Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Neatza!
Si Patrick doarme din ce in ce mai rau. Se foieste noaptea, plange, loveste, se arcuieste. Sunt zombi. a...in ultimul timp cd suge face asa niste miscari din fundulet, care imita un act sexual . Se intoarce pe burta, suge si da din fund. si azi l-am surprins ca si cocoselul e la datorie, dc intelegeti ce vreau sa spun. Asta ma ingrijoreaza...face o asociere f gresita, intre supt si placerea sexuala.

Diana, sa stii ca Arianna mea era tare mofturoasa la mancare. Sugea non stop si refuza mancarea solida. si sa stii ca s-a dezvoltat f bine, n-a avut carente. Cam dupa 1 an, a inceput sa ceara de mancare, apoi in jur de 1 an si vreo 8 luni, prin vara, incepuse sa tipe: PAPA!!!PAPA!!! Ma stia tot cartierul. tipa si afara si fugea direct in casa la frigider. Patrick refuza carnea, legumele si oul, dar mananca bine fructele, iaurtul si cerealele. Deci nu ma stresez prea tare.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bravegirl: De cate ori citesc despre ai tai, de atatea ori ma linistesc cu privire la mancare. Eu am un stres, ca Iulia nu prea mananca si daca devine anemica etc. Mi-a zis Inacat ca in America se spune ca daca un copil e fericit, inseamna ca ii e bine, mi-a zis si un medic ca isi ia cat ii trebuie si inseamna ca de atat are ea nevoie, dar nu ma conving si tot insist. Ii dau cat vrea, cu viteza, sperand sa ii dau cat mai mult si cand nu mai vrea, ii vanez gura, o tentez cu diverse chestii noi care o captiveaza instantaneu si iar deschide gura. Apoi o mai pacalesc cu sanul. Imi dau pe sfarc cu putina mancare si cand suge, automat ia si mancarea. Ma bucur la orice bucatica mancata. Fructele le mananca foarte bine, branza si iaurtul la fel, dar legumele nu prea. O sa incerc sa ii bag carnea in fructe, ca pana acum i-am pus-o doar in legume si mai mult o arunc, ca mananca tare putin. Si in dispozitivul acela de mancare solida, cum ai si tu, i-am pus doar fructe si e incantata. La inceput ii tineam eu, ca nu vroia sa ii iau mana sa i-o pun pe el, incat sa si-l tina singura. Si apoi i-am lasat-o sa ii cada din gura si automat a dus mana. O trece din mana in mana si suge, strange cu dintii cu placere. O sa incerc sa ii pun si un cartofior, un morcov etc, sa vedem daca asa le vrea. Va spuneam candva ca am citit ca de pe la 9 luni, parca, nu mai vor legumele amestecate, ci sa simta gustul fiecarei legume in parte. Am tot zis ca fac asa, dar nu am facut. I-am dat o data un morcov fiert sa il roada, dar a renuntat repede la el. Mai incerc, dar sunt convinsa ca ma si stresez, ca o citesc pe Adipapazi cu mancaciosii ei si ma raportez la acele cantitati. Dar cand ma mai duc in parc si ii mai dau acolo papa, ca se mai uita la copii si coopereaza, deschide gura bine, imi spun mamicile ca a manca destul, ce ma stresez... Asa o fi..., nu toti mananca mult. Si mama, imi amintesc, cand m-a vazut cat ii dau (ce e drept, atunci manca mai bine) imi spunea ca i se pare ca ii dau mult pentru varsta ei. Eh, o citesc pe Bravegirl si nu ma mai stresez, ca Arianna s-a dezvoltat bine si in final a inceput sa manance, sper sa se intample si la mine. Bine, ca alte mame imi spuneau sa imi iau gandul ca se va schimba, ca asa cum e, asa va fi... Eh, pareri si pareri!

Ameliailie: Ziceai tu ca astepti sa se ridice in picioare, sa iti fie mai usor la baie, sau asa ceva... sa stii ca nu e asa usor dupa, ca vrea sa se ridice mereu in picioare, dar nu sta locului si mai rau iti va fi frica sa nu alunece, sa nu cada si sa se loveasca de cada etc. Asta daca tii cadita in cada, ca poate ai alte tehnici. Eu am crezut mult timp ca e prea lata cadita si nu incape in cada si ii faceam baie in dormitor (sotul pregatea cadita si o aducea, eu habar nu aveam, doar ca o vedeam mai lata decat cada). Si cand i-am spus ca ce pacat ca nu ii putem face baie acolo, dar in cadita ei, m-a luminat si pe mine si de atunci numai acolo ii facem si e tare fericita, stropeste si ea ca lumea, da din maini, din picioare, fara ca mami sa o opreasca, asa cum se intampla in dormitor.

A venit sotul si sunt happy! Nu a dormit bine noaptea, ca s-a culcat tarziu si s-a trezit devreme, asa ca i-am culcat pe amandoi si eu imi fac de cap! :) Va pupacesc!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana.b spune:

Nu fac chiar asa de multe... as vrea sa va pot citi mai mult, sa aflu si eu ce retete mai faceti pt bb, sa mai am timp si pt mine... in fine!
Pentru ca merge in patru labe prin toata casa sunt nevoita sa bag aspiratorul si mopul zilnic! OIar faza cu ridicatul in picioare peste tot unde e ceva mai inalt, cateodata ma oboseste groaznic pentru ca trebuie sa stau dupa el ca sa nu cumva sa cada pe spate, cu toate ca a invatat sa se lase usor in fund, uneori insa, daca are ceva in mana interesant uita ca poate sta in picioare fara sprijin si cada ca bolovanul!

Faza cu adormitul doar la tzatzi ma dispera pentru ca sincer mi-ar placea sa plec un week-end undeva doar cu al meu sa-mi mai incarc si eu bateriile, dar nu pot. In plus, ma gandesc ca este destul de mare si imi va fi mult mai greu mai incolo sa-l dezvat de san. Nu vreau sa opresc alaptatul, dar faza cu adormitul doar sa san, chiar o consider o problema si nu stiu cum sa o rezolv. A incercat intr-o seara sotul sa-l culce, tinandu-l in brate cu lumina stinsa in dormitor si dupa 10 minute a inceput sa planga si se uita numai la usa de la dormitor... a plans in continuu pana m-am dus eu la el si l-am pus la san, iar apoi in 2 minute a adormit. E clar ca nu ii era foame, ci doar avea nevoie de "suzeta".

Legat de mancare, doctorita mi-a spus sa-i dau fier doua luni, dar pentru ca nu mananca niciun fel de proteina, va trebui sa continui cu fierul ca sa nu se anemieze - asa mi-a spus. Probleme cu greutatea nu are, a luat super bine pana acum, dar din lapte sau de la mine de la san - are 9,6 kg.

Spuneti-mi si mie cateva retete cu legume care se pot face la cuptor! Imi cer scuze daca ati mai scris astfel de retete, dar cum am mai spus, am avut si saptamani intregi cand nu am intrat pe net!

Si ca sa raspund la intrebarea cu ora de trezire a lui Tudor, trebuie sa mentionez ca se trezeste pe la 7h30, dar are o repriza de somn de 1 ora - 1 ora jumate' dimineata afara, apoi una de trei ore dupa-amiaza si cateodata mai imi adoarme si seara o jumate' de ora!

Gata, ca m-am intins...

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana.b spune:

Apropo de baita, eu ii fac baie direct in cada! Elfica, de ce te mai chinui sa pui cadita in cada?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana.b spune:

Aaaaa, si mai nou ca sa nu o iau razna de atata monotonie, m-am apucat de facut origami

Nu imi dau seama cum va puteti descurca voi cu doi copii... pentru mine asta este o mare dilema!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Si eu ii fac baie tot in cadita pusa in cada mare, ca nu am altfel cum. Mai ales ca ii fac baita singura. EU ziceam ca o sa fie mai usor la baie cand o sa stea singurica in picioare, dar stabila, adica asa, peste vreun an, poate, ca a mea ... cine stie cand va sta in picioare ... pe la 90 de ani poate ...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Am niste nervi de mor!!! De 2 luni n-am primit alocatia fetei, si luna asta nu mi-au bagat nici indemnizatia. Oare asteapta sa merg la job sa mai cotizez 13 ani inainte de a-mi mai da 2 luni de indemnizatie?


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Ciudat, ca vad ca toata lumea se plange de indemnizatie! Am vazut ca si Sugubina intreba pe FB daca stiu fetele ceva, ca de obicei intra pe 15 si acum nu e! Eu o primesc prin posta si postasul nu a venit pana azi, de obicei vine intre 15 si 18, poate vine maine, nu stiu, dar noi ne-am hotarat sa mergem la posta sa intrebam ce si cum. Mai ales ca vrem sa plecam in concediu si am vrea sa mergem de maine, nu sa mai stam dupa bani. Stie cineva ceva, de ce intarzie luna asta? Sau a primit-o careva deja?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am fost la posta si nu era biletelul cu incasarea mea. Mi-a recomandat sa vin maine dimineata intre 7.30 si 9 sa vorbesc direct cu postasul. Apoi plecam in concediu Mergem la Man. Sihla, urmand sa le vizitam si pe cele din zona, adica Varatec, Agapia, Secu, Sihastria, Neamt + Cetatea Neamtului. Eu am fost de doua ori in zona, dar atunci nu am vazut Man. Sihla si am auzit numai cuvinte extraordinare. Sotul meu si cumnata nu au fost deloc, asa ca mergem sa vada si ei. Si sambata seara ne intoarcem in Galati, ca duminica trebuie sa fim acolo la un botez.

Asa ca voi lipsi cateva zile, dar revin, negresit . Va las cu bine!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

seara buna

cu inatrziere urez si eu LA MULTI ANI!!! celor care poarta nume sfant , sa fiti sanatosi si la punga grosi pe vremurile noastre

ELFICA mama, mama ce sperietura ai tras..bine ca a iesit bine in final...sa iti zic de dimi cand era mic la fel apatit cu un cartof insa l-am resuscitat imediat groaznic...


CORINA iubita calmmmm mult, pauze si entru tine stiu senzatia, de cate ori iasa ionut cu dimi ma gandesc ce o face cum zici tu ca un gol.va fi bine maresteti ortia de relaxare si va fi bine


sa va povestim prog de la noi

ne trezim pe la 8-30-9 ii fac zuzei 80 g cereale si 60 ml lapte ca atat mai poate papa, apoi fac laptele lui dimi si pun micul dejun pentru noi trei eu ionu,dimi

servesc pe zuza, apoi pe dimi apoi pe noi,
schimb zuza si bag copii la tv moment in care eu mai trebaluiesc prin casa [cat sa spal niste farfurii,sa fac bagajul pentru afara]

11-11.30 ne imbracam, plecam afara cu apa pentru dimi, apa si lapte pf cca 120 ml [il bea imediat ce ajungem in parc] facut proaspat pentru zuza stam cca 2 h

ne intoarcem dai spalai, schimbai plus eu.pun masa manacam tot familionul zuza un polonic cu ciorbita+ fruct cu biscuite si apoi lp cat doreste cca 60ml ...dupa masa distractie intre frati cu jucariile direct e jos de teamam sa nu cada fata sa isi rupa ceva se distreaza bine fratii

14-14.30 somn la gubi 3h nu am treaba cu ei...moment in care fac mancarea...cum termin cum se trezesc pun masa pentru copii de obicei iaurt cu diverse + lp 120 ml ne imbracam si fugim in oras, iar cu lp proaspat dupa noi pentru zuza [120 ml] stam pana pe la 20.30-21 ajungem acasa . ne spalam, ne schimbam. pun masa ce am facut la pranz macaroane, maliguta, peste gris...chestii de astea apoi copii se mai joaca si la 22-22.30 culcarea zuza cu 120 ml lp se stie fara nu se oate, apoi se mufeaza dumneaei la suzeta si dai nani

copii se culca si eu raman sa strang dupa ei, bag haine la spalat le iau pe cele uscate le pun la fiecare la loc, spal vase, fac curat,pun biberoanele la sterilizat..in fine de toate de obicei ma culc pe la 01 si ceva da nu e bai pana dimineata e suficient timp sa dorm chit ca ma trezesc pe la 03 si 06 pentru laptele lui zuzu

sa concluzionez dimi e un copil foarte cuminte isi face singur necesitatile, trage apa, se spala pe maini, isi ia singur apa si bea, se imbraca si se incalta singur si tot asa,deci nu prea am zile grele, ins ao mai chinuie pe anto si trebuie sa fiu pe faza si nu poate sa isi dea singur jos tricoul il ajut.cat priveste iubirea e un milog sa vedeti cum dorm eu cu ei unul in stanga unul in dreapta seara cand ii pun in pat nu stiu pe care sa mangai sau sa pup mai intai

sunt zile cand sunt singura cuc cu gubii ionu fiind plecat cu treaba la socrii,programul tind sa cred ca se desfasoara destul de fain

eu una sunt multumita in mare nu am pretentii mari, nu vreau marea cu sarea cat sa vietuim nu va asteptati ca calc si sosetele da de unde strictul necesar cat sa nu aratam de la tara, sau ca dau de n-spe mii de ori cu aspiratorul pe saptamana,sau ca schimb lenjeriile de 3-4 ori pe saptamana o data si aia e ziua de luni cand e zi de curatenie generala in fiecare saptamana cu spalt baie, dezinfectata bucatarie, dat cu aspiratorul si toate cele...attaa ot atata fac la mine nu vin mume sau soacre am zis decat scandal prin casa ca uite ce zisa scuzati cuvantul mata sau mata ta mai bine lipsa,,,sarac si curat la cap


va urez o noapte placuta doamnelor dragi si sper sa aveti parte de odihna muuult dorita

stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput