am slabit. cum ma mentin?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monali23 spune:

Dorsilia eu am dat doar un exemplu...stiu ce inseamna sa fii la regim si sa gatesti pt restul normal:)dar eu am ales sa gatesc fara prajeli sosuri sau mancaruri foarte calorice si am mancat aceeasi mancare ca ei.
Un lucru esential in dieta e cum asociezi alimentele...carnea doar cu salate sau legume la cuptor(exceptie cartoful...exclus alaturi de carne)branzeturile separat(branza cu rosiile ingrasa).
Nu trebuie sa renunti definitiv la o mancare preferata doar sa reduci portia si un secret daca ii pot zice asa nu te ridici dela masa satula,adica cu senzatia aia gata plesnesc:)
Ar fi multe lucruri de spus acum sunt pe fuga...am 2 ore de alergat cu copilul prin parc:d
Trebuie sa ne invatam copii sa manance cat mai sanatos pt a nu deveni viitori obezi .
Promit ca maine vin cu mai multe detalii...probabil o sa deschid un topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

O sa punctez inainte cateva idei foarte bune din cele care s-au spus deja:
- sa respectam cele 3 mese cu 5-6 ore intre ele, fara gustari intre mese; sa nu mancam resturile ramase de la copil (eu abia dupa o luna mi-am dat seama cat de multa mancare insemna rontaitul impreuna cu copilul);
- pranzul sa contina supa/ciorba, ca fel principal si obligatoriu de mancare;
- apa cat cuprinde, chiar daca nu ne e sete, uneori setea se confunda cu foamea;
- ambitie + motivatie: eu am aflat de pe un site de slabire ca am nevoie doar sa reduc cu 70 kcal meniul zilnic pentru a slabi 6 kg in 12 saptamani (70 kcal este extrem de putin daca te uiti pe orice nimic de rontait vei vedea ca are mai mult de 70 kcal si asta pe mine m-a oprit de la rontaieli, m-a ajutat sa aleg intotdeauna un pahar cu apa in locul unui pahar cu suc). In plus, atunci cand aveam pofta de ceva dulce mi-am amintit ca dulciurile in exces se transforma in grasimea de pe burtica si acest lucru m-a ajutat ca sa ma abtin sau sa savurez incet doar o portie mica de ceva dulce.

Acum o sa trec la partea cu "to easy to believe", cate ceva care a functionat in cazul meu:

- am inlocuit painea oricand am putut cu legume: ardei, rosii, castraveti la micul dejun (eu pot sa mananc fara paine doar branza cu rosii, pateu cu ardei sau castraveti; pestele, chiar si din conserva cu branza in loc de paine); la pranz in loc de paine la felul doi am folosit garnitura care exista pe langa carne in orice mancare gatita (sau branza in loc de garnitura), la supa/ciorba am inlocuit painea cu branza sau am mancat pur si simplu fara paine; atunci cand nu s-a putut altfel am mancat 1-2 felii de paine; gemul sau mierea le-am mancat cu doar cativa biscuiti in loc de ceva dulce atunci cand imi trebuia neaparat "ceva dulce", (mestecand incet ca sa savurez momentul si sa ma satur cu portii mici);

1. ar fi cazul sa am 3 mese fixe si eventual intre mese cate un mic fruct (un mar, o piersica, o felie subtire de pepene?)

- eu am avut doar 3 mese, fara gustari intre ele, cu fructele incorporate la finalul micului dejun si la pranz ca sa imi treaca pofta de ceva dulce. Cantitatea de fructe am incercat sa o limitez pe cat posibil pentru ca fructe = glucide = ceva dulce. Cele 3 mese incepeau de cand ma trezeam, nu neaparat de la 8 dimineata asa ca cina putea sa fie si la 9-10 seara, insa cina a fost foarte sumara (o cana de lapte 3.5, doua felii de pepene verde, daca imi era ceva mai foame lapte cu cereale). Cina a fost obligatorie la 5-6 ore dupa pranz chiar daca nu imi era foame, pranzul la 6 ore dupa micul dejun. Desi ideal este sa mancam la 8 dimineata, daca m-am trezit la 10 am mancat apoi la 15-16 si la 20-21 (oricum eu ma culc pe la 12-01 noaptea). Daca am intarziat cu pranzul pana la 16-17 am facut pauza de doar 5 ore pana la cina.
- am mancat obligatoriu carne zilnic plus branza sau oua pentru ca proteinele taie pofta de dulce;

2. painea/pastele/orezul/cartofii/fasolea/mazarea se exclud complet sau se gatesc ? stiu ca in general cartofii orezul si pastele sunt total scoase din alimentatie daca vrei sa scapi de un surplus

- am evitat la maxim painea/pastele iar cartofii/fasolea/mazarea le-am folosit pentru garnitura de felul 2 cu carne de la pranz (pe care l-am mancat oricum in portie mica dupa portia mare de supa/ciorba). Cartofii/fasolea/mazarea le-am inlocuit de cate ori s-a putut cu dovlecei, rosii, ardei, vinete, fasole verde;

3. lactatele trebuie din cele cu 0% grasime?
4. cafeaua decofeinizata o ceasca se admite?

- eu am folosit lapte integral din comoditate, cafea eu nu beau pentru ca nu imi place;

cum ar arata un meniu din asta nostim oare?

MD- o ceasca de cafea decof cu lapte degresat total sau e ok si 1,8
telemea/urda cu ardei/rosii/castraveti
sau un iaurt degresat cu musli
sau oua fierte tari cu branza ardei/rosii etc

-mie mi se pare ok, eu in plus am avut desert din fructe (ca sa nu ma apuce pofta de dulce mai tarziu), mai rar paine cu unt/margarina si gem/miere, alteori pateu cu branza sau ardei in loc de paine, conserva de peste cu branza in loc de paine, mai rar omleta cu branza sau oua ochiuri cu branza in loc de oua fierte, foarte rar mezeluri specifice micului dejun.
Micul dejun e masa la care trebuie sa manaci pe saturate, daca seara imi era pofta de ceva amanam momentul pentru a doua zi la micul dejun (desi pana atunci pofta poate disparea, gandul ca la micul dejun se poate ma ajuta sa rezist seara tentatiilor);

P- supa de pasare cu taitei o fi voie? ciorba de carne cu legume?
mancare de mazare/fasole/dovlecei/conopida
sau mamaliguta cu branza
sau orez cu ciuperci
sau cartofi gratinati
sau ardei umpluti?

- eu m-am axat pe ciorba de legume cu sau fara zeama de pui, mi se pare ok si supa de pasare cu taitei dar trebuie echilibrat restul meniului ca sa se regaseasca si o cantitate semnificative de legume consumata zilnic (taieteii = paste = paine deci e mai bine sa fie in cantitate mica sau sa fie inlocuiti in supa cu rosii, ardei, fasole verde, morcovi, dovlecel, cartofi). Eu am limitat si cantitatea de cartofi din supe/ciorbe, am folosit mai mult dovlecel sau ou batut in ciorba. Daca supa/ciorba nu a fost cu zeama de carne am folosit in loc de ulei smantana adaugata la sfarsit in oul batut (pentru ca nu mi-am gatit mie separat ci aceeiasi mancare pentru toata familia );
- conopida mi se pare super, cred ca acum se gaseste mai usor decat dovleceii; dovlecei/conopida sunt super; mazare/fasole/orez sunt ok; cartofi ceva mai rar pentru ca au mai mult amidon = zahar; ardei umpluti super; mamaliguta cu branza mi se pare prea soft, parca merge mai bine in loc de cina;
- pranzul trebuie sa fie destul de consistent, desi axat in principal pe supe/ciorbe, trebuie sa ne asigure suficient astfel incat cina sa fie usoara sau super usoara (daca nu reuseam sa mancam suficent la panz mancam la cina in loc de o cana cu lapte, lapte cu cereale);
- eu am mancat desert de fructe si la pranz sau altceva dulce, in cantitati pe cat posibil limitate dar totusi am preferat sa fie ceva dulce la pranz decat sa lupt seara cu tentatiile;

C- un iaurt degresat gol sau cu fulgi de ceva (ovaz, secara)
sau o cana de lapte 1,8
sau carne slaba la cuptor cu ceva salata (desi am retinut ca nu se asociaza carnea decat cu legume preparate termic)
sau pastrama de pui cu legume
sau branza cu rosii
sau o conserva mica de ton in suc propriu (fara paine? ma intreb cum o sa pot sa-l inghit:)

- pentru ca micul dejun si pranzul au fost destul de bogate, variate si pe saturate, cina a fost foarte usoara (o cana de lapte sau 1-2 felii de pepene verde) sau, daca imi era foame o cana de lapte cu cereale. Restul variantelor sunt ok dar nu le-am folosit decat de vreo 2 ori cand imi era ceva mai foame. Eu pot sa mananc pestele la conserva cu branza in loc de paine.
- mie nu imi place iaurtul si de aceea am avut lapte seara, cred ca iaurtul simplu sau cu cereale ar fi fost super;

Restrictia a fost practic asupra cinei pentru ca seara nu avem nevoie de multe calorii iar ce este in plus se va transforma in grasime.

bun, deci daca am scos painea atunci e clar ca nu mai pot pune gura pe salata de vinete, pe pateu si pe gem

-eu pot sa mananc salata de vinete cu branza sau ardei in loc de paine; pateu cu branza sau castraveti in loc de paine... gemul/mierea cu paine sau biscuiti l-am considerat un desert permis atunci cand doream ceva dulce (cat mai rar posibil si in portii cat mai mici posibile, mancate incet si savurate m-au ajutat sa rezist tentatiei fata de dulciurile concentrate sau fata de produsele de patiserie).

nu-s prea inventiva cand vine vb de mine si nici nu am timp liber berechet incat sa l aloc gatitului special pt burta mea

- nu am gatit separat pentru mine, nu am variat prea mult felurile de mancare... recunosc, din comoditate;
- nu am facut mai multa miscare decat plimbarile cu copii; tot comoditatea este de vina;
- eu oricum nu mananc prajeli si foarte-foarte rar mezeluri;

insa nu sunt in clar cum as putea luni la rand sa mananc la pranz si cina carne cu salata de legume (nu e vb ca n-as putea ca de putut pot manca aceeasi mancare zile la rand fara mofturi, insa ce ma confuzeaza e ca ar presupune sa-mi gatesc MIE carne la cuptor zilnic

(pt ca celorlalti membri ai familiei le gatesc tot felul, cum am zis, mazare, fasole uscata, orez, mamaliguta, spaghete, fasole verde, papricas de cartofi, piure de cartofi, conopida, dovlecei, varza, musaca de vinete etc. toate cu carnea incorporata sau alaturi, depinde cum se potriveste)

- aici norocul meu este ca nu sunt mare gospodina, nu ma pricep la feluri de mancare complicate , imi este comod sa pun la cuptor in punga magica carne si legume si gata cu gatitul sau fierb carnea la oala de presiune si zeama o folosesc la supa/ciorba iar carnea se gateste foarte repede in continuare;
- copii mei sunt mofturosi asa ca nu ma complic cu gateli complicate pe care oricum nu le mananca;
- sotul meu isi gateste singur ce ii place daca nu ii convine meniul dar acum trebuie si el sa slabeasca asa ca accepta meniul meu sau il completeaza cum crede de cuviinta ;
- spaghetele, cartofii trebuie sa fie mai rar in meniu.

Bafta la slabit si nu uita: daca reduci meniul cu 70 kcal zilnic vei reusi sa scapi de kg nedorite !


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Recunosc ca tot comoditatea ma face sa nu fiu fan diete, mi se pare greu sa numar calorii, sa disociez alimente... am retinut doar cateva idei si cu restul nu ma complic, mananc fara probleme rosii cu branza; chiar si cartofi cu carne sau piure cu branza (desi pentru mine cartofi = paine asa ca partea cu cartofii este mai rar si mai putin...).
Cel mai usor este atunci cand gasesti dieta potrivita pentru ceea ce permite si tolereaza organismul tau, o dieta pe termen lung care sa devina modul nostru de a manca; cam asa trebuie sa fie pentru ca altfel kg pierdute revin atunci cand ne intoarcem la vechile obiceiuri alimentare.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monali23 spune:

Magda e adevarat ca e greu sa gatesti pt tine si separat pt ceilalti dar nu e nici asa complicat...Eu am numarat caloriile o saptamana inainte sa incep dieta,sincer am ramas socata peste 3000 calorii la zi si tot asa nu mancam mancare multa da o gramada de calorii erau din sucurile(2 L la zi)si resturile copilului plus mancat aiurea la tv sau pc.
De asta e indicat sa faca fiecare o dieta personalizata exact pt ca fiecare organism e diferit si nu la toate ne place anumite combinatii.
Eu pot spune doar in cazul meu ca da e adevarat primele 3 luni au fost infernale,din ziua cand am spus gata nu am mai pus nimic din ce era interzis de mine in gura abia cand am scazut aproape 20 de kg mi-am mai permis o abatere...defapt mi-am permis doar in momentul in care am stiut sigur ca sunt capabila doar sa GUST.
Nu am inteles dc nu faci sport...eu pe langa sportul facut la salteluta am norocul de un copil argint viu...ma alearga de vin eu mai obosita ca el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui monali23
Nu am inteles dc nu faci sport...eu pe langa sportul facut la salteluta am norocul de un copil argint viu...ma alearga de vin eu mai obosita ca el

