Pufii de ian-feb 2010. La multi ani Sorina! (32)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Acuma pe bune, mi-a povestit cumnata de o prietena de a ei, pe care o cunosc si eu, ca a patit cu primul copil asa (acum are 2). Nu manca, doar lapte si fite si figuri la greu.
La indemnul si sub supravegherea pediatrei, a infometat-o. Pe bune. A slabit fata 1 kil si ceva si abia dupa 2 saptamani a inceput sa manance.
Infometatul a constat in a-i da doar lapte, nimic altceva, la ore fixate de pediatru.
Repet, dupa 2 saptamani - Doamne, ce inima de mama o fi avut si tipa aia - a inceput copilul sa manance. Ii cerea organismul si altceva decat lapte. Si avea parca 1 an si cateva luni.
Mi-e mi-ar fi fost teama sa imi slabeasca 1kg...dar nu a patit nimic, si acum mananca de toate si nu mai are probleme cu ea. Acum fetita are vreo 3 ani si ceva, spre 4.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Whoaaa...super-tare trebuie sa fi fost mama in cauza...cred ca iti trebuie tarie de caracter sa faci asta...nu stiu...sau disperare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Acuma pe bune, mi-a povestit cumnata de o prietena de a ei, pe care o cunosc si eu, ca a patit cu primul copil asa (acum are 2). Nu manca, doar lapte si fite si figuri la greu.
La indemnul si sub supravegherea pediatrei, a infometat-o. Pe bune. A slabit fata 1 kil si ceva si abia dupa 2 saptamani a inceput sa manance.
Infometatul a constat in a-i da doar lapte, nimic altceva, la ore fixate de pediatru.
Repet, dupa 2 saptamani - Doamne, ce inima de mama o fi avut si tipa aia - a inceput copilul sa manance. Ii cerea organismul si altceva decat lapte. Si avea parca 1 an si cateva luni.
Mi-e mi-ar fi fost teama sa imi slabeasca 1kg...dar nu a patit nimic, si acum mananca de toate si nu mai are probleme cu ea. Acum fetita are vreo 3 ani si ceva, spre 4.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Whoaaa...super-tare trebuie sa fi fost mama in cauza...cred ca iti trebuie tarie de caracter sa faci asta...nu stiu...sau disperare....


Sorina, mami de Diana si Iris


Sau poate sa stea doar cu un tata relazat cateva zile ?

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Sau poate sa stea doar cu un tata relazat cateva zile ?




Asta e tare...
Ma intreb de unde sa-l luam, pe tatal care sa stea cu copilul cateva zile...si sa fie si relaxat...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

bun fetelor!
Va multumesc mult pentru ingrijorari si indemnuri, aveam ieri programare pentru astazi la medicul de familie, vroiam sa-i solicit mai multe analize, sa facem impreuna un plan de bataie... si am facut... m-a trimis sa-mi scot o formatiune tumorala benigna de pe palatul moale si sa fac biopsie (chestia respectiva se pare ca sangera)... daca se referea la chestia pe care o stiu si eu, o am de cativa ani... am fost la pamant dupa ce am iesit de la cabinet... m-am plimbat cu sotul si Kay o juma de ora si mi-am revenit... psihic cel putin.

Voi fi o vreme biza...dar revin cu vesti mai bune!!! Promit!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Ruxita ma inspaimanti.Vorbesti de parca te-a trimis sa scoti o masea. Unde te-a trimis si cum s-a pronuntat un dr de familie in legatura cu o tumora? Stiai tu ca e beningna?
Chiar astept vesti, sa stii. Bine ca ti-a revenit moralul, e foarte important.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un




...and I m back!
fetelor, mii de multumiri!

sa incepem cu moralul... cand i-am comunicat vestea sotului prima reactia a fost: "bai, astia fac misto de tine!!!"... doctorita de familia a zis ca i se pare ca ar fi o papiloma, si am mers la colegul ei stomatolog ca sa-i confirme... si ca trebuie excizata si investigata... asta e protocolul.
Mi-au trecut diverse chestii prin cap... cum ar fi ca sunt prea tanara sa mor si ca nu pot muri acum ca nu pot lasa pe mana sotului copilul... sotul a ras si a zis ca nici el nu-si permite sa moara si sa lasa copilul pe mana mea...
Elei nu i-am spus, din motive usor de inteles...

Si ma duc eu azi la oro-maxilo-faciala... codalau imens... stat 3 ore, vazut diverse cazuri... un baietel m-a facut sa plang... in 3 reprize... odata cand l-am vazut, a doua oara cand mi-am amintit de el si a treia oara cand mi-a zis doctorita ca are 8 ani... parea un pustiulica de 2 ani - 2 ani jumate... am auzit boala de care sufera din gura mamei lui osteogeneza imperfecta... l-a adus intr-un carucior sport tip umbrela si la prima impresia parea un copil normal, doar ca avea piciorusele usor curbate si mergea de mana si ceva mai sontac-bontac... n-am plans cand am auzit din gura doctoritei mele tumora benigna, am vrut sa plang, sa ma racoresc, dar efectiv n-am putut, nu mi-a venit nicio lacrimuta... dar acel baietel m-a facut sa bocesc in reprize...

si ajung eu pe scaunul de examinare... doctorita super de treaba... se uita ea in gura mea, imi confirma, da, papiloma, dar e o papiloma derizorie, a chemat si cativa colegi de-a ei si a fost un ha-ha general... mi-a dat numarul ei de tel s-o contactez daca "tumora" deranjeaza, isi modifica volumul, forma, aspectul, sangereaza sau altele...

cam asta e toata povestioara... mai era parca ceva... n-am avut bani prea multi cu mine, am dat peste un taximetrist tzepar care avea afisat tariful de 1,29 lei, dar cica numai pe timp de noapte si m-a plimbat cu 3,5 lei/km, m-a cam scos din pepeni, i-am zis sa ma lase undeva intr-o statie ratb ca n-am chef de magaria asta la problema mea (mergeam in directia spital, nu?)... am zis ca nu ma mai urc in taxi fara sa-i intreb in prealabil cat e tariful, confirmat pe aparat!

cam atat... nu i-am impresionat pe medici, am tras doar o sperietura grozava si asta fuse... fu tare!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

cam atat... nu i-am impresionat pe medici, am tras doar o sperietura grozava si asta fuse... fu tare!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Uf! Bine ca e doar atat. Ai scapat.
cat despre taxi, nu mai lua din strada. cel mai bine este sa faci comada. SI lasa ca ti-a mers bine la doctor. Ai spart ghinionul cu taxiul.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Sau poate sa stea doar cu un tata relazat cateva zile ?




Asta e tare...
Ma intreb de unde sa-l luam, pe tatal care sa stea cu copilul cateva zile...si sa fie si relaxat...



Sorina, mami de Diana si Iris


Pai cel din dotare, ca ei oricum sunt relaxati de la natura.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

ruxi, imi pare bine de vesti bune. si sotu si-a descoperit acum 3 ani parca un papilom......doamne, tragedie....gata, are cancer.....(tocmai murise tata si sotu era inca foarte impresionat...asa s-a si lasat de fumat)....total neimpresionant pt medicii de la facultatea de stomatologie, acolo a ajuns....oricum, si-a scos o masea de minte cu ocazia asta.....probabil papilomul era de mult acolo, doar ca atunci il observase el.....

bon, mica iris merge la mare...distractie placuta!!! si cat mai putine fitze, cum ziceau si fetele, alergatura pe nisip plus aerul de mare o sa o faca s apriveasca mancarea cu alti ochi

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

..de ce totusi inca sterilizezi, sorina?! pai pe nisip ce-o sa faci...n-o s-o poti curata non-stop.....

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Pai cel din dotare, ca ei oricum sunt relaxati de la natura.





Tot la el, evident, ma gandeam si eu..
Ma gandesc ce mutra ar face cand l-as anunta ca i-am organizat un week-end de "bonding", doar cu fie-sa...de aia ma hlizeam ca prostu'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

cam atat... nu i-am impresionat pe medici, am tras doar o sperietura grozava si asta fuse... fu tare!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Uf! Bine ca e doar atat. Ai scapat.
cat despre taxi, nu mai lua din strada. cel mai bine este sa faci comada. SI lasa ca ti-a mers bine la doctor. Ai spart ghinionul cu taxiul.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un




Subscriu si eu, cu mare drag!
Bine ca ai scapat de griji!

Mergi la inceput