Bujori si panselute de mai-iunie 2011 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Buna dimineata,

Poftiti la
Sa speram ca va fi mai multa animatie aici decat la odisee
Fetelor, ati avut botezul bebeilor? Noi o sa-l avem pe 27 august si am fost supernorocosi sa gasim un restaurant disponibil intr-o zi de sambata, noi vrem sa facem botez de noapte ca invitam multi tineri si vrem sa iasa party-party

Stafeta catre strumfii de iulie -august se face printr-un mesaj, nu?Eeee, cine are talent literar sa se bage la treaba asta?, mai ales ca fetele de acolo nasc pe capete deja

Fug sa mai fac ordine ca strumfu meu doarme dupa 2 ore de pedalat in patut.




fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Andreealidia,eu as zice sa insisti cu mulsul daca simti ca sanii sunt inca plini de lapte dupa alaptat, atat pentru a mentine productia cat si pentru a evita o mastita, Doamne fereste!Desi la mine s-a reglat lactatia, inca mai pompez cateodata cand sunt sanii foarte plini, mai ales seara nu ma culc cu ei plini ca mi-e teama sa nu se blocheze canalele, am patit-o de cateva ori si-mi era sanul rosu si foarte dureros, dar m-am muls, masat si pus bebe la san si s-a rezolvat
Felicitari pentru micul Patric, sa fie sanatos si papacios

fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

musette, se pare ca nu e atopica Am fost la dermaolog si chiar crema de la avene mi-a scris (cicalfate) iar eu am dat-o si cu apa termala tto de la avene. au trecut intr-o saptamana iar acum nu mai e nici urma. a avut acneea sugarului. zicea ca daca nu trece pana dupa 3 luni putem spune ca e atopica. din fericire nu e
Tratamentul pt reflux il luam in continuare. este o imbunatatire. n ua trecut de tot dar cica nici nu are cum...insa e mai binisor, ne face viata ceva mai usoara

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Marina si cum arata acneea sugarului asta?noi avem multe bubite mici dar dr a zis ca sunt de la caldura si sa le lasam in pace ca trec de la sine cu timpul.le-a numit sudamina sau asa ceva.sunt mici ca o gamalie de ac si sunt peste tot.Ale voastre cum aratau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Bine ne-am regasit in casa noua fetelor. Sa ne dea Dumnezeu bebelusi sanatosi. Daca mai sunt si cumintei ii multumim si mai mult nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreealydia spune:

anda, merci frumos! ma mulg si eu cum pot, manual, dupa fiecare alaptat. sanii nu se mai umplu asa tare, doar dimineata ii simt plini, dupa 4, 5 ore de somn.
musettepink, bubitele de la caldura trec foarte repede, daca pui amidon alimentar in apa de la baita sau tamponezi direct pielea cu o bucatica de vata inmuiata in solutie (o lingurita amidon la o ceasca cu apa).
pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Ma reprimiti si pe mine? Am nascut si eu in 4 iunie, am fost inscrisa si v-am urmarit..dar nu am mai scris.

Pe bebele meu il cheama Stefan...si acum ne luptam cu colicii. Sau cel putin asa cred, ca sunt colici....se agita si nu poate face partz, da din picioare ...

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza77 spune:

Andrea multumesc de sfaturi, esti foarte draguta si intotdeauna consider sfaturile tale foarte utile, am citi si eu mai multe despre Debridat si am vazut ca intradevar nu este bine sa ii dau inainte de 3 luni, nu stiu cum medicii pedriatrii prescriu astfel de medicamente??? nu ii mai dau , am inceput din nou cu Infacolul, sper sa mearga bine...Noi suntem bine, crestem, duminica ne ducem la biserica sa ii citeasca pentru 40 de zile, ne luptam si noi cu caldura, mai dam drumul la aerul condictionat in sufragerie si lasam usa deschisa sa intre aer si in dormitor, in rest iesim afara doar dimineata devreme si satm cate o ora pe urma se incalzeste rau...noi botezul il vom avea pe 9 sepetembrie la biserica, exact in ziua in care Matei va implinii 3 luni, si pe 10 septembrie petrecem la restaurant, tot un botez de seara, eu as fi vrut sa il facem dupa-amiaza dar nu a vrut sotul meu...cam atat, va pupacesc pe toate si va doresc sanatate si voua si bebeilor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicofa25 spune:

Buna fetelor,

Si pe noi ne-ati uitat de pe lista, dar asta pt. nu am fost prea activi: Teodor Andrei, 13.05.2011, 3690g, cezariana dr. Albu Dragos.

Eu am optat pt. schema cu Infanrix, deja i l-am facut pe cel de 2 luni vineri. A avut oscilatii de temperatura pana la 38, cu toate ca i-am dat la indicatiile pediatrei Eferalgan sirop 3 doze (cate una la 8h); a mai fost nevoie si de a 4-a doza, pt. ca ii crescuse iar temperatura, acum vad ca s-a reglat. In plus, a fost foarte matait, de vineri a dormit aproape tot timpul numai in brate... sper sa-si revina cat de curand, pt. ca nu mai pot face mai nimic prin casa. Si mesele si le-a dereglat, nu mai suge la fel de mult... Voi le-ati facut vaccinul, cam ce simptome au avut dupa si cand si-au revenit?
Rotarix nu i-l fac, am vorbit cu o prietena farmacista (care are si baiat de 2 ani) si sunt multi copii care au reactii adverse si fac o forma usoara a infectiei cu Rotavirus. Prevenar-ul il facem, dar mai tarziu.

Cu caldura ne luptam si noi, il mutam din camera in camera si dam drumul la aer in camerele in care nu e el. Cam la 26-28 de grade reusim sa ajungem. In schimb, nu prea ne vine sa iesim pe afara cu caldurile astea, desi eu as vrea sa-l scot zilnic la aer. Voi cum faceti, cam pe la ce ore iesiti si unde?

Cicalfate de la Avene i-am dat si eu, pt. acele bubite rosii de la caldura, care i-au aparut la gat si sub barbie. Pt. dermatita atopica, exista gama Atoderm de la Bioderma, stiam de ele si eu si mi-au fost recomandate si de pediatra in caz ca ii apare.

Botezul o sa-l avem acum pe 31 iulie, o sa fie botez de zi pt. ca asa ne-am dorit.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

Pupam mamicile si bebelusii!
Si noi avem botezul tot pe 31 iulie, va fi un botez de zi...deja am inceput pregatirile!

Cat despre Debridat, mi-am adus aminte ca pediatra mea mi-a spus si ea sa il iau, ca o alternativa la Smecta...inca un motiv in plus sa am incredere totala in ea!

Mergi la inceput