Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Io stiu ca am citit ca, pana nu diversificam o masa total, nu se trece la alta masa.
Si trebuie rabdare, Mada, sa se obisnuiasca puiul mic cu gustul si incet incet cresti cantitatea, poate ca de-aia scrie in Capraru ca dureaza o luna pana se diversifica o masa.
Eu o sa o las incet pe Maria, ca are timp sa manance de toate.
Tare complicata mi s-a parut schema ta, Scrish, nu mai zic ca e greu ptr puiul mic sa umbli la toate mesele si sa-i introduci cate ceva, stomacelul trebuie obisnuit treptat si cu altceva decat lapte, indiferent cat de putin cantitativ ni s-ar parea noua. Sa nu uitam ca stomacelul lor este cat 2 pumnisori de-ai lor. E belea cu medicii astia.

Va pe toate si spor la diversificare!


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Salutare mamici!

Finuta mea a nascut astazi gemeni(fetita si baiat) 2400 fiecare. Mai are acasa un baietel de aproape 2 ani. (tot finutul meu)

De fiecare data cind am botezat, si fetita si baiat eu i-am tinut pe amindoi in brate...ei de data asta sotul nu mai scapa. Musai trebuie sa tinem fiecare cite unu. Dar el ...tare simpa imi spune astazi...eu stau cu Ioana in brate la botez si tu cu finii amindoi
Sunt tare bucuroasa....

Si finuta cu nr 3 este si ea graviduta deja in doua luni
dupa lungi asteptari...
Imi vine sa pling de bucurie.........

la toate, sunt in extaz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

pisuc draga mea

am intrat special
sa iti zic sa stai linistita
la cealalta odisee
a antoniei
s-a vb intens si despre impartasanie
acu eu am o teorie
dar ti-o voi spune si pe cea a majoritatii care nu cunoaste teoria

deci eu cred ca daca NU CREZI CU ADEVARAT CA CE IEI DE LA PARINTE ESTE SANGELE SI TRUPUL LUI HRISTOS si te ajuta pe tine sau pe bebe in totul il fereste de toitul etc e mai bine sa nu te impartasesti
e o mare necredinta acest lucru
deci crede si vei vedea ca asa este

acum oamenii de rand au mai multe opinii
fie din necunostinta de cauza
fie din necredinta
fie de a ne zdruncina credinta noastra
in aceasta sfanta impartasanie
unii zic ca ei vor sa se impartaseasca cu o lingurita a lor
da ce ziceti voi ca soitul se impartaseste
la fiecare sfanta liturghie
ce ar insemna?
sa se imbolnaveasca de n boli
sau cei care impartasesc bolnavii rau
de pe paturile de spital
contagiosii?
ei nu au voie sa se impartaseasca?
ba da
si niciodata nu s-a imbolnavit nimeni dupa nimeni
pt ca nu ai cum sa te imbolnavesti cand tu te curatesti si se insanatosesti cu Hristos

de asemenea o pediatra
de la cealalta odisee
a calculat
la ml
aproximativ
si a demonstrat ca nu poate avea
nici un efect negativ
daca te gandesti si crezi ca acolo este VIN si nu sange
poate nu ai auzit da de multe ori Dumnezeu a dat celor necredinciosi
sange sange transformat
sa se convinga


deci draguta mea
nu cred ca e cazul sa iti faci astfel de probleme daca ai credinta adevarata

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Simo,BB_Yasmi..multumesc pt urarile de sanatate..azi ma simt un pic mai bine...Oribil este sa racesti vara...

Cred ca bebe al meu mananca mai mult pt ca vrea la 2 ore si noaptea cateodata simt asa ca sanii sunt sleiti si nu prea mai au lapte...O fi vreun puseu??Sau raman eu fara lapte suficient si tb sa apelez la formula???

In rest si el pare ok..nu mai tuseste,dar este inca mucios..adica se aude asa un fornait acolo..Cand ii trag nu iese mare lucru chiar daca ii inmoi bine...Sper sa se faca bine de tot si sa scapam de muci..


Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




Baie tot zi de zi ii faci? Daca inca mai este racit, poti sa le mai raresti..la doua zile.
Multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Buna dimineata!

Simo, felicitari pt achizitii

Eu am o durere de cap rea de tot , cred ca am stat prea mult in curent merg sa bag un paracetamol ca imi vine sa zac de durere si mai tb sa plec la mama. Cu cafea nu atrecut...

Sunt f mandra de Cata, cred ca s-a cumintit pt ca a auzit ca am parat-o aici la voi , ieri a mancat cate 40 gr de fructe si apoi la pranz de piure, iar azi dimineata a papat 70 gr mar cu cereale. Marti merg la dr si vedem cum stam cu greutatea...mi se pare ca e cam grasuta

pupici



Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


Offf curentul, AC, variatiile de temperatura...pericol mare.
Multa sanatate! De Cata ce sa zic, ...nu va vait pe voi mamicile de bb2 sau bb mai multi, ptr. ca aveti experienta, stiu ca va veti descurca ptr ca ati demonstrat pina acum ... Cu ''incepatoarele'' e mai greu Ei...ne descurcam noi usor usor... nu va ramane nici un copil nediversificat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

neata fete
Mada si noi ieri am colindat Mallu-l, KiKia, mobexpertul. A fost o zi productiva, am luat decoratiuni pt living o gramada,am comandat perne pt canapele si inca un taburet, am stabilit covoarele si le dam comanda, daca nu au pe stoc insa dureaza cam mult. COvoarele de la Mobexpert (va multumesc tuturor fetelor pt sfaturi Scrish, Alexina, ROxy, Miki...sper ca nu omit pe nimeni)Azi mai vreau o tura de Mall, sa-mi iau sandale...in Afi n-am gasit nimic frumos, vreau sa fie albe si minimaliste dar nu prea gasesc..plus ca inca sunt scuuuuumpe la 2 mil si ceva...sa vad azi ce gasesc.
Fiu-miu si-a pus scutecelul de invelit pe cap...tre sa merg la el...
Lavi astept pozica cu livingul
Antguess, sper sa te descurci cu toti baietii, dar stiu ca al tau e f cuminte..si-ti este sprijin,
Lalely, muuulta sanatate
Roxy, eu n-am ochii albastri, doar sotul.As fi vrut eu sa-i am asa...hehe!

Simona, mami de baieti David, Matei si Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"


Ce mamica pimbareata!!! Sa folositi cu placere noile achizitii!!!
Cu copiii ce ai facut? i-ai luat cu tine la plimbare?

p.s. Superbe foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

happy mie nu mi se pare complicata schema, pare mult pentru ca am scris o eu asa ca sa inteleaga si cine nu a mai trecut printr-o diversificare. nu ii umblu la toate mesele dupa cum ai vazut, ci doar la cina unde adaug cereale si incep cu 5 ml de suc de mar...in alte scheme de diversificare se incepe cu cantitati mai mari si se urmareste inlocuirea meselor intr-un ritm mai alert, lucru care in schema asta nu se intampla.

acum ce sa zic...atata timp cat nici doctorii pediatrii nu se pun de acord si nici macar studiile de "specialitate" sau infinitele articole de pe net pe care le-am citit, eu am ales sa am incredere in aceste recomandari facute de doctorita lui luca in urma istoricului si evolutiei lui...am incredere ca totul o sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

in alta ordine de idei, astazi am cumparat si razatoare de sticla. pentru mamicile din bucuresti interesate, am gasit la carrefour baneasa. si in urma experimentului de azi (dat mar pe respectiva razatoare) am observat ca e nevoie si de tifon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-intrebare-morcovul il dau tot pe razatoarea de sticla/plastic? la mar- dupa ce e stors prin tifon curge o groaza de suc, la morcov iese ceva? ca el e tare ca piatra?!?!
-mie mi-a iesit azi dintr-un mar maricel 80 ml. am dat 40 la copii.in prima zi am dat 4 lg-te la fiecrae, a 2-a zi- cate 25 ml, a 3-a zi- 40 ml.m-am cam grabit? s-au cam constipat, si am crezut ca rezolv ceva. dar nu..in primele 2 zile dupa masa cu mar au facut, azi nimic, s-au adaptat.
-n-au rabdare la lingurita, si le-am pus in biberon suc. sug greu rau-am ajuns iar la lingurita eu am tetinele inca de la nastere, cred ca treb sa iau tetine mai mari, nu? ca au mancat sucul cu lingurita si laptele in 40 minute cam
-am inteles ca dupa 4-5 zile se paote trece la al 2-lea fruct,asa am citit,ce sa bag, sa-i ajute la constipatie? morcovul cred ca o sa-i constipe de totsau macar ce sa bag dupa morcov? piersica? pruna?

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/olanesti-4%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

viss eu am sarit peste morcov. am pus doar putin putin ocazional. si acum la supica/piure la fel fac. eu am trecut pe para...pruna . cand le vei da piureul de legume poti pune ulei de masline care o sa ii ajute la kk.

maine nu cred ca ajung sa intru...asa ca vreau sa urez din seara asta :


LA MULTI ANI ANAMARIA!!!!
(anaxena)




LA MULTI ANI DELIA!!!!





mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput