Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(55)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Neatza fetele.
Copilul meu e ciudat, nu ii mai plac fructele. Mananca 5-6 lingurite si pe urma trebuie sa ma rog de el.
Eu nu i-am dat pastranac inca e cam acelasi lucru cu patrunjelul, dar mult mai slab in nutrieti si vitamine. Ii place cartoful dulce, iar patrunjelul e preferatul lui. de fiecare data cand nu i-am pus in piure patrunjel a facut scandal si imi refuza mancarea.
Roxxx super tare bicicleta.
Ziki ce imi place felul tau de a gandi, "nu ar fi in stare sa bage cine stie ce prostii in papa la bebe". Pai aia de la nestle baga pana nu mai poti(pe langa sare, zahar, am mai vazut trecut si guma de guar) In nici un caz nu ma incred in borcanelele din comert.
Bebycry ma bucur ca acum sunteti bine. Daca tot iti refuza laptele praf, ai incercat cu lapte de capra(daca poti gasi).
Andri ii mai poti pune ardei, cartof, fasole verde, gulie, rosii.

Pupicei.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

Razvi a facut febra, dimineata avea 38,3
i am dat niste nurofen si i a scazut
inca e marait, il doare destul de tare

Robi s a foit toata noaptea, atat s a rasucit de mi venea sa l leg
se intoarce pe burta, sta ce sta si apoi se miorlaie ca nu mai vrea asa
la un mom dat l am gasit domind pe burta, s o fi miorlait, dar nu eram in dormitor si nu l am auzit

de baut lapte.....am sarit si noi la 5 masuri de lapte in 150 ml apa si cred ca lui Robi o sa i fac 6 masuri de lp in 180 ml apa, ca aseara pana n a baut si 100 de ceai nu s a culcat...clar ca mai vroia lapte........dimineata avea un pampers de un kil

legumele le fac un terci.........mai nou nu prea mai vor facute in casa, vor terciul de la borcanele, am incercat sa l fac eu si sa li l pun in borcanele..ciuciu, nu are acelasi gust si Robi isi face greata

camilia iau azi de la nenea de pe okazii
vaccin, ar trebui sa l facem maine, dar vedem, o sa sun sa vb cu dr, ca daca avem febra, ciuciu vaccin, oricum nu i duc dorul

cerealele eu le pun in piureul de fructe, asa cum unt, fara sa mai adaug apa sau lapte, se inmoaie ele in sucul de la fructe
in felul asta manca si ei cereale, ca altfel nu le mai vor, asa cum facem si cu biscuitii,ii pun in iaurtul de la 19, ca altfel nu i mai vor

o sa le fac unii de casa ca sa aiba ce roade, mai ales ca vom avea cu ce roade

cam atat despre noi

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

mirela.. rugaminte MARE

nu pot lua de pe okazii. am multe prietene care au luat teapa ca sa spun asa. imi poti lua si mie 2 cutii de camilia ? iti trimit banutii unde imi spui tu (in cont sau prin western union cu tot cu transport evident sau cu achitarea transp la mine direct)

plizzzz

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adri da mi adresa si ii dau lui nenea sa ti le si trimita acasa
vine spre mine, ca eu nu ma pot intalni in targ cu el
daca nu iti iau si ti le trimit eu
e acelasi de la care a luat si roxx
pare un tip de treaba si din cate am auzit, are si el copilasi (se auzeau in tel voci de copilasi)
cum vrei tu asa facem

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adri sau iti dau nr lui de tel si vb tu cu el????
cum ti se pare?

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Citat:
citat din mesajul lui loutzy


Ziki ce imi place felul tau de a gandi, "nu ar fi in stare sa bage cine stie ce prostii in papa la bebe". Pai aia de la nestle baga pana nu mai poti(pe langa sare, zahar, am mai vazut trecut si guma de guar) In nici un caz nu ma incred in borcanelele din comert.

Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)



nu, eu zic de borcanelele bio.
cat despre zahar si sare, eu nu le vad trecute la lista cu ingrediente, ci cu cat zahar sau sare se gaseste in acel borcanel, DIN fructe si legume, nu?
pentru ca e trecut ca "sodiu" nu sare.
nu stiu, no inca nu ne-am apucat propriu zis, pana acum am avut un borcanel de mere+banane de la hipp, din care a mancat vreo 10 lingurite in 2 zile, si ieri am inceput tot de la hipp morcovi cu pastarnac, si azi a doua parte din epopee.
sa vedem. oricum, o sa-i fac si eu, dar nu stiu de ce, nu am deloc incredere in legumele de la piata stropite

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

despre lunile la care pot fi introduse alimentele, publicatiile se contrazic. eu am facut o listuta luand maximum de la fiecare, si mi-a iesit asa:
(zic si io ce-am citit, nu e batuta in cuie, si e luata pt cei care incep la 4 luni, deja)

*de la 4 luni: suc de morcovi, mere, piersici
- cereale de orez, ovaz si tapioca
- piure de fructe - mere, caise, pere
- supa de : morcovi, patrunjel, telina, cartofi, pastarnac, dovlecel

*de la 5 luni:
- ardei, salata
- gris
- ulei de masline in legume
- branzica proaspata

* de la 6 luni:
- ficatel de pasare
- carne de pui
- orez in mancare zdrobit
- iaurt
- unt in mancare

* de la 7 luni:
- galbenus (x2/sapt)
- peste alb (x2/sapt)
- biscuiti

* de la 8 luni:
- carne de vita
- orez ca atare
- cereale (grau,secara)
- telemea desarata
- smantana

de la 9 luni:
- paste fainoase

interzise pana la 1 an:

- banane
- zmeura
- capsuni
- fructe de padure
- nuci si alune
- struguri
- broccoli
- mazare
- vinete
- albus de ou
- ciuperci
- kiwi
- ciocolata, cacao

interzis pana la 3 ani:

- varza
- oaie
- porc, mezeluri
- miere
- uleiul de porumb


no', asta imi facui eu ca lista. cu o mica diferenta: cu banana nu o sa astept pana la un an...
restul inca nu am gasit. o sa mai cotrobai, ca acum incepe sa ne priveasca si pe noi subiectul...

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

adri sau iti dau nr lui de tel si vb tu cu el????
cum ti se pare?

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi


mai bine !

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

ziki PERFECT impartite ! multumesc mult pt info. am salvat

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ziki

Citat:
citat din mesajul lui loutzy


Ziki ce imi place felul tau de a gandi, "nu ar fi in stare sa bage cine stie ce prostii in papa la bebe". Pai aia de la nestle baga pana nu mai poti(pe langa sare, zahar, am mai vazut trecut si guma de guar) In nici un caz nu ma incred in borcanelele din comert.

Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)



nu, eu zic de borcanelele bio.
cat despre zahar si sare, eu nu le vad trecute la lista cu ingrediente, ci cu cat zahar sau sare se gaseste in acel borcanel, DIN fructe si legume, nu?
pentru ca e trecut ca "sodiu" nu sare.
nu stiu, no inca nu ne-am apucat propriu zis, pana acum am avut un borcanel de mere+banane de la hipp, din care a mancat vreo 10 lingurite in 2 zile, si ieri am inceput tot de la hipp morcovi cu pastarnac, si azi a doua parte din epopee.
sa vedem. oricum, o sa-i fac si eu, dar nu stiu de ce, nu am deloc incredere in legumele de la piata stropite

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]




eu le siu doar pe alea de la hipp bio ... altele ? care se gasesc la noi pe piata !?

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput