Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(55)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

BEBYCRY nici copilul meu de 3 ani nu mananca cat al tau, hihihihi,cred ca as da un mare bairam daca ar manca toate astea.
Ideea e ca cerealele le poti combina, o lingurita in fructe sau o lingurita in legume nu e bai. Sau in loc de 2 iaurtele, ii dai un iaurt si o cereala si tot asa. Insa nu cred ca e batut in cuie, sa aiba un program anume si acelasi in fiecare zi. Se mai plictisesc si ei.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Idei de jocuri, dintr-o carte:

3-6 luni:
-Intinsul manutelor si al picioruselor - in sus si-n jos - ii face sa constientizeze mai bine ca au manute si picioruse

-Catch me if you can - o jucarica atasata de o ata sau de un elastic - fluturata prin fata lui bebe. (cam ca matzele lui Creanga) - dezvolta coordonarea ochi-mana, motricitatea fina, vederea.

Ups, trebuie sa plec cand ma asezasem si eu mai bine la vorba...
Mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Deci tot de la 3 luni in sus:

-Rostogolirea - de picioruse ii invartim cand pe-o parte cand pe alta sau ii punem intr-o paturica /prosop si ridicam de-o parte astfel incat sa se rostogoleasca singuri. Dezvolta : echilibrul, coordonarea bilaterala, motricitatea generala a corpului.

-Jocul de-a boxul - puneti o jucarie de plus sau o pernuta, mainile voastre sau o farfurie din staniol si incuarajati bebelusul sa dea din picoruse. Farfuria din staniol de exemplu va face zgomot, astfel incat dezvolta coordonarea ochi-picior. Dezvolta capacitatea de a asculta si il face sa-si simta mai bine corpul. Coordonarea ochi-picior e importanta pentru mai tarziu, cand va trebui sa ocoleasca mobila sau alte obstacole din calea sa.

-Peekaboo - de-a v-ati ascunselea: Bebelusul incepe abia pe la 6-7 luni sa inteleaga ca obiectele sau fiintele nu dispar de tot atunci cand nu mai sunt in raza lor vizuala. Chiar de la o varsta mai mica putem sa incepem sa-l pregatim prin jocul de-a v-ati ascuns - ne ascundem dupa o paturica, aparem din nou, peekaboo sau cu-cu. Dezvolta ideea de permanenta a obiectelor si socializarea.

-Ganguritul - putem sustine adevarate conversatii cu bebelusul. Mai intai repetam exact suntele pe care le scoate Aaaa - spunem si noi Aaaaaa, nghe- repetam ngheeee, apoi incet incet mai adaugam o silaba, mai schimbam o vocala : abaaaaaa, nghiiii si il incurajam sa o repete si el. (jocul se face pana incepe sa vorbeasca, deci dupa un an incolo, atunci e bine sa le repetam cuvintele corect). Jocul incurajeaza copilul in eforturile lui de a comunica. Ii transmit ideea ca oamenii sunt interesati de ceea ce spune, lucru care il determina sa incerce sa comunice cat mai bine. Ajuta deci dezvoltarea limbajului, ascultarea, socializarea.

- Punem bebe pe burtica, cu un prosop rulat sub manute, sau cu perna de alaptat. Il ajuta sa stea mai mult timp asa, sa-si dezvolte muschii umerilor, gatului, sa-si foloseasca manutele. Isi pune greutatea pe brate, deci pozitia dezvolta muschii antbratelor de care va avea nevoie cand va incepe mersul de-a busilea.

- Friendly faces - o carte cu diverse fatzalii, vesele sau triste, sau chiar orice carte cu desene viu colorate in care fetele oamenilor exprima diferite emotii. Ii aratam fatzalia si ii explicam - asta e bucuros, asta e trist. Ii putem arata deja poze cu familia sau cunoscutii si putem pune degetul sa numim fiecare persoana. Jocul dezvolta socializarea si acuitatea vizuala.

- Oglinda oglinjoara - Bebelusul inca nu-si da seama ca este el in oglinda (lucru care se va intampla in jur de 18 luni abia) dar este foarte interesat de persoana care o vede acolo. Jocul il ajuta sa-si construiasca ideea de sine, ca persoana separata.

-Pe burtica - plasatul pe burtica este foarte important pentru dezvoltarea muschilor gatului, umerilor, spatelui, cruciali pentru urmatoarele etape - sezutul si mersul de-a busilea. Daca bebelusul nu prea se simte confortabil in pozitia asta, il putem stimula prin plasarea unei jucarii in fata sa, a oglinzii, sau pe noi insine, sa vorbim cu el, in aceeasi pozitie aflandu-ne. E important sa ne bucuram si sa-l felicitam pentru realizarea lui, inducandu-i ideea ca e OK sa stea pe burtica.

- Balansoarul - Tinem bebelusul de subsuori si il ridicam, il coboram, incetisor, eventual in timp ce ii cantam un cantecel. Dezvolta echilibrul, ascultarea si totodata il ajuta sa-si simta mai bine corpul.

- Putem incuraja bebelusul sa se deplaseze cand ii plasam un obiect colorat, o jucarie pe undeva langa el si-l incurajam sa o prinda prin orice mod posibil - tarat, intins, intors de pe o parte pe alta. Nu trebuie insa sa-l frustram, daca bebelusul incepe sa de semne de nerabdare ii dam jucaria.

- Constientizarea propriului corp - Bebelusul nou-nascut nu stie unde incepe si unde se termina corpul lui sau al mamei. Putem incuraja constientizarea propriului corp si a faptului ca e o persoana distincta prin plimbatul unei mingi pe corp - de la burtica la picioruse. Il putem pune si pe burta si plimba mingea pe spate. Il inurajam sa o prinda si sa o loveasca cu piciorusele. Exercitiul dezvolta echilibrul, simtul tactil si constientizarea corpului.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

neata mamici si buburuze!

In primul si in primul rand, vreau sa-i cer scuze lui Tunde!
SCUZA-MA, am trecut peste complet! Am tinut minte, am zambit ca ati ajuns, dar nici nu am raspuns nici nu am transmis. A fost foarte urat si imi cer sincer scuze

si in al doilea si-al doilea rand: FELICITARI PENTRU EXAMEN!!!
sa-ti fie de folos in viata la banuti si implinire la work...

* DOLORESS, treaba aia cu recipientul e de-a dreptul..pur si simplu. Ce-i drept, daca-i bio, bio sa fie. Dar cred ca dupa o vreme te saturi de ce vezi

* SIMO, ma bucur ca v-a placut si ca Edu e Superman! sa va fie de bine si sa mai repetati!

* MIMO si celelalte fete, daca mai aveti curaj sa incercati, eu de mamica asta vorbeam, pe care am cunoscut-o pe un forum foarte misto, Super-Parinti. blogul ei www.scutecele.blogspot.com/" target="_blank"> AICI

* RSZ despre caca/pampers-business, noi avem unul gigantic dupa nopti furtunoase cu pipi, apoi 5 peste zi din care unul cu kk

* RSZ despre masaj - eu ii fac oricand ma apuca. ii place, rade, geme, se chirceste, o luam ca pe o joaca. si facem si nitel aerobic. sus manutele, mini-bicicleta, sa nu anchilozeze copilul ca e greu sa stai numai pe spate...
oricum, mai spuneam odata, ii place atat de mult ca atunci cand il schimb, rade cu hohote ca el crede ca e aerobicul...

* MADALINA, ma bucur ca ti-a prins bine blogul criticomamicii. si mie mi se pare o referinta buna, tocmai de-aia vi l-am basculat, ca si ea e.. cam ca noi, asa

* cat despre copii mofturosi, o inscriu si eu pe Flavia...
Are 1m22 si 18 kg, doua bete cu genunchi la mijloc, dar bate tot parcul la catarat si energie, asa ca o las in plata domnului.

* DOLORESS, foarte misto joculetele, unele le faceam si noi, dar majoritatea le bag la cutie, ca-s tare bune! oricum, jocul este cuvantul-cheie la varsta asta, pentru toate felurile de dezvoltare!
multumim!

Felix a inceput sa racneasca. De alaltaieri, cred ca ii place cum ii suna vocea (in cap), si tipa asa, pe inalte, ca femeile lui Hitchcock. Am fost ieri la intalnire cu preotul si cred ca daca auzea cineva de pe hol sunetele de dupa usa, ar fi crezut ori ca unul din noi e maltratat ori ca se efectueaza sedinte de exorcism
nici nu ne mai auzeam om cu om. si eu care trebuia sa intreb ceva f important, si anume daca pot veni imbracata mai casual, pentru ca nu incap in nimic
dar am reusit, si am auzit si raspunsul: ca da. si asa suntem numai noi, nu ma vede nimeni

booon. acum sa va invit la cafeluta ca si asa am limbarnita iar. se vede ca am stat departe o vreme de forum, ma intorc cu forte noi.
desi vine iar o perioada in care nu voi mai avea timp...

ce-o face Lori cu copiii? distractie la maxim si odihna, sper!

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna dimineata!

Gimnastica facem si noi, cu masajul stam cam prost.
Eu il mai prind de maini si picioruse si facem rostogoliri pe stanga si pe dreapta. Ceva in genul celor de care ne-a scris Doloress, doar ca i iau si de manute.

Doloress, multumiri pt exemplele de jocuri.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Aaa, am uitat...legumele ies f. bune la sita pentru gatit la aburi. Cel putin rosia mi se pare dementiala. SI cum va ziceam, nici nu dureaza prea mult. As vrea sa incerc si ceva pt noi, peste de exemplu.

Am trecut cu bine peste noaptea de dupa vaccin, fara febra. Aseara a fost un picut mai marait, dar a trecut si asta.

Ziceam ieri ca parca s-a iritat de la rosie..cred c al-am iritat eu cu lingurita ca tot adunam cand ii pica din gurita. I-am dat cu un pic de apa termala si a trecut.

Intram si noi in clubul bebeilor ce se trezesc noaptea. Dupa ce o perioada destul de lunga dormea pana la 6-7 dim9ineata, de vreo cateva zile se trezeste ori la 3, ori la 4 si zbiara de zici ca e nemancat de o luna. Cred ca ne aude tot cartierul pana apuc eu sa-i fac lapticul (ne-ar fi prins bine niste LM, mama-mama).

Ziki, o sa ma uit si eu pe blogiul cu scutece refolosibile. Sa vad daca mai am curaj sa dau iar banuti, ca pe ailalti au fost banuti aruncati. Daca am timp azi, fac poze sa vedeti cum arata bebe cu ei.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

buna fetele !

mai cum ii spune la minunea in care se joaca Nati a lui bebelu ?

vfreau si eu pt mandra ! de la ce varsta ai pus-o akolo ? statea bine in fundulet caqnd ai pus-o akolo ? o tii mult in smekerie ?

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

mai voiam si eu biscuiti fara gluten . PLASMON-ul are ZAHAR ~!~~~

merge Milupa ???? nu are gluten nici zahar

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Neata! pt toata lumea!!!
Azi e ziua puiutului asa ca pt toate fetele si buburuzele
Mada Sa fi sanatoasa si voioasa toata viata! Si sa creasca mare si puiutul Razvan Petru!Si lui LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

La multi ani la cei doi Petru, sa va bucurati de ei madalina si simis, sa fie sanatosi, voinici, voiosi!



Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput