Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(55)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

Ziua buna!

A mea fetita sta cu picioarele in gurita mai mereu, se ridica in fund cand dai s-o asezi culcata, ar sta numai in fund, se intoarce pe burta in secunda doi si apoi se foieste ca pestele pe uscat, gangureste:"dai, dai, dai"...astea toate dupa ultimul puseu ce a durat cam 4 zile...se trezea noaptea la 3 ore, ziua maraita, acu manca 60, acu manca 120, acu 160...haotic...Dar ce a iesit e super!

Mirela, sa-ti traiasca iepurasii! ce diferiti sunt!!!

Babycry, bebelul tau e super ok....stai linistita si nu-l forta sa pape...lasa-l in ritmul lui.

Maimutzico, si noi avem niste prieteni la Victoria...f frumoasa zona!

Simo, f interesanta reactia lui Edy la apa...nu ma asteptam...Sper sa prindeti si zile insorite...Cum am si specificat, arati beton!!!

Fiica-mea iubeste cerealele, ii dau seara in bibe 2 masuri (cu masura de la LP) si dupa ce termina plescaie din buze a yamy-yami...Noi inca nu am trecut la legume...probabil ca de saptamana viitoare, papam doar fructe dimineata si seara cereale. Deocamdata e destul, lungim, lungim.

Si a mea se ineaca cu saliva si rau de tot cateodata, baleste ingrozitor si baga tot ce nimereste in guritza.

Pup fetele

AMR:5 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Acum va dau buna ziua, multumesc pt raspunsuri, mamici dragi .
maine ne vede iar tanti doctora(doc nu asistenta).
Sa va zic : Kristian s-a ridicat singur pe genunchi si s-a tinut de marginea canapelei, apoi de marginea patutului si-l rodeaSi pe talpi asa se impinge...! Cred ca la 7 luni o ia din loc pungasul meu...
La noi zice sa nu-i dam spanac ca-i cu nitriti. si nu mai stiu ce, ma uit pe carte...spanac, frunze de telina, scoici,sfecla rosie(astea au nitrati ce se fac nitriti) sare, miere.
Bebycry - mult succes cu Yanis si curaj - daca l-ai adus cu bine pana acum , asa o sa mergi si inainte.
Papa la borcan e ok pe aici.mai ales marcile locale. Contin doar ce trebuie. (ex porumb, cartof ,ulei soia si gata)
Pup, s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

fost la orl-ista. mandra nu are nimicuta la ureche . pfuu am scapat, INSA , avem rosu in gat.

SZ: care este tratamentul primit de voi pt rosu in gat? (stat in casa , amoxiciclina siropel/3zile = asta avem noi prescris.)

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

aaaaa... mai! voi de unde luati cartof dulce ? ca la real nu are... in piata n-am vazut vreodata ....so !????

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Eu am vazut ca este cartof dulce in Kaufland.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

andri cartof dulce iau din megaimage

care ati auzit de borcanelele de la HOLLE????
ai mei mai nou sunt foarte incantati de mancarea de la borcanele
pana acum au mancat doar humana, hipp si babylove(marca DM) in varianta BIO, nush cat sunt ele de bio, dar macar i am vazut ca nu le scuipizeaza sau nu si fac greata
o sa le iau si organix cateva ca am gasit pe un site la oferta
oricum le mai fac si eu cate ceva
fructele le fac eu, cu legumele e baiul cel mare
seara halim iaurt la greu cu biscuiti, cu branzica, cu fructe

Razvi are in continuare febra, nu mare, 38,2 avea acum, dar destul sa fie super miorlait
i am dat ar nurofen, maine mergem la doftora

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

roxx - uite aici un articol interesant despre eczema (dermatita atopica); rezuma cam ceea ce mi-a zis mie dr;

http://www.mckenzie-pediatrics.com/shop/images/Eczema.pdf

articolul vb de eczema, ca manifestare a unei predispozitii atopice (catre alergii, intolerante);
ce am mai citit eu, ca uneori eczema poate fi si o manifestare a unei carente de omega 6. iar o sursa naturala de omega 6 e uleiul de luminita, de asta ma apucasem de luat eu pastile de Evening Primerose, ca prin alaptare sa ii dau sophiotului omega;
am intrerupt dupa 2 sapt, ca am fost eu pusa pe alte tratam care erau incompatibile cu uleiul de luminita, asa ca nu ti-as putea spune daca a dat rezultate sau nu; citisem ca trebuie luat macar 3 luni ca sa vezi o diferenta;
vreau sa reiau cand am unda verde de la dr.

si da, cum a zis si gabi, cremele pot trata, diminua un simptom, dar nu si cauza...

ma duc sa culc sophiotul si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Cartofii dulci i-am luat de la kaufland...am avut succes cu ei...au facut supica dulceeeeeeee

Adryiii incepem sa dam cu ser.

Mai am o intrebare ptr mamici cu bebei diversificati. Ce culoare are caca? La noi a inceput sa fie verde de vreo doua zile...pana acum arata cam la fel cu culoarea mancarii...acu s-a schimbat...de ce? e bine? Imi cer scuze ptr intrebarea gretoasa, dar frigeeeeeeee.



Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:


ZIKI - si eu ma rog sa imi aduci tu zmacurile in persoana adica refill, ca- ntre timp ma apuc sa le caut is eu pe aici, sa vaz de-or merge;

vorbeati de nitriti - cei de pe wholesome foods recomanda spanacul de la 8-10 luni; si au un articol fain despre nitriti; m-am lamurit si eu ce-i cu ei si de unde vin

http://wholesomebabyfood.momtastic.com/nitratearticle.htm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Am revenit de la primul curs de cardio-poussette, foarte fain, am transpirat putin, mai ales ca e o zi calduroasa. Cel mai mult mi-a placut la sfarsit, sectiunea de tai-chi, cand ne-am pus toate in cerc, cu bebelusii in fata noastra pe covorase, 12 perechi de bulanase si manute agitandu-se, mureai de dragul lor. Si-mi place ca e in aer liber, piticul a dormit tun tot cursul, vreo ora cat ne-am fatait cu ei de colo colo, numai la sfarsit s-a trezit, cand ne-am oprit. Majoritatea au 4-5 luni, una singura de 3 lunite si unul singur de 7 luni care n-a stat o clipa, a luat-o de-a busilea taras-grapis de colo-colo, se oprea la fiecare mamica sa le intrebe de sanatate.
Am aflat ca am diastaza a muschilor abdominali, in sarcina muschii burtii se intind si apoi normal ar trebuie sa se lipeasca la loc intr-o luna, doua, ei bine la mine inca nu sunt lipiti. Si e interzis sa fac abdomene, daca fac risc sa dau in hernie. Uite de asta imi place mie sa fac sport in cadru organizat ca altfel e cand ai o parere avizata. Deci noroc ca nu prea m-am omorat cu abdominalele. Mi-a zis insa ca o sa facem altceva, gen foarfeca, lumanarea, dar nu abdomene.

RROX – m-ai omorat cu bicla aia, numai la ea visez. Eu sunt biciclista infocata, am stat mereu pe malul apei aici, langa pista ciclabila, asta a fost prima mea achizitie canadiana, pat nu aveam inca dar imi luasem patine si bicicleta. Va mai povesteam eu, in week-end imi luam rucsacelul cu apa, mancare, o carte si pe vremea aia si o tigarusa, o taiam de dimineata si mai intram seara in casa. Montrealul e o insula si pe malul apei de jur imprejur ai pista ciclabila. Nu te deranjeaza nimeni, decat niste musculite din cand in cand.
As vrea sa reiau, dar pe asta micu nu-l pot pune in scaun din ala atasabil ca nu sta inca bine in fundulet. Mai sunt niste carucioare pe care le atasezi la bicicleta destul de comune aici la noi, dar si alea sunt pentru bebei mai mari. Iar Patrick e prea mare de pus in scaun deja.
ZIKI daca esti amatoare, noi avem piste ciclabile cat cuprinde si faimoasa bixi, bicicleta-taxi, cand mergi in oras, te poti deplasa cu bicla, o iei dintr-un loc, o lasi in alt loc, platesti o suma nu prea mare, am colegi care asa vin la servici. Am sa pun cateva poze din peregrinarile mele cu bicla intr-o zi cand ma lasa Kevinul.

LOUTZY- Patrickul meu numai in fructe le-a mancat, cerelalele. Ii puneam doua lingurite in piure-ul de dimineata. Kevinul a papat si el ieri la fel, banana strivita si cu vreo lingurita de cereale plus vreo lingurita de apa. Succes total, ma certa tare daca nu eram gata cu lingurita. Cerealele simple insa le-a refuzat.

PISCOTEL- asa e, fac bine iesirile astea scurte, mai ales la moral. La ochisor - fa-i masajel in fiecare zi. Kk verde – i-ai date vreo leguma verde ? De la spanac se face asa, de obicei. Al meu de la banana face cu firisoare negre prin el. Uitati aici un link cu toate felurile de kk de bb, dar nu e pentru suflete sensibile, hihihi:
http://www.babycenter.com/gallery.htm?galleryId=5235305&bclink=top&scid=momsbaby_20110517:2

BEBYCRY - ti-a zis bine GABI, la fel ti-as fi zis si eu. Ai grija ca daca insisti prea mult apare anorexia de opozitie. Eu am un nemancacios in casa, stiu cum e. Imi vine sa-mi iau campii, dar nu ii arat niciodata. Am vazut ca seara papa doua iaurtele, pai e foarte bun. Si la greutate sta foarte bine, sunt copilasi mult mai slabuti pe-aici, sanatosi si voiosi. Nu intotdeauna greutatea mai mare e semn de sanatate, ba chiar invers cateodata, bine, la bebelusi nu se poate vorbi de asta inca, ori gras, ori slab, e bun asa, dar nu e neaparat semn ca daca e mai slabut are vreo problema.
Se poate sa aiba o aversiune fata de lapte de la un anume eveniment angoasant pentru el, nu ne prea dam seama, eu una nu am pus gura pe lapte de la 3 la 7 ani, pe perioada gradinitei. In prima zi de gradinita m-a lovit mirosul ala de lapte fiert, am baut o cana, cum eram toata speriata si plansa si am vomat tot. Si din ziua aceea nu mai puteam sa pun gura pe lapte ca-mi venea senzatia aia de voma. Si acum o mai tin mine, cand simt miros sau gust de lapte fiert. Pe la 7 ani, cand am terminat deci gradinita, am reusit sa beau lapte rece de la frigider si mi-a trecut. Eu sunt sigura ca a fost de la faptul ca am terminat gradinita.
Poti sa incerci cu lapte de soya, poate intr-adevar are vreo intoleranta la lactoza.

PUFOASALAURA- n-o mai forta, cum ii ziceam mai sus lui BEBYCRY – poate interveni anorexia de opozitie si n-o sa mai manance chiar nimic. E inca mica, la 4 luni jumate, poate nu e pregatita. Finuta mea a refuzat de exemplu cu indarjire orice fel de supita sau piure. Avea vreo 7 luni cand maica-sa disperata a recurs la autodiversificare de nevoie. I-a pus banana in mana si-a lasat-o in legea ei. Si a inceput fata sa manance tot.

FRAGRANT - de unde ai luat tu Evening Primerose asta? De la un magazin naturist?

Mai eu broccoli tot i-am dat, de pe la 7-8 luni incolo. De vreo doua ori pe saptamana, e un aliment prea bun ca sa-l las la coada. Intr-adevar, cu spanacul nu am exagerat, ii dadeam sa zic odata la doua saptamani. Dar nu inteleg de ce sa asteptam pana la un an. Nu exagerezi, nu ii dai mereu aceeasi chestie, dar din cand in cand nu cred ca nivelul ala de nitriti e asa de mare incat sa se intample cine stie ce.

Mergi la inceput