"Calendarul" conservarii legumelor pt iarna

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:










[/quote]
Este OK reteta lui Valentina,dar strecoara si putin usturoi pisat,busuioc/oregano si cimbru.
Am impresia ca am uitat ceva,caut reteta si revin.
[/quote]

Da am uitat pasta de ardei capia sau/si gogosari copti ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Multumesc, Ella, dar eu vreau sa ii conserv doar pe cei dulci. Curios, dar nici pe net n-am gasit nimic....

Dorsilie, eu iti recomand aceasta reteta E testata de mine si e f gustoasa. Nu se pune insa orez/cartof.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



In saramura pur si simplu!
Ii potzi consuma ca atare sau de exemplu pe pizza!
La noi turcii folosesc la kebab acest tip de ardei in saramura!



Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc andacos si b.nica!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

am gasit reteta insa oare merge si fara vinete? vinetele se fac zacusca, cu ceapa, ardei capia, as vrea sa stiu daca exista o reteta gustoasa din aia traditionala de ghiveci doar cu ardei, morcov, ceapa, eventual dovlecel....fara conopida si vinete. O fi posibil sa rezulte ceva bun ?

edit: si inca ceva: mi-as dori sa fie posibil sa fierb ghiveciul la oala, eventual sa-l bag in cuptorul aragazului, si sa-l torn in borcane direct, fara sa trebuiasca sa-l mai fierb apoi ore in sir si la bain marie, ca la bloc devine de nerespirat aerul, zilele astea sunt 40 de grade afara. ori eu acum am ingredientele primite, deci maine trebuie sa desfasor operatiunea ghiveciul

hai ca poimaine pot sa-l "dunstuiesc" juma de ora acolo intr-o oala, la bain marie, insa nu mai mult ca fac sauna curata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Continuam odiseea!
Am facut 17l de suc de rosii, din ala strecurat, fara seminte fara nimic, am muncit de mi-au sarit ochii!
Am facut bulion, dintr-un tuci de 20 de litri de suc, mi-au iesit vreo 3 l de bulion gros!
Mi-am bagat la congelator 4 pungi cu ardei grasi opariti, pentru umplut la iarna.
N-am facut inca ketchup, v-am citit sfaturile, le-am notat!
Am cules ardeiul de ustura, l-am insirat pe sfoara si l-am pus la uscat, sa-l pisez la iarna pentru carnati!

Dorsilia, bunica-mea isi mureaza ardeii aia bulgaresti si asa ii tine iarna!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Eu am pus vinete coapte,ardei copti,leustean,frunze de telina, dovlecel si fiert si nefiert sa vedem care imi place mai mult si cum se pastreaza.
As vrea acum sa toc cubulete ardei gras pentru ciorba si nu stiu cum sa il bag la frigider oparit sau neoparit.Voi ati incercat, cum se pastreaza mai bine?


alexia_07



Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_07

Eu am pus vinete coapte,ardei copti,leustean,frunze de telina, dovlecel si fiert si nefiert sa vedem care imi place mai mult si cum se pastreaza.
As vrea acum sa toc cubulete ardei gras pentru ciorba si nu stiu cum sa il bag la frigider oparit sau neoparit.Voi ati incercat, cum se pastreaza mai bine?


alexia_07



Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte




neoparit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

ce am mai pus intre timp la pastrare la congelator:

-ciuperci de padure
-ardei cubulete ptr. ciorba
-morcovi cubulete ptr. ciorba
-vinete
-afine

la camara au intrat:
-gem de afine
-gem de zmeura
-magiun de prune
-bulion (prima parte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Oh ce fete harnice aici. Stie cineva sa-mi spuna cum si cita aspirina se pune la zacusca in loc de fiert in bain-mare?

O pastila per borcan, pisata desupra borcanului inainte de a-l lega ori cum? Mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

cine-mi da si mie o reteta buna-buna de zacusca, nepicanta, neuleioasa, cu vinetele si ardeii copti (eu am o reteta cu vinetele necoapte si cu ceva morcovi, mai am una, dar nu stiu, nu-i prea-prea)...poate aveti voi o reteta mai gustoasa

merci
lia

Mergi la inceput