Prietene la bine si la greu - 126

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Tot tin sa zic, sarcina asta e asa diferita de cealalta si mai ales toata lumea imi zice ca difera asa muult forma burtii!! Chiar ieri m-am intalnit cu niste foste colege care mi-au tot repetat cat de diferita sunt cu sarcina asta fata de cealalta. Faza cu forma burtii se pare ca nu e babism deloc, la mine cel putin nu. Acum am burta mai tuguiata, rotunda, si mai sus, toata lumea care ma vede imi spune ca o sa am baiat..La Amalia aveam burta turtita, patratoasa.
Sa nu mai zic ca misca copilul asta nonstop, se vede burta cum face valuri, si acum cred ca joaca volei pe acolo La Amalia cred ca abia o simteam, nu stiu daca in toata sarcina am vazut burta miscandu-se de doua ori; acum nonstop mi se misca burta, rareori ia pauza si Radu
Stiu ca va plictisesc, dar pe mine tare ma mira diferentele astea asa mari de la o sarcina la altaSi vorba aia, sunt aceeasi mamica. Darmite doua sarcini diferite la doua persoane diferite.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 31+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

NeataLaurairina-daaa, sunt absolut convinsa ca nu voi alapta pana la 3 ani ai lui bubu Cum ar fi?! Eu i-am refacut analizele de sange lui grasu' meu, pt. ca pe la inceputul anului avea o lipsa de fier si am vrut sa ma asigur ca s-a stabilizat totul. Insa am ales ca de data asta sa nu mai apelez la serviciile "profi" ale clinicilor private, care dau valorile de referinta ale unui adult...pt.copii. Penibil! Asa ca am ales sa i le fac la IOMC, un Institut pt. copii...cu valori de referinta pt copii L-a controlat din cap pana-n picioare, totul este ok. A zis ca s-a dezvoltat f bine si ca e un voinic. Analizele de sange au iesit perfecte Totul este asa cum tb sa fie si dr mi-a recomandat s-o tin tot asa cu alimentatia pt ca se pare ca o fac bine Partea mai nasoala este ca s-a speriat cam tare in momentul in care au venit 4 matahale de asistente(erau toate cat China, au facut umbra cand au aparut ) si l-au imobilizat pe sistemul "mai bine sa-l tinem, sa nu cumva sa miste mana,preventiv (dar el era super cumintel desi ii bagasera deja acul...) Vorba sotului : "Si eu m-am speriat de alea, una avea si mustata, daramite bubu!". Si acum e cam speriat in sensul ca daca se apropie cineva de el, imbracat in alb, ii cam vine sa urle...Speram sa treaca repede teama asta Fug, timpul a expiratVa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Ramonica, daca vremea ne va permite, noi vom merge si astazi la concert!

Lalu, v-ati mutat? Abia astept impresii....cum te simti,cum e Ari?

Licu,da, acelea sunt contractii...asa am avut eu in timpul sarcinii. Cu o zi inainte sa nasc am avut foarte multe,si fara nici o durere,doar ca se intarea burta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Haideti sa facem putina miscare cat dorm piticii (a mea nu doarme, asa ca facem impreuna)

http://youtu.be/UpdZWr2GWLI

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Monis, ce mai faceti, v-ati intors?

Cory, imi pare rau pt "bubu", dar e bine ca toate analizele au iesit perfecte!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Are careva idee ce inseamna infectie urinara cu enterococ??? Ca mi-a aparut la analize, se pare ca mi-au facut si antibiograma deja, inca nu am cum sa ajung la med. de fam. pana miercuri...Din cate vad tratament e la greuceanu cu antibiotice..
Ati avut careva infectie urinara de asta in sarcina?? Ca am cam intrat in panica..

Mai am si hemoglobina 9.4 si cica minima e 11.5 Iar tre' sa bag fier..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 31+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Are careva idee ce inseamna infectie urinara cu enterococ??? Ca mi-a aparut la analize, se pare ca mi-au facut si antibiograma deja, inca nu am cum sa ajung la med. de fam. pana miercuri...Din cate vad tratament e la greuceanu cu antibiotice..
Ati avut careva infectie urinara de asta in sarcina?? Ca am cam intrat in panica..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 31+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU


buna
eu nu am avut infectii asa ca nu stiu ce sa te sfatuiesc. nu ai nr de tel al dr ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Lylyana, nu prea am incredere in medicul de familie ca mi-a mai recomandat in primul trim. de sarcina sa iau algocalmin pt dureri de cap(si scrie si in prospect ca e interzis mai ales in primul trimestru de sarcina) iar dr ginecolog e in concediu pana pe 15 iulie. Pana lunea viitoare cand am programare la alt eco in Constanta, sa intreb acolo dr ginecolog ce parere are el, nu pot sa fac mai nimic..Doar sa merg la dr familie sa vad ce ...imi da pe reteta

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 31+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Are careva idee ce inseamna infectie urinara cu enterococ??? Ca mi-a aparut la analize, se pare ca mi-au facut si antibiograma deja, inca nu am cum sa ajung la med. de fam. pana miercuri...Din cate vad tratament e la greuceanu cu antibiotice..
Ati avut careva infectie urinara de asta in sarcina?? Ca am cam intrat in panica..

Mai am si hemoglobina 9.4 si cica minima e 11.5 Iar tre' sa bag fier..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 31+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU


Vlad a avut infectie urinara cu enterococ, se pare ca este una dintre bacteriile care cedeaza cel mai usor la antibiotic, el a avut augmentin. In sarcina cu Vlad am avut si eu infectie urinara, in primul trim. tot augmentin am primit, 10 zile, apoi dupa 7 zile de la terminarea tratamentului se repeta analiza. Eu ca sa fiu sigura am facut urocultura apoi lunar si a fost ok.
Despre celelalte analize nu intra in panica, softul le interpreteaza ptr. un om sanatos, la gravide este altceva (mi-a explicat dr. in termeni medicali, nu am retinut ), ceva gen sange mai diluat, dar poate inta o fata cu specialitatea asta sa ne spuna. Calmeaza-te si mergi la dr. de fam. De fapt mie ptr. infectia urinara proful de FIV mi-a prescris antibioticul, din antibiograma a ales antibioticul la care bacteria era sensibila, dar sa fie ok si in sarcina. Asa ca parerea mea este sa suni ginecologul.
Multi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Many, multumesc!
De calmat, m-am calmat singura, ca nu prea am ce rezolva daca ma stresez, destul ca vad ca am burta aproape nonstop tare Astept sa merg la medicul de familie, sa primesc reteta, sa ma documentez in functie de ce antibiotic imi da, si daca se poate..sa astept pana lunea viitoare cand merg la Constanta sa intreb si medicul ginecolog de acolo (el nu e cel care imi monitorizeaza sarcina, deci nu imi pot permite sa sun asa tam-nesam sa intreb ..)
Abia pe 15 iulie se intoarce doctorita ginecolog cu care nasc si la care teoretic ma duc pentru monitorizare sarcina, deci pana pe 15 mi se pare si mai tarziu sa astept parerea ei..
In fine, vad eu ce si cum.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 31+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput