Strugurasi de Sept-Oct 2011 (85)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Io am pierdut cam multe capitole. Seidana nu mai stai cu cumnata?

bujo mami de Filip si 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kora_B
Ah, azi am aflat rezultatul la D-Dimeri, test de sange legat de coagulare, si mi-a iesit o valoare de 1073. Aveti idee daca e bine sau rau? Ca in fc de astea intru sau nu pe Clexane, aflu maine cand ma duc la dr mea ginecolog, dar pana maine o sa o iau razna cautand si citind pe net fel si fel de grozavii.
Poate stie vreuna dintre voi care ar fi valorile normale pe sarcina.


Kora_B iti pot spune cum au evoluat D-Dimerii la mine, insa din cate am citit eu tratamentul cu heparina nu se da doar in functie de d-dimeri ci in functie de mai multe analize.Plus ca trebuie sa aiba un anumit interval de referinta care e in functie de evolutia sarcini.
-ianuarie, inainte de inceperea tratmentului, la 5s 576 ug/l <878 -val de referinta pana in s 16
-februarie si martie am facut alte analize
-aprilie, 739 ug/l <1456 - val de referinta intre 17-26s
-iunie, 976 ug/l < 1456 - val de referinta intre 17-26s.

In ianuarie am inceput tratamentul imediat dupa analize, dar eu am o mutatie protrombinica, care avea valori astronomice (>4800pmol/l val de referinta 69-481, de 10 ori mai mult decat normalul). Insa mie mi se fac multe analize si corelate toate rezultate dau un anumit tratament. Plus ca se stie ca in timpul sarcinii multe analize sunt date peste cap din cauza fluxului mare de hormoni din corpul nostru.

Bafta multa, sarcina usoara si sa fie cum e mai bine pt tine si pt bebe din burtica.

+30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui bujo

Io am pierdut cam multe capitole. Seidana nu mai stai cu cumnata?

bujo mami de Filip si 32+ cu


Nuuuu.. de aproape 2 luni.. s-a mutat ca i-am zis ca incepem amenajarile pt camera bebeitei.. si si-a luat chirie in CLuj , desi nu sta in cluj si nici nu are venituri..

Anca , intr-adevar sunt ff calma .. cand nu sunt nervoasa , insa nervii astia ii dau vina pe hormoni : sarcina si abstinenta si oboseala permanenta.. lasa ca scap de servici maine si odihna se va rezolva sper ca si o parte din nervi cu asta...

32+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

am fost la shopinguiala.. deci bine dar vinovata .. mi-am luat Masina de cusut
dureri normal ca am, contractii azi putine (macar atat), dar sunt sac de nervi ca m-am enervat la servici bune de tot ...
Ce mai faci de papa zilelew astea?

32+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !



Deci pe-acolo imi hoinareai ......aham.... Ce faiiiinnnnn!!!! Ti-ai luat masina si asa de ieftina. Daca ai stii de cand caut si eu si sub 600 lei nu am gasit , sa faca de toate....sa coase si singura daca s-ar putea:)))). Sunt curioasa daca la noi in Carrefour preturile sunt la fel.

Imi place ca iesiti la cumparaturi ca al meu sot si-a facut un obicei cand ii spun ca am nevoie de aia, de ailalta , sa imi zica repede, pai da un search si vezi ce gasesti online??? Imi vine sa-l omor.....

De papa , ieri nu am facut decat niste paste(scoici)cu branza, ou si smantana la cuptor.
Azi , ma apuc sa fac o supa de rosii cu orez si o varza calita cu soia si inca nu m-am hotarat daca fac si o fripturica de pui.Si azi-noapte imi venise un gand de desert, dar l-am uitat.:)))))))

Inutsa, sanatate si sa creasca mare printzesuca ta.

Lali , m-ai facut sa poftesc la budinca ta si tu o faci la 2 noaptea??? Pai e frumos??? Glumeam. Sa va fie de bine.

Kora , scumpaaa, ai grija mare de tine si de bebe. Ma bucur ca in sfarsit spui: astept sa vina mama sa faca.... Cu arsurile la stomac, si eu recomand tot Dicarbocalm.Spor la mutat si mai ales, poarta-ti de grija, ca restul se mai fac ele..

Bujo, felicitari pentru grasunica. Cred ca o sa fie o scumpete de printesa cu falcutze si picioruse nazdravane numai bune de pupat. Insa, intrebare: Daca o sa se faca de 4,500kg o sa fie necesara cezariana, nu? Ca nah, e mare...Scuze, e doar intrebare...

27+ cu minune de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Hayat.. el vine cu mine ca ma vede cata is si ii e frica sa ma lase singura...mai ales ca merg cu viteza melcului si tre sa ma odihnesc des..
La carrefour era asta si apoi inca un model cu 350 lei ( iti dai seama ca e si mai profi)

32+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Din ce stiu eu, pentru materiale gen trcou etc. elastice este o masina de cusut speciala, nu asta simpla. Cu toate astea, va dau un mic pont: puneti meterialul intre 2 foi de hartie/ziar si coaseti presand bine materialul sa nu alunece ( ideea e ca asa nu se mai intinde de la frecarea de diferite componentele masinii. Am vazut chestia asta la mama cand eram mica si iesea destul de ok. pe partea cealalta, stiu ca atunci cand am avut nevoie sa-mi coase cineva un materiual usor elastic l-a dus la serviciu unde avea masina speciala, nu l-a cusut acasa, desi si acasa avea masina industriala
EDIT: in mod evident , urmand pontul dat de mine se coase si harita, dar se rupe usor si se scoate din material.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Tin sa va zic ca eu nu am mai gatit de vineri, si pana atunci nu stiu de cand.. sunt putoare.. nu am chef de nimik decat sa dorm si sa stau si sa fac dus...
Imi prompun zilnic sa gatesc insa in afara de omleta, cartofi prajti sau salata nu iese nimik

32+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

buna fetele ,

eu nu am dat niciun semn ieri, dar v-am citit. Am fost la apt cu evaluatorul, asteptam raportul final de evaluare si sa fie dosarul trimis la fond.


Imi era asa de drag sa stau in apt , daca ar intra si banutii pentru aranjare ar fi excelent.

Ieri am fost si pe la cateva magazine si depozite de mobila ca sa ne facem o idee.

Felicitari pentru apartament Kora!!! Mai ai asa putin si esti in casuta noua
Kora si mie imi esti cunoscuta, dar nu as putea sa spun detalii.

inutsa - la multi ani printesei!

Seidana, sa stapanesti sanatoasa masina de cusut si sa scoti cu ajutorul ei numai frumuseti.

Elly, pe unde umbli?

Legat de botez...inca noi nu ne-am gandit si nici nu cred ca o vom face pana nu ne vedem baiatul sanatos in brate.

Eu am inceput sa ma gatesc pentru nunta lui fratiorul meu de sambata. Adica o pedichiura, o manechiura...din astea. Inca nu stiu cu ce ma voi imbraca si nici cat o sa rezist sa stau. Nunta este la Ploiesti, o sa fie obositor, dar nu am de gand sa risc nimic.


va

31+ Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Andreeuta sa aveti o distractie placuta si linistita ,
Tin pumnii sa intrati si voi f curand in casuta noua

32+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Multumim Seidana

Sper sa pot participa cat mai mult la aceast eveniment

31+ Doamne iti multumim!

Mergi la inceput