Prima Nastere..Naturala sau Cezariana

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

libelua, imi pare ff rau ca ai trecut printr-o asemenea experinta.

eu am nascut de doua ori natural, la 2 ani diferenta, fara epiduparala.pentru mine insa, mai ales prima nastere, a fost ceva foarte frumos.nu spun ca nu m-a durut, insa bucuria de a da nastere fetite mele a fost dincolo de orice cuvinte.am nascut la privat, sotul a fost langa mine pe toata perioada travaliului si in sala de nastere, si asta a contat mult.

clauditza89, eu la prima nastere am avut 24 de ani si totul a mers foarte bine.trebuie sa ai incredere in tine si te vei descurca. in timpul durerilor gandeste-te la bebele tau, la momentul minunat in care il vei vedea, il vei tine in brate.nasterea e un lucru normal,firesc si asa trebuie sa il privesti.

si pe mine m-a speriat rau o cunostinta cand aveam vreo 32 de sapt.s-a uitat la burtica mea si mi-a spus doar atat:Saraca de tine, numai eu stiu ce te asteapta!...stiu ca toata noaptea nu am putut dormi, m-am tot gandit oare chiar asa rau sa fie, asa dureros...dar m-am incurajat singura si totul a fost bine...

pentru mine(dar si pentru sotul meu)ambele nasteri (naturale) sunt niste amintiri minunate, si cand vad clinica unde am nascut ma napadesc numai sentimente de bucurie si caldura.

asa ca, fruntea sus, nasterea naturala e dureroasa, dar e foarte frumoasa!

**************************************************************************************

Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si Miriam (20.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AdrianaSM

libelua, imi pare ff rau ca ai trecut printr-o asemenea experinta.

eu am nascut de doua ori natural, la 2 ani diferenta, fara epiduparala.pentru mine insa, mai ales prima nastere, a fost ceva foarte frumos.nu spun ca nu m-a durut, insa bucuria de a da nastere fetite mele a fost dincolo de orice cuvinte.am nascut la privat, sotul a fost langa mine pe toata perioada travaliului si in sala de nastere, si asta a contat mult.

clauditza89, eu la prima nastere am avut 24 de ani si totul a mers foarte bine.trebuie sa ai incredere in tine si te vei descurca. in timpul durerilor gandeste-te la bebele tau, la momentul minunat in care il vei vedea, il vei tine in brate.nasterea e un lucru normal,firesc si asa trebuie sa il privesti.

si pe mine m-a speriat rau o cunostinta cand aveam vreo 32 de sapt.s-a uitat la burtica mea si mi-a spus doar atat:Saraca de tine, numai eu stiu ce te asteapta!...stiu ca toata noaptea nu am putut dormi, m-am tot gandit oare chiar asa rau sa fie, asa dureros...dar m-am incurajat singura si totul a fost bine...

pentru mine(dar si pentru sotul meu)ambele nasteri (naturale) sunt niste amintiri minunate, si cand vad clinica unde am nascut ma napadesc numai sentimente de bucurie si caldura.

asa ca, fruntea sus, nasterea naturala e dureroasa, dar e foarte frumoasa!

**************************************************************************************
Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si Miriam (20.12.2010)

ADRIANA ma bucur ptr voi...si ptr tine in special ca ai trecut peste doua nasteri si ai ramas cu amintiri frumoase...eu sper sa pot naste natural...voi naste tot la un spital lprivat si sotul va fi partenerul de travaliu si nastere...!!eu sunt f decisa si pe zi ce trece ma incurajez singurica din ce in ce mai mult...iar parerile si experientele urate parca nici nu le mai aud...imi pare rau ptr cine a avut asa experiente,dar eu tre saa ma pregatesc iti multumesc ptr incurajari,va urez multa sanatate si sa auzim numai de bine nu?apropo...cu siguranta te gandesti si la al treilea nu?

cuDENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

clauditza89 :)eu mereu mi-am dorit sa am trei copii.sotul spune insa ca ajung doi :)vom vedea noi pe parcurs cum se vor finaliza lucrurile in privinta asta...stii cum se spune Never say never :)

O nastere usoara iti doresc si un copilas sanatos.sa ne povestesti cum a fost:)

**************************************************************************************

Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si Miriam (20.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AdrianaSM

clauditza89 :)eu mereu mi-am dorit sa am trei copii.sotul spune insa ca ajung doi :)vom vedea noi pe parcurs cum se vor finaliza lucrurile in privinta asta...stii cum se spune Never say never :)

O nastere usoara iti doresc si un copilas sanatos.sa ne povestesti cum a fost:)

**************************************************************************************
Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si Miriam (20.12.2010)

ADRIANA multumesc prntru urarile de bine si asa cum am sa va tin eu la curent sper sa aud si din partea ta o veste noua si frumoasa

cuDENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns costyhunny spune:

salutare!
CLAUDITZA89--in primul rand felicitari pt.sarcina si iti doresc sa ai un bebe sanatos si frumos.
Acu sa revin la subiect eu am 23 de ani si sunt mamica de 3 luni si 1/2.vreau sa-ti zic ca am nascut natural fara epidurala si a fost ffffff bine.
eu am avut un travaliu de aproape 9h cu dureri mai ales ca mi s-a bagat OXITOCINA(ceva de genu)pe vena pt.contractii si au fost mult mai dureroase si mai intense decat la un travaliu normal dar a fost bine pana la urma si acum as mai naste si 10copii nu 1.
sunt dureri si dupa nastere(acu depinde si de fiecare corp cum reactioneaza)dar te refaci ff repede si mai ales ca sunt momente unice in viata.
Eu sincer nici acum nu realizez ca am putut sa dau nastere baietelului meu si ca este ''scos''din mine.
Iti doresc sarcina usoara in continuare si fii fara frica!!
CURAJ!!!pupiki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui costyhunny

salutare!
CLAUDITZA89--in primul rand felicitari pt.sarcina si iti doresc sa ai un bebe sanatos si frumos.
Acu sa revin la subiect eu am 23 de ani si sunt mamica de 3 luni si 1/2.vreau sa-ti zic ca am nascut natural fara epidurala si a fost ffffff bine.
eu am avut un travaliu de aproape 9h cu dureri mai ales ca mi s-a bagat OXITOCINA(ceva de genu)pe vena pt.contractii si au fost mult mai dureroase si mai intense decat la un travaliu normal dar a fost bine pana la urma si acum as mai naste si 10copii nu 1.
sunt dureri si dupa nastere(acu depinde si de fiecare corp cum reactioneaza)dar te refaci ff repede si mai ales ca sunt momente unice in viata.
Eu sincer nici acum nu realizez ca am putut sa dau nastere baietelului meu si ca este ''scos''din mine.
Iti doresc sarcina usoara in continuare si fii fara frica!!
CURAJ!!!pupiki

costtyhunny multumesc ptr urari,incurajati si felicitari ptr bebe...chiar ma bucur sa aud si cazuri fericite in nasterea naturala...eu una ma rog la DD bebe sa mai stea putin in burtica ptr ca avem doar 36 de saptamani si colul nostru nu mai face fata...deja sa scurtat si am pierdut dopul gelatinos...si apoi sa nu avem complicatii si sa putem naste natural...fara nici o anestezie...nu stiu de unde atata curaj,,probabil ptr ca sunt la prima nastere si nu stiu exacy in ce dureri consta un travaliu...dar oricum ar fi...e doar o zi de durere ptr o noua viata...!!!multumesc inca odata fetelor ptr rasp si incurajari iar costyhunny voua nu va pot dori decat multa sanatate,fericire si sa auzim numai de bine...!!!apropo cum e sa fii mamica la 23 sni?

cuDENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns costyhunny spune:

neatza!
Clauditza89--in primul rand sa fii mamica este cel mai de pret dar de la D-zeu.sa fii mamica la 23 de ani este fffff bn mai ales ca esti tanar si ai mai multa rabdare si traiesti toate clipele la intensitate maxima(parerea mea).
Si mai ales ca esti mamica tanara.
In privinta colului sa stii ca si daca ar fii sa nasti acum nu ar mai fii pb.din pct.de vedere medical si bebele nu ar avea nimik de suferit si nici tu.Iti spun asta pt.k baiatul meu vroia sa iasa pe la 32de sapt.si mi l-au tinut cu tratament si repaus total la pat ca sa ajung macar pana la 36de sapt.Dar cu voia lui DD am ajuns pana la 37 si 6 zile.(internata in spital cu 1sapt.inainte).
Hai ca mai ai putin.!!pupiki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Claudita vreau sa te incurajez si eu, am nascut la 23 si 27 de ani natural fara epidurala, a fost greu cam o ora la primul copil si cam jumatate de ora la al doilea, dar ce te sustine e ca stii ca sunt niste dureri normale, firesti si cu un scop . Senzatia de a-ti naste copilul prin propriile puteri e unica, minunata, sunt niste amintiri nepretuite.
E important sa ai un psihic bun si constructiv, o idee e sa vizualizezi in timpul contractiilor copilul care vrea sa se nasca si sa te gandesti ca tu il ajuti la asta.
Nastere usoara si prunc sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodyac spune:

buna clauditza

iti doresc in primul rand o nastere usoara si un bebe sanatos
eu cred ca fiecare organism e unic ... si eu ca si tine am optat pentru nastere naturala ... eu netolerand durerea prea bine si fiindu-mi foarte frica am avut o experienta grea dar toate trec am avut inceputul de travaliu la 12 noaptea si am nascut la 12.15 ziua mmmmm a fost o experienta unica si desi vroiam un alt copil cat mai devreme nu am mai avut curaj dar mentionez ca organismul fiecaruia e unic .... si daca ai medicul bun e foarte bine doctorita mea m-a dezamagit complet nefacandu=mi ecografie inainte si bebe a avut circulara dar scurta astfel ii iesea capul dar circulara il tragea inapoi ceea a produs un mare chin pt amandoi ... eu ma bucur ca am fost amandoi bine desi bebe a avut manuta rupta deoarece l-au scos fortat important este sa te incurajezi singura



mamica fericita si implinita de baietel frumos Razvan Andrei

www.flickr.com/photos/34943662@N02/5682500831/in/photostream/" target="_blank">poze clodya

pui mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

FETELE multumesc ptr incurajari...imi sunteti de mare ajutor...cred ca partea cu gandul la bebe in timpul travaliului e o idee ff buna...eu insa il voi avea pe taty langa mine si la cat este de neindemanatic si vajait sigur ma va enerva cu ceva iar eu voi trece la injuraturi si muscaturitocmai de asta il si vreau langa mine...
COSTIHUNNY ma bucur ptr voi ca pana la urma ati reusit sal mai tineti in burtica...si ca sunteti bine sanatosi...
LAVI multumesc ptr sfaturi incurajari si nu in ultimul rand ptr urari...ma bucur sa mai aud mamici tinere...cu nasteri naturale dureroase dar totusi cu amintiri frumoase...
CLODYAC ai dreptate cand spui k fiecare organism e unic...urmeaza sa mil pun si eu la incercare luna astasper sa colaboreze totusi...(am practicat 11ani de sport)
IMI pare rau ca dr tau te-a dezamagit si ca a trebuit sa treceti prin momente neplacute...se mai intampla dar ma bucur ca sunteti bine si iti multumesc ptr urarile de bine...am sa va povestesc cum a fost!!!
APROPO MAMICI IN TIMPUL SARCINII ATI LUAT ELEVIT?

cuDENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU

Mergi la inceput