Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***330***

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Im intrat scurt sa raspund repede-repede la chestionarul Inei:

1) Eu nu-i spun minciuni lui Ianis,ii excplic frumos de ce trebuie sa plec si ca revin mai tariu. Si intotdeauna imi tin promisiunile date. Tati il mai minte, ii zice ca mergem la "Adela, Ana, Ada, David" daca mananca tot

2) Dulciuri ii mai dau si eu, din cand in cand: de obicei prajituri de casa, insa a mai pus limba pe o ciocolata/inghetata/acadea din astea..

3) De cand am inceput serviciul, timpul meu petrecut cu Ianis s-a redus drastic, din pacate Seara cand il iau de la gradi, ne oprim obligatoriu la locul de joaca pentru o ora, iar dupa aceea acasa dupa ce mancam iar incerc sa ma joc cat mai mult timp cu el. Insa nu mai facem activitati creative impreuna, decat in week-end cand nu plecam pe undeva...

4) De imbarcat singur nu reuseste... De dezbracat singur stie si o face de fiecare data, iar daca incerc sa intervin sa-l ajut, e jale mare, se lasa cu tantrum-uri de mai mare dragul

5) Pampers in casa nu purtam deloc, la gradi doar la somnul de pranz, insa afara am o problema: cum il determin sa faca pisu la copac? El ma anunta si cand mergem la copac/gard/floricele ce-o fi, el se rusineaza si-si trage repede pantalonii in sus "gata! gata! si nu face Poate ma ajuta mamicile cu experienta cu ghiocei avansati



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Ela, cu pipi, daca e asa rusinos, mergeti la un copac mai indepartat. sau spune-i ca stai tu in spate sa il acoperi si nu il vede nimeni. Habar n-am! Ca la noi e tocmai invers:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Ela, la inceput am facut pipi in locuri "ascunse" unde nu erau copii sau oameni prin apropiere... stiu de destul de greu, pana cauti locul face pipi pe el :) ... noi mergem repede sa dam "apa" la copac sau la furnica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

3. Jucarii : daca e fetita ii lasa jucaria si vine la mine maraind,


ce cavaler!
... sau s-o fi gandit: cu ia o pauzarile nu te pui

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Raspund si eu la chestionarul INEI:

1. Minciuni nu, miniciunele da , de pilda n-avem ciocolata in casa. Sunt unele chestii care nush daca-s minciuni au ba, am incercat sa le explic mai pe intelesul lui. De ex., cand plec la serviciu ii zic ca ma duc la carti - e partial adevarat, ca am si carti la serviciu Ba l-am si dus de 2-3 ori acolo, spunandu-i "uite, aici e mami cand nu e cu Chiti acasa". Nush daca a priceput ceva din asta...

2. Dulciuri am mai scapat noi... si de casa, si de ne-casa. Daca te referi la porcarii, noi mancam inghetata - numai d-aia proaspata, artizanala, cand e f cald. De cand ne-am intors in Ro nu i-am mai dat, dar daca vede la cineva cere. Sincer, inghetata nu mi se pare o tragedie. Ciocolata, iarasi, daca vede, cere. I-am dat de f putine ori, de pilda l-a vazut pe tat-sau mancand si a facut asa o mutra... nu cersetoare, din contra, s-a uitat la noi cu un fel de "nu-mi dai, na, nici nu-mi trebuie". Si am preferat, decat sa se simta exclus, sa ii dau o ciocolata mica. Apoi cu acadelele... a primit intr-un magazin. Noroc ca la putin timp i-a cazut pe jos. Morala e ca al meu e in stare sa manance orice porcarie dulce, eu le ascund cat pot, dar cand nu mai pot... asta e. Mai mananca briose, clatite, chec, si facute in casa, si cumparate.

3. Timpul activ petrecut impreuna... nush, nu prea e, de cand ne-am intors in ro si si-a regasit jucariile se joaca f mult singur. Cateodata cand iesim afara ma mai joc cu el - ne dam impreuna pe tobogan sau il ajut sa se catere pe o chestie mai inalta - dar daca vad ca se joaca si singur sau cu copiii nu prea ma bag in seama. Ieri am facut un puzzle impreuna, uneori mai desenam, mai gatim impreuna (e fan, vrea sa si spele vasele l-am rugat sa-i transmita lu' tat-sau intentia), dar de obicei stam impreuna in aceeasi camera si facem lucruri diferite.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Raspund si eu cu intarziere la kestionar:
1. Depinde de unde plecam... daca ramane acasa cu unul din noi si celalalt pleaca, rar are ceva de comentat. La gradinita, fuge la copii si ne lasa in hol (mai degraba nu ii place atunci cand o trimitem dimineata cu microbuzul, atunci mai maraie - asta se intampla cand e Costin de garda si nu o poate duce dimineata la gradi). In alta parte nu prea am mai lasat-o, de obicei ramane cu unul din noi... Am mai lasat-o de cateva ori cu soacra-mea la Targoviste, dar pentru putin timp, si nu-i mare fan.

2. Nu m-am gandit ca ar trebui sa se imbrace singura la varsta asta... Ne ajuta destul de mult la imbracat, dar kiar singura nu-si pune decat palaria si incaltamintea (intotdeauna alta decat as vrea eu sa ii pun). Isi mai pune ea uneori si alte kestii... cel mai adesea in cap.

3. Cu jucariile... dupa dispozitie: daca vrea sa dea bine, daca nu... LUPTA!


Citat:
citat din mesajul lui olishka
Noi avem o alta mare problema care nu stiu de unde s-a ivit. De cateva nopti, inainte sa adoarma ma tot strange in brate si imi zice ca ii este frica de Bau-Bau Habar nu am de unde a aflat de el, cine i-a zis, cine l-a speriat. In noaptea asta a fost mai urat caci chiar s-a trezit din somn si era f speriat si tot repeta Bau-Bau. Am intrebat-o si pe Chitibus si a zis ca ea nu i-a zis nimic de acest personaj. Din alta parte chiar nu-mi dau seama de unde a putut afla. O sa vorbesc astazi si cu educatoarea, sa vad poate l-a speriat vre-un copil de pe-acolo.
Am incercat sa-i tot explic ca nu exista, apoi i-am aratat o carticica cu personaje tare haioase si i-am aratat un iepuras si i-am zis ca il cheama Bau-Bau si ca este bun si haios etc etc. Chiar nu stiu cum sa procedez mai departe, caci nu as vrea sa aiba frica de asa ceva


Sa nu aiba legatura cu cantecelul. Ei il tot canta la gradi, asa ca mi-l cere si acasa, i-l pun de pe youtube si canta si ea, se preface ca se sperie la buhuhu si da din manutza ca NU ii e frica de bau-bau.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dragi tufete, am sustinut azi toate examenele; la doua am luat 10 iar la unul astept rezultatele, le vom primi pe mail, da' io zic ca...tot 10 tre sa iau. N-am invatzat mai nimic, da' ce sa fac daca-s asa desteapta?!
Of, ce mandra ar fi fost maica-mea de mine! Pentru ea am fost intotdeauna cea mai cea!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Felicitari, Ilinca!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Acum am descoperit ca mai era un kestionar!

1. Minciunele: foarte rar, atunci cand explicatia reala mi se pare mult prea lunga/greu de inteles la varsta asta. ceva de genul: "Sara ch'e vero ma per il momento no". Ne tinem de promisiuni!

2. Dulciuri de casa ii dam, dar nu prea mananca, alte "minunatii" nu i-am dat inca. La ciocolata a "scapat" de vreo 2 ori, ca ne-a vazut pe noi si a vrut si ea.

3. Depinde unde ne petrecem timpul liber... ne uitam pe carti (nu prea are rabdare sa ii citesc, a-propos am si eu o intrebare: alti ghiocei au rabdare sa le cititi? Ea se pare ca asculta cuminte povestile la gradi, dar cu mine are alte treburi...), facem papa (cele mai antrenante sunt pizza si biscuitii cu forme), ne jucam cu plastelina sau bucataria ei, unde face cafea si il hranim pe bebe... In parc nu prea mergem... , cantam cantecele dupa clipurile de pe youtube...


Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

3. Depinde unde ne petrecem timpul liber... ne uitam pe carti (nu prea are rabdare sa ii citesc, a-propos am si eu o intrebare: alti ghiocei au rabdare sa le cititi?


NUUU. Nici macar sa ne uitam pe carti n-are rabdare. E un intelectual desavarsit

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput