Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(55)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Piscotel, da numarul, saru`mina!

Bebycry, eu atita zic: fata mea care are 7 ani nu maninca nici acum cit zici tu acolo. Ea avea 4 mese: dimineata - lapte, la prinz (12-13), prinz!: adica legume si carnita (si variatii)+ iaurt (la cerere), la 16 - gustarea: fructe sau brinza cu diverse (printre care si cerealele), seara - lapte (cind s-a facut nai mare legume si apoi lapte). Nu-s de acord cu masa de prinz la 2, 3 sau chiar 5. Masa de prinz e la prinz, asa cum va fi si la gradi si dupa scoala, adica la 12. Oricum, spre seara digestia se incetineste, deci chestiile mai hard trebuie dimineata. Si chestiile mai acide (fructe) spre seara. Eu asa cred ca-i bine si asa fac. Acu` vad ca-s Mama Sfat.

Asa ca tac. Mai exact, mut calculatorul intr-un loc greu de ajuns, ca sa nu-l mai deschid.

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

gabi ai pm

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

GABI, io tot de la farmacia tei, ca-i mai ieftin ca in alte parti. Cu reteta.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Infarix am luat ieri de la farmacia Belladona cu 230 ron (Hexa). Nu e nevoie de reteta. Cel de 4 luni parca a fost 250 ron.

Tunde, felicitari!

Andri, nu mai am ce sa adauga. Doar ai grija d etine si bebe.

Eu am incercat scutece refolosibile. Am cumparat 2 bucati, diferite, de la aceasi firma. www.elemental.ro/133-scutec-refolosibil-pentru-copii-monapel-comfort.html" target="_blank">Asta si www.naturissimo.ro/product.php?id_product=193" target="_blank">si acesta. Nu-mi place niciunul. Sunt prea groase. Sta bebe de zici ca e camuflat. Iar daca adaug si chilotelul de plastic am facut un balon. Nu stiu, poate nu am nimerit eu firma, modelul potrivit pentru bebe al meu, dar am ramas la cele de unica folosinta.

Am facut si noi azi vaccinul de 6 luni (la 6 si 3 sapt). A plans putin, dar a trecut repede. Avem 7,750 kg si 69 cm.

Pentru fundulet eu am folosit Bepanthen unguent. Cateodata crema de galbenele si mai nou niste servetele cu ulei de la Bubchen. Il spal cu apica dupa kk, nu la fiecare schimbat de scutec. Scutece schimb destul de des, mai putin noaptea, cand rareori il schimb o data.







Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

ce fac fetele?

Tunde am vazut mesajul tau, dar eram la plimbarica si am ajuns tarziu. si dupa nu am mai avut cum sa intru p net. imi pare rau ca nu eram mai aproape sa ne vedem. dar noi stam in capatul celalalt al buc.

Andri imi pare rau sa aud asemenea vesti. capu sus mami. incercati sa stai de vb si lamuriti lucrurile. noi suntem aici alaturi de tine.

Babycry dar papa bn bb tau. eu zis k e de ajuns. a mea doar la prima masa si ultima baga peste 150ml. in rest,100-120 ml p masa.

Foxy felciitari pt progrese.

noi suntem bine. avem de dim o masa de fructe cu biscuiti, pranzu supica si dupa-amiaza branzica. am cantarit-o azi si cantaru meu imi arata 7.3kg. acu asteptam sapt viitoare sa mergem sa ne confirme si dna dr.

fetele, cele care dati branzica, bebeii vostri s-au constipat la burtica? k de bine ce ma bucuram ca s-a reglat cu kk, ieri si azi vad k iar apelam la termometru.a ltfel nu face
voi ce mai puneti in supica? sau ce idei sau combinatii dati la bebei legumele?
ma bate gandu sa i bag si carnita. dar nu stiu ce sa fac.
ce fel de carnita dati voi la bb?

si va las si un filmulet cu buba saltareata






Dumnezeu ne-a binecuvantat cu minunea Natalia Maria (30. 12. 2010)


www.aliapop.ro/index.html" target="_blank">Sa o ajutam pe ALIA sa traiasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Bebelu, eu ieri si azi i-am facut piure din morcov, patrunjel/pastarnac si pulpa de rosie. I-a placut mult, probabil datorita gustu;lui putin acrisor al rosiei. Insa azi am observat ca s-a iritat putin pe barbie, presupun ca de la rosie, desi azi e a treia zi cand i-o dau.

Si i-am dat para de dimineata. A facut kk de 3 ori, doua cam prea moi. Dar ma asteptam. O sa o re-introduc mai incolo.




Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Bebelu;Eu vroiam numai sa transmit la fete ca-s prin zona..cu ochii pe ele
buba saltareata stie dansul irlandez la perfectiune...Mario a ras cu lacrimi cand s-a uitat la ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Roxx, da, mai este strandul, l-au amenajat minunat cei care au privatizat si combinatul. Cica e plin de sibieni in weekend. Este si un restaurant cu papa buna aici. Lipseste doar briza binefacatoare a marii. Serios acum, e chiar fain, dar nu va recomand sa veniti cu bebe ca e super aglomerat (prosop langa prosop).
In zona, cel mai misto e la Sambata de Sus, sunt multe pensiuni langa manastire, aer curat, pastravarie..


Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Vai ce buba saltareata am vazut:)) E super tare cum ste ea sa joace din picioare.

Noi la supica am avut morcov, cartof dulce, fasole galbena, pastarnac, ardei, ceapa dar asta doar de gust. Varianta asta o rade. Vreau si eu sa ii bag rosie dar nu stiu cum: o fierb sau cum procedez?

Pampersi folosim cam 6-7 pe zi ca la fiecare masa face si caca mai mult sau mai putin. La voi e la fel?




Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Mimo..para are efect laxativ,indiferent ca ii dai acum sau mai tarziu.
eu combin para cu banana sau branzica ..tocmai pentru efectul invers al celor doua. si ne merge foarte bine.



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput