Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Adi, din pacate, eu n-am mai iesit d emult sa mananc peste, ca sotul nu mananca. am tot zis sa ajung la Kazeboo, e o plaja cu terasa, piscina. acolo au de obicei peste proaspat. anul asta n-am ajuns, desi e f aproape de mine.
Amelia, felicitari pt cele 7 kg!
Despre noi....P. a cazut vineri din patul mare, direct in fatza, curs sange din nas, inecat ca adormise cu o bucatica de pruna in gat data d e socrela, fugit la spital. Facut control chirugie, orl, eco, etc...copilul bine, mama traumatizata. m-am lecuit de lasat copilul singur in pat. El nu adoarme decat la san/in brate, si dc il pun in patut se trezeste. asa ca il asez in pat si stau putin cu el. ii pun suluri din alea mari de la Ikea si acum le-a escaladat si poc in nas. Mi-am adus aminte ca din acelas motiv m-am mutat cu A. cd avea vreo 9-10 luni cu salteaua de la pat pe jos. asa am dormit pana am intarcat-o
Aseara l-a adormit buni si l-a ps in patut. s-a trezit dupa 20 minute. l-am alaptat, l-am pus in patut imprejmuit cu perna de alaptat. a dormit de pe la 21.45 pana la 2. m-am dus se mai multe ori sa verific dc mai respira nu mai dormise atatea ore legat de ffff mult timp. In ultimul timp, de cd cu dintii, se trezeste de cateva ori/ora.
Legat de mancare....e usor sa dai sfaturi dc ai un copil care mananca si mai ales nu e alaptat exclusiv. Eu ma lupt mereu cu mine insami. Cd vad ca nu mananca, ma gandesc ca ce adult formez eu? daca nu are o baza sanatoasa, va avea sigur probleme. si sunt tentata sa-l pacalesc sa manance, oricat d eputin. apoi zic ca stie el mai bine, si dc e vesel, vioi, doarme, umple pampersi, sa-l las in voia lui. asa ca eu inteleg mamele care fac tot felul de combinatii ciudate. eu acum doar galbenusul i=l dau in iaurt, in rest il lasa sa manance cat/cum vrea. Mananca f bine fructe (mai ales caisa), cereale max 100g, dar facute groase, iaurt mananca si cate 2 din alea bio de 150g. in schimb legumele si carnea e jaleeeee...a mancat mai bine cd i-am dat din supa Ariannei. Peste fiert/abur nici nu vrea sa auda. in schimb aseara am facut pastrav la gratar si a mancat si el sa zic vreo 20g. merge bine in picioare tinut de manute. se joaca f frumos cu Arianna...de fapt el incearca sa ia o jucarie, ea il lasa 3 min si i-o ia si tot asa. Dar il tine ocupat

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Multumim fetelor !

Mica mea nu da semne ca ar vrea vreodata sa mearga. E asa de bine la mami in brate....


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

amelia multumesc de urari.
adipapazi la multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

La multi ani!!!!!Adipapazi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

La multi ani Adina! Multa sanatate si bucurii alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata barlog !

Aseara am fost la doctor cu printesa, s-a linistit cand a vazut ca sta singurica in fundulet si inca sta bine, n-are tendinte de cadere pe nici o parte. Mai greu a fost cand si-a dat seama Cristiana ca e cam departe de mami si a lasat boticul sa planga. Draga de ea, ca e frumoasa si cand plange (cioara, deh...). Ii ramasese o lacramioara suspendara pe obrajor dupa asta .
In rest, cica se vad mugurii dentari, dar nu se stie cand apar dintisorii.
Si ca sa doarma mai binisor noaptea ne-a zis sa-i dam siropel calma baby ca poate o fi de la dinti foiala pana la miezul noptii. E drept ca aseara a adormit mai pe la 22.30-23.00, dar era si super obosita, peste zi dormise doar vreo 2 ore adunate.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana.b spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

............
azi au papat budinca de dovlecel cu ou si biscuite, basca branzica si putin laptic. foarte buna.
.......................

Adi, mami de ana si ioachim


imi poti da si mie reteta, te rog!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Cucul buna!

martutza cum merge cu olita? de cate ori o pui pe zi? Noi doar o data reusim..Face Linka cisi si Maruta nu prea..
Legat de Fe asa e-sunt unii dr de baga fara analize. Noi le-am facut ca ne-a dat trimitere si doar ILinca are fier cam la limita de jos si ne-a zis sa dam o luna 10pic/zi.
Ne-a mai dat si vitamine Pikovit. Ia careva dinastea? Nu am observat sa aibe pofta mai mare de mancare..Ea manca ca si sorsa la cantitate, nu are fite.duar ca cre ca e mai agitata.

diana.b ce legatura e intre tranpiratu excesiv si lipsa fier? ca mie nu prea imi e clar..
Reteta la cuptor poti face un soi de mancarica: eu fac cu cartof, morcov, dovle, ardei, ceapa usturoi, o pulpa pui. Dau mai intai intr-un fiert puiu (e de tara dinala sportiv); apoi pun in oala morcov, cartof, puiu, ceapa, ardei, acopar cu apa putin si un piculet ulei. Dau la cupt. Cand sunt fierte morcov+cartof adaug dovlecei toaiati mai mic si usturoi. Se mai suceste puiu de pe o parte pe alta. LA final adaug cimbru. Miruase demential si toate legumile capata gustu ala de pui.
Cine stie poate Tudor o sa pape carnita dc e preparat asa..Adevaru e ca are gust super bun piureul ala si pt uamenii umani.

Cum ai facut pastele bologneze pt bb?

Lorin bine ai revenit! Ce tare ca iti duarme noaptea! Progr vostru e cam ca al nostru cu dif ca noi la 19.30 avem iaurt cu banana sau gris sau orez. Lp doar siara si dim.

Adi am pus retetele la comun (pe gmail) /indeplinit ordinut dna sergent major!. Mai gasiti retete bb si la fb, postate pe documente. Care nu gasiti dati-mi de veste ca va dau mail. Kiss!
si sa nu uit LA MULTI ANI!

Amelia felicitari pt marea SapteKilista!! Ilinca ramane deci la 9luni mica barlogului..are vreo 6.9. Gina Gogean ii zic mai nou, se urca pe orce, se catzara pe bibloteca, pe canapea se ridica tinandu-se la misto doar cu o mana..
E mica Cristiana va merge ea la timpu ei.

In sfarsit i-a dat si lu Ilinka un dinte azi sus! a spart . Are unu jos si asta sus pe aceiasi linie. Ieri le-am luat sandale tiuitoare,le tiu de manute si merg in ele, le place la maxim .

Sunteti peaici fete care mergeti in Parcul Morarilor sau parcu Florilor?




Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

buna fetele

Adina pt ieri. te admir ff mult pt ce retete faci la bebei si cata rabdare ai cu ei. pt o super mami
cand ai timp, poate ne scri si noua cum faci retetele alea, ca tare bine mai suna

Corina cred ca nu exista bebe sa nu cada macar o data.stiu ca e traumatizant pt noi ca parinti. bn k totu e ok si nu are nimic. stai linistita sicu papica, o sa pape pana la urma si legume si carnita.

Amelia felciitari pt cele 7kg. cum au zis si fetele, fiecare copil are ritmu lui de crestere. asa ca nu te lua dupa grafice sau alti bebei.bn ca e sanatoasa. si eu ii dau seara inainte de culcare calma b, acu probl e cand adoarme. dc se culca intr 8-9, la 2-3 e in picioare pt papa si la 7 da trezirea. dc adoarme intre 10-11, se trezeste la 6 papa si mai doarme pana la 8-8.30. eu ii dau si laptic de noapte cu cereale inainte de culcare, in speranta ca nu se mai trezeste, dar mai mult de 5 nopti dormite cap coada nu am avut in aproape 8 luni.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

hello again,
multumesc din suflet pt toate urarile, sunteti very dragutze!
reteta de budinca de dovlecel: fierb cateva cuburi de dovlecel. pun dovlecelul fiert intr-un castron. zdrobesc cu mana 2-3 biscuiti peste dovlecel, torn putin lapte (praf sau de vaca 3,5%), apoi fac un amestec cu 2 galbeusuri de ou cu o nuca de branzica pt ei si putin lapte, ca sa se fluidizeze, apoi torn amestecul asta peste dovlecelul cu biscuiti (petit beurre sau leibniz) si dau la cuptor. cand pasez, mai pun lapte ca sa se fluidizeze. iese dulce de la biscuiti si cu gust de crema de zahar ars.
in loc de dovlecel puteti pune morcov sau paste.

piure de cartof cu dovlecel si broccoli, unt si lapte, plu s un strop de sare/ulei de masline, cu orice carne.

ceapa, kapia si morcov calite in mai mult apa decat ulei, peste care pun dovlecel, cartof, pastaie, las putin sa isi ia gustul din ceapa, apoi adaug putina apa si ori fac la foc mic, ori la cuptor, la sfarsit adaug carnea deja fiarta si las 10 minute la gramada.

dovlecel umplut: carne tocata de curcan/vita cu orez, ceapa, morcov, le pun in dovlecel si fierb in suc de rosii.l toate legumele mai pun si pastarnac/ frunze de patrunjel.

pere curatate umplute cu branza/biscuite/lapte (in loc de biscuite, pun si pandispan fct in casa) si pus aceeasi compozitie si peste ele, date la cuptor.

cam asta papa ai mei.
ana nu mai mananca de 3 zile nimic cu linguritza. tine mancarea in gura, gura deskisa, apoi cade tot si se enerveaza.
papa numai 4 bibe de LP cu cereale.sper sa fie de la dinti. maine vine pediatra, abia astept.



Mergi la inceput