Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(34)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Elfica, stai linistita, se poate intampla oricui si cam cu orice, inclusiv cu papica de bebe. Stiu ca si eu m-am speriat odata, mica mea nu inghitea, tinea mancarica in gura. Eram la prima masa, de fructe, si nu le dadusem prin blender, le-am pasat cu furculita. Nu stiu cum s-a intamplat sa ii nimereasca pe gat doua bucatele (infime, dar doua odata) de piersica. SI s-a pus pe o tuse si s-a inrosit toata, nu mai stiam ce sa-i fac sa tuseasca sa scoata bucatelele alea afara. Bine ca s-a linistit si i-a trecut. De atunci toate mesele sunt blenduite (fructele, legumele), mai bine ii dau pasta pana la scoala decat sa mai trec prin ce-am trecut.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

elfica...mama mama
urat moment
bine ca a trecut

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

back in town, copii supercuminti pe drum!

azi au papat f bine, cauta tot prin casa, se bucura de toate detaliile. au 9300 ana si 9150-9200 ioakim.

acum le fac asa: 2 pere curatate si scobite de samburi, in care pun pandispan cu lapte si branzica si bag la cuptior.
va pupi, multam de felicitari!
in plus, ma bucur ca au papat pufele cunopida!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana.b spune:

Salutare,

Sper sa va mai amintiti de mine... nu am fost activa deloc in ultima vreme... va mai citesc din cand in cand, dar recunosc ca nu tot timpul caci nu am timp. Ma minunez cand vad cate faceti voi...

Programul meu e destul de strans... dimineata cand se scola bebe, ia o potie de tzatzi, apoi cat se mai joaca el in tarc eu pregatesc micul dejun pentru sotz si fructele pentru bebe, bag un aspirator si un mop in toata casa - pentru ca-i place sa bantuie peste tot in timpul zilei, iar apoi masa de fructe. Dupa ce mananca iesim afara pana pe la 10h30, iar cand ne intoacem de afara incepe bucatareala pentru masa de pranz a lui Tudor si pana mananca se face aproape 14h00. Ne mai jucam putin si de la 15h00 doarme vreo doua ore, timp in care eu deretic prin casa, calc, etc... Cand se trezeste, avem o portie de joaca in doi, apoi masa de iaurt/branza, dupa care plimbarea de seara pana pe la 20h30 - 21h00. Intram in casa, vine baita, masajul, biberonul de seara si apoi show... trebuie sa-l intretin cu joaca eu sau sotzul pana pe la miezul noptii cand da semne ca iar fi somn. Si uite asa trec zilele una dupa alta.

Am doua probleme cu Tudor care nu stiu cum sa le manageriez:
- nu adoarme decat la tzatzi, iar de vreo cateva saptamani se trezesate si noapte de vreo doua ori ca sa ia o gura de tzatzi, adica sunt pe post de suzeta. Daca nu-i dau, urla de scoala toti vecinii... el la mine nu adoarme decat mufat
- nu prea manaca legume, iar de carne si ou nu mai zic... dezgust total; are zile cand nu accepta nici fructele si nici lactatele, daca ar fi dupa el, numai lapte toata ziua!

Gata, s-a trezit... pupici si mai vb!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adina bun venit

ma bucur ca sunteti bine

ai mei nush ce i cu ei,parca s nebuni,in special Robert
vrea numai culcat in brate si daca nu stau langa el cand doarme, dupa juma de ora se pune pe urlat si l scoala si pe frasu si dai si lupta neicusorule
azi m am tipat la el un pic, evident ca mai rau a urlat, dar ma scoate din minti, ca nush ce are si nush ce sa i fac
de cand cu mersul in 4 labe si cu ridicatul in picioare.....au luat o razna.......
om trece si de asta
pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Diana, si mica mea tot cu titi in gura adoarme de obicei. Se alinta si ei...

A mea nu merge inca, nici in 4 labute nici in 2 picioruse, asa ca nu ma pronunt. Noi suntem comode la maxim, daca se poate sa mearga mami cu printesa in brate, de ce sa se oboseasca ea ?


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Mirela, eu inca dorm cu printesa, tati ma cam da disparuta, avem doar cateva minute (sau ore, adunate) pe saptamana pentru noi (cand doarme mica), pentru ca daca se trezeste si nu ma gaseste se sperie si plange...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Pandispan? faci tu in casa? pai nu contine albus? e ok de dat?



Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

back in town, copii supercuminti pe drum!

azi au papat f bine, cauta tot prin casa, se bucura de toate detaliile. au 9300 ana si 9150-9200 ioakim.

acum le fac asa: 2 pere curatate si scobite de samburi, in care pun pandispan cu lapte si branzica si bag la cuptior.
va pupi, multam de felicitari!
in plus, ma bucur ca au papat pufele cunopida!

Adi, mami de ana si ioachim


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Diana: Tu zici de noi ca te minunezi cate facem, dar tu enumeri la treburi, de ne complexezi... pregatit mancare si bebe si sot, dat mancare bebe, curat, calcat, baita, masaj, joaca + 2 iesiri afara. Eu simt ca nu am timp deloc si fac mult mai putine :( Dar trece timpul asa repede, ca nu apuc sa fac mai nimic... Spre ex., acum a fost sotul plecat cateva zile si ma gandeam sa ii fac niste surpize, dar... am ramas cu gandul! Cat am fost eu cu fata plecate la mare el a spalat husele de la canapele, care erau tare murdare cu lapte regurgitat din primele luni ale Iuliei si s-a invrednicit, le-a scos, le-a spalat, le-a uscat si le-a si pus la loc. Eu... nimic notabil si maine vine :( Adica ma bucur tare ca vine, dar imi pare rau ca nu am reusit sa fac ce mi-am propus. Asa ca... fii constienta de valoarea ta! Si legat de titi... si Iulia mea adoarme doar la san, acum asta nu ma deranjeaza, dar cand n-o mai suge, atunci sa te tii stres pe noi. Eh, sper ca acel moment sa fie cat mai tarziu si pana atunci sa ne putem intelege cu bebeii altfel, de vorba buna. A mea adoarme singura daca e foarte obosita. Am pus-o de cateva ori asa in pat si adoarme, nici nu se misca. Doar vezi cum i se inchid ochii, la inceput ii mai deschide din cand in cand si apoi nani la greu. Dar al tau la ce ora se trezeste, daca se culca asa tarziu?

Va pup de noapte buna, ca mi se inchid ochii de somn. In ultimele zile nu am mai dormit langa ea la pranz si se simte!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

Mirela, eu inca dorm cu printesa, tati ma cam da disparuta, avem doar cateva minute (sau ore, adunate) pe saptamana pentru noi (cand doarme mica), pentru ca daca se trezeste si nu ma gaseste se sperie si plange...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)


eu dorm cu ei in aceesi camera, eu in patul mare ei in oatuturile lor
cu ei in pat am dormit foarte rar si numai spre dimineata, asta in cazurile in care s au trezit cu noaptea n cap si ii iau in pat pt ca se ridica la gard si incep sa faca galagie si s ar trezi si cel care mai doarme
rar au dormit pana la 9...cu trezirile de rigoare
mai nou vor adormiti in brate......cumplit, ca nu mai sunt de 2 kile,Robi are 8 kile jumatate, atarna ceva, plus ca se si zmuceste,se zvarcole ca un vierme pana se linisteste
ma dispera urletele aiuristice
e mancat, e schimbat, nu l trezeste nimeni...gingie umflata nu are (are 2 dinti),il iau in brate,il pup, il..eu mai stiu ce....si el urla...am ajuns sa i punem in masina si sa dam ture orasului ca sa doarma, sa scap de leganat in brate
Razvi e mai docil, mai plange si el, mai cere si el brate, dar nu i ca balaurul de frasu
azi dimineata m am pomenit cu el in usa de la bucatarie....a taiat sufrageria in 4 labe ca savina la mami
mai nou daca i chem vin la mine sau la tacsu, cand ii striga
au crescut motanii mei
tati m a dat disparuta din timpul sarcinei



mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput