Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***330***

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Hihihiii...Bianca, poate la bb2 faci fetita, sa vezi cit de complicat e sa NU poarte roz . Si eu am o boala, Ilinca are pe roz salopeta aia din poze si ce-a mai primit, cite un tricou cu imprimeu roz... Dar sint satuuuulaaaaa de dialogul:
- Buna ziua, va pot ajuta?
- Caut un tricou/trening/pantalon/bluza/whatever pt un copil de 2 ani
- Fetita sau baiat?
- Fetita, dar nu vreau roz.... si pina sa apuc eu sa spun ca nu vreau roz, deja mi s-a scos sub nas macar un articol de imbracaminte cu sclipirici....

Novus, pina la urma cred ca vom opta pentru cazare la Turc, pentru ca nu cunosc zona si nu imi dau seama din pozele alea unde am putea pune cortul, ca sa fim destul de aproape sa bem si noi o bere seara cu grupul, sa nu fie nevoie sa mergem cu masina de colo-colo.

Mai am insa niste nelamuriri...bine,eu mai putin, sotul e cu "planning-ul...": saptamina viitoare ne fac oamenii si o oferta de meniu? Intreb pentru ca de ex pe mine nu ma incalzeste daca imi trec in meniu sarmale sau pirjoale sau cine stie ce vita cu sos etc...adica eu maninc cam orice insa Pisilinca...mai greu. Nu vreau sa fiu pisaloaga, pur si simplu sint curioasa pentru ca stiu ca voi aveti experienta cu organizarea de genul asta




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Si eu patesc acelasi dialog dar pe albastru/bleu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Pisigri, da luni o sa o sun pe d-na sa stabilim meniul care in principiu va fi pt adulti adica o sa avem 5 feluri din care sa alegem
Pt copii o sa comandam noi ce mananca ei si o sa platim pe loc, sa vad daca vor sa ne includa si astia o ciorba/supa ca si bonus la meniu si aceea sao dam picilor eventual la pranz
Data trecuta la Moeciu asa am avut si a fost ok, pt pici am comandat fiecare ce am stiut ca mananca sau ne-am comandat noi ceva agreat si de pici : piept de pui + cartofi/orez/ciuperci, mbs, etc


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare fetelor!!!

Vad ca va sta gandul numai la vacante Abia astept sa aflu daca putem sa ajungem si noi. Tare fain ar fi. Si ma bucur ca o sa vina fete dragi pe care nu le-am vazut demult, iar pe unele chiar deloc De fapt e una

Eu astazi ma simt neasteptat de bine, ciudat de bine Aseara am avut o mini depresie, caci sunt in luna a 2-a si cifrele de la cantar se schimba in fiecare zi Dar trec eu si peste asta. Deja nu mai am rabdare si mai am o gramada

Ma bucur ca David nu a mai plans deloc astazi la gradi. Nici ieri nu a plans, dar azi a fost chiar vesel. Inainte sa intre in cladire, chiar a rupt o floare si mergea tantos cu ea in mana.

Eu nu am avut probleme cu hainutele. David chiar are f putine haine albastre, bleu desi eu chiar nu m-am ferit de ele. Mie daca imi place modelul, cumpar. A avut chiar si hainute roz

Sa aveti o zi frumoasa!!!!

Olga, mamica lui David iepurasul si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Fetelor sunt ff incantata. Stiti ca v-am povestit mai demult de crema noastra minune bio cu zinc si uleiuri bio. Am folosit-o mai mult de 1 an cu succes si inca mai am un sfert in cutie. Ieri mi-am zis sa o schimb caci parea deja cam invechita si au intrat si impuritati pe-acolo. Mi-am luat si unt de shea sa ma dau in sarcina ca sa nu fac si mai multe vergeturi si inca o cremuta pt picioare. Toate bio. Sunt incantata ca au si venit. Chiar nu ma asteptam. Si ma gandeam ca o sa vina la posta si o sa umblu dupa ele. Sunt ff faine produsele, dar crema asta e copii e cea mai tare si chiar am incercat multe. Daca vreti link sa-mi ziceti, ca au multe produse tare faine

Olga, mamica lui David iepurasul si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Olga, mai da-mi si mie link-ul cremei magice ca nu mai stiu unde l-am salvat

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

1. Ian nu plinge la plecare, doar miriie dar ii explic inainte cit e nevoie, 5-10 minute si-l...mint (asta e una din intrebarile din chestionarul meu: spuneti minciunele copiilor?). Cind pleaca Jambo, merge "la 'ucu" (=la lucru ; socrella nu stie de "job" si "serviciu" crec ca i se pare prea sofisticat ), indiferent daca e 9 dimineata sau 10 seara. Tot timpul Jambo ii spune unde merge, se pupa, dau 5-ul. Uneori, tot nu-i convine si-atunci ii mai explic si eu. Daca nu e multumit de lamuriri, ii spun ca tata merge "dupa bobo". El ma intreaba "bobo muna, muna"? (=buna, buna). Apoi, "bobo nuta, nuta"? (=multa, multa}. A 2-a intrebare: dati dulciuri copiilor? Daca da, de carea? De casa, din comert, ce marca? Care e "portia"? Una pe zi? Una pe saptamina?
Cind plec eu, intotdeauna plec "dupa bobo" + ritualul de "pa, pa", pupat, explicatii; el ma conduce pina pe scari. De cele mai multe ori daca il lasam cu tata nu prea are treaba. Dar si cu socrella cred ca-i place sa stea ca ma intreaba peste zi de ea. A, si cind plecam impreuna "tata 'ucu, mama bobo" Nu-mi prea convine ca-l mint dar nu stiu cum sa fac.

2. Nu se dezbraca/imbraca/incalta/descalta singur. Doar in joaca, isi da jos pantalonii sau pampersul sau sosetele. Nici eu nu m-am gindit ca ar trebui sa le faca si, in afara de asta, cred ca sint putin "dusa" pentru ca ma pling ca am baietel mare si eu mai vreau sa ramina bebe. Stiu ca nu-i ok. Nu stie folosi nici furculita, nici lingura. Maninca singur cu mina dintotdeauna. Ce se poate lua cu mina, evident. Despre independenta, nu stiu ce sa zic. Cred ca e ok. Se cere in brate cind e obosit si mie imi face placere sa-l duc. Se cere in brate si de alint, si eu il iau cu placere. Dar daca vreau eu sa-l iau in brate de alint, no way!!!! Se joaca mult singur. (O alta intrebare: cum petreceti timp ACTIV si IMPREUNA cu copiii vostri? In casa si afara.)

revin

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Da, ii dau dulciuri. Copiii au scris in codul genetic ceva despre ciocolata si cola. Vladimir baga dulciuri in gura dar le scuipa. Cu ciocolata se murdareste. Nu am o regula legata de frecventa. ii place sa-i cumpar acadele. Nu i-am arata eu cum se face treaba cu acadeaua insa stie el. Nu Linge una intreaga dare vreo 2-3 limbi tot ii da.

la gradi le da prajituri facute in casa. Eu ii dau clatite, pandispanuri si cam atat.

Timpul petrecut impreuna este acasa sau la strand. Acasa gatim amandoi (ma ajuta-incurca). Afara face ce vrea el. La strand ne distram amandoi.

Chiar imi place acum timpul petrecut cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ina, o sa-ti raspund eu ca fetele cred ca au deschis berile fara noi deja

1. Da, spun minciuni copilului cand e nevoie ; adica nu mai avem puculeti si o sa cumpar maine, asta daca isi aminteste desigur, tati pleaca de cele mai multe ori la serviciu cu Oatiu si alte astfel de minciunele
Ce am incercat eu a fost sa-mi respect promisiunile facute Adei si am cam resusit adica daca ii spun ca plecam sa ne intalnim cu x pai ne intalnim

2. Dulciuri adica bobo sau cioco eu nu ii dau ; ea mananca biscuiti simpli si chec facut in casa, clatite cu branza dulce si daca imi iau inghetata pune si ea limba pe ea si vad ca ii place
Clatite mananca de obicei 2-3 zile pe sapt, chec o data de 2 sapt sa zic

3. Timpul activ petrecut in timpul saptamanii este de 3-4 ore/zi adica atunci cand mergem impreuna afara si cat ne mai jucam in casa
In wkd petrecem toata ziua impreuna dar nu ne jucam tot timpul impreuna, se mai uita la desene singura sau se joaca pt scurt timp singurica dar apoi vine si ne cheama si pe noi langa ea, sa ne vada acolo chiar daca nu participam activ la jocurile ei







www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Io mi-s cam in urma cu cititul aci pe forum (deh, am afacere pe internet , am si deschis un topic pe forum la nu stiu ce sectiune…) .
Intre timp am bolit si eu dupa ce a terminat Stefan, acum suntem mai bine, am inceput sa mancam mai consistent .

So, raspund la primul chestionar, al Innei mai tarziu..
1. Stefan nu plangea la plecare - cand ramanea cu tati, il pot lasa cu pers.cunoscute lui (gen mamaia si cumnata) numai daca nu ma vede cand plec (altfel e jaleee )
2. Dezbracat/ imbracat singur : se mai incalta singur, isi pune sosete, isi da pantalonii jos cand face pipi (daca nu sutn strampti la burtica) nu se imbraca; de cate ori venim de afara se descaltza, scoate sosete restul le fac eu…
3. Jucarii : daca e fetita ii lasa jucaria si vine la mine maraind, daca e baietel - o smulge din mana daca poate daca nu maraie si incerc sa-i atrag atentia la alte lucruri. De cand a plecat tati, sta mai mult in raza mea vizuala, nu se mai aventureaza ca inainte. Daca e la nisip se joaca frumos cu copii (f.rar arunca cu nisip dar se potoleste repede)… nu bate nici un copil, nu face crize de isterie decat f.f.rar
4. Pampers – am renuntat demult la el, nu zice “pipi”, “kk” am grija cand sunt afara sa udam copacii iar in casa se aseaza singur la olitza si zice “bavooo mama”…

Per ansamblu- sunt multumita de el daca nu ar fi disperat dupa verificatul portilor din cartier si a usilor (musai sa aibe niste chei in mana), nu s-ar satura niciodata de ele… Nici cu vorbitul nu stam bine, spune cuvinte o singura data si nu le mai repeta. In schimb canta toata ziua “nani, nani” si “happy birthday”…

Mergi la inceput