Cum protejezi imunitatea copilului in primul an ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mousel spune:

printesa mea isi formeaza imunitatea printr-o alimentatie echilibrata, plimbari zilnice, interactiunea cu ceilalti copii si nu in ultimul rand joaca cu celalat membru al familiei, catelul.

fetita cu fundita IULIA (19.08.2010)
http://www.facebook.com/album.php?aid=47317&id=100000486203393

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HappyMimy spune:

Buna ziua dragi mamici si pitici. Sa ne prezentam putintel. Eu sunt Luca-Matei, frumuselul familiei
Inca din primele mele zile de viata mami m`a hranit cu lapticul ei, auzeam eu ceva ca este cel mai bun, insa pe atunci eram tare mititel sa`mi dau seama. Am papat laptic de la mami pana la 4 luni si jumatate, apoi am simtit treptat ca ceva este schimbat la el. Mami imi daduse laptic praf de la Milupa, iar tot din auzite l`am papat foarte bine
In momentul de fata pap laptic Aptamil( castigat la un concurs cu poza mea ) si este foarte bun
Am implinit un anisor si sunt tare voinicel, mereu imi spune mami asta. Sa nu uit sa va spun ca ma plimb in fiecare dimineata si seara si pap si multe fructe si legume. Imi plac nespus bananele, nectarinele, merele, capsunile si zmeura
Va pupic pe toti si va doresc sa cresteti mari si sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisse.2005 spune:

Am sa va povestesc despre fetita mea care chiar am nascut-o cu imunitatea scazuta undeva pe la jumatate decat normal. Pana la 7 luni cat a supt laptic de la mama nu am avut nici o problema. De la 7 luni nu a mai vrut sa bea laptic de la san si am trecut pe lapte praf si tot de atunci au inceput si problemele. Prima data a racit rau de tot si medicii isi dadeau diferite pareri despre aceasta receala urata ba chiar ca ar avea astm. Am mers la Bucuresti am facut analize s-a constatat ca imunitatea este foarte scazuta si am inceput curele de tratamente pentru imunitate. Prima data i-am dat Lantigen B, cateva luni, apoi First Defense, apoi Polimod. Rezultatele nu s-au lasat prea mult asteptate caci acum nu mai racim asa usor si asteptam in septembrie sa repetam analizele sa vedem daca valorile s-au mai ridicat. Sfatul meu pentru toate mamicile este alaptati cat mai mult posibil. Si apoi lapte praf ca e bun si el pt imunitate dupa cel matern. Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

alaptare exclusiva pana la 6 luni, apoi pana la 1 an si jumatate, stat la aer ff mult.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cyucy spune:

a supt la san cateva luni de viata (pana pe la 4-5 luni) si asta conteaza foarte mult,apoi am incercat sa-i asigur un regim alimentar bogat in vitamine si am iesit foarte mult la aer (chiar si cand era frig sau ningea/ploua).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankusa2005 spune:

BUNA.IMUNITATEA COPILULUI E FIRAVA UNEORI,CEL PUTIN LA MINE CAM ASA E.DAR NOI CAUTAM SA AVEM IN ALIMENTATIE CAT MAI MULTE VITAMINE DIN FRUCTE SI LEGUME.PAPAM DE TOATE,AM ALAPTAT 9 LUNI SI JUMATATE,ESTE UN PUI TARE,DESI A FOST OPERAT LA INIMA,II PLAC SUCURILE,SUPITELE,BRANZICA,BAITELE SI PLIMBARILE.NOI VREM SA FIM PUTERNICI SI NE INTARIM CU LUCRURI NATURALE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slly spune:

Alaptarea este primul si cel mai important pas pentru a proteja imunitatea celor mici dar sa nu uitam nici de aerul curat si de plimbarile in aer curat care fac bine bebelusilor dar si mamicilor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutzasibiu spune:

Pot sa spun ca raspunsul la acest topic vine din proprie experienta.Povestea noastra referitoare la sistemul imunitar scazut incepe de la varsta de 6 luni cand fetita mea(care acum are 1 anisor)a facut o bronsiolita acuta care ne-a trimis direct in spital.Alaptam exclusiv(si acum inca mai alaptez)dar se pare ca acest lucru nu a fost de ajuns pentru intarirea imunitatii.La recomandarea pediatrului a luat si un antibiotic care i-a slabit si mai mult imunitatea.Atunci am incercat sa cautam metode pentru cresterea imunitatii in mod natural pe care ma bucur sa vi le impartasesc si voua.In primul rand,nimic nu face mai bine decat lumina naturala a soarelui,care ajuta la fixarea vitaminei D.Apoi,aerul curat are un rol foarte important pentru un sistem respirator sanatos.O camera bine aerisita face foarte bine bebelusului sau chiar o plimbare in parc,acolo unde nu este atata aglomeratie si nici poluare.De cand am inceput diversificarea am incercat sa ii dau cat mai multe fructe si legume,in loc de vitaminele din farmacii,pentru a-si lua vitaminele si mineralele in mod natural.Eu sustin incurajarea copiilor in consumul de legume,fructe si sucuri proaspete.Zincul este un alt factor intr-un sistem imunitar sanatos. Asigurarea unui consum adecvat de alimente bogate in zinc ajuta la mentinerea sistemului imunitar in buna functiune.
Alimentele cu mult zinc includ alimente bogate in proteine cum ar fi puiul, carnea sau ouale dar pot fi de asemenea gasite in cereale fortificate, iaurt, lapte.In loc de biotics sau alte pliculete din farmacii ii dau iaurt care contine el insusi bacterii probiotice.In loc de apa ii dau cateva zile pe luna ceai de echinaceea sau chiar granule homeopate de echinaceea,care sunt indicate pentru cresterea imunitatii.
Ii fac masaj in fiecare seara dupa baita pentru intarirea musculaturii si a corpului,in general si ii respect orele de somn:somnul este,si el, foarte important, deoarece în timpul somnului globulele albe se multiplica si acest lucru ajuta la mentinerea si cresterea imunitatii.Cel mai important lucru: mentin o igiena riguroasa si incerc pe cat posibil sa evit locurile aglomerate,atunci cand ies pe afara.Am achizitionat un aparat de aerosoli si il folosesc ori de cate ori mi se pare ca are nasucul infundat si chiar preventiv.Aerosolii ajuta foarte mult.Si uite asa am scapat de raceli si alte boli!Va doresc multa sanatate atat voua cat si copilasilor vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Eu i-am alaptat de la bun inceput...pana s-a putut.Baietelul pana la 4 luni jumate exclusiv,apoi mixt inca o luna apoi adio laptic de la Fulga ..dar e un copil foarte rezistent si "imun" la raceli si alti crocobauri.Fetita mijlocie am alaptat-o pana la 8 luni,am intarcat-o fiind insarcinata cu piticuta,pe care inca o alaptez .In rest,alimentatie cat mai echilibrata,scos la aer cat de mult(baietelul avea 2 luni jumate cand a dat gerul si dormea doar si numai in carucior..dadeam 2 ture cu el pana adormea,apoi il lasam in curte in carucior .) Stand la curte,doar cand e gerul prea mare nu iesim,in rest,doar cu politia ii bag in casa.Cu alimentatia...mananca de toate,toti,suntem fani fructe si legume,lactate,etc..de refuzat nu refuza nimic,chit ca mananca putin uneori .Diversificarea am inceput-o dupa 6 lunite la toti,baietelul s-a lasat mai greu diversificat,dar fetele ...ca fetele..pofticioase
Cu suplimentele de imunizare am inceput doar de cand i-am dat la gradinita,dupa schema de la pediatru si nu am avut probleme pre mari peste iarna,au stat doar 3 zile acasa .Sper ca tot ce am facut pentru ei,si fac in continuare,sa le asigure o dezvoltare cat mai sanatoasa si ok din toate puncetle de vedere

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaildenisa spune:

Imunitatea copilului meu i-a dau prin faptul ca o alaptez, am O fetita de 2 ani si jumatate care datorita faptului ca am alptat-o nu am avut probleme cu ea.Acum ca sunt iar mamica mi-am dorit sa alaptez si o fac si in prezent, sper ca nici cu cea de a doua fiica sa nu am probleme.

Mergi la inceput