Strugurasi de Sept-Oct 2011 (85)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

Multumim Seidana

Sper sa pot participa cat mai mult la aceast eveniment

31+ Doamne iti multumim!




Sa participi dar cu privirea.. sa nu aud ca ai dansat sau batait

32+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza burtici de fete frumoase!

Racheel - multumesc mult pentru recomandare, am terminat ieri cartea si chiar ma gandeam ce sa incep de azi. Trebuie sa verific daca o am, daca nu, il insarcinez pe sot sa caute pe la Diverta.

BUjo - dar chiar ca ai fetita zdravana, nu gluma, felicitari!

Kora - vergeturile acelea aproape ca nu or sa se mai vada pana vara viitoare cand o sa te expui in costum pe plaja , asa ca nu iti mai face griji si oricum, in ochii copilashilor nostri noi suntem oricum cele mai frumoase, right? Ce mai conteaza altceva?

Si noi o sa facem cununia civila odata cu botezul, am auzit ca multe cupluri in situatia aceasta au rezervat din timp ( dinainte sa nasca) restaurantul, eu sincer nu cred ca o sa mai am rabdare si pt asta, o sa le iau asa cum vin ;)

Ieri am fost la medicul ginecolog, am avut mare noroc, pt ca de maine e in concediu pana la 10 august. L-am intrebat ce ma fac daca ma apuca pana se intoarce din CO si a zis ca nu am nicio sansa sa ma apuce nimic pana in septembrie, asa ca m-am linistit. Mi-a facut si control local, a zis ca e totul in regula, "ma tine colul", insa mi-a dat de inteles sa nu fac treaba prin casa, fara bucatareala, etc, sa stau sa ma odihnesc cat mai mult.

Ma apuc sa imi fac liusta de cumparaturi pt bebe, apoii sa caut preturi sa vad de unde e mai avantajos sa cumpar si sa ne apucam de colindat sau de dat comanda pe net, desi am o retinere la varianta aceasta, nu stiu de ce.

Va pup, burtici!

mamica de Indra Stefania si Eva Alexandra ( in burtica)

29 cu Eva Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

neatza la pranz

fetelor,dar cshi calduri bre...

Oanaiasi, cum ai reusit sa o razi pe dansa?> eu nu mai vad nici o sansa

Mikka

Bujo, felicitari pt bebe maree, las' ca e bine

Kora, dar tu de ce tre sa iei diazepam? scuze, poate ai spus,si nu oi fi fiost eu atenta

Lali, tu nu ai somn deloc ? pai la ora aia in noapte te-apuca gatitul??

Inutsa, LA MULTI ANI pt aia mica,sa creasca mare si sanatoasa si frumoasa ca mami

Fetele, voi cate camasi de noapte va puneti l abagajul pt spital? si nu mai situ cine a zis, ca nu e bine sa folisim ulei de corp pt bebe? pai si cand facem masaj, cu ce il facem?

aveti grija cu caldurile

Sei,felicitari pt masina de cusut, super tare, acuam sa te tot apuci sa faci fel de fel





Zubi, mami32+ cu
minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Zubi, eu am zis de uleiul de corp :) Fetita mea s-a iritat rau de la el si nedicul a zis ca nu e indicat pt bebei. Masajul la inceput este oricum ceva destul de "superficial" si i-l faceam cu lotiunea de corp, pana intra in piele. Era suficient dupa parera mea.

mamica de Indra Stefania si Eva Alexandra ( in burtica)

29 cu Eva Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

nanna, eu iti recomand daca nu ai citit, Vraciul-Profesorul Wilczur de Tadeusz Dolega Mostowicz.A aparut in prima editie de la adevarul si are doua volume.
Este superba.

hayat, cum se face supa de rosii cu orez?

seidana, nici eu nu am mai gatit de cad cu canicula asta dar azi, am simtit nevoia sa manac ceva gatit.

Eu gatesc friptura taraneasca.Asa se spune la mine.Orez, cartofi, ceapa, bulion se amesteca toate, deasupra pulpe si se baga la cuptor. la cuptor.Se face in tava de lut.


Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 32+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andr@ spune:

buna fetele, ce faceti azi? si eu trebuie sa gatesc ceva dar am un chefff legat de masajul lui bb, eu m-am gandit sa-i fac doar cu ulei de masline; credeti ca e ok?

SFINTE NECTARIE AJUTA-NE PE NOI TOATE

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

Multumim Seidana

Sper sa pot participa cat mai mult la aceast eveniment

31+ Doamne iti multumim!




Sa participi dar cu privirea.. sa nu aud ca ai dansat sau batait

32+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !


da stiu, fara dans, fara batait, fara miscare, cuminte si din cand in cand pe canapea

o sa fie dificil tare, eu si sotul meu suntem dansatori si inima petrecerior in general...acum o sa fie dor sot...eu stau pe bara pentru bebe drag si scump

31+ Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

ok Nanna, am inteles, deci nu ulei, ci doar lotiune de corp pt bebei, mersi

Zubi, mami32+ cu
minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

nanna, eu iti recomand daca nu ai citit, Vraciul-Profesorul Wilczur de Tadeusz Dolega Mostowicz.A aparut in prima editie de la adevarul si are doua volume.
Este superba.

hayat, cum se face supa de rosii cu orez?

seidana, nici eu nu am mai gatit de cad cu canicula asta dar azi, am simtit nevoia sa manac ceva gatit.

Eu gatesc friptura taraneasca.Asa se spune la mine.Orez, cartofi, ceapa, bulion se amesteca toate, deasupra pulpe si se baga la cuptor. la cuptor.Se face in tava de lut.


Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 32+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!







Rach, se face la fel ca supa de rosii cu fidea. Adica:

-eu pun morcovi, patrunjel, un pic de telina radacina, ceapa, usturoi. Daca vrei le calesti un pic inainte in putin ulei.Daca le pui direct la fiert(legumele), adaugi la sfarsit de tot cateva picaturi de ulei de masline, pentru aspect. Apoi, pui rosii taiate marunt, decojite sau suc de rosii sau pasta de rosii diluata cu apa. La urma, cand rosiile sunt fierte si nu mai au spuma, adaugi sare,piper,orezul spalat in vreo 3 ape(apa sa fie fierbinte-asa , orezul iese mai pufos). Cand e fiert si acesta, se pun frunze de patrunjel si se verifica de sare si cat o vrei de acrisoara. Supa asta o mai imbunez la masa, la servit, cu o lingura de smantana.

Eu si varza calita , nu o fac asa cum se face clasic, doar calita in ulei cu sare si piper,ci mai adaug ceapa, rosii,cate un ardei gras si are un cu totul alt gust si combin cu orez sau bulgur sau soia granule ori cuburi.

Stilul meu de gatit e un pic mai in afara clasicului.....Niciodata acelasi fel de mancare nu iese obligatoriu la fel(pentru ca nu respect niciodata reteta originala)

27+ cu minune de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

da stiu, fara dans, fara batait, fara miscare, cuminte si din cand in cand pe canapea

o sa fie dificil tare, eu si sotul meu suntem dansatori si inima petrecerior in general...acum o sa fie dor sot...eu stau pe bara pentru bebe drag si scump

31+ Doamne iti multumim!








Distractie faina si Casa de piatra fratiorului. Iar tie, iti urez putere si usurinta in aceasta "calatorie".


27+ cu minune de

Mergi la inceput