Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(55)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

ZIKI, ce frumos dez/com bati tu acolo...

Eu tac. Pina la dive. Atunci ma va apuca si pe mine...

BABYCRY, nu mai sta asa in stres! 7, 200 kg e fffff bine! Noi p-aci avem pe la 6 kile si ceva la 5 luni! Adica exact cum trebuie! Incearca sa-i inveti ritmul, gusturile. Nu-l forta (nici macar sub forma de joaca/distragere de la ce face). Daca nu maninca - inseamna ca are motivele lui: fie e bolnavior si atunci mergi la medic, fie nu digera bine (inca!) sau are intoleranta... Vezi ca indopatul e una din cele mai frecvente cauze ale inapetentei....
Eu zic asa: ia-l incetisor (daca e sanatos si vioi, ce se poate intimpla? Sa nu mai ia asa in greutate, adica sa fie mai slabut. Si?). Incearca-l cu toate gusturile si texturile si noteaza-ti ce preferinte are. Apoi verifica daca preferintele lui acopera toata plaja de nutrienti obligatorii la virsta lui. Daca nu vrea lapte, poate vrea brinzica (cu mamaliga, de exemplu. Sau cu fructe). Sau poate vrea legume ce contin calciu. Nu te bloca/incapatina intr-un menu... Si fii mai relaxata, stiu ca e frustant pina la depresie, dar daca bebe e sanatos (si e, ca daca avea ceva grav se vedea pina acum!), totul e bine. Unii sunt foarte mofturosi, sa stii! Poti tuu sa plingi, sa implori, sa indopi! Tot mofturosi ramin. Altii (si aici intra majoritatea) se schimba, devin mincaciosi (dar cu o conditie: sa nu-i creezi tu repulsie prin indopare). Vino mai des la noi, ca mai sunt si alti bebefitzosi!
A, si pina nu iese la analize clar, nu te agita cu teoria: bebe se carenteaza! Eu (ma rg, un bebe mare) n-am mincat in sarcina carne, ou, peste sau lapte (decit din luna a saptea),legume si fructe f putine, n-am luat niciun supliment (vitamine sau fier), am nascut prin ceza (deci am pierdut singe) si la o luna de la nastere aveam hemoglobina peste mediu, 13-14 pe acolo... Asa era si cu un an inainte. Acum: nu maninc lapte sau derivate DELOC si ieri aveam calciu 10. Asa ca organismul isi ia de pe unde apuca...

Fug
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata gagici!

Am avut un inceput de saptamana super. Azi am fost ptr prima data dupa 6 luni fara doua zile la munci vreo doua ore sa fac niste situatii in locul unei colege, timp in care piscotel a ramas cu tati acasa. M-am simtit asa bine sa iau o pauza chiar daca a fost la munci. Noi de cand avem piscotul n-am mai avut iesiri in doi sau sa merg pe undeva singura. A fost tare bine, dar am avut emotii: cum se va descurca tati cu piureul de fructe, in conditiile in care nu i-a dat niciodata sa pape. Dar se pare ca a fost bine: a reusit sa i-l dea in doua reprize, a adormit-o, s-au jucat, nici n-a fost nevoie de laptic pana m-am intors. Cum m-a vazut gata...se uita numa spre titile mele...acum adik nu ii dau si ei ceva?:))))

Bineinteles ca tati nu a avut cand sa manance, casa era cu fundu-n sus...dar sunt happy ca s-au descurcat si fara mine...cum v-am zis pe la jumatatea lui iulie sau august vreau sa incep cu juma de program si, asa ca ne pregatim intens.

La munci, cum v-am zis a fost tare bine...am povestit la toata lumea de piscotel, le-am aratat poze, toata lumea curioasa despre ce nazbatii mai facem noi. Toti mi-au zis ca am slabit mult, si ca-mi prieste, cica sa mai fac unu:)))))) da le-am zis sa-si faca singuri ca deocamdata am pus lacatel:)))la ce nopti am in ultima perioada, nu-mi mai trebe nici o cura de slabire...are efect garantat. Nu v-am zis ca mai am doua kile de dat jos si-s ca noua...adik ca la inceput de sarcina...si nu va ganditi ca m-am apucat de exercitii...din contra...nu stiu pe unde sa mai sed ca sa ma mai odihnesc. Dar sunt fericita ca am un piscotel vesel si papacios.

Cam asta a fost inceputul meu de saptamana. Ma pregatesc intens de bagaje. Miercuri plecam la bunici la Braila si Macin...am vazut ca nu suna bine prognoza, dar sper sa nu ploua asa mult...ca-n rest temperaturile astea mai joase asa ma coafeaza...poate doarme si piscotul bine si noi pe langa el.

Ieri i-am bagat la meniu cartoful dulce in supica si a fost mai buna...era mai dulce...mi-a placut si mie si se pare ca si ei mai mult decat inainte...aaa si doua trei fasii din alea de fasolica galbena. Asta avem si azi, cand se trezeste.

Vroiam sa va intreb: piscotul meu se trezeste dimineata cu mai multa secretie la unul dintre ochi si nu stiu cu ce sa ii dau...adevarul e ca si eu ma trezesc cam cu aceeasi problema, dar la mine nu-i bai...nu pare sa o jeneze, nu se scarpina...ziua nu ii mai apare dupa ce doarme...doar dimineata...

Va pupez si sa aveti o saptamana usoara!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

avem dintisori
de aici miorlaiala

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Yupiiii!! felicitari,sa va...creasca si multi inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Citat:
citat din mesajul lui loutzy

Fetele am si eu o intrebare.
Am in casa o cutie de cereale Milupa(cu formula in ele, se fac cu apa) primite in pachetul de la Cora. Are ceva daca le voi pune in fructele lui Stef dimineata? In ce alt mod le-as putea utiliza, ca nu vreau sa-i schimb formula de lp lui Stef. Pana acum i-am dar(numai la nevoie Nativa-din martie pa acum am folosit 4 cutii)
Va Pupacesc si va spun:
NOAPTE BUNA!!!!!
VISE PLACUTE!!!
INGERII SA VA SARUTE!!!
Nu stiu ce s-a scris pana la capat,n-am citit. eu ii fac cereale cu apa si-i amestec fructe pasate in ele. (intai ii dau sa guste fructul cu putine cereala, intr-un ,,colt'' al castronului) Ii plac mult. eu ii pun asa contra cinstipatiei si pt ca nu-s dulci. I-am pus para, mango, nectarina, caisa,mar.




Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Hei fetele !

borcanele de la organix am luat si sunt iamy- nu au decat fruct/leguma si apa, dar cele de la hame sunt chh-au zahar(mi-a luat al meu pireu de fructe si suculet si ambele aveau zahar). Deci daca voi fii nevoita ,voi opta pentru organix= este scump, dar merita.

Bun sa revin, si eu mi-am inceput saptamana super. Am pus corcodusa in scoica si scoica pe scaun in bucatarie. Am auzit-o foarte nervoasa in spatele meu, ma uit, puiul meu era in fundulet cu manutele de manerul scoicii. sunt mega happy si uitamdu-ma incontinuare la ea, de frica sa nu se duca pe jos, s-a aplecat frumos in fata si si-a bagat piciorusul in gurita. RAman dovezi
plec plange

Alina, de Maria Raysa (17.02.2011)

povestea printesei de zapada
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Yupii Alinush ce fetita descurcareata are mama!!!

Piscotel,Elenei cand i-a aparut la ochisor o scurgere galbuie i-am dat repetat in ateva zile cu tifon steril si ser fiziologic stergand-o in forma de P . I-a trecut apoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

noi la cap. diversificare stam prrroossstt!
am inceput cu zeama de legume:pastarnac,patrunjel,morcovi,ardei gras.dovlecel,telina,praz,pana am ajuns la 30ml,cu greu,nu prea-i place!
am trecut la blender toate in afara de ardei gras,nu vrea neam...
ieri am fortat-o sa pape crema si rez. a fost unul asteptat...a vomat cele 2 mese de lapte de dupa+crema...am innebunit...
asa ca o sa zicem pas ptr.o perioada la diversificare.si nu avem decat 4luni 1/2!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Citat:
citat din mesajul lui Foxy-le

Citat:
citat din mesajul lui loutzy

Fetele am si eu o intrebare.
Am in casa o cutie de cereale Milupa(cu formula in ele, se fac cu apa) primite in pachetul de la Cora. Are ceva daca le voi pune in fructele lui Stef dimineata? In ce alt mod le-as putea utiliza, ca nu vreau sa-i schimb formula de lp lui Stef. Pana acum i-am dar(numai la nevoie Nativa-din martie pa acum am folosit 4 cutii)
Va Pupacesc si va spun:
[center][size=4]NOAPTE BUNA!!!!!
VISE PLACUTE!!!
INGERII SA VA SARUTE!!!
[blue]Nu stiu ce s-a scris pana la capat,n-am citit. eu ii fac cereale cu apa si-i amestec fructe pasate in ele. (intai ii dau sa guste fructul cu putine cereala, intr-un ,,colt'' al castronului) Ii plac mult. eu ii pun asa contra cinstipatiei si pt ca nu-s dulci. I-am pus para, mango, nectarina, caisa,mar.[blue]
(aici a scris foxy ..... - oboseala, sorry



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufoasalaura

noi la cap. diversificare stam prrroossstt!
am inceput cu zeama de legume:pastarnac,patrunjel,morcovi,ardei gras.dovlecel,telina,praz,pana am ajuns la 30ml,cu greu,nu prea-i place!
am trecut la blender toate in afara de ardei gras,nu vrea neam...
ieri am fortat-o sa pape crema si rez. a fost unul asteptat...a vomat cele 2 mese de lapte de dupa+crema...am innebunit...
asa ca o sa zicem pas ptr.o perioada la diversificare.si nu avem decat 4luni 1/2!

Laura, incearca sa-i faci mai simpla, doar cu morcov, pastarnac, ceapa(mai indulceste gustul) si cartof (si cartof dulce daca ai). Ardeiul gras si telina au gusturi cam intense (parerea mea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Foxy no problem, am inteles ideea.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput