Marginalizarea copilului de catre educatoare

Marginalizarea copilului de catre educatoare | Autor: alexa

Link direct la acest mesaj

Alex este la grupa mare - pregatitoare, a fost si anul trecut la gradi la aceeasi educatoare. A venit acasa foarte suparat spunind ca el nu mai merge la gradinita pe motiv ca educatoarea nu il intreaba si pe el la lectii, desi ridica mina tot timpul. Spune ca lucreaza cu citiva copilasi.
Si pe mine m-a deranjat cind am vazut ca la serbare ori la diverse activitati la care am participat, copilasii care nu vorbeau corect, aveau roluri mai lunigi si mai importante. Acum sa nu ma intelegeti gresit, ca am ceva cu acesti copilasi, doamne fereste, departe de mine acest gind. Educatoarea are numai cuvinte de lauda la adresa lui Alex, in schimb il frustreaza. Cred ca asta se intimpla din cauza ca am avut mici divergente cu una dintre educatoare si cu directoarea. Ma deranjeaza teribil si nu stiu daca ar fi bine sa discut cu ea sau nu. Voi ce parere aveti?
Multumesc pentru timpul acordat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Alexa, este cu dublu tais, depinde de om. Dupa ce vei discuta cu ea, poate ca-si va modifica comportamentul, problema va fi daca o sa si-l modifice in mai rau, in loc de in bine. Eu, daca as fi in locul tau, as incerca sa-i duc ceva mai des flori si, din cand in cand, cate o atentie mica si as provoca-o, mai des, cu zambetul pe buze, la discutii despre evolutia copilului, ba chiar as pune intrebari de genul "ce sa fac...?", "cum credeti ca ar fi mai bine pentru Alex...?"... Incearca sa fii putin diplomata. Bafta multa!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Daca am trai intr-o alta societate, te-ai duce s-o intrebi care este problema, povestindu-i ce ti-a spus Alex. La noi, daca vrei sa -i fie bine copilului te duci cu o spaga si urmaresti evolutia. Probabil parintii copiilor cu care lucreaza au "iesit la inaintare" si acum fata e datoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Eu am fost "atenta" cu ele, de sarbatori, 1 martie,8 martie,inceput si sfirsit de an, serbari, i-am scos de pe net diverse materiale didactice, dar nu m-am dus sa-i dau ca sa-l scoata in fata. El este foarte istet si il duce mintea foarte mult, aceasta remarca a fost facuta de ea nu de mine ca mama, in schimb nu este printre preferintele ei, cum am mai spus. Pe mine ma macina si probabil ca si voi ati simti la fel.
Ma macina si ma va macina in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_antoaneta spune:

Draga Alexa, si eu am aceeasi problema,dar mi-am tot zis ba pt ca
a mai lipsit(receli),ba pt ca e mai timida...(desi ar fi mai bine s-o scoata in fata)..si am ajuns la concluza ca nu am cotizat suficient.
Cel mai tare m-a deranjat, cand la o lectie deschisa,a pus-o la ultima masuta impreuna cu...(nu mai discut),iar in acea perioada nu lipsise(deci nu avea nici un motiv s-o marginalizeze).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mey copilul meu e inca mik dar ma infior ce citesc aici? Si de ce nu faceti pur si simplu scandal? Un fost sef de-al meu avea o vorba...mai bine sa te ia lumea de nebun decat de prost...
Eu m-as duce sa discut cu ea, si daca discutia ar ramane fara rezultate as incepe cu scandalul la genul reclamatii scrise, sesizat inspectorat etc etc. Sa nu-mi spuneti ca toate astea nu au nici un efect... a incercat cineva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

Draga Alexa,
Imi pare nespus de rau ca treci prin aceste probleme, stiu cat e de greu pentru tine sa-l vezi pe puiutul tau suparat din aceste motive. Am avut si eu niste probleme de genul asta, din fericire eu am copilasii la o gradi privata si fac tot posibilul sa nu-si piarda clientii.
Problema mea era un pic altfel, in sensul ca fetita mea imi spunea ca nu mai merge la gradi fiindca nu se joaca copiii cu ea, ca ea sta tot timpul la alta masuta si deseneaza.
M-am dus la gradi evident plina de nervi si am vobtit intai cu educatoarea care mi-a zis ca a vazut si ea dar a crezut ca asa e felul ei: mai retrasa. Adica cum? Si daca-i mai retrasa ce? hai s-o lasam acolo?
Asa ca m-am dus la directoare si i-am zis ca pe mine ma intereseaza mai putin cate limbi straine invata dar ma intereseaza tocmai socializarea ei (era chiar la inceputul gradinitei, la grupa mica) si daca nu se intampla asta nu inteleg de ce s-o mai duc si sa platesc o gramada de bani.
Asa incat au facut tot posibilul sa o atraga pe fetita in jocuri si iaca, nu mai avem probleme de socializare.
Sper sa rezolvi cat mai curand posibil acest lucru, eu nu zic sa te duci sa parasti educatoare directoarei, dar poate o mica discutie cu ea nu ar strica. Mai rau decat sa-l marginalizeze in continuare ce se poate intampla?
Cu drag,
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Draga Marina,
Of...of...of...se vede ca nu ai copilul la gradi, si eu gindeam la fel ca tine. Anul trecut am incercat sa fac o reclamatie la directoare, ca educatoarea imi batea copilul si la ce bun. Uite acum nu il baga in seama asa cum trebuie.
Situatia ma supara si mai rau, ca Alex este un copil inteligent, un copil cu potential si nu merita asta. Bietul de el ce vina are????

quote:
Originally posted by Marina

mey copilul meu e inca mik dar ma infior ce citesc aici? Si de ce nu faceti pur si simplu scandal? Un fost sef de-al meu avea o vorba...mai bine sa te ia lumea de nebun decat de prost...
Eu m-as duce sa discut cu ea, si daca discutia ar ramane fara rezultate as incepe cu scandalul la genul reclamatii scrise, sesizat inspectorat etc etc. Sa nu-mi spuneti ca toate astea nu au nici un efect... a incercat cineva ?

Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mey alexa cum adica iti batea copilul si inca mai e in grupa la ea? E drept ca nu am copilul la gradinita dar asta nu inseamna ca o sa ma gandesc la a o mitui sa-si faca treaba si sa nu se mai joace de nebuna cu sentimentele copiilor.

cred ca as invata copilul sa fie mai agresiv...adica sa raspunda pur si simplu si sa o deranjeze pe Doamna.

Stai ca nu pricep cum adica ai incercat sa pui o reclamatie la dr pt ca iti batea copilul? pai tb sa reclami la protectia copilului si la politie si pe ea si pe directoare.

Acum parerea mea sincera e ca nu tb sa lasi lucrurile asa pt ca Alex e deja frustrat si la varsta asta copii aduna usor resentimente. Faptul ca te bati pt a-i rezolva o prob grava si ca il sprijini il va ajuta si pe el sa depaseasca situatia.

ps: unde e mey gradinita asta sa mergem sa aruncam cu rosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Sunt doua educatoare. Am avut probleme cu cea mai tinara si mai putin rabdatoare cu copilasii. Dar se pare ca rolurile pt. serbari,etc. le distribuie educatoarea cu care nu am avut probleme si pe care am considerat-o profesionista, si am avut toata stima si respectul pentru ea.
De cite ori am intrebat despre copil imi vorbeste despre el la superlativ numai ca printre rinduri citesc exact ce nu trebuie.
Fetelor, va rog sa va exprimati parerile ca poate printez si ii dau
d-nei educatoare sa citeasca.


quote:
Originally posted by Marina

mey alexa cum adica iti batea copilul si inca mai e in grupa la ea? E drept ca nu am copilul la gradinita dar asta nu inseamna ca o sa ma gandesc la a o mitui sa-si faca treaba si sa nu se mai joace de nebuna cu sentimentele copiilor.

cred ca as invata copilul sa fie mai agresiv...adica sa raspunda pur si simplu si sa o deranjeze pe Doamna.

Stai ca nu pricep cum adica ai incercat sa pui o reclamatie la dr pt ca iti batea copilul? pai tb sa reclami la protectia copilului si la politie si pe ea si pe directoare.

Acum parerea mea sincera e ca nu tb sa lasi lucrurile asa pt ca Alex e deja frustrat si la varsta asta copii aduna usor resentimente. Faptul ca te bati pt a-i rezolva o prob grava si ca il sprijini il va ajuta si pe el sa depaseasca situatia.

ps: unde e mey gradinita asta sa mergem sa aruncam cu rosii


Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Eu zic sa schimbi gradinita. Ce rost are sa-ti faci nervi si tu si sa traumatizeze alea copilul, daca nu te poti intelege cu ele?

Mergi la inceput