Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

hello,

martutza,
corina, subscriu la ce zice martutza despre asociere. relax!
azi au papat budinca de dovlecel cu ou si biscuite, basca branzica si putin laptic. foarte buna.
maine le fac legume cu curcan si poimaine repet oul de azi. se inkeie saptamana apoteotic, cu 1 vita, 2 oua, 1 pastrav si 3 curcan. azi le dau si sfecla rosie cu banana si iaurt.
maine ma trezesc la 6, cand ii gasesc de vorba intre patuturi, apoi fac papa pt 2 zile si plec cu husband la munte

imi iau, desigur, si o carte: ori intalnire cu un necunoscut, ori ultimul jurnal al lui cartarescu.
fug sa fac mani-pedi in timp ce vitor newman cine stie ce mai face, ca de murit mi-am pierdut speranta...cre ca filmul asta ar trebui sa se numeasca nemuritorii, nu tanar si nelinistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

eliza cri, ma bucur ca ne-ai scris. esti o eroina. bravo. faci foarte multe si se vede cat de mult iti iubesti familia. bravo voua!
amelia, vreau sa te incurajez: fetita ta va fi fosrte bine. tu trebuie sa fii prima care sa ai incredere in ea. ce daca nu se ridica sau nu merge? nu mai compara copilul cu altii, are ritmul ei. ce daca nu are jdemii de kile? o sa le aiba. fii optimista. da-o-n ma-sa si pe pediatra cu pretentiile ei: daca e asa buna, sa regleze situatia si sa vina ea la tine sa o indoape pe fetita. ma enerveaza drii astia care au doar teorii, nu si solutii practice. bafta multa! va fi bine!
sugu, ete ca le-am dat cu albush. ei au mancat albush de ou in niste perisoare mai demult si nu au alergie. iar acum am pus 5 oua la o tava imensa, in para lor am pus juma de bucata, 2-3 cm patrati. cat albus e in bucata aia? mi se rupe, le-am dat. ba kiar are si zahar pandispanul, dar si cerealele au, si biscuitii nestle/hipp, asa ca...nu are ce sa le strice la pandispanul meu, asa am hotarat io, cu de la mine putere.
nu le-a aparut nicio buba.
corina, hai ca ma denaturez si eu: wendu asta plec la munte, peste inca 2 la mare, no kids. basca praga in octombrie.
azi le-am fct dulceatza de caise pt la iarna-primavara sau cand om avea voie.
o la toate!
fug la nani

Adi, mami de ana si ioachim


Imi super place de tine [like!]... dreptate ai ca e zahar in astea de copii si un gram de albus cat o fi fost in pandispan sigur nu le-a afectat nimic.

Mulumim de floare :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

seara buna fetele

a kg la copii auziti ia sa ma lase doctori acestia ca daca are prea mult e supraponderal ,daca are prea putin ca e sub grafic ,ca e distrofic , ca bagai vitamine, bagai fier...asa de capul lor fara sa tina cont de fizionomia parintilor sau de analize....

da la copii acum vitamine sa se faca in adolescenta cat casa sa ma injure de mama focului

eu cand am fost cu anto la controlul de 7 luni ca e slaba, da vai e distrofica -ea tinea cont de inaltimea feti si raporta la ea ce kg ar trebui sa aiba ,da de ce nu tine cont si de varsta feti???-ce sa ii fac eu feti daca era lunga ca de 9 luni si papa fata de toate...in fine i-am zis ca eu nu ii bag neam de vitamine si sa ma lase

eu va zic la toate mai bun doctor ca instinctul mamei nu e nimic

intradevar daca copilul e moale, apatic, nu rade ,nu se joaca e o problema da atata timp cat e activ eu zic sa va linistiti cu kg si mers -dimi a plecat la pasi tinut de manute pe la 10 luni era foarte gras si evident scheletului si musculaturii ia fost destul de greu sa se adapteze, deci mare atentie si la kg copiilor acum nu va asteptati ca un copil de 10 kg sa aiba mobilitatea unuia de 8-...avem o colega dincolo la ursuleti care ne zicea ca copi nu sunt niste robotei si mare dreptate avea

mai scrieti de meniuri ne mai dam seama ce sa mai gatim ce sa mai facem ca uneori am asa o lipsa de idei de mama mama

va doresc si eu o seara placuta si un week-end dupa placul fiecareia, la cada in apa si muuuult relax ...hihi da nu o fac nici pe aia e scump dom'le gazul

fug

stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ramo, multam fain de fan club

dragilor,
m-am trezit de la 5 ca sa ii dau anei lp, ca aseara a sarit cina, pur si simplu nu a vrut niciun strop.ioakim sarise faza cu iaurtul, asa ca a ras 330 lp.
la 6 trezirea definitiva, skimbat 2 copii, hranit ioakim, fiert apa pt biberoanele de diseara (doamne, oare cat mai fierbem apa asta? abia astept sa vina pediatra sa ne dea verde la apa nefiarta, ceea ce voi face oricum dupa 10 luni), fiert curcan si legume pt maine, facut budinca cu dovlecel de ieri si pt azi, culcat ana la loc acum cand va scriu, mai am sa culc tatarul si sa ma machiez (dupa ce dau covoarele cu vanish, desigur, e ratiunea vietii mele), imbrac, parfumez, aranjat parul din 2 perii in 3 secunde etc, ca plecam pe transalpina FARA COPII!

de luni va experimentez retete noi. sugubino, ti-am dat odata neshte retete sa le pui nush unde la comun. facushi treaba au ba? ca gasiti acolo de toate, de la piureul clasic de cartofi la pui cu piersica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata si de la noi!

Astept sa se trezeasca printesa sa pape fructele.
Mica mea papa binisor, eu nu-mi fac probleme cu astea. Am bagat saptamana asta si galbenusul de ou (la pranz) si bag sama e ca ma-sa, ii plac oole...

Azi-noapte s-a trezit iar la 2 si am stat cu ea in brate pana la 3 (aproape), dupa ce ma urlase vreo 10 minute de l-a trezit pe ta-su. Mi-a zis al meu ca se aude de jos din intersectie cand urla, a auzit-o intr-o zi cand venea de la serviciu (noi stam la 5 + 2 - etajele de la banca). Va dati seama ce injura vecinii la greu. N-am ce sa le fac, asta-i viata.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Am vrut sa mai intreb ceva: cum faceti voi ca atunci cand se trezesc puii sa nu urle, ca pe mine ma dispera printesa, indiferent ca se trezeste noaptea sau ziua, ea urla. Noaptea sunt oricum chiauna, da' ziua ce-i pot face sa nu mai urle? Ma gandesc cu groaza ca o sa raman fara laptic in curand si noaptea va trebui probabil sa ma scol din 20 in 20 de minute sa-i fac cate 20 ml de lapte...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Pentru ca-s uituca (si as fi zis ca imi revine neuronul, dar cred ca s-a incurcat pe drum), ii urez "La multi ani!" lui Inacat, pe 17 am uitat .
Am o foarte buna prietena nascuta in aceeasi zi cu tine mamico, n-ar fi trebuit sa uit ...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Fetelor am intrat repejor (sotul e pe laptopul meu) sa anunt marea victorie: a ajuns printesa mea la 7 kile!!!! Adica 7,020 asta seara. Asa-s de bucuroasa !!!

Maine am in plan sa coc vinete. Sper sa termin cu ele macar de copt, de curatat vad eu cand si cum...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata barlog !

La multi ani adipapazi! Sa ai parte de tot ce-i mai bun si mai frumos!


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

neatza,
multumnesc mult, amelia!
tre sa va dau de ca mai imbatranesc cu un an!
reveniram de pe transalpina, unde am fost noi si tot restul tarii, masina langa masina, gratar langa gratar, manea peste manea. frumos peisajul, dar raman fan transfagarasan, e mai stancos i mai cu vegetatie. ranca aia nu mi-a spus nimic.
acum am trimis copiii in parc si fug si eu dupa ei, ca mi-am fct exercitiile cu noii mei pantaloni de neopren in care transpiri ca naiba.
mai am un drum la piatza dupa pepene si apa, plus sa ma inscriu la un curs, apoi program de bebelushi. diseara sper sa il scot pe husband la un peste undeva.
apropo de peste, sa imi zica si mie bravegirl unde pap mancare fish in mamaia sau pe langa. parca vbea odata cu elfica despre asta.te rog frumos!
ana are 4 dinti jos, niciunul sus, de 2 zile nu papa, tine papa in gura si urla.o fi de la astia 2, ultimii,care ies acum. ioakim a ramas cu 2.
felicitari, amelia, pt 7 kg!
fug la treburi!va pup si va multumesc de urari!


Mergi la inceput