Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***330***

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Am uitat sa va intreb.
Pisilinca s-a "stricat", are "viermi", dupa descriere, oxiuri. Medicul pediatru mi-a recomandat sa ii dau Vermox, ca cica ar fi mai putin toxic decit altele. Mi-a zis 5ml/zi 3 zile, eu am intrebat de repetare ca scrie in prospect, ea a zis ca da... In prospect zice ca pt oxiuri e destul o doza de 5 ml cu repetare dupa 2 saptamini....




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka
Noi avem o alta mare problema care nu stiu de unde s-a ivit. De cateva nopti, inainte sa adoarma ma tot strange in brate si imi zice ca ii este frica de Bau-Bau Habar nu am de unde a aflat de el, cine i-a zis, cine l-a speriat. In noaptea asta a fost mai urat caci chiar s-a trezit din somn si era f speriat si tot repeta Bau-Bau. Am intrebat-o si pe Chitibus si a zis ca ea nu i-a zis nimic de acest personaj. Din alta parte chiar nu-mi dau seama de unde a putut afla. O sa vorbesc astazi si cu educatoarea, sa vad poate l-a speriat vre-un copil de pe-acolo.
Am incercat sa-i tot explic ca nu exista, apoi i-am aratat o carticica cu personaje tare haioase si i-am aratat un iepuras si i-am zis ca il cheama Bau-Bau si ca este bun si haios etc etc. Chiar nu stiu cum sa procedez mai departe, caci nu as vrea sa aiba frica de asa ceva



Cred ca e de la gradi....

Si Ianis are momente cand pur si simplu nu poate suporta lipsa mea, urla "Maaamiii!" si cand suntem in casa amandoi, el in baie, eu la bucatarie sau invers, sau se trezeste in toiul noptii speriat si plange dupa mine, trebuie sa-l iau langa mine in pat si sa-l mangai si sa-l asigur ca-l iubesc si niciodata n-o sa-l parasesc, ca-l voi lua de la gradi in fiecare seara etc.

M-am gandit ca poate educatoarele i-au bagat idei in cap, de l-au speriat asa. S-a adeverit presupunerea mea: o cotoroanta de acolo i-a zis lui Ianis: "Daca nu faci pipi acum la olita, nu te mai ia mami acasa" Am rugat-o sa nu-i mai spuna asa ceva...







Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Am uitat sa va intreb.
Pisilinca s-a "stricat", are "viermi", dupa descriere, oxiuri. Medicul pediatru mi-a recomandat sa ii dau Vermox, ca cica ar fi mai putin toxic decit altele. Mi-a zis 5ml/zi 3 zile, eu am intrebat de repetare ca scrie in prospect, ea a zis ca da... In prospect zice ca pt oxiuri e destul o doza de 5 ml cu repetare dupa 2 saptamini....




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Da, e cu repetare dar parca doar daca mai e cazul. Adica dupa alea 2 saptamani faci o analliza care zice daca sa mai dai sau nu.

Vladimir are temperatura 38 spre 39 si nu stiu de la ce. ca nu are alte simptome.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Hola cucuiete,

Bine v-ati intors acasa, drumetzelor!

Ilinca
Sofia e adorabila, ma bucur de cite ori pui poze noi cu ea/voi. Felicitari si pentru notele bune.

Dodo, imi pare rau sa te stiu necajita, te putem ajuta cu ceva?

Anaan, foarte "trist dar adevarat" ai grait. Ma bucur ca ai spus-o tu; mie mi-e cumva sa mai spun ceva despre asta ca sa nu capat iar rosii in freza. Mi-a fost dor de tine

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri, cum ti-ai dat seama? Ati facut analize? Si eu il suspectez pe Ian de oxiuri dar toate examenele i-au iesit negative.
Ai vazut "inamicii"? Cum arata?
O sa faceti si voi tratament?


Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Tot Pisigri: de WORMEX stii? Ce parere ai despre el?

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Da, pe inamici i-am vazut, sint niste chestii miiiici, mai mici decit un bob de orez, numai ca nu apar in fecale, eu am vazut-o la un schimbat de pampers in zona anala. Cica examenul de laborator se face prin "testul scotch" pe care eu nu pot sa i-l fac decit daca o traumatizez ingrozitor, se lipeste o bucatica de banda adeziva in zona anusului dimineata, inainte de igiena locala, si se examineaza ce se lipeste de banda aia. Deci la coproparazitologic nu apar pentru ca femelele depun f putine oua in intestin... De altfel, Ilinca are un coproparazitologic facut acum o luna - o luna jumate, la care a iesit ok.

Tratammentul cred ca o sa-l fac pina la urma pe schema recomandata de medic, ea a mai luat Zentel inainte de gradi, ca atunci avea Giardia si asa a luat, 3 zile consecutiv...bine, asta e alta substanta dar cica e mai putin hepatotoxic decit Zentelul...




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

De Wormex nu stiu, daca e ceva naturist/homeopat, pediatra mi-a zis ca nu imi recomanda genul asta de tratament deocamdata, pentru ca nu e f eficient impotriva oxiurilor, mai degraba ne "pastilim" si "siropim" si deparazitam si noi astia mari, si aia mica.
Si ea mi se pare destul de pro-homeopat si naturist, ca atunci cind cu presupusa infectie urinara tot de-astea homeopate mi-a recomandat...

Bianca, imi pare rau :( Se simte naspa Vladimir? Cum te-ai prins ca are febra? Si in rest nici un simptom? Poate fi vreo boala a copilariei?




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Pisigri, sa ii dai odata cu tratamentul si o protectie hepatica. Stiu ca este un siropel din plante pt asa ceva, daca te intereseaza, o sa ma uit acasa cum se cheama, ca nu mai tin minte. Ne-a fost recomandat si noua cand a luat Eva antibiotice la nesfarsit.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Bianca, Vladimirescu are toate maselele? Asta imi vine in minte acum. Sau, poate, e debutul la vreo boala "copilareasca". Sanatate!

Ela, cretina rau educatoarea si, vorba aia, din pacate mama prostilor e tot timpul gravida!

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput