Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(61)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Neatza si de la noi!!!!!!!!!!!!
Cred ca este unica zi din an cand stam cu totii acasa si in casa!!!!!!!!!
Tati e operat sta in pat, are o fata cat casa si un nas la fel si tuburi care ii ies din nas zici ca e SCAFANDRU!!!!!!!
Ier s-a operat de obstructie cronica nazala bilaterala, deviatie de sept, etc, o ora a tinut operatia si a venit si cu toate oasele ce erau in plus acasa, mai tarziu pun de-o ciorba cu ele
M-a, cam crucit cand am vazut ce a scos de acolo, eu am crezut ca-s de 2-3 mm, can colo a venit cu ditamai bucatile, DA DA CINE VA AVEA UN NAS DE D-SOARA PESTE O SAPT SI NU VA SFORAI DELOC !!!!!!!!!!! LA CAT A FOST OPERATIA NUMAI DACA IL AUD CA TOARCE CA O PISICA , II FAC NASUL LA LOC CUM A FOST!!!!!!!
eu sunt deja la a doua cafea!!!!!!!!!
ref la steamerul Beaba babycook de unde l-ati luat si cat a costat , vreau amanunte!!!!!
Va pup, ma duc la omul meu!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Angi tu ai steamer din ala da detalii pls!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Neatza si o maaare si de la mine.
Inca n-am ajuns cu cititul la zi, deci nu stiu care a fost furtuna, dar poate ar trebui sa zica fiecare cum s-a descurcat si pe blog sa punem un articol cu citate din fiecare.
Si eu cred ca un copil se poate alinta la san si fara sa suga. Contactul fizic e important si el.

ciudatica, ce pui mare ai tu! Daca ma gandesc bine, probabil asa va fi si grasul meu la 6 luni si ceva. Desi acum a mai incetinit ritmul... In primele 4 luni lua 1200-1300 g, in luna 5 doar 750g. Dar e normal sa incetineasca ritmul. Parca incepe sa se si lungeasca, arata mai altfel.

mamutz, nu lasa lumea sa te sperie. Pe mine m-au marcat foarte tare vizitele la pediatra de la Medlife. Am fost la 7 zile (ca avea acneea bebelusului si eu nu stiam ce-i aia) si la 1 luna. Singura concluzie a fost ca imi tin copilul nemancat. Si am bagat lapte praf... Nici acum nu sunt sigura daca era nevoie. Am tot vorbit noi ca fiecare copil creste in ritmul lui... Cu cantarul o sa-ti treaca, dupa ce te mai relaxezi. Si eu il cantaream zilnic la inceput. Acum il cantaresc cand imi amintesc, la 2-3 saptamani. Daca te temi ca bea doar laptele de sete, crezi ca ar fi o solutie sa mulgi laptele de sete si sa-l pui la san direct la laptele de foame?

adryiii, te-am luat. Am gasit scaunul ala verde cu cirese de la Bertoni, 275 de lei cu transport cu tot. In fine, te-am luat la pret, ma bucur ca ai gasit culorile care le vroiai.
Iar despre orez, eu am luat faina de orez de la Nestle, dar nu ma omor sa-i pun in lapte (am o punga de o luna si n-am terminat-o inca). Ii mai pun din cand in cand in piureul de morcovi sau in marul ras.
http:// bebster. ro/articole/diversificarea-alimentatiei-bebelusului-introducerea-solidelor-inceputul-diversificarii

catal_ina, ma bucur sa aud ca sunteti mai bine. Tine-o tot asa. Noi iti tinem pumnii.

bebelu, sa-ti traiasca vorbareata. Are niste ochiii! Si apropo de ars mancarea, acum cateva zile am reusit, pentru a doua oara in viata mea, sa ard supa

wudy, cupilul meu sta ziua in sufragerie, unde e AC (care merge la greu) si n-a avut nici o problema pana acum. Daca n-as da drumul la AC am muri. Am ferestrele maaari si spre vest si de la 12 pana apune soarele imi bate pe neuroni. Daca se poate, nici nu ies din sufragerie. In bucatarie erau 40 de grade duminica... In sufragerie reusisem sa scad pe la 27. Darius, ca maica-sa, face urat la caldura mare.

Apropo de deget, "noua" ne place degetul mare de la mana dreapta.

Fontanela mi se pare la fel ca la nastere. Dar citeam pe undeva ca aia din zona occipitala este inchisa de la nastere sau se inchide in prima luna, in timp ce fontanela din varful capului se inchide intre 6 si 12 luni... Deci nu-mi fac griji, desi pediatra mi-a ridicat ratia de vigantol de la 2 la 3 picaturi.

anka-maria, ma gandesc ca a zis de margarina pentru ca e imbogatita cu plasic, dar si cu omega 3. Dar omega 3 ala il gasesti si in chestii mai naturale. Cum ar fi galbenusul de ou (cica alea bio-echo). N-am studiat inca de la cate luni pot sa-i dau ou, dar eu i-as da galbenus in loc de margarina. Am citit ca se introduce treptat, un sfert de galbenus, pauza 3 zile, o jumatate de galbenus, iar pauza 3 zile, si ca poate sa manance 3-4 pe saptamana. Dar eu mai astept macar pana la 6 luni sa trec la chestii d'astea.

Inchei postarea asta, sa nu dispara... Mai citesc si mai revin, daca mai am idei


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

fragrant, executat degustare picior maimutzica => gust sarat, ma gandeam ca-i normal, doar prin transpiratie elimina si ea divese saruri din corp, ca si noi adultii

doloress, zen mama; mi-e greu sa mi te imaginez nervoasa

ref la gatit pt bebe, io am 2 oale, care se imbina perfect una peste cealalta, cea de deasupra are niste gauri si un capac. zic io ca-i un fel de steamer, ca nu ma apuc de cumparat, cred ca e foarte bun.


SZ: dati apa la bebelusi? de care? de la robinet, fiarta? pe cea plata o fierbeti sau o dati asa? le dati si ceai? evident, vine intrebarea: de care ceai?

racoare maxima si nani mult la poponetzurile pipicioase!!!





Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

steamar-ul l-am luat de pe net.pur si simplu search pe google exact asa APARAT DE GATIT CU ABURI SI BLENDER BEABA..costa 575 ron + taxe postale
eu apa eu ii dau Humana apa pt bebelusi are in real 6,3ron cutia,la temperatura camerei ii dau apa asta de cand am inceput cu lp

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

eu intrebasem de aparat. mersi
o sa achizitionez si eu unul PA ca tot am avut doar gama asta la bebe


Q: a fost cu bebe pe undeva la mare/munte dar doar voi?fara tati?
noi punem centrala saptamana viitoare si o sa fie dezastru in casa si ma gandeam sa ma duc cu el undeva la aer, dar nu stiu cum o sa ma descurc.Bine, problema e cu noaptea ca mi-e urat ca in rest oricum stau toata ziua singura acasa. Am gasit o pensiune in magura care imi place mult.
Nu mai sunt doritoare?



eu pana acum ii dadeam doar apa humana dar acum ii mai pun si de la noi(bucovina), ii dau apa doar la masa; am inceput sa-i fac si ceai.
dar nu prea bea(humana)
legumele de fierb in apa de la robinet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

apropo de ce zicea Mirela si eu ma gandesc cateodata: Doamne cat il iubesc, mi-as da viata pt el si intr-o buna zi o sa-mi franga inima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

MAIMUTZICA, eu ma chinui sa-i dau apa... dar nu reusesc. Apa plata, cum e in sticla.

MAGNESTISM, la Ioana am avut babycook-ul de la Beaba. Super bun, am mai zis, o canutza-oala sub preisune-pasator. Canuta de la Avene e pe acelasi principiu: pui 100 ml apa, legumele intr-un cosulet, bagi in priza si-n 20 de minute totul e gata, gatit la abur. Pasezi (tot acolo, dai de-un buton doar) si voila! Am preferat Babycook-ul, pt ca avea si-o gentutza de voiaj, o minune, bagai totul ca-ntr-un mini diplomat si carai copilul oriunde era curent, el avea totul gatit imediat. O linguritza mai luam, ca-i dadeam direct din canuta... Eu mi l-am luat, acum 8 ani, din Germania, nu erau in Romanica. Acum, am vazut cel mai bun pret pe amazon. De necomparat cu ce preturi sunt la noi la acelasi produs.
DAR!
Dar la Ilinca nu mai vreau, decit cind vom calatori... Mi s-a pus pata ca-i din plastic, plastic fiert mereu cu legumele... si ca peste 3 ani aflu iar cine stie ce bazaconii, cum a fost si cu bifistenolul... Asa ca pas! Mi-am luat de pe organic niste mini-mini-oale de la o firma veche din Transilvania, sunt clasice cu email, o minune. Si castron de sticla. Si gatesc in ele pt inceput. Apoi, trec la oala familiei, fara discutii. La noi, va fi dive cu autodive, eu tin mult sa se invete cu supa/ciorba de legume, noi toti mincam mereu de prinz asta. Cind ea va primi toate legumele care fac o ciorbita, gatesc in oala noastra, aleg ei portia, si apoi pun sare. De pasat, sper! sa nu-i pasez niciodata. Plecam direct cu bucatele.

ROXX, citisem si eu asta despre vaccinuri... De aia le urasc si de aia Ioana are doar 4 facute in 7 ani! In plus, tata mi-a explicat ca noi tinem sistemul imunitar al copilului ocupat sa lupte cu morile de vint (poliomielita, de ex) si-i consumam capitalul aiurea... Cind vine o boala rea (doamne-fereste de cine stie ce!), corpul nu mai lupta, soldateii lui sunt plecati pe fronturi imaginare si posibile...

Pup,
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Neata si de la noi

aseara am intrat, am citit, am facut cap nou si am iesit k nu aveam ce sa zic.
ma bucur ca s-au mai calmat spiritele p aci.
chiar nu cred k e cazu sa se ajunga la div discutii.pana la urma e un forum public. fiecare isi spune parerea si gata.
ma rog..nu vreau sa intru in detalii k nu are rost

RSZ: folosesc apa plata si pt ceai si sa bea si pt lp.
de cand cu caldurile, baga tone de ceai si apa, lp mai rar

pana acu 2 zile aveam asa: 8 lp. 10-11-branzica cu fructe, 13-15 legume, 17 fructe, si seara iar lp (1-2 mese) intre ele, apa si ceai la greu
Ceai folosesc de la hipp (anason, fenicul, musetel)
am incercat si de la humana, nu ii place.
daarrr....de 2 ziles untem taare maraite, ne ies 2 dintisori de jos. asa k nu mai vrea legumele cu lingurita, ia cateva guri si dupa imi da peste maini. cred k o deranjeaza. desi lingurita e din silicon, moale, deci nu prea vad deranju...
cred k azi=maine ies amandoi. k acu 2 zile abia se vedeau, azi, se vad bn de tot k vor sa iasa.

Ceai folosesc de la hipp (anason, fenicul, musetel)
am incercat si de la humana, nu ii place.
Apa plata de la izovru minunilor sau dorna.

app: pana la urma apa plata se fierbe sau nu? eu stiam ca nu. acu am auzit k cica si asta s-ar fierbe. zau dc mai stiu cum e bn

la legume fol apa de la robinet.

Si nati transpira la greu si e sarata.

bafta Roxx si Carmen la vaccin azi.
sanatate muuulta puiutilor bolnaviori si muuulta putere mamicilor sa fiti alaturi de ei

Roxx vreau si eu retete pt aparatu de aburi. k nici eu nu mai am nici o idee de papa si asa stiu ca nu mai ard papica

Mai, pana la urma sunt obligatorii vaccinurile sau nu??? k nu mai ainteleg. parca stiam k fara ele, nu te lasa sa inscrie copchilu la cresa, gradi, scoala. acu s-a schimbat??? k sincer nici eu nu i-as face..dar am zis k dc trebuie..ce sa fac??

sa aveti o zi frumoasa si racoroasa. desi la ce temp anunta astia ca vom avea...ma duc la balamuc




Dumnezeu ne-a binecuvantat cu minunea Natalia Maria (30. 12. 2010)


www.aliapop.ro/index.html" target="_blank">Sa o ajutam pe ALIA sa traiasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

FRAGRANT, toata noaptea m-am gindit la voi. Of, ce greu trebuie sa va fie! Chiar e imposibil de facut analiza transpiratiei undeva? Sa aflati mai repede rezultatul... Doua saptamini de asteptare e enorm, e mai mult decit poti duce, sa stai cu teama unui asa verdict deasupra capului. Crunt. Ma rog sa fie bine micutza Sophie... Poate ca dr doar vrea sa excluda din start o posibilitate... la care candidam toti, pina la urma, nu?
Ati ajuns la alergolog, ca nu-mi dau seama cind e ora 4 la voi. El ce zice? Ca mie egzema aia imi spune muulte, la fibroza, din cite stiu, nu apare.
Curaj, mami, asa e cu pui de om linga tine. Mereu apar verdicte, temeri, frici, griji, supozitii. Si ai vrea sa poti avea controlul... si esti neputincios. Sunt sigura ca va fi bine. Ma rog pentru voi, pentru sanatatea voastra, pentru sanatatea noastra, a tuturor.
Vino si vorbste-ne despre fricile tale, nu tine in tine, nu acumula. Toate suntem mamici, toate vrem ce e mai bun pentru mica fiinta careia i-am dat viatza... si careia am fi in stare sa i-o dam si pe a noastra, daca am putea! Fii puternica si gindeste pozitiv! Nu e inca niciun diagnostic, deci incearca sa stai linistita, e doar un gind, da? Asa. Doar un gind! N-a zis nimeni nimic inca. Sunt sigura ca va fi bine.

Te pup de multe ori,
scrie-ne, te rog,
G

Mergi la inceput