Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

cami, sunt minunate pozele voastre..petra mi se pare ca are asa trasaturi frumoase..ca de toalete ce sa mai zic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Buna dimineata, fete dragi!

Astazi am baut si eu o cafeluta pentru ca pitica mea nu stiu ce a avut azi-noapte, dar m-a trezit si la 2:30 si la 4:30, apoi la 7:00 ca de obicei si sint cam chiauna de somn

Am vazut poze cu mamici foarte frumoase si puiutii- niste ingerasi dragalasi foc , nu nominalizez! Fetelor aratati atat de bine dupa nastere ca-mi vine sa-mi dau palme ... eu mai am multe kg de topit, asa rau nu ma deranjeaza, ca sunt repartizate cat de cat uniform, cel mai rau ma scoate din sarite burta hidoasa cu care am ramas

Revenind...
Irinuca05 eu nu cred ca as baga bebelina in apa, cel putin din motivele enumerate de cami antonia, poate doar cu piciorusele putin daca apa e OK ca temperatura si nu e prea mizerabila

Alina06st va fi foarte OK imbracat puiul, mai ales la ce calduri se anunta... eu tin pitica in casa si afara doar in body gen maieu sau cu maneca scurta, fara sosete/botosei, eventual doar o palariuta afara la soare si pe caldurile astea termometrul din camera ei arata 27 grade C in cursul noptii in conditiile in care doarme cu geamul deschis toata noaptea.

Roxy La multi ani sotului tau si sa fiti sanatosi si fericiti impreuna!!!
Si eu tot la 6 luni voi incepe diversificarea pentru ca pitica creste foarte frumos cu laptic de la mami (are 6200g si 61 de cm la 3 luni jumatate, in conditiile in care am avut si probleme - cele 2 saptamani in care am fost eu in spital nu a luat decat 250g, chiar daca a papat initial LP apoi combinat LP cu LM, nu i-a priit despartirea de mine cum si mie mi-a fost foarte greu fara ea, dar ne-am revenit noi)... o sa-i dau la fel sa molfaie cate o bucatica de fruct (mar, piersica, pepene, caisa, ceva ce papam si noi), dar asta numai dupa 5 luni, fara sa ma stresez prea tare, doar o sa o testez asa sa vad ce-i place

Dyadyazuza mereu ii intra apa in urechi la baita piticoatei si nu mi-am pus probleme niciodata ...le sterg apoi cu betisoare speciale de bebelusi cum spune si simonacip

Scrish, Irinuca05, Yasmi Distractie placuta in concediu! Cred ca mai dam si noi o fuga la munte in we daca tot se anunta mare canicula!

Strumphitza Ma bucur mult ca ai revenit printre noi!!! Asteptam sa ne povestesti despre Sophia, cum mai chiuie ea, ce mai are de impartit cu matele ei Hello Kitty

Pisucmic tare adevarat este ca-ti umple casa un pui mic si drag! Eu foarte greu am suportat separarea de pitica mea pe perioada spitalizarii, mai ales ca n-am fost despartite niciodata pana atunci, nici macar cateva ore!!! Plecam mereu impreuna peste tot (la cumparaturi, in vizite, la coafor, oriunde o iau cu mine de cand am iesit cu ea din maternitate ).
Stiu, stiu, sint mama foarte posesiva , dar nimeni nu poate avea grija de puiul meu mai bine decat mine si nu intelege mai bine ce vrea el (cand vrea papa, cand vrea somn sau se plictiseste si vrea sa ne jucam, mereu scoate alte chiote si strigate pe care acum le inteleg perfect, si n-as putea sa stau linistita lasand-o cu altcineva, mai ales ca ea se supara foarte tare daca nu-i faci pe plac si plange rau de tot si mie mi s-ar rupe sufletul).
Cred ca si daca as pleca undeva as sta cu gandul numai la ea; am plecat la un moment dat saptamana trecuta 2 ore in oras cu treaba si am chemat-o pe mama sa stea cu ea si cand am sunat-o sa vad cum merg lucrurile am auzit prin telefon cum plangea pitica mea de zor, asa de rau de-mi tiuiau urechile, asa incat m-am intors imediat acasa ...


Am scris un roman deja, ma iau la intrecere cu Strumphitza
O zi racoroasa va urez!!!


