LMA Tudor si Aida - Delfinasi in sarbatoare(153)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutz_mic

Mai nou la noi scaunul de masa are o noua functie (foarte indragita de mine ): loc de adormit copilul :))

Raducu nu mai vrea sa adoarma ziua in brate, dar nici in patut...numai in scaunul de masa. asta e, il pun acolo, eu imi vad de treaba si el adoarme. apoi il duc in patut

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010





He he..ce dragut...
Cand eram insarcinata, o prietena care avea deja un baietel de 8-9 luni imi spunea: " Sa vezi ce de idei ingenioase vei avea tu si sotul tau pentru a il face pe copil sa nu mai planga sau sa adoarma....O sa fiti si voi mirati de inventiile si solutiile voastre...".....
Si cam asa este...Faci orice nazdravanie numai sa doarma si sa manace copilul....

Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Ilinca,

Oana, esti o super draguta!!! Poti te rog sa imi trimiti pe Pm nr dr Vasilescu? Inca nu stiu cum facem cu programatul la Cluj, ca vrem sa mergem si la ceva cumparaturi (cu ocazia asta, si inca nu avem banuti). DIn 06 pana in 08 (luna asta) mergem la Secret Garden in MM, o pensiune faina. Asta daca poate sotul, bineinteles, ca inca nu e sigur. Plus ca in 7 iulie seara imi vine prietena/finuta din Canada cu fetele. Numai bine ca ne intoarcem pe 8 sa ne vedem. Am vrut neaparat sa mergem intr-o mini vacanta, doar noi 3, inainte de ziua lui Vlad. SI sa prindem vreme buna. Astea 3 zile si un pic dupa se anunta mai ok.

Crissteo, draga de tine, e groaznic sa trebuiasca sa te internezi. Cred ca a fost cumplit! Sanatate multa! Ti-am vazut si eu copilasii de curand in pozele de pe yahoo group, tare scumpi! Si ce pletos e Teo!!!

Crissy, deci tot antibiotic... nasol. Dar macar de ar trece odata!!!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Am citit acum o pagina din urma si am vazut ca mai sunt ceva bebei cu manifestari de febra si diare.Am prins o frica de virusul asta si mi-a parut atat de rau ca nu m-am dus cu el la medic, l-am tratat 4 zile de viroza respiratorie cand el avea rotavirus.

La noi a fost asa, marti saptamana trecuta avea nasul care curgea, miercuri febra 37.6, joi muci galbeni si 38, joi muci verzi si 38, vineri nu mai avea muci si avea 38.5 si sambata febra 40 si 3 scaune mai moi. Numai vineri si sambata a avut 3 scaune moi, nu foarte moi dar cu ceva mucus in ele.

Si a avut o stare generala ok, s-a jucat, nimic foarte grav dupa noi.

Dar sambata am plecat cu el la Grigore Alexandrescu sa-l vada un medic si sa fim siguri ca nu e vreo pneumonie daca a facut febra asa mare, desi febra ceda la antitermice. Berti era vesel, pe drum ne-a vorbit, ne-am jucat. Si cand am ajuns, ne-a internat direct si i-au facut analiza din scaun si am zis imediat rotavirus.

Ne-au spus ca e o avalansa de copiii cu acest virus, erau multi pe care nu aveau unde sa-i interneze, asa ca eu zic mai bine niste investigatii suplimentare sa fiti sigure ca e ok. Am stat in salon cu o tipa care sambata dimineata fusese la sanador si a primit tratament pentru viroza respitarorie si seara s-a internat cu scaune cu sange-avea rotavirus, asa ca zic eu o analiza la scaun e bine de facut.

Sa fiti sanatosi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

crissteo, doamne ce medici...oare ii putem numi medici? Bine ca nu a trebuit sa stati mai mult in spital!

De fapt observ o tendinta generala la toti pediatrii...mergi la dr. si ii spui ce simptome are copilul. in loc sa procedeze prin eliminare incepand cu varianta de boala cea mai grava asociata simptomelor respective, ei de obicei "opteaza" pentru colici, viroze, raceli sau...eruptie dentara! Iti da un tratament (daca il da si pe ala), te lasa cateva zile si daca simptomele nu cedeaza atunci recomanda alte analize.

Tot asa ne-a tinut si pe noi in primele 2 luni de viata ale lui Raducu...cand avea 10-12 scaune apoase in 24 ore. ca sunt normale pt. un bebe alaptat, ca sunt colici, ca nu e nimic grav, dat-i mucilagiu de orez, dati-i hydrasec etc...si copilul nu isi revenea...dupa 2 luni de chin ne-a trimis la analize si am aflat ca are Klebsiella si nici macar atunci nu vroia sa ne dea antibiotic , noroc ca am insistat eu si in 5 zile am scapat de problema!

crissteo multa sanatate puiului mic, sa se recupereze repede!

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Am uitat sa scriu idei de cadouri:

- masuta de activitati asa

- o masinuta mica (parca Isa avea) pe care sa se poate urca, dar sa aiba in spate un maner de care sa poata impinge. Vad ca ii place sa tina ceva cu o mana, sa traga/impinga. sau o www.nichiduta.bizoo.ro/vanzare/885281/Masinuta-copii-Disney" target="_blank">masinuta mare

- un calut/elefantel balansoar - am vazut de plastic, pana in 50 lei

- o chestie din aia gonflabila gen casuta (dara fara acoperis) cu gaurele pe post de geamuri si cu multe bilute inauntru -tot Isa are. I-a placut si nepotului meu.

- musai o chestie www.dinoland.ro/p-5642-pista-masinute-cu-lumini-si-sunete.aspx" target="_blank">din asta . mai exista ceva asemanator, cu mingi ce se invart pe un tobogan, cu muziza faina.

- un metru de pus pe perete (din ala de copii)

- puzzle- este varianta pt copii de la 1 an, din lemn, cu aniamle, doar extrem de simplu (de genul: 3 animale pe o placa de lemn, intra numai in golurile alea, nu ai cum sa nu le nimeresti).

No, asta e lista mea. EU probabil cumpar unul de pe lista, Toata lumea ma intreaba ce sa ii cumpere, asa ca le dau tema de casa. Pai daca tot imi cumpara cadou sa ia ceva pt varsta lui, nu haine (ca am ), si astea chiar cred ca ii vor placea.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

crispro, intrebai zilele trecute unde tb sa mergi cu Vlad, la kineto sau ortoped. Eu votez kineto daca vrei tu neaparat, dar stiu ca ai mai fost si a zis ca e ok baiatul.

puiutz, era pe picior de plecare, ciufut, diseara e de garda la spitalul mare, in cabinet alt pediatru+2 asistente+o mamica astepta pe hol externare. Nici nu stiu ce sa fac. Maine cred ca o sa mergem la Sv pt analize.

La ora 10.30 temp. 36.5, nu mai urca asa ca i-am scos termometru (aseara in max. 10 s a ajuns de la 35 la 37.8). Acum nu arde, o sa-i pun termometrul inainte de nani iarasi. Cate ore are efect paracetamolul (supozitor)? 8? Mai am de asteptat 1.5 h

rodyka, afara nu mai ploua dar e mohorat desi temp. e ok.

michelle, voua cum v-au mai iesit analizele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Sanatate tuturor delfinasilor bolnaviori!

Cristeo, rotavirus a avut bebelusul unei prietene, cand avea 3 luni. A luat din spital , cand era internat ca avea bronsita . Sora lui mai mare nu a luat de la el si nici parintii. Refacere rapida!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Noi putem veni si azi la intalnire, dar sa ne ziceti din timp. Alice si Rubia, voi ziceati ca puteti si azi. La Eforie insa nu prea am cum sa ajung...(cu greupoate doar maine). Cine se ocupa pana la urma? Ati vorbit si cu fetele din statiuni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

crissteo, of, of, bietul pui... Maria de anca_vlad a avut rotavirus, au fost internate cateva zile. Poate intra ea sa-ti dea detalii.

Acum m-ati pus pe ganduri, a mea are doar febra si putini muci, scaune a avut doar unul de dimineata, ieri unul, alaltaieri vreo 4...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Crispro, uite, masa asta e mult mai ieftina pe amazon...Nu e aceeasi, dar o am eu si e minunata...

Mergi la inceput