Din comoditate si ma ajuta metabolismul... nu am avut decat 6 kg de dat jos asa ca m-am complacut in comoditate... niciodata nu am fost fan sport.
Acum sunt la 1,72 m si 65.5 kg iar motivul pentru care as vrea ca peste cateva luni sa incerc un 63-61 kg este pentru ca a fost prima data cand a trebuit sa ma straduiesc sa slabesc de la 72 la 69-66... pana acum reuseam fara probleme.
66 kg este greutatea ideala pentru varsta si inaltimea mea insa nu mai vreau inapoi la 69-72, prefer sa merg pe linia 61-63-66 pentru ca am realizat ca pe masura ce trec anii este tot mai usor sa te ingrasi si tot mai greu sa slabesti.
Daca as reusi si ceva sport ar fi super dar inca nu am ajuns la momentul potrivit in privinta asta.


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Magda, suna foarte coerent si sunt foarte logice indicatiile, tale, merci mult, chiar pare f putin 70 kcal, dar normal, cum eu nu mi-am numarat caloriile niciodata....

si mai e o faza de care mi-am dat seama aseara: ma intrebm cum am reusit dupa ce l-am nascut pe baietel sa slabesc cum eram inainte de sarcina simplu, fara mare miscare individuala si fara diete. Mi-am dat seama de ce...sotul la vremea aia manca la firma zilnic iar in weekend mancam prin oras ceva, deci nu eram obligata sa gatesc tot felul ca acum, copilasul fiind mic, era la faza de legume fierte si zdrobite cu un cubulet de carne fiarta alaturi, deci iarasi zilnic nu gateam nimic in afara de ce-i fierbeam lui intr-o canita. Eu mancam disociat cumva, legume, fructe, carne rece, branza, paine toast, cafea cu lapte si eventual zeama de pe legume ce ramanea de la baietel, asa chioara ca nu mai aveam timp si chef sa imi fierb ceva paste. In plus umblam cu copilul cu carutul km intregi zilnic si nu in ritm leganat ci destul de alert, pt ca doar asa dormea.
Dupa ce am nascut-o pe fetita evident baietelul deja avea 2 ani jumate si deja avea un meniu cam ca de om mare, desi ii gateam separat, ii gateam mancarici complete. Sotul si-a schimbat jobul si manca acasa zilnic pranzul, deci gatitul meu a luat amploare si mai si. Desi umblam zilnic cu carutul cu fetita, mergeam intr-un rim lent pe strazi, in ritmul in care putea si cel mic de 2 ani jumate sa se tina de mine. Si nu mai umblam ore pt ca el fiind micut obosea si de multe ori m-am trezit ca am mers prea departe cu ei si la intoarcere era asa de obosit incat trebuia sa-l iau in brate si sa imping carutul cu burta. Cand ajungeam acasa eram rupta de spate. Amandoi cereau de mancare, atentie, in acelasi timp. Asa ca mesele mele au inceput sa devina haotice, rontaiam cu ei, ce puteam, cu sotul ce puteam, nu mult, dar tare aiurea. Niciodata nu stateam jos la masa, alergam mereu dupa ei, mancam din picioare, pe fuga. Uneori trecea ziua si imi dadeam seama ca nu bausem nici o cana de apa, doar cafeaua cu lapte de dimineata.

Acum ca astia micii sunt mai maricei, au 7 ani baietelul si 4 ani si 8 luni fetita, mananca aprox cam ce mancam si noi, cu mici exceptii le gatesc separat totusi uneori. Sotul mananca acasa toate mesele. Am incercat sa ma disciplinez putin si sa nu mai mananc ca la expres in picioare pe langa masa facand ture. Uneori reusesc, oricum de mancat mananc cam tot aiurea, adica ba doar ciorba/supa la pranz, ba doar felul doi, alteori pur si simplu doar o felie de paine cu te miri ce...Ma rog, imi dau seama ca am luat-o de mult pe aratura, nu ma puteam astepta la altceva, nici metabolismul nu ma mai ajuta la 38 de ani daca eu am un program aiuristic, nici lipsa miscarii organizate.

imi trebuie o doza mare de vointa sa ma pun la punct din acest punct de vedere si ma bucur ca m-ati indrumat, toate acele mici detalii au contat...

un sfarsit de saptamana linistit sa avem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

in primul rand vointa cat incape...
eu inainte de a fi gravida am slabit 8 kilograme in 4 luni. am abordat metoda "eliminarii" daca pot spune asa. am eliminat tot ce era "ingrasacios": fainoase (mancam doar 2-3 felii de paine la micul dejun si atat), cartofi, orez, grasimi, sucuri, dulciuri (de tot). foarte naspa a fost la inceput fara dulciuri, inlocuiam la inceput cu smochine si curmale, apoi incet-incet am renuntat de tot. dupa o luna fara dulciuri nu mai simteam nevoia de asa ceva. nu-mi mai era deloc pofta.
faceam sport zilnic o ora si mers pe jos o ora.
nu mancam seara dupa ora 18.

dupa ce am ramas gravi, am mai incalcat din reguli, plus ca m-am mai ingrasat, era normal la o adica, asa ca la un an dupa nastere am inceput iar sa slabesc, insa nu am mai aplicat metoda de mai sus, a "eliminarii" ci am redus portiile.
mancam putin la mese, niciodata nu trebuie sa ai senzatia ca ti-ai umplut stomacul. la inceput e mai greu, dupa aia te obisnuiesti.
plus sport cam 40 minute zilnic.
nemancat dupa ora 17. cu chestia asta iar e greu. la inceput mancam ultima masa la ora 19, apoi am scazut treptat, incat acum si daca mananc ultima masa la ora 16 tot nu mi-e foame pana ma culc.

cred ca fiecare trebuie sa-si creeze propria dieta in functie de cat poate duce.
de asta se ingrasa inapoi unele persoane, pt. ca pt. o perioada scurta de timp au vointa sa tina o dieta, insa isi aleg o dieta care pe termen lung nu o pot mentine, iar dupa ce au slabit revin la obiceiurile alimentare de dinainte, asa ca se ingrasa iar, eventual mai tare...
secretul e sa-ti formezi un stil de alimentatie care sa te slabeasca intai, apoi sa te mentina, astfel incat sa nu umbli lesinata pe strada, dar nici sa nu te ingrasi la loc.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

vreau sa mai precizez ca eu inca alaptez.
insa... nu fac parte din categoria de femei care alapteaza si slabesc. de cand am nascut n-am slabit un kilogram doar pt. ca alaptez. cand a implinit fiica-mea 5 luni am reluat sportul (pt. ca aveam cezariana si nu m-am incumetat mai devreme). am facut sport 8 luni si n-am slabit decat un kilogram. deci sport intens si alaptat si slabit ciu-ciu. de-abia cand m-am apucat de dieta am inceput sa slabesc.
sportul m-a ajutat la tonifiere, insa la slabit mai deloc. pana n-am umblat la obiceiurile alimentare, nu am rezolvat nimic.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Ramonika, felicitari, inseamna ca ai avut vointa suficienta...deci metoda portiilor mici zici ca a functionat la tine, chiar daca nu ai abordat stilul disociat ci doar ai renuntat la "chestiile albe" care ingrasa (paine, orez, cartofi, paste, sosuri fainoase), nu?

asta e si ideea sa vad cum sa am o alimentatie cu care sa reduc cele 5-6 kg in exces si apoi sa ma mentin prin acelasi stil alimentar fara sa revin la kg de acum. si nici sa nu umblu incercanata si ametita pe strada sau prin casa. se stie ca subalimentarea vine cu stari de moleseala, ameteli si nu in ultimul rand nervi intinsi.

incepe cel mic clasa I si nu vreau sa-l stresez, asa ca trebuie sa fiu f atenta ce fac

edit: nu stiu, ma gandesc sa nu am si o dereglare pe la tiroida, am inteles ca apare dupa nasteri problema, asa ca m-as duce si la niste analize sa elimin posibilitatea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Monali, super rezultate, aproape - 20 kg, rezultat mentinut in urmatorii 3 ani ! Felicitari !


rares - clipe in spirala norocului

Mergi la inceput