Bujori si panselute de mai-iunie 2011 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_i spune:

Danuk, eu am medicul pediatru la Medlife. Noi mergem la doctorita Miruna Georgescu (la recomandarile medicului neonatolog). Eu sunt foarte multumita pana acum, este atenta, bebe se intelege bine cu dansa , mi-a dat nr de telefon, pt urgente, de la prima consultatie. Singura problema pe care o vad eu e ca medlife-clinica pt copii este foarte aglomerata, si mi-e putin cam frica cu bebe mic printre atatia copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Buna,

Adaugati-ma si pe mine la lista va rog:

AMELIA - 21.06.2011 (DPN 24.06.2011) - natural.

Chiar ma intrebam cand apare si rubrica asta...

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

Bine v-am gasit in casuta noua.Sa avem parte numai de vesti bune!

Din pacate,chiar daca si la TV sunt reclame unde se specifica clar ca diversificarea trebuie inceputa in jurul varstei de 6 luni,multe mamici se grabesc,multe la sfatul unor pediatre,altele la sfatul bunicilor.Eu degeaba am incercat sa-mi conving prietenele sa lase copii in pace,ca mi-am racit gura degeaba.Am crescut un copil ca la carte,n-am ajuns niciodata pe la spital cu ea,n-a luat antibiotic numai de 4 ori si asta dupa 2 ani jum cand a inceput gradinita si cu toate astea nu vor sa ma asculte.Asta e pana la urma...

Cu vacinurile eu optez pt Infarix,Rotarix si mai incolo cel pt hepatita A.

Cred ca noi am scapat de colici,nu ca ar fi avut nu stiu ce colici,dar de vreo saptamana nu i-am mai dat Infacol si vad ca e ok.O problema avem acum,face kk doar la 2-3 zile,si in ultima zi e ceva mai agitata pana reuseste sa goleasca stomacelul.
Am observat ca deja si-a facut un program de somn,masa si joaca pe care incerc sa i-l mentin.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daii spune:

Yeyyyyyyyyyyyyyyyyyyy! Bine ne-am regasit! Sa dea Dumnezeu sa avem parte de vesti bune!

Noi ne luptam cu groaza cu caldurile! Eu si sotul am racit, Alex nu are nimic. Mai putin de 29 de grade nu putem sa-i facem in camera, cu tot cu AC (din sufragerie) pur si simplu nu se racoreste. Si de cand cu caldurile si pentru ca am mai crescut, nu mai avem nici program. Mananca acum la 2 ore, sta mai mult timp treaz, pana acum adormea la titi sau pe umar, acum...nu!
Danuk, cunosc o mamica tanara la tara, unde nu sunt conditii si nici posibilitati care ii da fetitei de la 2 luni, biscuiti, mar, iar acum la 4 luni deja mananca ciorbica! Dar asta doar pentru ca sunt f posib materiale de a cumpara LP. Oare pediatra ta de unde s-a inspirat? Eu zic sa iti cauti o alta alternativa!
Referitor la vaccinare, eu o sa urmez schema de la stat. Pediatra m-a intreb daca vreau sa fac si Rotarix, fara a-mi da si alte detalii sau fara sa-si exprime parerea. Eu nu l-as face, inca nu stiu...............

Azi colac peste pupaza, am cazut afara pe niste scari! Mi-am sucit rau piciorul ca abia mai merg!

Pup fetele

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreealydia spune:

bine v-am regasit, fetelor! multumim pentru casuta si urari!deci pe mine ma asteptati, ca sa ne mutam impreuna.
si eu sunt pro diversificare la 6 luni!!! exclus altceva. medicul meu de familie mi-a zis cand a facut vizita sa-i dau lapte pana la 4 luni, apoi sa diversificam si am zis ca nu ma grabesc, asa ca a batut in retragere. ma stie ca-mi sustin punctele de vedere si ca nu ma convinge usor, asa ca n-a mai insistat. nici emei nu-i mai prescrie antibiotic la fiecare raceluta, fiidca stie ca nu-i dau.
am nevoie de un sfat. patric suge la cerere, ziua cam la 2 ore, noaptea la 3,4 ore. numai ca nu suge "ca la carte", cum facea ema 15 minute la fiecare san. suge cam 5, rar 10 minute, motaie, asa ca incerc sa-i scot aerul, mai trage 3 minute, iar pauza de trezit, iar 2 minute... uneori nu mai reusesc sa-l trec si la celalalt san. problema mea e ca nu reusesc sa ma mulg. pompa e horror, iar la mana nu iese mare lucru si renunt repede. oare ar trebui sa-mi fac griji referitor la productia de lapte pe viitor? ma gandesc ca e dupa principiul cererii si ofertei, iar cum bebe e linistit pana la urmatoarea masa, inseamna ca ii cam ajunge. pe de alta parte e si micut acum, iar necesarul ii va creste... n-am habar daca trebuie sa insist cu mulsul sau nu...
in rest, am inceput sa ne plimbarim, ema e tare incantata ca mergem cu totii in parc, am reexperimentat alaptatul in masina (cam neplacut, in afara conditiilor de igiena de acasa, dar vreau-nu vreau, trebuie sa ma adaptez).
luiza, eu stiu ca debridatul actioneaza pe terminatiile nervoase si ca ar trebui evitat la bebe sub 4-5 luni. si medicul meu mi l-a recomandat si la ema si acum, dar am prieteni doctori, tot parinti, care m-au avertizat. faci cum crezi!
referitor la vaccinuri, emei i-am facut infanrixul, apoi prevenarul si am fost super multumita. acum, avand in vedere ca pentaximul face parte din schema obligatorie, sunt usor tentata sa-l accept. mai am timp sa ma decid. de asemenea voi vrea si prevenarul.
pup mamicile si bebicii!
mami de ema-stefania (10 iulie 2008) si patric mihai (6 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

fetelor, sunteti tare dragute nu ma asteptam sa gasesc atat de multe raspunsuri...
in mod clar, nu voi incepe diversificarea la 2 luni si nici nu voi da smecta...pasul urmator va fi gasirea unui pediatru bun, care sa aiba habar de meseria asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

danuk, la medlife eu nu am un medic la care sa merg mereu pt ca acolo am fost numai pt analize , vaccinuri si am mers la cine am nimerit insa din toti pe care i-am vazut doar de Vidlescu de la sediul din Unirii mi-a placut.
Doctorita pediatra la care sunt inscrise fetele este de la Gomoiu si se numeste Georgeta Marsanu. este foarte de treaba.

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_i spune:

Fetelor, noi am predat stafeta strumfilor de iulie-august?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

nu creddar eu nici nu ma pricep

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Bine v-am gasit in casuta noua!
Noi suntem bine,fratiorii se inteleg f bine iar asta mica e o minune,suntem topiti dupa ea!
Am sa incerc sa raspund si eu la ce vb voi pe aici.
Diversificarea la 2 luni este fff devreme,noi vom incepe la 6 luni,pana atunci numai lapte,nici apa nici ceai pt ca papam tzitzi si nu e nevoie de nimic altceva.
Vaccinuri noi vom face schema Infanrix si cam atat.Nu prea as mai vrea sa fac nici un vaccin optional.Lui Luca i-am facut rotarixul dar acum pediatra mi-a zis sa nu-l mai facem asa ca nu-l mai facem.Sunt inca in dubiu daca sa-i fac prevenarul dar mai am timp de gandire caci o sa-l facem dupa 6 luni daca ne hotaram.Eu personal va sfatuiesc daca faceti mai multe vaccinuri sa incercati pe cat posibil sa nu le faceti impreuna,eu nu sunt de acord cu chestia asta,sunt prea multe luate impreuna,incercati sa le defalcati,intr-o luna unul,urmatoarea luna altul.

Marina citisem ca aveti piele atopica?ce cosmetice folosesti?eu iti recomand Avene,Luca a avut piele atopica si astea au fost grozave mai ales laptele pt baita.Oricum e de preferat sa folosesti dermatocosmetice daca aveti problema asta cu pielea.Cum merge tratamentul pt reflux?


Tzuna si noi avem zile cand baiatul cel mare e de tare incapatanat,neascultator si etc dar cred ca e normal atunci cand soseste un fratior in casa,toti prietenii cu mai multi copii mi-au confirmat chestia asta care cica trece in cateva luni.Eu am avut o surpriza f placuta cand a stat acasa pt ca a fost bolnav si a fost f cuminte si intelegator,am fost singura cu amandoi si zau daca am avut vreo problema,m-am minunat si eu,deci cu calm si multe explicatii isi revin

de printisor si 32+ cu o printesa





Mergi la inceput