Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***330***

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

ILINCA, te congratulam!

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Multzam!
1) Minciunele ii mai scap de genul: e f. suparata in parc si plange si atunci ii zic fraze magice precum:"am vazut un hamham! Hai sa mergem la el!" Nu e niciun hamham da' o linisteste perspectiva (sau "pispis)
2) cu dulciurile e ciudatzica, noi tot am incercat s-o imbiem cu niste miiinunaaate prajiturele de casa dar n-o intereseaza deloc, rareori ia o muscatura din politetze si atat. Cioco nu i-am dat, nici noi nu prea mancam. In schimb are un viciu: dots. Nu putem trece pe langa un anumit magazin ca stie ca acolo e dots, am facut greseala sa intram o data, dotsul era in frigider la nivelul ei si acum intra singura, isi ia unul si asteapta sa-l platim:)) Evitam cat putem zona cu magazinul, ca e mai rau ca cainele lui Pavlov. Ba de vreo 2 ori m-a dus din fatza scarii, nu stiam de ce nu vrea sa urce, m-a luat de mana si m-a carat pana la magazin In rest, vorba lui monnvas, inghetata artizanala, yuuuummmy, io mananc o tona si-i dau si ei cate o lingurita la 3 de-ale mele:)))
3) Activitati facem mai mult pe langa ea, ca-si gaseste ea distractii, dar impreuna facem asa: ne uitam prin carti (nuuu, n-are rabdare sa-i citesc nimic), ne tavalim, sare pe mine, facem rostogoliri...chestii de copii mici...asta in casa. Afara ne mai jucam cu mingea daca ma accepta de partener, lopatam in nisip...La centrul de joaca ma pune sa sar cu ea pe trambulina pana-mi sar ochii din cap, nu ma lasa sa-mi trag sufletul un minut!!:))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Buna dimi!
Gagici ma bucur mult ca va intalniti, nashpa ca noi nu, luam bilete prin sindicat si aterizam la Ef.Sud, deci cam asta o fi vacanta, dc mai apare ceva ma @laud @ si eu.
Sa rasp si eu la chestionar:
1)dc plek la @didici@, adika servici e ok, dc cobor sa dau la gaini ceva rasturi de mancare sau la caini deja m-am invatat le arunc de la balcon, ca altfel maraie, sa iau rufe d epe sarma ceva...insa am grija sa aiba desene sau muzika, cel putin o oja in mana, carti si ceva de mangiare si e ok.
dc o las la sor-mea, mama, soacra imi face papapa, d cpleaka tac-su din casa dim, pana o imbrac nu mai sta plange la tati, ajunge la masina si zice @vreau a mami@...deci na asta e.
2) nu se imbraca singura corect, insa ea incearca vesnic,se mai incalta si corect, de dezbracat e campioana pana face unn pipi scurt deja se leapada de chilotei fusta sau pantaloni, moate din par si soseste dc exista.
3)la joaka e crima, deja am terorizat niste vecine.noroc ca ajunem seara tz, si ne vedem de max 3 ori pe sapt. din prea multa dragoste ii ia in brate sau ii da jos, le ia jucariile si zice @asta e a ma!@deci greu greu ii explik si ea se face ca ma ignora si chiar ii iese treaba.
rupe florile de nu se vad, insa este un copil f dragalas, normal ca pana la urma treb sa inapoiem si jucariile cu greu, cu tipete poate insa pana la urma cika intelege adika ii atrag atentia cu ceva, dc asta inseamna ca o mint, da o mai mint, n-o mint sa vezi ce promit marea cu sarea, pt ca apoi zice de 1000 de ori @dine amatan@=vine Nathan, saracu de abia la jumatea lui aug vine, deci ea imi zice de o luna incoace...asta e imi asum si cand o mint genul@hai ca toti copiii papa, dorm, etc@, adika inofensive zic eu.

Buun, n-am mai intrat ca a facut Ari o indigestie cumplita cu varsaturi si n-am voie sa-i dau metoclopramid, ca eu-s alergika si mi-era frika s anu faca si ea vreo criza, am schimb vreo 4 lenjerii alaltaieri noapte, acum suntem cu debridat si regim. am luat o solutie de la farmacie cu glucoza ser fiziologic si ceva tare plegomazin, sper ca am descifrat corect, care o bolesa era moale voia numai nani pana mi l-a vomitat si p-asta si pas.
apoi de luni am tot dat tel si drumuri spre spital, avem un var tare bolnav, la 50 de nai, cu ciroza, insuficienta renala si diabet, care nu-i mai scade neam, acum l-a mutat la bucuresti la spitalul @sf ioan@,( scuze dar mi-a scos ari tastele si nu mai dau de ghilimele)
deci din pacate fuseram ocupate.
mda revin..va pup wk plakut.
soacra-mea zice mereu ca e f desteapta si se spala si pe dinti si nu mai are scutec..deci e ok pt varsta asta. nu te panika pisicogri nu zicetai voi ca e fiecare in ritmul lui, acuma mereu o sa fie unu care vb si latina, greaca si face integrale vb ta, concurenta maika.

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Helau.

Animatie, animatie va rugam!

Azi am facut si noi primul pipi la copac stiu ca nu se va repeta prea curand, sa apuc macar sa ma laud...

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Animatie: nu am chef si putere de nimic, cred ca-s in pragu' unei depresii, sau in pragul unei crize de nervi, vorba unui film a lui Almodovar.
Si ieri si azi Sophiphi s-a trezit dupa mai putin de o ora din somnul de pranz plangand ingrozitor si greu de consolat, ieri chiar inainte sa merg la ultimul examen.
Sunt momentele in care mi-e asa de greu ca nu vorbeste, sa stiu ce are, de ce s-a trezit asa: au facut zgomot deasupra vecinii? o doare ceva? ce? ii e cald? a visat?
Huzband tot baga cate 8 ore/ zi inclusiv in weekend, sa faca cat de cat banutzi. La teatru e vacantza si el fiind pe colaborare, nu angajat, ciuciu bani pe vara de la teatru, zero. E bine ca luna asta am stat bine datorita tufetelor, la zi ratele nenorocite, cheltuieli, tot
Sophiphi alta data la centrul de joaca sarea pe trambuline cu alti copii de numa, acum ma trage dupa ea, ma pune sa tzopai, sa ma arunc si in ultimul timp nu mai am energie, imi vine sa izbucnesc in plans cand ma tarashte dupaea dar rezist cu stoicism.
N-am putere si ma simt si rau fiindca de trei saptamani tot fumez, ma urasc pentru asta si vreau sa termin cat mai repede cu prostia asta dar inca nu pot.
In casa in afara de spalat rufe si vase nu fac nimic, aspiratorul s-a stricat, nu am chef sa fac mancare, fac strict pentru Phiphi si numa paste, paine cu ou, prostioare ce stiu ca le mananca. Io n-am pofta de mancare.
Sunt 3 saptamani fara maica-mea si asta e cel mai lung timp in care am fost despartite de cand m-am nascut. Cand eram studenta in Cluj veneam de multe ori saptamana. De cele mai multe ori veneam o saptamana eu acasa, o saptamana veneau ai mei in Cluj. Cand am stat 3 saptamani o data ma suna maica-mea intr-o disperare, i se parea o vesnicie
De cateva zile sunt plonjata in trecut. Am luat la citit o punga maaaare cu scrisori: scrisorile ce si le-au scris parintii mei cat a fost taica-meu in armata. L-au dus cand erau ei deja casatoriti, taica-meu avea 26 de ani si nu-mi reiese clar din scrisori dar cred ca 2 ani a facut. Nu va puteti imagina in ce butoi de melancolie sunt de cand tot citesc scrisorile...mi-i imaginez tineri, cum isi scriau, erau asa de romantici...Taica-meu a plecat in armata (la Botosani apoi la Iasi) cand era maica-mea gravida cu fratele meu si nici nu era acasa cand a murit...atat il pomenesc amandoi pe Marius in scrisori...am plans ca o nebuna citind ce scria mami despre el, ce dor ii era de el, cum cate un copil ii amintea de el Apoi tot asteptau amandoi o "Eva", acum aflu prima data ca ei tot doreau o fetita Eva si la cateva luni dupa moartea fratelui meu maica-mea a ramas gravida cu asteptata presupusa fetita...si a pierdut sarcina.
Deci mie mi se perinda filmul asta din '67-'68 prin fata ochilor, cu parintii mei protagonisti...prin cate au trecut...
Gata ca am luat-o razna si asta numa animatie nu e ce fac eu

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

ILINCO, e trist prin ce treci tu acum, dar mie mi se pare o operatiune importanta de recuperare a trecutului. Si care o sa te scoata puternica.
Am facut ceva similar azi, cu prietena mea Monica,insarcinata, cuplata cu un Marius ca noi avem destine paralele, nu doar nume si care e acum intr-un moment mai tensionat in relatiile familiale, cam cum am fost si eu candva, din motive similare (mie mi se par mai grave la ea, dar na, e alta varsta). Si am retrait cateva momente ciudate, povestindu-le, din epoca "fugii de acasa". Si dureroase.

Cat despre vorbit, stai linistita, si daca vorbeste nu inseamna ca plodul iti si zice ce-l deranjeaza :) tu-l intrebi una si el zice alta.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Atrecut ceva timp de cand nu am mai stat o zi intreaga cu Vladimir. Noi 2.

Ca tot intreba Inapreda de programul impreuna. Am inceput de dimineata prina face o supa...el manca pe langa mine. Apoi am iesit la piata sa luam un pepene. Am venit acasa si am facut amandoi o minunatie de legume la cuptor si un chec. Am dormit. Am mancat ceva, ne-am uitat la niste desene. Am iesit afara, am facut baloane, ne-am plimbat cu trotineta. Am venit acasa, baie,mancare si somn.

A fost o zi frumoasa, ne-am distrat si ne-am inteles bine.

ILINCA, nu stiu ce sa spun. Egoistul din mine se oftica pentru ca eu niciodata nu o sa am posibilitatea sa citesc trecutul neamului meu (mama-tata, relatie in care se intampla chestii ciudate zilele astea), dar, descoperind cu adevarat povestea nu stiu cum sa zic intelegi tu. Spune-ne si noua, poate daca ne povestesti iti mai trece timpul.
Si, felicitari pentru note. Mama ta e mandra de tine si o sa vegheze asupra ta tot timppul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna fetele!

Taman ce voiam sa ii recomand Ilikai un film superb unde il are ca protagonist principal pe un caine devotat dar cum se lasa cu bocete o sa aman recomandarea...

Ati adus aminte despre scrisori... va dati seama ca noi avem o sacosa plinaaaa!! O parte din mail-urile trimise de noi au fost scoase la imprimanta, multe scrisori si felicitari , daca o fi sa le citeasca Stefan peste ani o sa ii ia ceva timp...

Noapte buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Neata. Noi de cand ne-am intors in Ro practicam ore indecente de trezire: 6,15-6,30. Azi, cand s-a trezit, C. avea scutecul uscat si mi-a zis: "mami, pipi si caca la olita?", asta dupa 4 zile in care a facut pipi pe unde a apucat prin casa.

ILINCO ieri vorbeam cu prietena mea ca de fapt conflictul "intrafamilial" a fost datorat unei intelegeri diferite a casatoriei. In generatia lor, oamenii nu prea se casatoreau din dragoste. Adica mai intai se luau si dup-aia se indragosteau. La noi a fost ordinea inversa si uite ca d-aia n-am reusit sa ne facem intelese de la inceput. Na, tu esti o mare norocoasa.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bun dimineu!
Fatuca mea sucita doarme de peste 1 saptamana in nyunyu gol si vad ca niciun shushu noaptea, deci noi suntem la categioria "scutec ziua- libertate noaptea!" Mai e cineva in asa categorie?
Felicitari inginerului pentru productie!
Monnvas, te referi la faptul ca parintii nu inteleg alegerile copiilor si de aici conflicte? Maica-mea si daca nu era incantata de vreo alegere de-a mea pana la urma mergea pe principiul ca eu sa fiu fericita, asta era sloganul ei, cred ca si de-i veneam cu un aurolac la usa, daca vedea ca-l iubesc si ne intelegem il "adopta":))))
Vreau sa pun poze frezate dar nu-mi amintesc parola de la webshots ca nu l-am folosit demult:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput