am slabit. cum ma mentin?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monali23 spune:

Felicitari fetelor...un sfat daca imi permiteti trebuie sa continuati sportul si adaugati in fiecare saptamana cate ceva in plus la meniu.
Un fruct in plus,o felie de paine si tot asa pana ajungeti la numarul de calorii necesare pt mentinere...trecerea trebuie sa fie in jur de 2 3 luni.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Da, cam repede 6 kg in 6 saptamani. Teoretic vroiam 6 kg in 12 saptamani, dar incerc sa compensez cu 3 luni de mentinere. Deocamdata am reusit primele 3 saptamani, incep sa cred ca ce a fost mai greu a trecut.



rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Felicitari fetelor pt reusita ! iuhuuuu ce fain suna ce citesc

Magda, tu cum ai slabit asa rapid? te-ai infometat crunt sau ai mers zilnic la sala? sau ai gasit combinatia potrivita de alimente? ne poti povesti si noua, daca nu cer prea mult, te rog

Ramonica, spune si tu cum anume ai slabit asa ok, mi se pare foarte ok pt corp, totusi ai abordat tu un stil alimentar mai diferit de cel de dinainte; am retinut ca nu mai mananci dupa ora 18. Nici eu nu mai mananc seara dupa 18 dar nu vad progrese mari. Trag cu nesimtire cele 5 kg surplus dupa mine de 7 ani, ma rog 4 ani, ca am nascut si fetita intre timp, dar ale naibii kg se vad fix unde nu trebuie, colac pe burta. Cine ma aude poate zice (unele cunostinte chiar zic, mai zice si sotul ca nu vede ce ma tot agit) ca-s nebuna sa ma vait de 5 kg, insa sa stiti ca e important cum ma simt eu, si eu ma simt greoaie tare totusi. Sunt si scunda la 1.60 deci...

tot astept sa vad si eu cum ati reusit, citesc pe la toate topicurile (WW, montignac, dukan, rina) pt ca vreau sa vad succese reale si de durata, vreau sa aud de meniuri sanatoase, simple si usor de preparat. habar n-am ce=s surimi, caju, scoici etc. nu se poate cu ceva autohton oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Exact asa am fost si eu: 5-6 kg in plus plasate strategic pe burta. Problema mea au fost dulciurile care devenisera aproape ca un drog.
Dieta care a dat rezultate pentru mine este planul B din a 9-a postare de aici. Am slabit 2 kg in prima saptamana, cate un kg in urmatoarele 3 saptamani si cate o jumatate de kg in ultimele 2 saptamani. 6 kg in 6 saptamani. In prima saptamana de mentinere am mai slabit 1/2 de kg iar acum oscilez intre 65-66 kg, in general sunt pe la 65,5 kg.
Pentru mine a fost super motivanta aceasta dieta "nostima" si a dat rezultate nesperat de repede si de usor.
Bafta la slabit si la mentinere!


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si eu sunt pe la 65,6 dar normal ar fi sa am 60, de aia zic ca cele 5-6 kg ce ma enerveaza stau inghesuite pe burta, daca slabesc mi se ascuteste in primul rand fata, apoi mi se subtiaza mainile si picioarele care oricum nu-s groase si cine stie daca mai ajung sa ma tina nervii sa ajung si la burta, ca asa am patit pana acum

6 kg in 6 saptamani nu e bine, este megabine!!! si nu ai avut stari de moleseala, ameteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

am citit si mi-am salvat dieta ta nostima, insa totusi chiar nu ai disociat nimic? nu ai mancat fara ulei, fara ceapa, nu ai redus cantitatile, nimic-nimic...to easy to believe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

am citit si mi-am salvat dieta ta nostima, insa totusi chiar nu ai disociat nimic? nu ai mancat fara ulei, fara ceapa, nu ai redus cantitatile, nimic-nimic...to easy to believe

Try and then think !
Probabil ca succesul s-a datorat reducerii semnificative a dulciurilor, evitarii painii si masa de seara care a constat intr-o cana de lapte, cel mai adesea fara cereale, uneori inlocuita cu 2 felii de pepene. Dimineata am mancat cel mai adesea branza cu rosii, uneori altceva ce merge dimineata; la pranz neaparat supa, cel mai adesea cu legume, felul doi gatit pe aragaz sau la cuptor. Deserturi de fructe am avut si dimineata si la pranz. Apa cat cuprinde. Dimineata si la pranz cantitatile au fost cele necesare ca sa ma satur, un truc folositor in acest sens este sa mananci incet.
Inainte de dieta ajunsesem sa mananc doar dulciuri si produse de patiserie. Poate de aceea a avut un asa efect spectaculos.
Stari de moleseala si ameteala am avut dupa terminarea curei de slabire, in primele doua saptamani de mentinere, la inceput am mai dat jos inca 1/2 de kg in plus fata de cele 6 pierdute in timpul dietei. Mi-am facut analizele si au iesit foarte bune. In timpul dietei am luat fier si vitamine pentru ca eu am in antecedente probleme cu anemia si lipsa de vitamine (dulciurile nu prea ajuta...). In urmatoarea saptamana de mentinere nu am mai slabit ci doar am mentinut greutatea, am mancat ceva mai des (5 ore intre mese in loc de 6, cina mai consistenta) si au disparut starile de ameteala. Si pentru ca analizele au fost super ok eu consider ca starea dificila nu s-a datorat dietei ci stresului datorat perioadei de dinaintea unui control medical al baietelului meu.
In timpul dietei m-am simtit super bine, plina de energie, somnul de noapte s-a imbunatatit semnificativ, pe masura ce burtica disparea mi-am regasit mobilitatea... a fost foarte usor. Nu imi venea sa cred ca slabesc in continuare. Ultimele 2 saptamani de dieta am fost la mare iar masa de seara a fost normala, nu doar limitata la o cana de lapte.
Dincolo de kg pierdute eu ma bucur ca reusesc sa mananc mancare in loc de dulciuri, la mine nu era vorba doar de cantitate ci mai ales de ceea ce mancam. Mancare eu trebuie sa ma straduiesc sa mananc suficienta pentru ca eu sunt fan dulciuri, mancarea nu mi se pare atractiva.
Asa ca pentru mine a fost mai degraba o cura de dezintoxcare de dulciuri.
Inca un truc: am renuntat complet la rontaitul intre mese.
Incearca cateva saptamani si ai sa vezi ca vei fi ok, chiar daca rezultatele nu vor fi chiar asa de spectaculoase, este mult mai bine sa fie o trecere treptata care sa te invete un nou mod de a manca.
Eu voi incerca dupa 3 luni de mentinere sa mai slabesc 3+3 kg dar pe termen mai lung pentru ca ultimii 10 ani am fost cam la 66-69 kg (de 3 ori si la 72 kg ) iar o trecere spre 63-61 necesita mai mult timp. Cred insa ca s-ar putea realiza acest lucru avand in vedere ca in liceu aveam 60 kg iar in facultate 52 kg. Inamicul meu, sa nu uitam, sunt dulciurile.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

merci mult de lamuriri, si la mine problema nu consta in faptul ca mananc multa mancare, deseori nici nu pun gura pe ce gatesc desi gatesc zilnic sau tot la 2 zile, ci mananc prostii de tot felul de cele mai multe ori dulcegarii sau produse de panificatie (paine calda, covrigi, merdenele, etc.). A, si micul dejun e inexistent, o cana de cafea cu lapte iau de regula, sar direct la pranz aproape zilnic, care pranz inseamna ceva ciuguleala de prostii, iar seara la 10 cand ne adunam toti sunt moarta, rupta-n gura de foame si bineinteles ca mananc paine cu ceva, mezel, pateu, zacusca, salata de vinete, lapte, claie pe gramada. Ma satur oricum dupa 3 felii de paine dar ti-am zis, le amestec de le sar capacele. Uneori dupa salata de vinete am chef de gem de caise sau invers

acum, trebuie sa recunosc ca sunt si lenesa, nu folosesc nici unul din aparatele din casa de facut miscare. mereu gasesc ceva de frecat in loc sa imi rezerv 15-20 de minute sa ma urc pe stepper sau pe bicicleta, sa fac vreo 10 abdomene pe bancuta. din punctul asta de vedere sunt cat se poate de

recapitulez un pic ca sa vad daca am inteles bine macar in mare ce ar fi de facut la nivel de alimentatie pe langa cele 15-20 minute de miscare ce ar trebui sa o fac organizat. (Drumul spre piata sau pe afara cu copiii nu se pune ca mergem ca gastele la balta). Tu corecteaza pe unde vezi ca n-am priceput

deci:

1. ar fi cazul sa am 3 mese fixe si eventual intre mese cate un mic fruct (un mar, o piersica, o felie subtire de pepene?)

2. painea/pastele/orezul/cartofii/fasolea/mazarea se exclud complet sau se gatesc ? stiu ca in general cartofii orezul si pastele sunt total scoase din alimentatie daca vrei sa scapi de un surplus

3. lactatele trebuie din cele cu 0% grasime?
4. cafeaua decofeinizata o ceasca se admite?

cum ar arata un meniu din asta nostim oare?

MD- o ceasca de cafea decof cu lapte degresat total sau e ok si 1,8
telemea/urda cu ardei/rosii/castraveti
sau un iaurt degresat cu musli
sau oua fierte tari cu branza ardei/rosii etc

P- supa de pasare cu taitei o fi voie? ciorba de carne cu legume?
mancare de mazare/fasole/dovlecei/conopida
sau mamaliguta cu branza
sau orez cu ciuperci
sau cartofi gratinati
sau ardei umpluti?

C- un iaurt degresat gol sau cu fulgi de ceva (ovaz, secara)
sau o cana de lapte 1,8
sau carne slaba la cuptor cu ceva salata (desi am retinut ca nu se asociaza carnea decat cu legume preparate termic)
sau pastrama de pui cu legume
sau branza cu rosii
sau o conserva mica de ton in suc propriu (fara paine? ma intreb cum o sa pot sa-l inghit:)


bun, deci daca am scos painea atunci e clar ca nu mai pot pune gura pe salata de vinete, pe pateu si pe gem


hai sa vedem ce parere ai, o pot scoate la capat si fara paine? nu-s prea inventiva cand vine vb de mine si nici nu am timp liber berechet incat sa l aloc gatitului special pt burta mea


merci pt idei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monali23 spune:

Dorsilia incerc si iti spun in mare din experienta mea cu slabitul:)

1.Regula de baza 5 mese pe zi...Mic Dejun,Pranz,Cina plus 2 gustari
-ora 7-8 mic dejun...un pahar lapte1,5(200ml)+o felie paine integrala prajita cu putin gem,nutella,o felie sunca...ma rog ce ai prin casa.
-ora 10 gustare...un fruct sau un iaurt
-ora 13 pranz...un bol supa+o salata cu putina carne la gratar sau fiarta
-ora 16 gustare...fruct,iaurt sau 2 patratele mici de ciocolata
-ora 19-20 cina...salata cu garnitura de carne sau peste
2.Sport...minim 30 min pe zi
3.Apa minim 2 litri la zi.
4.AMBITIE MOTIVATIE.

Acum cateva lucruri pe care le fac eu de aproape 3 ani incoace...respect orele de masa,nu mananc resturile ramase de la copil:)gatesc cat mai sanatos si fac miscare zilnic.

Daca te ajuta sa te ambitionezi iti zic ca in maxim 2 luni ajungi la 60kg...pune tu 5 6 kg pe langa surplusul meu de 67kg:D...
Se poate trebuie doar sa crezi in tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Mona, merci, ma ajuta mesajul tau sa stii si sunt de acord ca disciplina alimentara e esentiala (ai punctat bine cu rontait ce ramane dupa copii:)

insa nu sunt in clar cum as putea luni la rand sa mananc la pranz si cina carne cu salata de legume (nu e vb ca n-as putea ca de putut pot manca aceeasi mancare zile la rand fara mofturi, insa ce ma confuzeaza e ca ar presupune sa-mi gatesc MIE carne la cuptor zilnic

(pt ca celorlalti membri ai familiei le gatesc tot felul, cum am zis, mazare, fasole uscata, orez, mamaliguta, spaghete, fasole verde, papricas de cartofi, piure de cartofi, conopida, dovlecei, varza, musaca de vinete etc. toate cu carnea incorporata sau alaturi, depinde cum se potriveste)

atat de bine-mi prind detaliile voastre!

Mergi la inceput