Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***330***

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Neata !!!

La noi sunt enspe mii de grade deja !!

Tufete excursioniste, avand in vedere optiunile voatre liber exprimate, declaram castigator Turcu' pt marea intalneala din 26-28 august!!

Asadar mergem la Pensiunea La Turcu' Moeciu

http://www.pensiunealaturcu.ro/

aici avem oferta fie doar cazare la 85 ron camera/noapte, fie cazare + mic dejun + cina in jur de 370 ron/fam/sejur

Acum pana luni vreau sa-mi spuneti cum doriti sa facem : luam doar cazarea + mic dejun incluse si restul platim la fata locului sau facem un meniu de demipensiune pt ca oricum fiind grup nu o sa aiba la dispozitie toate felurile din meniu deci o sa spunem dimineata ce vrem sa mancam seara

Participantele sunt : Novus, Chatonel, Denisamada, AncaNicolae, Anaan, Monnvas, Olga (?), Ilinca, Ela, Gaza, Gigelica, Cativ, Dyanna, Pisigri

Luni sau marti dupa ce vorbesc cu d-na de acolo o sa trebuiasca virat avansul probabil 100 sau 150 ron asa ca daca doriti puteti face transferul deja, contul meu e pe mail-ul comun

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)






Si eu votez cu demipensiune

La podul Turcului tare fain a fost, aveai la alegere cateva feluri si spuneai dimineata de vroiai seara

Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Neata. Noi de cand ne-am intors in Ro practicam ore indecente de trezire: 6,15-6,30. Azi, cand s-a trezit, C. avea scutecul uscat si mi-a zis: "mami, pipi si caca la olita?", asta dupa 4 zile in care a facut pipi pe unde a apucat prin casa.

La Adela noaptea tot scutecul e baza... nu am avut curaj sa o las fara... Ziua cat suntem acasa/Targoviste (unde ne-am imprastiat olite pe unde mergem mai des) face la olita, daca o are la indemana merge singura si se aseaza. , dar avem probleme cu gradi,unde nu vrea sa ceara deloc, asa ca si acolo tot pampersul e baza. Am intrebat-o de ce nu-i spune doamnei Luiza cand vrea sa faca pipi si mi-a zis ca ii spune Da'ius...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

ILINCA, da! Cand are temperatura frige intr-un anumit fel...nu ca atunci cand ii e cald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Neata. Noi de cand ne-am intors in Ro practicam ore indecente de trezire: 6,15-6,30. Azi, cand s-a trezit, C. avea scutecul uscat si mi-a zis: "mami, pipi si caca la olita?", asta dupa 4 zile in care a facut pipi pe unde a apucat prin casa.

La Adela noaptea tot scutecul e baza... nu am avut curaj sa o las fara... Ziua cat suntem acasa/Targoviste (unde ne-am imprastiat olite pe unde mergem mai des) face la olita, daca o are la indemana merge singura si se aseaza. , dar avem probleme cu gradi,unde nu vrea sa ceara deloc, asa ca si acolo tot pampersul e baza. Am intrebat-o de ce nu-i spune doamnei Luiza cand vrea sa faca pipi si mi-a zis ca ii spune Da'ius...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute



Stai linistita ca nici Ianis nu cere la gradi, desi acasa isi da singur pantalonii jos, se aseaza pe olita si dupa aceea ne aduce olita si ne anunta ca a facut

Dar la gradi nu stiu de ce nu se duce singur la olita, si nici nu spune cand vrea apa/pisu Nu are pampers, nu face pe el. Pur si simplu se abtine Face doar cand au program de olita (de vreo 3 ori pe zi) si bea apa doar cand i se da sa bea Nu mi se pare normal...

Eu tot ii spun sa ceara, sau macar sa-si ia singur, probabil ca asa sunt berbecii, sa nu ceara ajutor





Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Neata. Noi de cand ne-am intors in Ro practicam ore indecente de trezire: 6,15-6,30.



daca 6.30 e ora indecenta, atunci 5.30 e noapte...





Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Buna!

Multa sanatate tututror bolnaviorilor!

Am vazut si poze cu fetele dragute Ilinca si Sophiphi , ce mult au crescut si cele de la nunta din Deva, foarte frumosi nasicii.

Ilinca:

Dodo: suntem alaturi de tine

Chestionar:

1.Minciunele ii spun, dar mai rar, cand se impune.

2.E mare amator de dulciuri, ii dau mai multe de casa, din comert foarte putin, cand mai vede la Sebi si ii dau doar sa guste.

3.Timp petrecut impreuna, mai mult seara si in week-end: topaim, il fac avionu,ne facem masaj unul altuia, ma tunde: are si ustensile din plastic , dansam, mai incercam si colorat si citit, dar nu prea il atrag.

Sunt un pic necajita, cat am stat astea doua zile cu Lucian,numai prostioare a facut intentionat: a varsat laptele peste tot, a aruncat farfuria cu mancare si a ajuns si pe pereti, la plaja ia aruncat lui Sebi la nisip in cap si vorbesc cu el degeaba, se face ca nu aude
Am vorbit si cu mama, sa nu-i mai permita orice, caci cu ea face cam ce vrea, Lucian dicteaza.
Si chiar ma bucuram acum cateva saptamani, ca ne intelegeam asa de bine, nu stiu de ce si-a schimbat iar comportamentul, sper sa fie doar o perioada.


Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Anaan, bine ati revenit.

Chato, Motanul tau nu mai vine deloc in Ro?




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Anaan, scuze ca nu te-ntimpinai, eram cu gindurile pe coclauri
Deci, Bine revenisi, Anaan

Pisicogrix, motanul vine pina la urma cu tatal lui, cu Atlassib din 4/09 pina in 13/09.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

N-am dat astazi de d-na de la pensiune, mobilele sunt inchise, cred ca s-au chefuit bine in wkd , sper sa o gasesc maine !



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Chatonelo, tu care esti ratiunea intruchipata zici acum ca totul e ca inainte? Asta ma deprima cel mai rau acum, gandul ca ideile cu raiul, cu viata de dupa moarte, cu persoanele dragi care ne vegheaza...sunt fabulatii si de fapt eu n-o sa-i revad niciodata pe taica-meu, Manole si maica-mea decat in poze, ca asta a fost tot, atata am avut de trait impreuna cu ei, gata. Gandul asta ma termina.
Anaan, nici eu nu pot da hainele, stau acolo pe umerase...nu pot sa le dau.


I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Hihihihi, io sint ratiunea :)) asta ma duce cu gindul la "somnul ratiunii", bine ca-s activa si nu ma lasati s-adorm

Ilink, totdeauna mama ta va fi cu tine, la tine in gind. Tu mereu o vei consulta si vei gindi "cum ea ar fi gindit in situatia data". Si te vei alina de dorul ei gasind gesturi ale ei in Sophiphi, cum si Izia are de la mama mea si toti copiii au cite ceva de la fiecare bunic

Cit despre invinovatirea ta, ca ai fi putut face mai mult si ca nu ai facut, e normala, trebuie sa fie pe undeva un "tap ispasitor", nu? Probabil ca ai nevoie sa dirijezi spre ceva furia ta si deocamdata e spre tine, pt ca nu ai gasit nimic mai bun... de ce nu te-nfurii pe medici? Poate ca daca o consultau mai degraba (in loc sa incerce sa va plimbe de la un spital la altul) ar fi scapat... ori poate nu, dar nu ai cum stii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Bianca- Si noi suntem in aceiasi situatie de o saptamana.
La noi s-a prins tanti de la cresa ca are febra lunea trecuta. Marti seara am vazut dr: sanatoasa tun (exceptand febra). Miercuri am facut examen de urina si rezultatul a fost ok... De atunci ne invartim tot intre 38 si 39, asa ca azi am facut si radio la plamani- si aia ok. Sa vedem ce mai zice dr diseara ca in afara de analize de sange (astia-s tare zgarciti cu el- nu am facut niciodata asa ceva nici pt ea nici pt Alex), nu prea vad ce am mai putea face.
Sper ca la voi sa se lamureasca mai iute "motivul"...misterului.

Pisigri-Cam ce spui tu despre medicamentul "planturist" impotriva viermisorilor ziceu si niste dr la o emisiune tare interesanta si serioasa de felul ei despre cremele solare BIO ca nu se poate determina exact valoarea factorului de protectie si cat rezista.

Ilinca- Scrisorile iti fac bine..Apoi cand o veni momentul poate asterni pe hartie gandurile tale, povestile cu ea cum spuneai acum ceva timp. Sau poate gasesti alta cale de alinare.....
O prietena ne tot impartea diverse in amintirea mamei ei. Se tot chinuia saracuta si nu-si gasea linistea ca sa-mi spuna ca de fapt ea vrea sa faca o coliva si nu gaseste arpacas. Mama ei fusese mare mestera in facut colive si a realizat ca de fapt asta ar vrea si ea sa faca pentru mama ei.In sf, am facut impreuna o coliva cu grau complet de la un magazin naturist. I-am pus si esenta de rom de la o alta prietena, nuca, etc...Preparatul colivei aleia a fost pentru ea un lucru extrem de important si ne povestea apoi ca asa a inceput sa-si gaseasca linistea.
Am inteles ce a vrut sa spuna peste vreo 2 ani cand am pierdut-o pe bunica. As fi vrut sa fac ceva in amintirea ei si nimic nu mi se parea potrivit. Vreo 2 luni mi-am tot muncit creierii pana a aparut o prietena care era intr-adevar intr-o situatie limita si i-am dat bani si luat medicamentale in amintirea bunicii...Bunica ajuta toti napastuitii: dadea paine si sapun tiganilor de pe drum, se ducea cu mancarea si facea focul vecinilor saraci (si ninel lenesi in opinia
Imi pare rau ca nu pot sa-ti spun cate as vrea, dar s-a trezit Anastaia si urla ca o doare si ...nu-mi arata ce

Mergi la inceput