"Calendarul" conservarii legumelor pt iarna

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Eu la zacusca de vinete folosesc
5kg vinete
3kg ardei
500g morcov
1kg ceapa
1,5 - 2l suc de rosii (cam 3-4 kg de rosii)
750ml ulei
sare, piper, foi de dafin
Ardeii sau gogosarii ii coc, vinetele la fel (si le las la scurs minim 12 ore). Apoi le pun pe toate la foc mic-potrivit si amestec des pana se ridica uleiul deasupra. O potrivesc de sare mai spre sfarsit, ca mai scade.
O pun fierbinte in borcane si apoi in paturi pana se raceste. Nu o pun la baie de apa. Nici aspirina nu pun si a tinut pana in iulie. Ar mai fi tinut ea, dar s-a mancat.

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

In bucataria mea

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Suna interesanta reteta ta, Seralbastre O incerc si eu

Este musai sa folosesc gogosari? Pot sa pun si niste ciuperci?

Din cantitatile astea (5 Kg vinete, 3 Kg ardei...) cata zacusca iese in final? Ca prima oara as face putin, doar asa de gustat la iarna... In plus, nici borcane multe nu am

Si inca ceva: oara daca nu coc vinetele+ardeii, iar in loc de suc de rosii (care si ala necesita preparare) pun bulion cumparat, iese bun?




Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Eu zacusca de ciuperci fac fara vinete, dar stiu ca se face si combinat. La fel, am mancat zacusca cu ardeii necopti, dar vinetele cred ca e musai sa fie coapte. Eu prefer (la gust, ca la munca e destul de greu) sa fie si ardeii copti. Bineteles ca merge si cu gogosari. Anul trecut am pus in loc de rosii suc de rosii, merge si bulion.
Din cantitatile de mai sus ies vreo 8-9 borcane de 800 grame. Eu reglez cantitatile in functie de oala in care fac, ca deja am comanda de la sot sa fac mai multa decat anul trecut.
Spor la conservarit!

P.S. Am in bucatarie un sac de vinete si unul de ardei capia, ma asteapta.

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

In bucataria mea

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna ziua tuturor,

Stie cineva cum se fac pepenii murati?




Alessio Michele (3 + ani) , Mattia Gabriel (1 an si 10 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (6 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Dana, am gasit tot pe DC reteta asta:
Se aleg pepeni mici fara pete si neloviti. Taiati felii mari de telina, ardei kapia, morcovi, frunze de visin. Pepenii se asaza in borcane alternand ingredientele respective. Se adauga felii de hrean si foi de dafin. Peste se toarna saramura(1 lingura de sare la 1l de apa)fierbinte, se preseaza cu 2 scandurele. Se leaga cu celofan. Cand muraturile incep sa fermenteze, vanturati-le sufland puternic printr-un furtun. Operatia se repeta la 4-5 zile timp de 5 saptamani.


Visul nostru
Nu te-am tinut în brate, dar te simt/Nu ai vorbit, dar te aud/Nu te-am cunoscut, dar te iubesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

am facut in weekend zacusaca, la tara , la tuci, deci cu miros din ala super, de fum.
am copt vinetele, ardeii capia si cei grasi, gogosar am pus crud, apoi ceapa si morcovul le-am calit impreuna. ce am pus diferit fata de alte retete a fost dovleacul. am pus un dovlecel cam de 2 kg, la compozitia de 5 kg de vinete,si a iesit fff buna. dovlecelul i-a dat o dulceata aparte si parca este si mai cremoasa. oricum, de acum o sa pun intotdeauna si dovlecel in compozitie.
in loc de rosii proaspete am pus bulion din comert.
pe viitor as alege sa pun rosiile proaspete pt ca fiind toate coapte si cu lichid destul de putin, zacusca a iesit cam densa, uscata, deci apa din sucul proaspat este binevenita.

am mai pus gogosari cu 5 parti apa si o parte otet, iar acum am niste prune fff mari din care fac cateva borcane cu compot.

gem de fructe asortate(prune, cateva mere, pere, piersici) fac poate in weekendul viitor, tot la tara, la foc de lemne ca sa iasa cu miros si sa nu imi nenorocesc mandretea de bucatarie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Reteta mea de zacusca este super; se cheama 5-4-3-2-1 adica:
5 kg vinete
4 kg gogosari
3 kg rosii gogonele
2 kg ceapa (eu pun doar 1,5 kg)
1 l ulei (pun cam 700 ml)
piper, sare, cimbru si cativa catei usturoi

Gogosarii si rosiile le dau la masina de tocat carne (se maruntesc foarte bine si nu se mai simte pielita) si le dau intr-un clocot. Uleiul il calesc cu ceapa, apoi vinetele date la masina si la sfarsit amestecul de rosii cu gogosari... las cam 4 ore la cuptor si apoi in borcane si in patura acoperite cateva zile!
Spor... azi fac o tura de zacusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

am mai faut asa:
-pasta de rosii
-zarzavat de ciorba

azi mai fac:
-bulion de gogosari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

NINIA iti multumesc mult ptr reteta. :)


Mama dar ce gospodine sunteti !!! Ma faceti sa rosesc ca eunu am facut decat o dulceata de capsuni ;)




Alessio Michele (3 + ani) , Mattia Gabriel (1 an si 10 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (6 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

dana, eu pun pepenii, singuri sau impreuna cu alte legume, cu hrean, usturoi, boabe piper si coriandru, mustar si saramura RECE- o lingura mare de sare neiodata la un litru apa, apa rece, neoparita. se mureaza mai greu dar tin si mai mult si nici nu se inmoaie rau muraturile.la fel procedez cu orice muratura(catsravete, gogonele, etc).

azi incep sa pregatesc gogosari, la fel, murati la rece, neopariti.

ieri am pus inca doua caserole cu boabe struguri negri, la congelator, ptr prajituri/tarte.

Mergi la inceput