Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***330***

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Ce faceti? Dormiti sau sunteti cu copiii in parc? Copchilu' meu doarme, de-aia-s consemnata la domiciliu.

Merci de (re)intampinare!

Monnvas, te invidiez si pentru concertul lui Bon Jovi si pentru sot! Da' nu te invidiez cu rautate, ca ma bucur ca ai fost!!!! Azi-noapte m-am uitat pe net la niste secvente din concert si mi-a placuuuut atmosfera!

Sa va povestesc cum fu in vacanta, daca tot am timp la dispozitie. Cazarea a fost super ok, mai ales ca noi platiseram pentru un studio si la fata locului ne-am ales cu un apartament; hotelul era plin de familii cu copii, asa ca a avut Anei tovarasi de joaca berechet; am observat ca prefera sa se joace cu fetite si ca-i plac carliontatele - preferatele lui: Izie- o blonda tinerica (de un an jumate') din Polonia si o frumoasa cu nume necunoscut din Rusia. Plaja nu era una amenajata cu umbrele, dar ne-a placut salbaticia ei, de-abia ne-am mai tavalit si noi oasele batrane prin nisip. Am revazut Nessebarul - o aglomeratie infernala anul asta pe acolo, si am fost si la Elenite si Byala. In Byala ne-am interesat in port unde am putea manca niste fructe de mare bune si pescarii ne-au recomandat o taverna/restaurant anume si nu s-au inselat: sa-l fi vazut pe Aneiul meu cum infuleca salata de calamar si scoici, de ziceai ca l-am nascut pe malul marii! In rest, nu s-a omorat cu mancatul...probabil si-a propus vreo cura de detoxifiere, ca s-asa sunt la moda!A ramas acelasi iubitor de apa, desi nu mai e asa neinfricat ca-n tinerete, ca valurile mai mari l-au pus putin pe ganduri. Era preferatul personalului, care mi-a placut forte mult: majoritatea tineri de vreo 18-20 de ani, buni vorbitori de engleza, mereu cu zambetul pe buze si gata sa te ajute. H. s-a imprietenit cu bell-boyii( erau doi) si cand am plecat au venit si l-au pupat pe Andrei si ne-au spus ca o sa le fie dor de noi...chiar m-au impresionat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Anaan, ma bucur ca ati avut o super vacanta; nu ca nu te-as crede, da' tare mi-ar placea sa vad si neshte poze Nu ma mir deloc ca Anei a stirnit pasiuni si a rups inimi pentru ca e un baietzel frumos foc!!!

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

ANDIARORO, ati incercat gatul, maselele, urechile? Si cam gata ca daca aia nu, aia nu...

Vladimir e mai bine, i-am dat niste paracetamol pe la7 si il mai pazesc. Eventual ii ma infig unsupozitor mai tarziu daca vad ca incepe sa dogoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Anaan, bine ai revenit, si pe aceasta cale !! m-am uitat si eu pe net la hotelul vostru si tare mi-a placut, ma bucur ca v-ati simtit bine si voi !! abia astept sa va vad

Noi am inceput ieri seria de petreceri, am fost la o pizzerie care are si loc de joaca, tare fain, copiii s-au distrat de minune, noi am depanat amintiri la masa , astazi mergem tot acolo la o alta aniversare


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Neatza tufete...

Am revenit in campul muncii dar sunt inca cu nisipul si spuma marii in gand si in gura ca de dimineata tot povestesc si iar povestesc...

Grea e revenirea...Acum inteleg mai bine vorba "cel mai greu e vin-ul de la nunta si din concediu" Vin = a veni...Nu stiu ce ati inteles dar daca ati inteles ar fi bine ca nu am disponibilitatea de a explica mai stiintific.

Am lasat cateva poze in poze noi, vacanta la mare 2011

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

buna dimineata dragelor

vin cu cafeaua?

anaan- bine-ati revenit
pupacim aneiul dulcel si amator de carliontate

bianca- ati identificat cauza fierbintelilor? acum sunteti mai bine, da?

ilincuta- o ploaie de pupicuri

andiaroro - ati identificat locul durerii? (micsu' imi spune cand o doare gatul sau burtica - "oae cucu/ica" ca la cate peripetii am tot avut acum stie presis si imi se arata exact unce/ce o doare)

la chestionare:

- minciuni nevinovate, zic eu - de genul pleaca rochitele/ochelarii de soare/... daca nu... sua ne trimite acasa nenea de la munte daca nu mancam; in rest nu o mintim cu nimic
- dulciuri: ati vazut meniurile noastre de gradi si acolo sunt cate 2 "chestii dulci" in fiecare zi - noroc ca sunt dulciuri de casa si ca nu-s prea dulci; acasa degustam clatite/fursecuri/placinte/briose/tort cu mascarpone (si mi-am propus sa fac si diplomat saptamana viitoare) biscuiti si atat
-pana saptamana trecuta faceam doar kk la wc seara dupa gradi, joi am trecut dintr-o data la chilotei si de atunci am avut un singur accident joi dimineata, apoi totul regulamentar - acum profita de faptul ca vreau sa facem totul la wc/olita si cand mi-e lumea mai draga noaptea si cred si eu ca am rapus-o , numai ce o aud: mami veau a eceu fac pipi; nu mai spun ce tragedie a fost in wk ca am plecat fara olita si pe drum nu a vrut sa faca in pampers iar ziua, greu am convins-o sa faca la baie in cada, tinand-o eu de piciorute; acum ne-am invatat lectia si vom pleca si cu reductor+olita dupa noi; la somnul de pranz si peste noapte punem pampersi
-din prima secunda in care suntem impreuna cand o iau de la gradi, vrea doar cu mine si eventual si in brate in timp ce ma dezbrac/spal, merg la baie (acum am rezolvat cat de cat problema asta ca i-am plantat un scaunel in baie si sta si se uita la mine )/ pregatesc mancarea; are cam 3 saptamani de cand in 75% din dimineati o las plangand la gradi, mai ceva ca la inceputuri dar asta sper sa se rezolve din toamna cand revin toti colegii ei si se muta inapoi in sala lor(ca acum stau toti mari si mici intr-o sala mai mare, ca au ramas doar o mana de prichindei, in restul salilor se igienizeaza)
de plecat din casa fara ea nu am mai experimentat de mult asa ca nu stiu cum se mai comporta acum; cand pleaca atati si ramane cu mine, maraie in pic
- activitati;in casa desenam, pictam, rasfoim cartile(rar cele colorate, cu povesti, e atrasa de cartile mele de specialitate), dansam, cantam(mai mult eu, ea doar pe la terminatiile versurilor mai intervine), construim, inspectam sertarele, ne punem margele, cercei, bratari, facem de mancare pentru bebe la bucatarioara ei, suflam in baloane, ne plimbam cu carutul, facem puzzle (eu, ca ea doar mi le strica), ne alergam prin casa, ne ascundem sa ne gaseasca tati (ma ascund cu ea pe dupa perdele, vine tati sa ne caute si intreaba; andreea e dupa usa/, ea raspunde-nu upa usa, anreea este pe sub pat? , ea- nu e up pat....)facem cucu-bau, o leganam cu patura...
afara: alergam, ne cataram, ne dam in leagan/balansoar/pe tobogan, scuturam copatii, sarim gardurile, ne plimbam cu masinutele, ne place la nebunie la trambulina; ne place fff mult la teatru - prima jumatate de ora sta nemiscata abia apoi incepe sa se foiasca, sa se uite in jur, sa vrea sa danseze...
ii plac ff mult copii si imediat se lipeste de cate o fetita(astea sunt preferatele, cu baieteii, nu prea)
sambata s-a jucat mult cu o fetita prin salina si a fost jale mare cand a trebuit sa plecam - striga incontinuu: upilu' meu, upilu' meu, veau a upilu' meu
cu jucariile ei nu prea are probleme daca le ia si altcineva, pana acum nu am avut nici un incident degat de jucarii (fie ale noastre, fie ale altora)
de mancat-mananca singura cu lingura si furculita (la gradi , ca % din mancare i-o dau eu ca ea are alte preocupari); la supa ne asumam murdarerile colaterale facute cu intentie sau fara; cu mana mananca doar paine/praji/fructe(uneori,ca si la astea imi cere furculita in general)
-cu imbracatul mai greu(de bagat si le baga pe cap dar cand sa introduca si mainile se impotmoleste), isi pune chiloteii si sosetele si si le scoate la fel de repede, la fel si cu pantofii/papucii/sandalele indiferent daca sunt cu fermoar sau scai si rar daca greseste stangul cu dreptul

wk trecut am fost la sinaia la cota 2000 ca ne-a trimis dr orelist cupa ce ne-a depistat otuta seroasa care cdaca nu treceam sa ne salutam, nici nu aveam habar ca posedam asa ceva - altitudinea ne-a facut bine ca a vindecat urechiusele instant
wk asta am fost la salina si desi la inceput eram cam steptica pot sa va spun cu mana pe inima ca e spectaculoasa: la sosire avea ceva mucusori in nasuc, gas(ca avea 4 spatamani de cand nu mai scapam de ei) la plecare respirat doar pe nasuc, mucisori disparuti, tuse lipsa si ea (bine, toate ar fi fost perfecte daca la intoarcere nu dadeam druml la aerul conditionat pe motiv ca ma lua cu lesin de la caldura) acum oae cucu(doare gatucu si ne tratam cu homeopate)si mi-a tusit de cateva ori dimineata (la gradi cica nu, seara, nu)
asa ca dupa ce venim de la mare, reluam wk la salina

si... nu mai stiu


Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Neata,

fierbintele cred ca e de la putin rosu in gat(din cat am reusit sa zaresc acolo) si niste masele. Dar nici pe rosu ala in gat nu as da vina tare pentru ca mananca orice si oricat...

Anyway, e binisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Tufetele sa am o revenire mai lina pe campul calduros al muncii dati-mi si mie va rog intrebarile de la chestionar.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Gianina, ma bucur ca ati descoperit leacul...acum doar voi sa va tineti de leac.

Incredibil dar si eu am descoperit cam acelasi leac...Am plecat cu Rares mucos si tusitor si m-am intors cu Rares vesel, respirator si alte asemanatoare. Aici, la Braila, musai in fiecare seara trebuia sa ii curat narile de muci uscati la mare....l-am tot caut in fel si chip nu am gasit fir. Dar nici la mine. este incredibil.
Ieri cand am ajuns acasa mi-am pus mainile in cap. Autoritatile astea destepte de pe la noi cred ca si-au pus in cap sa mute Braila cu 5 cm mai la harcana...este toata un santier, se tot sapa, de te crezi la munte asa mergi pe strada, iar urci iar cobori. Si dupa ce ca Braila are 2 strazi si o strada exact pe strazile principale se lucreaza si ce e mai de hai e ca se lucreaza sin TOT orasul odataaa, intelegi ...efectiv in toate zonele se schimba tevi, linii de tramvai, se asfalteaza, se mai si sta ca doar deh...este ceva ce numai in campul de razboi vezi..
Sa va explic de aerul de respirat....daca exista...o sa va explic despre el...
Abia astept sa plec pana la Slanic Moldova peste 2 sapt. Pacat ca doar un we dar macar sa mai spalam plamanii.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Novus, cum ramine cu avansul? Il viram, sau asteptam sa iti raspunda doamna aia la telefon?




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput