Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

neata!!!!!!
am eu ceva asemanator..Beaba Babycook...aparat de gatit cu aburi si blender..e super se face papica in 15 minute la abur ,foarte gustoasa
am citit si eu cu tristete in urma..n-ar trebui sa fim rautacioase nicicum,va aduceti aminte cand eram gravide?impartaseam totul cu bucurie
in fine sunt sigura ca ne trece
o zi superba cu racoare si mult soare


Citat:
citat din mesajul lui zumzu

are cineva aparat de gatit de la Philips avent? cum e?

Mamica de Darius Alexandru 2.01.2011
http://photosbynicoleta.blogspot.com


poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

am zis eu ceva..dar


Citat:
citat din mesajul lui missmj

Buna seara !!
Am fost la sport si am zis sa va calmati pana vin...mai rau v-ati incins...bataitaaaaaaaa ! va si pe toate ... nu stiu ce m-as face fara voi, fara forum...vorba petronelei...grea treaba cu dependenta asta
tunde imi pare rau pentru Mario...bine ca e mai bine acum
roxx ce articol ai postat si tu mamaaaaaaa...si eu maine am vaccinul lui Andrei ! pfiuuuuuuuu

De orez nu a zis nimeni nimic...pana la urma le dam orez de care mancam si noi ?!


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)


poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata si o tona de cafea

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Buna de dimineata! Ia poftiti mai fetelor la cafeluta si la un mic dejun copios al la Irinuka

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Doloress

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna dimineata!

Fetelor,imi pare rau ca de la intrebarea mea s-a iscat ditamai furtuna. Imi cer mii de scuze. Abia acum am reusit sa citesc in viteza ce ati scris.

Mie mi se pare normal sa avem si pareri contradictorii, ca doar de asta exista forumuri, ca sa invatam si din experientele altora. Cum ar fi daca am fi identice!?

Eu personal nu m-am simtit niciodata lezata de cand citesc pe forumul asta de vreo postare in legatura cu alaptarea. Faptul ca nu mi-a venit lapticul si nu am reusit sa alaptez este o problema a mea, peste care incerc sa trec si eu cu ajutorul vostru. Si cu al sotului, care m-a incurajat si inca ma incurajeaza. Nu ma consider o mama denaturata, dar am simtit ca l-am privat pe copil de ceva important. Nu stiu daca alaptarea ma implinea mai mult ca mamica sau ma facea mai fericita, doar ca din punctul meu de vedere a fost un minus. Si mi se rupe sufletul, de exemplu, cand va aud ca bebe se alinta la san (iar al meu la biberon). DAR, asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai scrieti despre asta. DIN CONTRA, mi se pare ceva minunat despre care trebuie povestit.

La mine cred ca problema a aparut in maternitate unde de cateva ori pe zi eram intrebata "ti-a venit??". Plangeam si iar plangeam si trageam cu pomapa aia pana transpiram si nimic. Apoi am dat si peste o idioata de asistenta (eu de obicei nu prea folosesc termenii astia cand ma refer la cineva, dar ea chiar merita) care mi-a aruncat in chiuveta cei 15 ml pe care reusisem sa-i scot la un momenta dat intr-o ora si i-a dat lui bebe LP. Asta m-a adus in punctul (-100), nu 0, dupa ce incepusem sa fiu optimista ca apare ceva laptic. Oricum, nu mai conteaza. Cred ca, asa cum zice Doloress, incerc sa fac doliul alaptarii si m-am indreptat catre voi in ideea ca aflu cum a mai reusit cineva sa treaca peste asta.

Si va multumesc inca o data. Sa stiti ca in fiecare parere am gasit ceva folositor. Aaa...si postarea Ankai, de la care cred ca au inceput discutiile, mi s-a parut o forma mai deosebita de incurajare. M-a amuzat felul in care a fost pusa problema. Mie nu mi s-a parut ca un afront adus alaptarii.





Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Incs ceva, ca iar uit...tot ziceai tu Doloress ca la Patrick nu ai reusit sa te bucuri de perioada aceea de bebe din cauza grijilor. Sa stii ca am luat aminte :) Primele doua luni au fost si la mine pline ochi de griji, apoi dupa luna a doua am inceput sa ma detasez de probleme si sa ma bucur efectiv de perioada asta frumoasa.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Mai zic ceva si inchei cu subiectul. Eu acum incerc sa imi ajut prietenele care urmeaza sa nasca cu informatii despre alaptare. Ma gandeam ca ar fi util daca o mamica care a reusit sa alapteze ar scrie pe blog despre ceaiuri, alimente, etc care ajuta.
Si Roxx, am o rugaminte: ai mentionat de curand ca ai fost la un curs despre nastere & alaptare. Mi-ai putea spune unde? Multumesc.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Ia ascultati aic: http://www.youtube.com/watch?v=ulWQbgp2lyY&feature=related Zic ca se potriveste discutiilor de ieri.

Ieri am fost in parc la amiaza si am stat pe paturica sub copaci. A fost super, fata de caldura din casa. Si bebe a adormit de vreo doua ori.
Azi nu am apa calda si nici rece

Cred ca folosim orez obisnuit pentru bebe. Dar sa fie unul de calitate superioara pentru ca eu recent am gasit in niste sarmalute de la mama niste boabe mai tari de parca erau de plastic.





Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciudatica spune:

'Neata!

Referitor la alaptare, sunt perfect de acord cu Doloress. Si pentru mine a fost destul de greu pana m-am impacat cu ideea ca nu mai pot, si da, si eu vedeam in toate afisele si indemnurile pe tema alaptarii o mustrare.
Dar, faptul ca alaptam sau nu, nu ne face mame mai bune sau mai putin bune. Asa ca, fiecare cum vrea sau poate...

Intreba cineva de aparatul de la Philips Avent, eu am. Este execelent! Nu stiu ce m-as face fara el. Se prepara foarte usor si repede, si se curata la fel. Daca te decizi, sa cauti bine pe net, sunt diferente de pret foarte mari.

O zi buna va doresc!!!






Mergi la inceput