Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***330***

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri, multam de lamuriri si sa scapati repede de ei!

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Multa sanatate lui Vladimir!Eva a fost racita in concediu, iar cand am ajuns acasa a intrat in contact cu un copil plin de bubite de varsat de vant. Imi inchipui ca imunitatea ei era slabita si ma astept la o eruptie cat de curand, mai ales ca a inceput de astazi cu mofturi si cu simtome de raceala...Sa nu mai zic ca noi am avut o inmormantare, am stat in soare la 12 pe caldurile alea infernale, si am facut insolatie, care s-a manifestat prin lesin, frisoane, voma, si o durere crunta de cap ce nu trece de 5 zile decat cu quarelin.Dar a fost atat de bineeee in concediu Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Bianca, Vladimirescu are toate maselele? Asta imi vine in minte acum. Sau, poate, e debutul la vreo boala "copilareasca". Sanatate!

Ela, cretina rau educatoarea si, vorba aia, din pacate mama prostilor e tot timpul gravida!

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani






Si eu m-am gandit la masele, pentru ca are 2 "lipsa" pe dreapta.

Muci-nu; diaree-nu, rosu-n gat nu pare sa aiba pentru ca mananca; de varicela e vaccinat, ror- l-am facut...ce sa fie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Am citit prospectul.
Eu sint Toma necredinciosul.
Nu cred ca orice e din plante e inofensiv pentru organism.
Mai cred ca exista o multime de produse insuficient studiate pe piata. Chair sint curioasa daca Wormex asta e comercializat si in farmacii sau numai in magazine naturiste.
Ideea e ca are un cocktail de enshpe mii de plante. Nu cred ca s-au facut studii clinice nici legate de eficienta produsului, nici de efectele sale secundare sau adverse.

Ma gindesc ca in cazul ideal, dupa tartamentul ala de durata, copilul scapa de viermi.
In cazul pe care il banuiesc eu, copilul nu scapa de paraziti, nu are reactii adverse/secundare, dar deja am pierdut timp cu tratamentul ala de saptamini intregi.
La cazul horror nu vreau sa ma gindesc.

Pe de alta parte, daca ii dau un produs "clasic", scapa de viermi, scapam si noi (ca e recomandat sa faca tratament toata familia... - si uite asa conteaza daca tratamentul are efect la 3 persoane, nu la una ), toxicitatea hepatica e atenuata de hepatoprotectoare...




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Ilinca, am vazut pozele cu Sophiphi, tare bine ii sta noua freaza si ea e duuulce foc, o papusica!
M-a intepat in inima cand ai scris ca au trecut 3 saptamani = cea mai lunga despartire de mama ta


Bianca, saru'mana pentru sfat! Asa fac, il duc intr-un loc mai izolat. Niste mamici cu baieti mai mari mi-au spus ca el fiind obisnuit cu olita, nu stie sa faca din picioare la copac/flori afara; deci il punem pe tati in functie sa-l invete la WC pipi din picioare ca barbatii



N-am apucat sa povestesc cum a fost la munte. Dar inainte, sa mentionez ca dupa ce ne-am intors din Grecia, Ianis si-a dat drumul la vorbit, ma doare capul de atata "picurator" si ca nu mai vrea pampers, nici noaptea/la somnul de pranz nu-l uda deloc. A mai ramas sa practicam cu pipi din picioare
La munte a fost foarte frumos si relaxant, o libertate deplina. Ianis a bagat 2 trasee: sambata la cascada Spumoasa (scurt, dar foarte abrupt), iar duminica la cascada Urlatoarea (usor, dar lung). El s-a ambitionat sa urce absolut singur!, nu vroia sa-l ajutam/tinem de mana/luam in brate etc, la treptele mai inalte se apuca cu mana de radacinile copacilor si urca piciorul haiduceste Iar cand il lua Dan cu forta pe sus sa-l treaca cate o portiune ingusta alunecoasa din cauza noroiului marginasa cu prapastie, Ianis tipa ca din gura de sarpe "Pe jos! Vreau pe jos!" Toata lumea se mira: cum? a urcat pana aici singur? Bravo ca e ambitios! Va fi un sportiv! Bine ca il antrenati de mic... etc. Iar babele nu-l mai scoteau din laude La un moment dat ne-am intalnit cu o familie tot cu un baietel, ne-au intrebat "Cati ani aveti?", Eu: 2... Ei "Noi avem 3, ne-ati intrecut!" Prin haladuirile pe munte la fel il lasam fara pempi toata ziua, acolo a reusit odata sa ude pietrele

Deci, ne-am distrat la munte. Acum abia asteptam sa mergem la mare peste 2 saptamani



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Ina,


Ana-Maria, imi pare rau pentru insolatie Dar asa per total, concediul a fost OK, nu?


Bianca, multa sanatate lui Vladi! Sper sa nu fie boala a copilariei... Ianis mai avea episoade cu febra mare, in rest nici un simptom, de mancat manca normal, abia a doua-treia zi observam ca are dificultati sa inghita. Orice-ar fi sa treaca repede, si sa fie sanatos motociclistul!


Pisigri, multa sanatate si voua!




Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ela, da, a fost foarte bine, insolatia am facut-o dupa ce ne-am intors, acolo a fost totul in regula, exceptand faptul ca a racit Eva, desigur. A luat o viroza din tara de la cineva. Dar cred ca a ajutat-o marea foarte mult, ca nu a facut complicatii ca alta data.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m
....................................................
3. Cu jucariile n-avem probleme in continuare, s-a mai cizelat, si mai intai isi "curteaza" eventualii parteneri de joaca, le zambeste, interactioneaza cu ei inainte de a-si manifesta interesul pt jucariile lor.

http://www.lucamic.blogspot.com/



Concediu placut alaturi de cei dragi si de Mura!

Lucosului curtezan

Asta imi aduce aminte de Ianis care incerca s-o cucereasca pe Ana_Pisik ca sa puna mana pe aparatul foto O tot vrajea, o imbratisa de la spate, a invitat-o in camera lui sa-i prezinte colectia de masini, dar n-a sedus-o Ana e fata desteapta si nu se lasa ea convinsa de "smecherasi" ca Ianis





Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Helou, tufete.
Vad ca v-ati distrat care mai de care, Ianis pe drumuri de munte (chiar, ati putut citi vreodata Calistrat Hogas?), Pisilinca la motociclisti, infruntand furtuna, Eva in Grecia...
Bianca, dar chiar asa, cum ti-ai dat seama ca are febra daca nu a avut alt simptom, nici nu a fost molesit? Era fierbinte?
Chatonelo, tu care esti ratiunea intruchipata zici acum ca totul e ca inainte? Asta ma deprima cel mai rau acum, gandul ca ideile cu raiul, cu viata de dupa moarte, cu persoanele dragi care ne vegheaza...sunt fabulatii si de fapt eu n-o sa-i revad niciodata pe taica-meu, Manole si maica-mea decat in poze, ca asta a fost tot, atata am avut de trait impreuna cu ei, gata. Gandul asta ma termina.
Anaan, nici eu nu pot da hainele, stau acolo pe umerase...nu pot sa le dau.
Si ma macina asa niste regrete si sentimente de vinovatie, ca n-am facut destul pentru nici unul din ei, ca poate puteam face ceva sa le prelungesc vietile, ca nu m-am comportat ireprosabil cu ei...am luat-o pe panta asta, desi stiu ca ei au fost fericiti cu mine si per ansamblu multumiti, ca sa zic asa
Incursiunea in scrisori mi se pare extraordinara, parca-mi sunt mai dragi acum cand ii imaginez la 24-27 de ani, facandu-si planuri, infruntand tot felul de greutati, fiind pe rand gelosi/ siroposi/optimisti/ tristi etc..Inca mai am o treime din scrisori ca Sophiphi de unde dormea si 4 ore la pranz de cand cu canicula asta se trezeste dupa o ora plangand groaaaaznic
Ai vostri cum dorm la pranz in perioada asta?
La chestionare nu mai raspunde nimeni?

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dodo-pui
1.Nu pot pleca din casa...fara ca ea sa planga...Am fost nevoita de 3 ori sa o las plangand(cu taica-su)...si a plans nu gluma.Ultima data cat am fost la prima sedinta a lui Bogdi,a plans muuuulllt apoi s-a culcat pana am revenit eu acasa.In momentul cand m-a simtit s-a lipit de mine si asa a ramas in acea seara.Din acest motiv incerc sa ies cand e al meu acasa macar cateva minute ca sa poata sa se obisnuiasca si sa nu ma planga la anul la gradi pana se va imbolnavi
2.La capitolul ce face singura se imbraca,incalta(corect) si daca-s cu scai se si incheie.De imbracat se imbraca dar trebuie sa retuisez si sa inchei nasturii(asta nu stie inca).N-am pus-o eu sa faca asta ...a inceput imbracand hainele mele sau a lui Bogdi jucandu-se,si pentru ca-i placea o lasam si acum o face din ce in ce mai bine.Cu mana si furculita manca f bine.Cu lingura inca are probleme.La acest capitol tot idea ei a fost....nu stiam de ce refuza sa manance orice...in urma cu destula vreme...pana am lasat-o sa vad ce vrea si-si dorea tacamuri si farfurii ca ale noastre nu din plastic.Ii place sa scrie"eme"(teme) cand face si Bogdi...imi cere si-i dau carti de colorat/foi/creioane/pix in functie de ce foloseste si Bogdi.
De ceva timp "dialogam" in limba romana(nu 100% dar din ce in ce mai mult ,mai clar si in propozitii simple) ...caci in limba ei o faceam de mult.
3.In parc nu iau jucarii ca sa evit tipetele....in schimb nu sta lipita de mine urca scarile se da pe topogane-daca-s doar copii de varsta ei- daca-s mai mari nu-i place si-mi cere sa plecam.

Va si -ici all

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!
Razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau.







Dar ce avansata e Isabella! Bravo ei! Are ca exemplu pe Bogdi




Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput