANI! tuturor celor care si-au sarbatorit zilele de nastere sau onomastica in intrvalul in care am lipsit.





Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Iulie 2011
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata !

Felicitari pentru asa progrese Moshulik si pentru vacanta frumoasa!

Si "La multe lunite!" ca voi mai aveti doar putin si ii uram "La multi ani!" Mariei.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

Felicitari pentru asa progrese Moshulik si pentru vacanta frumoasa!

Si "La multe lunite!" ca voi mai aveti doar putin si ii uram "La multi ani!" Mariei.

i]Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)[/i]


Hi, hi, hi, multumim!
Maria a racit si astazi a fost foarte nelinistita. A facut chiar si ceva febra ( punctul maxim-39,1).
Acum scriu pe fuga ca doarme foarte agitat si ma cheama din minut in minut.
pup si noapte usoara!

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Iulie 2011
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata barlog !

Moshulik, sanatate multa puiului! Si eu am avut-o cateva zile acum vreo 2 saptamani cu rosu in gatulet, dar a fost doar atat, nu muculeti, nu febra, nu nimic altceva. Si i-a trecut relativ usurel, era gajaita si nu stia de ce nu se mai aude ea ca inainte (ea tipa toata ziua). Bine ca i-a trecut usor, sper sa nu mai trecem prin nimic de genul asta. O sa intreb si pediatra cum s-o imunizez, ca mi-e mila de ea mititica sa se chinuie cu muci si febra si toate cele.

Am reusit sa bag la congelator radacinoasele de saptamana asta, noroc ca printesa doarme draga de ea (dimineata e mai racoare si doarme mai bine, seamana cu tati, ca eu sunt matinala rau). Trebuie sa ma apuc de spalat geamurile din balcon, de calcat... noroc ca am papica de bebe pregatita de ieri, azi doar o incalzesc si ii dau sa pape.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna! Va mai amintiti de mine? Nu am apucat sa citesc ce ati scris, ca am avut multe treburi, dar de luni o voi face. Desi am fost plecati din Bucuresti doar de joia trecuta pana luni, de marti incoace am tot facut treburi: vinete la congelator, facut zacusca, cumparat covor si aranjat casa pentru mers in forta etc. Toate bune! Copil cuminte, papa ca un om mare, adica direct din fruct si repede. Doar coaja i-o tai, in rest, azi a mancat o para complet si repee, iar in zilele trecute, in fiecare zi, cate o pruna, rapid. Asa ca am prins curaj si i-am dat si carnita in fasii si o papa fara probleme. O tine in gura, o mesteca putin, desi ii dau putin, apoi vad ca nu o mai are. Niciodata nu s-a inecat cu ea. Azi i-am dat si legumele pasate cu furculita, dar la final s-a inecat si a vomat o parte. Dar am fost de vina eu, ca am vrut sa termine tot, desi ea mancase super bine: toata para, o pulpita de puisor de tara + un castronel mic cu legume si carne ramas de ieri. Si pt ca ea coopera, am continuat sa ii dau, desi se facuse 11. Si cand i-am bagat penultima doza, pac, tuse, voma si supararea mea, ca am exagerat... In concediu a fost tare cuminte, dar o sa revin cu povestiri. Sper ca si voi sunteti bine, abia astept sa citesc cele scrise. Pana atunci, noapte buna tuturor!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Martutza: Deocamdata nu a fost nevoie sa ii bag carnea in fructe, dar daca nu o manca, i-o bagam, ca ma interesa sa manance, pentru aportul de proteine. Mai tarziu renuntam, dar se pare ca am gasit solutia, sper sa nu se suceasca.

Si legat de suptul in cap si cu fundul sus sau ca un catel, adica pe burta sau chiar in fund, de la noua luni si Iulia are o pasiune. Doar cand e foarte obosita adoarme intinsa in pat langa mine, dar daca mai are inca bateriile incarcate, face numai figuri, pastrand insa sfarcul in gura. Atata se frichineste...., dar mi-e asa draga, ca nu stiu ce m-oi face cand nu va mai suge. Cred ca e varsta cand vor asa, ca vad ca si la tine si la Bravegirl pozitia de supt s-a schimbat.


Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Bine ati revenit Elfica si bravo pentru trebi !
Am bagat si eu la congelator vreo 10 kg de vinete coapte, zacusca n-am facut anul asta. Am vreo 12 sticle de rosii in suc (au si seminte, dar na, pentru la iarna sunt bune). Plus fasole verde pentru printesa. Si niste fructe, cirese, visine, mure.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Dupa ce ma laudam saptamana trecuta cu greutatea printesei, asta-seara a avut numai 6,820kg. Eh, si ma bucurasem ca a mai trecut un prag . Asta este, nu am cum s-o fac sa puna pe ea. Noroc ca papa bine, e vioaie, se joaca toata ziua, e agitata, mamamama-ieste cat e ziua de lunga si la toate cele...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Amelia, lasa ca o sa faca si ea 7 kg. sa-ti treaca supararea.
Si acum sa va zic de je...mama 'inteligenta' cum ma pretind, nu i-am mai dat gupilului vigantol, ca de, mergem aproape zilnic la plaja si isi sintetizeaza singur vit. D. Si surprize-surprize: martea trecuta am fost la dr, mi-a zis ca ar trebui sa-i dau, si sa-i dau si profilactic fier. eu NUUUU...haideti sa intepam gupilul, sa stiu ca ii dau ca are nevoie. Zis si facut: s-a dus tati cu voinicul la intepat. Voinicul f cuminte, n-a zis nici pas. Azi au venit rezultatele: o ffff usoara anemie, deci dam Fe profilactic, nu tratament si fosfataza alcalina imensa, semn ca nu are sufiecienta vit D. Concluzie: nu mai stiu pe cine sa cred/cum sa fac. Repetam analizele la un an, sa stau eu linistita. pana atunci ii dau 10 pic Fe si Vigantoletten de 500 UI.
Deci ce spuneam astia cu statul la soare, nu a fost adevarata in cazul nostru. In plus, iau si eu vit si Fe, ca cica dc eu nu iau supliment, nici laptele meu nu are suficient Fe.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput