Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Deeeeci am o problema cu Florin asta mofturos!
Nu mai vrea sa mance mai nimic. Ieri de la 4 pina la 9 a mancat 160 ml lapte. M-am ofticat ca ii era foame (isi tot manca mainile) si i-am pus in 60 ml lapte o masura cereale pe care le-a ras iute iute cu lingurita, apoi s-a culcat. Azi dimineata aceeasi schema, adica papat 50 ml lapte si apoi savurat manute, eu iar am pus o lingurita mica de cereale in laptele ramas (vreo 70 ml) si dat cu lingurita. A lins tot. Acum ma intreb io cate masuri de cereale are voie asta pe zi?
Cred ca maine o sa ii dau morcov si asa usor ne diversificam ca avd ca sta flamand.
Sa ii schimb laptele? Cu ce fel? Ca acum bea aptamil, dar am mai incercat io si nan si milumil si nu a mancat nici macar ca pe asta? Sau si mancatu asta putin ii ceva consecinta a vaccinului si sa il mai las asa cateva zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

mai fetele am si eu o intrebare la voi (sa nu mor proasta nu de alta!!)

voi de ce le dati cereale ? seara , dimi sau oricand asa... eu nu i-am dat deloc ... si nici nu cred ca-i dau.

mai am 1 sapt numai de legume , apoi bag si fructe , apoi bag biscuitei , apoi lactate , apoi carnita.. voi de ce le dati si cereale ? scuze.... ca poate treebuie sa-i dau si eu dar nu stiu de ce !


nu aruncati cu rosii .. intreb ca nu inteleg !!


Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Simis nu scrie pe cutia cerealelor cantitatea care trebuie data? Eu stiam ca se dau 4 masuri dar se ajunge treptat la cantitatea asta in cateva saptamani.

Andri si cereala este un aliment ca oricare altul cu care copilul se diversifica. Si eu i-am zis dr ca nu ii dau ca al meu e gras si a zis ca trebuie sa ii dau ca sa le stie gustul. Copilul trebuie sa stie toate gusturile ca sa nu te trezesti mai incolo ca aia sau aia nu mananca. Acu ... prin toate gusturile ma refer la cele de alimente santoase nu dulciuri, mustar, condimente sau alte nebunii.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

multumesc pentru incurajari, fetelor!
eu stiu c-o sa mai cada. (sunt mamica aia careia i-a cazut primul copil din carut, pe scari, stiti? )
dar pot sa v-o dau pe soata, care e panicata din scaunul lui de la birou, si care continua sa bombane ("o sa vomite, doamne fereste. daca ramane cu sechele?" - si tot asa), desi copilu a mancat, s-a plimbat, acum doarme, de atunci....

Andri, cerealele sunt cam primul aliment care trebuie introdus 1. pt ca au fier si nevoile copilului nu mai sunt acoperite de stocul de fier pe care-l avea din burtica, si mai apoi din lapte , si 2. pt digestie buna (de la vitamine, amidon, minerale, etc)...
zic si eu din ce m-am "docomentat" pana acum. ideale la inceput sunt cele de orez sau orz, FARA FRUCTE, pentru ca sunt cele mai ne-alergenice. ultimele ar trebui sa fie cele pe baza de soia.
gata. tac, ca tu intrebai de fapt doar "de ce"
buna ziua mi-ai dat.... asa-ti trebuie

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Mersi Mada, asa cred ca scrie 4 masuri, is milupa ceva orez bio parca. Oare e ok sa ii dau cater 2 masuri/zi in 5 mese sa zic?
Cred ca v-am ametit... ca si io is deja ametita...
Da pe unde e Mayane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

adryi in seara asta la 19 am programare la gineco, o sa vedem ce zice de sport. mi-a trecut oricum, nu cred ca influenteaza, incerc doar sa nu alaptez 1-2 ore dupa sala.
zikistii doar ca asa sunt babele cu imbracatul. soacra'mea ma dispera pe caldurile alea sa ii pun caciulita dupa baie ... ca el e inca "crud", auzi tu expresie !
simo chiar ca, bine ca ati ajuns teferi ! moama ce mai gatesti tu, duci copchiii la sportl, faci curat ... si eu ma plang cu unul. nush frate cum va impartiti voi timpul sa le faceti pe toate. mie imi ia mult timp bebe, mai ales de cand am inceput dive. plus ca nu am niciun ajutor. sotul munceste in ture si mai mult doarme cand e acasa. ieri a fost liber si am facut si eu mancare si o praji, ca altfel...mai greu. pana citesc si forumul, si raspund si eu...trece timpul rpd. ma mai duc si la sala...trec zilele ca nebunele.poate nu stiu eu sa imi impart timpul. ia descrie tu o zi obisnuita de a ta , cand ai timp
am uitat ca azi e sarbatoare ...
LMA Razvan Petru, Leah-Paula si Florin-Petru

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Carmen..si daca ai avea doi,te-ai descurca destul de bine.
inveti sa iti organizezi timpul si nu ai prob,te adaptezi.
eu nici nu stau deloc toata ziua..incep de la 6.30 cu mancarea si curatenia..pe urma cu copii,le dau papa,ii schimb,iesim afara..iesim dupa tati seara..ii duc cine stie pe unde..si uite asa se face 11 noaptea,fac dush si ma bag la nani.
nu mi se pare greu,imi place sa am activitate.

am terminat mancarea cu Edu in brate..ma tine cu manutele de gat si se uita la ce fac..daca il pun jos ..e bai mare.
iar intra intr-o perioada din aia cand nu mai sta deloc si e marait continuu..dar stiu ca il doare saracutu de el.
el e foarte cuminte,nu plange si nu se maraie fara motiv




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Citat:
citat din mesajul lui missmj
... ca el e inca "crud", auzi tu expresie !



Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)


crude sunt ele, ca tortureaza copii nevinovati.
cum ziceau si fetele, in alte tari infofoleala excesiva e abuz!
iar bagatul asta in seama, laolalta cu mancatul de seminte si cu aruncatul cu parerea, la noi e sport national!
dar eu nu ma las, ori raspund, ori ma uit foaaaaarte urat.
mi se pare nu numai lipsit de bun simt, dar e si jignitor sa iti spuna a complete stranger ca - de fapt, cu alte cuvinte - nu esti in stare sa iti imbraci/cresti/porti copilul.
wuuuusaaaaa, guuusfraaabaaa!

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Citat:
citat din mesajul lui ziki

Citat:
citat din mesajul lui missmj
... ca el e inca "crud", auzi tu expresie !



Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)


crude sunt ele, ca tortureaza copii nevinovati.



Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

aaaaa vroiam ca va intreb, ce fel de iaurt dam la bebelusi ? e voie acum ? ca am vazut multe retete cu iaurt.

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput