Pufii de ian-feb 2010. La multi ani Sorina! (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia
BF cum e, s-a intors mama ta?

Am vb cu alex mai devreme, spunea ca i-au mai facut un set de analize lui Yannis, asteapta rezultatele si ca nu are nimic la plamani. Asteptam vesti!



_
Mirela si Mara Ioana[/b] (ianuarie 2010)



Azi, azi, dupa-amiaza....de abia astept. Am vorbit cu ea, e in Londra. YEY.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Neata fetele, sunteti foarte dragute


Ruxita sanatate multa, sper sa scapi repede si sa fii bine

Alexutzza cum e Yannis? dar tu?

Alexa Sorry de noaptea bigudoasa

Miremia multumim de vestile de ieri , ce mamica grijulie esti

Cu felicitarile le punem un pic deoparte pana stiu sigur....astazi am refacut testul si nimic....nici CM nu mi-a venit....o sa il repet daca nu imi vine , chiar nu mai stiu ce sa spun :(
Va doresc o zi frumoasa


Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"Eu sunt cate putin din tot ce am intalnit."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Buna dimineata,

de cafea, Larisel...si pt rezultatele sondajului.
Ruxita...multa sanatate si putere, mami! Sa se termine totul repede, si cu rezultate bune!
Ale1212xa...sorry de noapte bigudoasa si de romantism! sa treaca repede!
Lorex...ce scumpa e bobitza-povestitoare de peripetzii!
Danasor...mi-a ramas gandul la bunatatile gatite de tine..
Mire.....si eu visez la un french..dinainte de a se naste iris....vineri o comit, ieri am facut doar programarea...
Impresii de la mare...daa, si eu sunt curioasa cum va fi...Poate ne impartasesti si noua cateva impresii, cand gasesti timp...ce a functionat, ce nu...ce sa facem si ce nu...cum ati papat, cum ati dormit...ce ati luat in bagaje(chestii esentiale, si care au fost de maxima eficienta)...mi-ar fi de mare folos.... de vestile despre Alexutzza si Yannis!
Alexutzza....cum sunteti? Ce spun medicii?

Si noi suntem in clubul noptilor bigudoase, dar si a zilelor, fir-ar ei de dinti...ca mult ne mai chinuie bebelusii!
In rest...spalam, calcam si facem liste cu..."necesarul de materiale" pentru plecare...cred ca ne trebuie un autobuz, pentru bagaje..



si o zi frumoasa, tuturor!


Sorina, mami de Diana si Iris


Ma bag sa iti raspund neintrebata, si eu mi-am facut un milion de griji cu plecatul la mare si pana la urma a iesit bine.
Am luat doar blenderul cu noi, pt carnea din ciobita de acasa. Am facut 1 borcan de 800ml de ciobita, a mancat de 2 ori, restul aruncat. In rest a mancat peste, paste, orez, la restaurant, neblenduite. Nu mai tin minte cati dinti are Iris, dar Dani are doar 8 si nu are masele si totusi ii place mai mult neblenduit. Ii dau doar carnea prin blender, ca sa fiu sigura ca o inghite.
I-am luat o valijoara (aia mica de la setul de 3, una e mica de incape in avion, una mijlocie si una mare-mare) si i-am pus toate hainele . Mie mi s-a parut mai simplu decat ma asteptam. Prosoape am avut la hotel. Pe plaja nu ii dadeam sa manance, pt ca era bagat in nisip ....ba i-am dat o data o juma de caisa.
De dormit....el dormea la pranz, il adormeam noi si apoi plecam din camera, ii puneam perne si paturi la marginea patului (am mutat patul la perete) si veneam cam cu juma de ora inainte sa se trezeasca.
Noaptea a dormit intre noi. Dani cu tac-su au dormit bine, io nu prea, dar nu despre asta e vorba aici.
In rest....nu te stresa, stiu ca Iris e nitel mai cu pretentioasa, dar ma gandesc ca daca alearga pe nisip si se joaca va avea pofta mai mare de mancare si de somn.
Cand plecati?

p.s. pastile nu am luat, sunt farmacii peste tot. Nici nu am avut nevoie.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Ma bag sa iti raspund neintrebata, si eu mi-am facut un milion de griji cu plecatul la mare si pana la urma a iesit bine.
Am luat doar blenderul cu noi, pt carnea din ciobita de acasa. Am facut 1 borcan de 800ml de ciobita, a mancat de 2 ori, restul aruncat. In rest a mancat peste, paste, orez, la restaurant, neblenduite. Nu mai tin minte cati dinti are Iris, dar Dani are doar 8 si nu are masele si totusi ii place mai mult neblenduit. Ii dau doar carnea prin blender, ca sa fiu sigura ca o inghite.
I-am luat o valijoara (aia mica de la setul de 3, una e mica de incape in avion, una mijlocie si una mare-mare) si i-am pus toate hainele . Mie mi s-a parut mai simplu decat ma asteptam. Prosoape am avut la hotel. Pe plaja nu ii dadeam sa manance, pt ca era bagat in nisip ....ba i-am dat o data o juma de caisa.
De dormit....el dormea la pranz, il adormeam noi si apoi plecam din camera, ii puneam perne si paturi la marginea patului (am mutat patul la perete) si veneam cam cu juma de ora inainte sa se trezeasca.
Noaptea a dormit intre noi. Dani cu tac-su au dormit bine, io nu prea, dar nu despre asta e vorba aici.
In rest....nu te stresa, stiu ca Iris e nitel mai cu pretentioasa, dar ma gandesc ca daca alearga pe nisip si se joaca va avea pofta mai mare de mancare si de somn.
Cand plecati?

p.s. pastile nu am luat, sunt farmacii peste tot. Nici nu am avut nevoie.



Saru-mana de o mie de ori......n-am indraznit sa intreb ...
Luam blenderul, sterilizatorul, incalzitoare de bibe si papa pt masina si camera, biberoane, suzete, castronelele, linguritza(numai cu una singura doreste sa pape), periile speciale pentru biberoane, detergetul si buretii ei de vase, cerealele, formula de lapte, borcanele pt pranz si dupa-amiaza ...ea papa oricum numai borcanele, chiar si acasa, nu-i pb...are 8 dinti si 4 masele, mananca floricele de porumb, panite de orez expandat, struguri, rosii...etc...din manutza proprie, dar ce vine cu linguritza...scuipa daca nu e blenduit ff fin...

Problema cu ea e ca nu papa decat in scaunul de masa...in alta parte nu deschide gura...neam. Nu sta locului o secunda, nici macar in brate, s-o tin la masa...se zvarcoleste...

Acum...ne gandeam sa achizitionam un portbagaj pentru pus deasupra masinii, sa-i luam scaunul de masa. Alta varianta de scaun pliant...solicita sa ai ori o masa solida, ori un scaun cu spatar, sa-l poti ancora si nu stiu daca avem asa ceva in camera...si pentru cateva zile...nu cred ca se justifica investitia...nici nu stiu ce sa mai zic...

Ca si medicatie...o sa iau numai ce nu gasesc in farmaciile din ro. (chestii homeopate luate de pe net, din afara, pt dentitie, pentru calmare...)

Dar zic si eu ca tine...poate aerul curat si alergatul pe nisip sa-i faca o pofta maaare de mancare, sa uite de figuri... Marti plecam, pe 12.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz
Saru-mana de o mie de ori......n-am indraznit sa intreb ...
Luam blenderul, sterilizatorul, incalzitoare de bibe si papa pt masina si camera, biberoane, suzete, castronelele, linguritza(numai cu una singura doreste sa pape), periile speciale pentru biberoane, detergetul si buretii ei de vase, cerealele, formula de lapte, borcanele pt pranz si dupa-amiaza ...ea papa oricum numai borcanele, chiar si acasa, nu-i pb...are 8 dinti si 4 masele, mananca floricele de porumb, panite de orez expandat, struguri, rosii...etc...din manutza proprie, dar ce vine cu linguritza...scuipa daca nu e blenduit ff fin...

Problema cu ea e ca nu papa decat in scaunul de masa...in alta parte nu deschide gura...neam. Nu sta locului o secunda, nici macar in brate, s-o tin la masa...se zvarcoleste...

Acum...ne gandeam sa achizitionam un portbagaj pentru pus deasupra masinii, sa-i luam scaunul de masa. Alta varianta de scaun pliant...solicita sa ai ori o masa solida, ori un scaun cu spatar, sa-l poti ancora si nustiu daca aveam masa solida sau scaun cu spatar in camera...si pentru cateva zile...nu cred ca se justifica investitia...nici nu stiu ce sa mai zic...

Ca si medicatie...o sa iau numai ce nu gasesc in farmaciile din ro. (chestii homeopate luate de pe net, din afara, pt dentitie, pentru calmare...)

Dar zic si eu ca tine...poate aerul curat si alergatul pe nisip sa-i faca o pofta maaare de mancare, sa uite de figuri... Marti plecam, pe 12.



Sorina, mami de Diana si Iris


Sa stii ca m-am dat mare degeaba, mi-am adus aminte din lista ta ca am luat si eu 1 biberon, 1 perie, 1 tetina, fairy de spalat biberonul si cana de incalzit apa. Auzi, dar sterilizator de ce mai folosesti? Crede-ma, nu pateste nimic daca nu ii sterilizezi biberonul. Oricum mananca si din alte farfurii/linguri (sau nu )
Mai, cred ca iti este f f f greu.....dar n-ai ce face, e a ta si o iubesti si ..astepti sa creasca.
Cum frate sa nu manance copilul daca ii dai mancare peste 5 ore de la ultima masa? Pai al meu inghite paine goala daca nu ii dau mancare, si cand ii dau, mananca un bol de ciorba rapid....
Nu ii mai da borcanele - zic io, iarasi neintrebata - pentru ca nu poti baga mana in foc ca nu au glutamat din ala de da dependenta si fac gustul bun. Macar asa, un pic...pe fund!
Si eu i-am dat, nu doar 1 data, am gustat si sincer, e prea bun. Eu cand fac aceleasi legume ca acolo, pe eticheta, nu iese la fel la gust. Inseamna ca mai au ceva.
Scoate-i tona aia de lapte de o mananca zilnic si da-i la 5 ore (sau la cate ore consideri tu ca ii e foame) si ai sa vezi ca o sa inceapa sa manance.
Doamne, m-am trezit dand sfaturi, nu te supara pe mine.....please...dar mi-e mila ca te chinui.

Of.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

De dormit....el dormea la pranz, il adormeam noi si apoi plecam din camera, ii puneam perne si paturi la marginea patului (am mutat patul la perete) si veneam cam cu juma de ora inainte sa se trezeasca.


de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Adica il lasati singur in camera la pranz? Nu va era teama?

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower
Sa stii ca m-am dat mare degeaba, mi-am adus aminte din lista ta ca am luat si eu 1 biberon, 1 perie, 1 tetina, fairy de spalat biberonul si cana de incalzit apa. Auzi, dar sterilizator de ce mai folosesti? Crede-ma, nu pateste nimic daca nu ii sterilizezi biberonul. Oricum mananca si din alte farfurii/linguri (sau nu )


Sau nu......bine ai intuit...nu haleste decat dintr-un anumit castron, si numai cu o anumita linguritza, intr-un anumit loc, si cu un anumit program artistic... Nu stiu...eu am citit despre picky eaters...a mea sigur este una de-a lor.


Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Cum frate sa nu manance copilul daca ii dai mancare peste 5 ore de la ultima masa? Pai al meu inghite paine goala daca nu ii dau mancare, si cand ii dau, mananca un bol de ciorba rapid....


Hmmm...nu sta nemancata mai mult de 4 ore, nici macar noaptea....Treaba e ca nu mananca decat ce-i convine...daca am tupeul sa ma prezint cu altceva...are ea grija sa-mi para rau!


Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Scoate-i tona aia de lapte de o mananca zilnic si da-i la 5 ore (sau la cate ore consideri tu ca ii e foame) si ai sa vezi ca o sa inceapa sa manance.





Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Doamne, m-am trezit dand sfaturi, nu te supara pe mine.....please...dar mi-e mila ca te chinui.



Doamne-fereste de suparare, multumesc mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

De dormit....el dormea la pranz, il adormeam noi si apoi plecam din camera, ii puneam perne si paturi la marginea patului (am mutat patul la perete) si veneam cam cu juma de ora inainte sa se trezeasca.





Adica il lasati singur in camera la pranz? Nu va era teama?

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un




Nu imi era teama. Daca se trezea, isi lua vreo carte ceva. Asa face si acasa.
Dar veneam inainte sa se trezeasca. Aveam si noi vreo 1.5-2 ore de masa si liniste ....



Edit: si ce era sa facem cele 3 - 3.5 ore cat doarme el la pranz? Sigur primele 2 ore le doarme. Apoi mai stateam eu sau sotul 1 ora sa il asteptam sa se trezeasca. Stateam pe net ....dar doar unul dintre noi, ca daca eram 2 faceam prea mult zgomot.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Acuma pe bune, mi-a povestit cumnata de o prietena de a ei, pe care o cunosc si eu, ca a patit cu primul copil asa (acum are 2). Nu manca, doar lapte si fite si figuri la greu.
La indemnul si sub supravegherea pediatrei, a infometat-o. Pe bune. A slabit fata 1 kil si ceva si abia dupa 2 saptamani a inceput sa manance.
Infometatul a constat in a-i da doar lapte, nimic altceva, la ore fixate de pediatru.
Repet, dupa 2 saptamani - Doamne, ce inima de mama o fi avut si tipa aia - a inceput copilul sa manance. Ii cerea organismul si altceva decat lapte. Si avea parca 1 an si cateva luni.
Mi-e mi-ar fi fost teama sa imi slabeasca 1kg...dar nu a patit nimic, si acum mananca de toate si nu mai are probleme cu ea. Acum fetita are vreo 3 ani si ceva, spre 4.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Acuma pe bune, mi-a povestit cumnata de o prietena de a ei, pe care o cunosc si eu, ca a patit cu primul copil asa (acum are 2). Nu manca, doar lapte si fite si figuri la greu.
La indemnul si sub supravegherea pediatrei, a infometat-o. Pe bune. A slabit fata 1 kil si ceva si abia dupa 2 saptamani a inceput sa manance.
Infometatul a constat in a-i da doar lapte, nimic altceva, la ore fixate de pediatru.
Repet, dupa 2 saptamani - Doamne, ce inima de mama o fi avut si tipa aia - a inceput copilul sa manance. Ii cerea organismul si altceva decat lapte. Si avea parca 1 an si cateva luni.
Mi-e mi-ar fi fost teama sa imi slabeasca 1kg...dar nu a patit nimic, si acum mananca de toate si nu mai are probleme cu ea. Acum fetita are vreo 3 ani si ceva, spre 4.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita

Neata,
ma bag si eu pe fuga, ne pregatim de parc, stiu si eu o prietena de a mea careia i-a spus doctorul sa-i dea doar paine si ceai cateva zile, si dupa asta a mancat copilul fara nici o problema... acum e cum ai spus si tu sub supraveghere medicala

Sorina multe ca esti o mama greu incercata la capitolul asta, in pacate am si o alta prietena care a incercat toate sfaturile posibile si tot nu prea vrea papica, mai mult lapte, dar e foarte bine copilasul ;

va pup pe toate, sper ca Yannis e ma bine, Ruxi sanatate si tie !

Mergi la inceput