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Sa zic si eu acum.. buna dimineata!


miki, eu lui Cristi ii pun pampers chilotel la somn si ii plac f mult. Vlad de ce nu-i suporta? Sa sti ca zilnic ma gandesc la nepotica ta






Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


habar n-am de ce..poate ca-l strang ? el fiind mai dolofan..
bine ca acum nu prea mai suporta deloc sa-i pun la somn, e o lupta..oare cand putem renunta la ei si la somn ?

mami de 2 prichindei


cred ca e destul de departe momentul, cel putin pt noi. Cristi bea f multa apa tot timpul. si noaptea se trezeste sa bea si bineinteles ca dimineata e pampersul plin. Doar la pranz il mai gasesc uscat. La voi cum e?

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele

eee de data asta a dat millie cafeluta

madutza da, asa este cu obiceiul asta prost de a da bani incolo si-ncolo, greseala noastra. dar la voi vine acasa asa ca parca te simti sa-i dai ceva
noi mergem la cabinet asa ca....nu dau nimic, doar i-am mai dus doctoritei ba o cafea, ba tigari ca fumeaza de rupe locu'. mie parca mi-e si rusine sa le dau bani

ailed ma bucur ca a iesit bine botezul si printesica a fost tare cumintica. acum trebuie sa recuoperezi lapticul, bea ceaiuri, lapte, mananca bine, dormi mai mult.

yvy isi mai dau si bebeii programul peste cap. si bebelina mea dormea pana la 6-6.30 si acum iar se trezeste ba la 4 ba la 5....

dya ca si fetele zic si eu, nu are nimic daca ii intra apa in urechi, il stergi bine bine si gata cu betisoare speciale. Anastasiei mereu ii intra ca face un tambalau la baie, este imposibil sa nu-i intre. la inceput ma cam speriam si eu si eram asa grijulie, dar acum.....
banii se calculeaza de cand ai terminat concediul postnatal.

asa ma dispera astia, mie nu mi-au intrat banii si pe deasupra nu-mi merge nici cardul asta nou. imi tot zice tranzactie anulata la orice fac azi merg la banca sa vad care-i baiul.

simona,miki, cami

toate mamicile.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza nu vreau plasa vreau mai degraba din ala ce se baga in priza, am auzit ca este bun. il incerc si eu.

acum am vazut mesajul tau
Cum sa-ti zica pediatra sa-i dai ceva?
Asistenta nu poate veni singura acasa sa faca veaccinul, pt ca doctora tb sa consulte copilul inainte de vaccin. Faza cu datul am obisnuit-o noi ..din pacate..cand era Cristi mic...aveam alta situatie financiara decat acum. Parca daca ma duc fara sa-i dau nimic mi-e si rusine
aici ma refeream ca sa-i dau ceva mancarica, daca sa incep cu ceva tu ai inteles ca bani?


Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Sa ma laud si eu un pic cu buburuza mea mai mare,a inceput sa faca la olita

Ieri a fost pt.prima oara cand am iesit la plimbare fara pampi si nu a scapat pe ea ,sintem pe drumul cel bun a inceput sa spuna cand vrea sa faca ,pana acum nu spunea nimic asi dadea drumul si deabea atunci spunea
eu la pranz de cateva zile nu-i mai pun pampi doar noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

fetele posesive, mai temperati-va putin. Si mamele voastre au crescut copii si se descurca cu siguranta. Trebuie sa le lasati si bunicilor putina intimitate cu nepotii ca sa poata forma o relatie frumoasa intre ei. Pentru o dezvoltare armonioasa copilul are nevoie de familie, nu doar de mama. Copilul trebuie sa invete sa socializeze,

Sper sa nu va suparati pt sfatul pe care l-am dat.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

gata, am revenit

am dat laptic la bebic, schimbat un pampers urat mirositor si acum sa beau si eu din cafeluta data de millie

mi-am facut si temele, am citit de unde am ramas aseara

si deci...

ana_2010 sa va fie de bine crestinarea

moulineta - multumesc de raspuns; si da, asa e mai avem putin si incepem si noi. ne cresc puiutii

madutza_b - multumim de capitol si eu multumesc de raspuns; am stat tare in dubiu cu pampersii, mai ales ca micuta mea e cam oparita


mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

La multi ani pentru Catalina Ioana de madutza_bra, Stefan de aZaZ, David Andrei de Lalely si Tudor de Xeo sa va faceti mari si sa va bucurati parintii!

mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanna16

La multi ani pentru Catalina Ioana de madutza_bra, Stefan de aZaZ, David Andrei de Lalely si Tudor de Xeo sa va faceti mari si sa va bucurati parintii!

mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.
La multi ani si din partea noastra !!!

Mergi la inceput