Marginalizarea copilului de catre educatoare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

quote:
Originally posted by alexa

Draga Marina,
Of...of...of...se vede ca nu ai copilul la gradi, si eu gindeam la fel ca tine. Anul trecut am incercat sa fac o reclamatie la directoare, ca educatoarea imi batea copilul si la ce bun. Uite acum nu il baga in seama asa cum trebuie.
Situatia ma supara si mai rau, ca Alex este un copil inteligent, un copil cu potential si nu merita asta. Bietul de el ce vina are????




cum adica?!?! educatoarea batea copilu' si tu l-ai mai lasat la gradinita respectiva???? una este sa-l marginalizeze, chesti grava si care poate afecta personalitatea copilului si alta este sa-l bata. eu as fi facut un scandal mostru si nici nu mai calcam pe acolo! este inacceptabil ca educatoarele sa bata copiii la gradinita!

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Cel mai bine ar fi sa schimbi gradinita, dar acum este cam tarziu (am citi ca este la pregatitoare), asa ca pana il schimbi termina anul. Poate s-o gandi ca el oricum stapaneste notiunile predate (ai spus ca il apreciaza) si atunci lucreaza cu cei care au mai multa nevoie desi... in sinea mea cred ca nu e multumita de "atentii". Marina, sti vorba aia "corb la corb nu-si scoate ochii". Crezi ca daca te-ai dus la directoare se rezolva mare lucru? Daca poti cel mai bine este sa-l muti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mado spune:

eu zic sa-i faci reclamatie:) dar cum la noi nu se rezolva nimic lutandu-ne cu morile de vant, mai zic sa-i dai o spaga consistenta ca sa nu complexeze copilul pe toata viata...nu sunt de acord cu sistemul asta dar ai 2 alegeri: ori te certi le reclami si le dai in ziare, ori le dai spaga sa se poarte frumos cu copilul...pana la umra bb e cel mai important
cel mai simplu e sa-l muti la alta gradinita, de ce te cramponezi de asta?! sunt atatea gradi bune , de calitate...poate una privata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia Costache spune:

buna,
eu am copilul la cresa si, cum spune sotul meu (care nu este de acord cu acest lucru), le "cumpar" pe ingrijitoare cu tot felul de atentii.
este cea mai sigura metoda care le determina sa se comporte cat mai bine si sa aiba grija cat mai multa de baiatul meu.
sunt numai miere cu mine.
eu ca mama stiu cel mai bine ce poate si ce nu copilul meu si sa stiti ca nu le dau diverse chestii pentru a-mi spune ca baiatul meu este cel mai inteligent si cel mai cuminte ci pentru a le determina sa fie cat mai atent cu el.
nu am ajuns inca la faza de spus poezii la serbare, poate de anul acesta, dar daca nu l-ar pune si eu asi simti ca el doreste acest lucru, le-asi spune in fata ca doresc sa zica si el o poezie si apoi asi fi atenta cu ele.
asta asi face eu, pentru ca baiatul meu sa se simta bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Spunea cineva ca trebuie sa faci reclamatie, dar vorba aia "corb la corb nu-si scoate ochii", nu rezolvi nimic ba mai faci si rau. Eu cred ca ar fi mai bine sa-i duci din cand in cand cate un buchet de flori si sigur o sa se schimbe si o sa-i dea atentie si copilului tau.
Eu asa fac, si nu exista 8 martie, craciun sau inceput si sfarsit de an sa nu-i dau ceva si sa stii ca se comporta bine cu copilul dar cred ca depinde si de felul de a fi a educatoarei.
Daca la noi in Ro asa se obisniuieste trebuie sa te conformezi ca sa fie totul bine!


gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

alexa ce ai mai facut? ai discutat cu educatoarele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Mai fetelor, mie nu imi vine sa cred ce citesc. Cum adica ti-a batut copilul? Pai in secunda doi trebuia lipita de pereti si directoarea reclamata la Ministerul Educatiei.
Eu sunt convinsa ca le este foarte frica sa nu isi piarda posturile, asa ca daca te duci frumos la directoare si o ameninti ca o reclami pe ea si nu pe educatoare, ca pe tine nu te intereseaza educatoarea, o sa aiba directoarea grija sa se poarte frumos cu copilul tau.
Nu cred ca o sa rezolvi nimic cu cadourile, pentru ca daca nu ai facut-o pana acum nu ai "o istorie" in spate si vor crede ca este un caz izolat, deci nu isi vor schimba comportamentul.
Zi-ne despre ce gradinita este vorba si poate reusim sa rezolvam problema cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Vad ca parerea voastra este ca trebuie sa o mituiesc.Sincer nici nu
m-am gandit ca este genul asta de persoana. Am mai scris ca sunt atenta cu ele de sarbatori, 1 martie, 8 martie, inceput si sfarsit de an. Parintii string bani si le cumpara ceva, eu nu am cotizat, am cumparat singura cite un cadou la fiecare educatoare asa am considerat ca este mai bine. Nu le dau ca sa il favorizeze, tot ce vreau este sa il aprecieze la justa lui competenta. Repet ca este un copil foarte instet si asa a spus-o chiar educatoarea. Voi incerca sa fiu diplomata, daca nici asa nu merge ii voi spune direct ca il mut din cauza ei. Nu inteleg cum de isi bate joc de meseria ei si persecuta un copil destept doar ca nu ma inghite pe mine.
Ieri a avut lectie deschisa si a fost mama. A venit acasa plina de nervi, plangea ca el a avut un rol scurt, in comparatie cu "preferatii" doamnei care aveau roluri lungi si importante, se balbaiau si erau corectati tot timpul.
Cert este ca nu sunt dispusa sa las lucrurile asa, voi actiona mai intai cu tact, daca nu obtin nimic voi fi mai agresiva.

Merci pentru raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Alexa cit de greu iti este sa iti muti copilul la alta gradintza?
Hai sa-ti spun cum vad eu lucrurile in privintza gradinitzei. Am si eu un baietzel in gradinitza si am facut si eu cercetari si am analizat fiecare varianta si, cred eu, criteriile sint valabile in orice tara. Copilul tau petrece acolo o medie de 8 ore pe zi. 8 ore in care tu spui ca a fost batut, e marginalizat, ignorat, etc.
Sincer, la gradinitza lui fiu-meu, mai inchid un ochi daca mincarea nu e asa nutritiva, ca nu nu fac prea multe programe academice, ca l-a muscat o fetitza de picior etc, dar cind e vorba de securitatea si sentimentele copiilor nostri, poate ar trebui sa fim mai atenti.
Imagineaza-ti 8 ore intr-un birou in care sefu iti da cu rigla peste degete, muncesti si alta ia maririle si aprecierile, vrei sa deschizi gura si ti se inchide! Asta in conditiile in care TU iti poti schimba serviciul dar el n-are de ales, trebuie sa se duca zi de zi, tocmai la virsta la care au nevoie de afectiune, atentie si incurajare.
Si eu am fost batuta si ignorata si marginalizata de invatatoarea mea si chiar daca n-o consider vinovata pe mama (nu stia, erau alte reguli, avea f putin de ales, etc), eu cred ca societatea si mentalitatea s-a schimbat nitzel, macar atit cit sa-ti permita sa alegi un loc in care copilul tau sa se poate simti in sigurantza.
Si-ti spun cu certitudine, bataile astea nu se uita.
Imi pare rau daca te-am intristat, dar tu esti cea care poate lua decizii acum pentru fiul tau, si tu stii ce-i bine pentru el,
cu drag,
Andrada

PS Si inca ceva: exista un cerc vicios. Copilul iti spune cum e ignorat, tu faci reclamatia, copilul va fi marginalizat si mai mult, cu timpul va observa ca plingerile lui nu-i aduc nici un folos, asa ca va inceta sa mai spuna acasa. Deci eu nu cred ca reclamatia la directoare e solutia. Si nici mita. Mita eu cred ca merge acolo unde vrei sa ii acorde atentie in plus, nu acolo unde trebuie sa-si faca datoria. Dar eu m-as duce (dupa ce mi-am mutat copilul) cu reclamatia la inspectorat. O copie ii dai educatoarei, o copie directoarei, o copie la primarie (consilierul cu scolile). Ai grija sa pui pe reclamatie unde se duc toate copiile, astfel le va fi mai greu sa-ti ignore cererea stiind ca si altii au primit,


L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

yap andrada ai pus punctul pe i. Cam asta e si ideea mea si desi Maria nu e inca la varsta gradinitei as avea mare grija de sentimentele ei.

Cat despre mita la nivelul asta mi se pare total inumana. Stiu ca nici ele nu au bani si viata nu e super usoara dar sa accepti mici "daruri" ca sa te porti corect cu un copil mic mi se pare ....ufff nu gasesc cuvantul!!!

Mergi la inceput