Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Bun gasit barlog!

Au intrat banutii, acum nu stiu daca alocatia si indemnizatia intra impreuna pe card, ca daca e asa m-am linistit. Mai grav e sa nu, si sa nu-mi fi dat alocatia copilei de 2 luni, ca fac scandal. O sa merg sa intreb care e valoarea indemnizatiei, ca nu stiu, mi-a bagat o data 2 luni si luna asta, si-s valori diferite, ca pe mai am avut mai putine zile de indemnizatie (CM-ul s-a terminat in mai, pe la inceput).

In alta ordine de idei, mandra mea ma trezeste noaptea la fiecare ora, se mufeaza putin (uneori mai mult) si adoarme la loc. Sunt faramite faramitate din cauza asta, dar nu stiu ce sa-i fac sa nu se mai trezeasca. Ea seara papa lapte cu cereale, cam 210ml si totusi se trezeste toata noaptea. Ziua nu se trezeste cat doarme, numai noaptea...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna
pt bucuresti, alocatia+indemnizatia intra in cont in data de 17 ale lunii
luna trecuta a intrat pe 14
alocatia e in valoare de 200 lei per copil, suma pe care o va primi pana la implinirea varstei de 2 ani, apoi alocatia va fi de 42 lei, atat e acum, o nimica toata


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Merci Mirela , m-ai scutit de intrebari intrebatoare...




Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

Merci Mirela , m-ai scutit de intrebari intrebatoare...




Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)


cu placere

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

eliza cri, ma bucur ca ne-ai scris. esti o eroina. bravo. faci foarte multe si se vede cat de mult iti iubesti familia. bravo voua!
amelia, vreau sa te incurajez: fetita ta va fi fosrte bine. tu trebuie sa fii prima care sa ai incredere in ea. ce daca nu se ridica sau nu merge? nu mai compara copilul cu altii, are ritmul ei. ce daca nu are jdemii de kile? o sa le aiba. fii optimista. da-o-n ma-sa si pe pediatra cu pretentiile ei: daca e asa buna, sa regleze situatia si sa vina ea la tine sa o indoape pe fetita. ma enerveaza drii astia care au doar teorii, nu si solutii practice. bafta multa! va fi bine!
sugu, ete ca le-am dat cu albush. ei au mancat albush de ou in niste perisoare mai demult si nu au alergie. iar acum am pus 5 oua la o tava imensa, in para lor am pus juma de bucata, 2-3 cm patrati. cat albus e in bucata aia? mi se rupe, le-am dat. ba kiar are si zahar pandispanul, dar si cerealele au, si biscuitii nestle/hipp, asa ca...nu are ce sa le strice la pandispanul meu, asa am hotarat io, cu de la mine putere.
nu le-a aparut nicio buba.
corina, hai ca ma denaturez si eu: wendu asta plec la munte, peste inca 2 la mare, no kids. basca praga in octombrie.
azi le-am fct dulceatza de caise pt la iarna-primavara sau cand om avea voie.
o la toate!
fug la nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Neata la toata lumea! pt doritoare!

Sugu si eu i-am dat Deliei deja ou intreg fiert. Intai am testat-o cu o bucatica, apoi jumate si tot asa. E clar ca nu are alergie. Si pe prima am testat-o tot pe la 9 luni. Nu trebuie sa faceti strict ca la carte.

Amelia, are dreptate Adina. Asa a fost si prima mea fetita, mai slabuta, asa a fost felul ei, desi mananca. La 10 luni avea 7 kg si ceva, la 1 an 8 kg. Acum la 2 ani si 9 luni are 11 kg si ceva. Si crede-ma ca mananca, nu am avut probleme cu ea referitoare la mancare niciodata. Probabil are arderile mai rapide. Mie pediatrul mi-a spus sa am grija sa nu indop copilul ca poate da in anorexie daca o fortez.

Eli

Si noi am avut vreo 2 saptamani de foieli si tanguieli noaptea insa daca o luam langa mine se linistea. Apoi am vazut cauza: primii 3 dinti dintr-o data, plus al 4-lea care sta sa iasa.

O zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

buna dimineata

matza si Goe inca dorm asa ca bag si eu 2 vorbe si un cuvant
Zana are rosu in gat si tone de muci.Ia Sumetrolin,aerius,Paracetamol si puf in nas.MAnanac prost si doarme prost din motive de muci...fornaie ca locomotiva ziua si sufla singura nasul..o sterg cu batista dar sau cam inrosiy narile si face rana si nu stiu cum sa mai fac
Victor la fel ca Dimi vrea sa o ingrijeasca, se joaca cu ea pe jos,ii arata animalele in carti si ma striga cand sunt in bucatarie daca matza ajunge pe la mobila sau pe sub masa.La culcare e jale ca vrea si el sa "stau pe tzatzica ta mami" iar matza adoarme doar mufata asa ca lui ii pun un film la dvd in sufra si il rog sa ma astepte pana adoarme principesa.Din pacate adoarme cam greu si dupa 40 min o apuca amocul daca nu sunt langa ea si il las saracul neogoit si fug la ea.Apoi o mut pe ea in patul ei si pe el il aduc in dormitor langa mine.Dimineata dupa suptul de la 6 o pun in pat langa noi si cand se trezeste (mereu prima) se ridica in fund si isi face "bravo",daca nu o baga nimeni in seama se suie pe frasu si-l trage de nas si rade.Si asa ne trezim.
Mesele:
6-tzitzi
8-un pic de tzitzi de rasfat
10-cereale sau iaurt sau fructe cu biscuiti
11.30-12 daca pica de somn mai baga un pic tzitzi si doarme vreo ora-max 2
14-legume cu carne/ou/peste-azi fac mamamliguta cu ou,iaurt,branza dulce si un strop de unt
18-18.30-cereale/iaurt sau fructe-altceva decat dimineata
20.30 baga 150 ml ceai sau tzitzi daca suntem in casa si max 50 min somn
22-20.30tzitzi
Adoarme de obicei pe la 22.30-23...uneori a mai facut figuri si se trezea din juma in juma de ora si ma tzinea in picioare pana la 1 ..aseara am scapat la 23.30

Eliza -jos palaria.Faci destule si vad ca faci fata cu maturitate si umor.Bravo.Eu calc doar ce arata rau altfel nik,mopuiesc,sterg praful si aspir de 2 ori/sapt doar si dezinfectez doar sambata.La cuptor eu fac ghiveci de legume:morcov,telina,ardei,rosie,cartof,dovlecel,ceapa mica,un catel de usturoi si 2-3 teci fara atze.Pun si carnea semi fiarta,apa si un pic ulei si ruuuupe la cum baga.

Elfica tu ai manca fructe cu carne?...nu serios si fara suparare dar lasa copila in ritmul ei.Incearca sa faci mancare ca pentru oameni mari dar fara rantas si sa-i pasezi cu furculitza,eventual fierbi muuuult carnea si o tai f marunt din cutit si o pui alaturi.Lasa sa-si bage mainile in ea,sa experimenteze.CLaudia de 1 sapt nu baga mai mult de 100g la o masa si nu da semne de infometare,se joaca,doarme e ok...succes si rabdare.Nu mai compara copila ta cu nimeni...tu esti unica nu esti ca altele,asa e si ea.Mai nou in ziua in care fac ciorba pt noi (vita,pui,curcan sau perisoare de vita) ii dau si ei pt ca eu nu pun delikat in ciorbe iar sare moderat ca sunt cu probl cu rinichii ...si sa stii ca devoreaza....incearca... nu ai ce pierde.In ciorbele noastre exista echilibru intre legume zic eu...nu sunt o morcoveala ca la ei.

Sugubina...da tot pe la 1 an si 8 luni au scapat si surorile de pampers.Eu din motive de cresa la care e obligatoriu sa faca la olita invat fata cu "monstrul" de acum.Asa cum am invatat-o cu lingurita.Nu vrea sa invete sa se tina pana vin eu cu oala ci sa invete sa fac la oala, si , pe cat posibil sa fie cat mai putin cu mizeriile in pampers la fund si pasa.

Adi...bravo la tine...imi place ca citesti,ca te-ai simtit bine la Moeciu si mai ales imi place cum iti cresti copiii.Intr-adevar in borcanasele cu legume e sare,in biscuiti si cerale e zahar,alte natii dau la copii fasole,linte,capsuni...doar noi suntem isterici si speriati de bombe.Exista dr care fac din tzantar armasar sau,care,de teama ca parintele are obiceiuri culinare proaste baga interdictii si bau-bauri.Eucred ca o alimentatie echilibrata si intr-adevar diversificata nu face rau copilului atata timp cat se respecta regula celor 3 zile intre alimente noi (pt eventualele si nefericitele cazuri de alergii) si regula bunului simt in dozarea condimentelor de orice fel.Eu maine vreau sa-i fac galusti.Cat albus sa fie intr-o galusca?Sper sa nu am probleme.

Mirela bine ca ai macar un motanel mai cuminte si docil ca altfel nu te vedeam bine .Hai ca poate gasesti anul viitor resurse si stai mai mult la munte si va fi si mai amuzant cu ei tavalindu-se in iarba.

Fluturasha si la noi tot dintii au dat foieli.

Bravegirl...el nu face nici o asociere,doar tu o faci,el actioneaza instinctual.Lasa-l in pace si incearca sa-l asezi pe spate daca mai sta (eu din cauza asta nu mai pot alapta afara ca matza suge ori culcata cu picioarele pe mine si cu o mana pe cealalta tzitzi ori in fund )si lasa-l ca se linisteste el din batzaiala.

Diana de ce sa-i dai fier?I-ai facut analize?La Vic,pt ca era mai spalacit toate "binevoitoarele " imi spuneau ca e anemic si sa-i dau Fe.Dr mi-a zis ca semnele externe ale anemiei sunt palmele si urechile albe sau alb-galbui.El le avea roz si tot nu am crezut-o asa ca am rugat-o sa-l intepe sa-i facem hemoglobina.Aiesit super ok si eui m-am simtit ca un macelar ca nu am crezut si l-am chinuit degeaba.Verifica tegumentele,fa analize dar sincer nu baga fe degeaba ci doar cu motiv.Doar la noi in Ro se da Fe sa previna anemia-produs de sinteza nu alimentatie cu produse bogate in fier -si Nurofen preventiv la vaccin sa nu faca febra....de parca corpul nu are voie sa invete sa se apere si sa sintetizeze singur.Sincer eu as da mai curand spanac,ficat,galbenus de 3 ori/sapt decat medicamente.Parera e mea nu e un sfat.Tu faci cum simti ca e bine pt copil.Pana la urma tu si dr sunteti responsabile de sanatatea copilului nu eu.Sa ma scuzi daca ti se pare ca gresesc cu ceva.

S-a trezit mandra si de 10 min stau cu ea in brate si scriu cu o mana...ma duc sa-i dau cereale si sa verific mancarea de conopida ca e pe foc.
si un weekend minunat si linistit,sanatate si nopti fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana.b spune:

Pana la urma, motivul pentru care scriem aici este sa ne spunem fiecare parere si nu trebuie sa ne scuzam de un anume punct de vedere. Eu sunt convinsa ca fiecare ne crestem copilul cum consideram noi mai bine si daca altcineva face complet invers, nu inseamna ca greseste. In ziua de azi, parerile sunt atat de diferite, incat daca incerci sa gasesti ceva cu care sa fie toata lumea de acord e ca si cum ai reusi sa opresti timpul in loc.
Asadar, nu te mai scuza...

Problema la Tudor al meu e ca nu accepta carnea si nici oul, cu alte cuvinte deloc proteine. Pestele i l-am bagat acum cateva zile si l-a mancat, dar in rest, doar fructe si iaurt, rar, foarte rar legume. Asta e motivul pentru care mi-a spus sa continui cu fierul. Initial mi-a bagat fier pentru ca transpira foarte tare, excesiv. Pur si simplu, curgea apa pe caputul lui la mancatul la san sau la biberon, la somn, la orice fel de activitate, iar eu eram non-stop langa el sa-l sterg. In somn, uda cearceaful de era fleasca.
M-am gandit si eu ca pe la 9-10 luni sa-i fac analizele de sange sa vad daca e ok cu calciu, fierul, etc... cu toate ca nu imi vine deloc sa-l intep asa gratis. Oi vedea...

Cam atat...

Nu ma uitati si pe mine cu cateva retete la cuptor pentru bebe



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

buna dimineata
am reaparut si noi in peisaj, pentru scurt timp, ca plecam iara
am stat toata vara la tara, la curte, aer curat...o splendoare;
drept dovada, ne-am ingrasat "in grup"
Antonia care la controlul de 6 luni a fost considerata subponderala, acum are 8 kg, e drept ca am trecut la LP, si poate asta a contribuit, dar mananca foarte bine, chiar prea mult cantitativ, adica la 200 gr de fructe/legume/ce-o fi, se uita stramb la farfurie daca nu mai e
programul nostru e cam asa:
8.30-9 ne trezim, 180-210 LP
joaca, somn
12-12.30 fructe cu biscuiti, cereale
joaca, somn
16-16.30 legumele cu carne/variatiuni pe tema asta
pana la 19 nu mai doarme deloc, e singurul interval dintre mese pe care nu-l doarme
19-19.30, 180 LP, simplu sau cu cereale
joaca, somn
10.30-11, 180 LP
somn pana dimineata
mergem de-a busilea, ne ridicam in picioare mai nou, la statul in fundulet are deja experienta vasta si e foarte activa
deci ma declar super-multumita, ca atare sunt linistita si m-am ingrasat ca o purcica
Miruna e bine si ea, alta varsta, alte probleme
saptamana viitoare plecam la mare, din pacate doar cu copilul mare, ca mergem cu cortul si pispirica e prea mica pentru asa ceva
cam atat despre noi

va pupacesc pe toate si pe toti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana.b spune:

sunt super fericita

azi nu am mai aruncat mancarea lui bb de la pranz... a mancat 100g de paste bolognese!

ma duc sa ma imbat... ha ha ha, cu apa rece!!!



Mergi la inceput