Prima Nastere..Naturala sau Cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui clauditza89

bebe beca multumesc mult... felicitari si tie si multa sanatate tuturor...sa speram ca o sa fie bine...eu nu mai am rabdare...dar mai am o nelamurire cu toate ca mi se pare absurd...o mama mi-a spus ca la baietei nu se rupe apa...ce-mi poti spune despre asta?DPN 4 AUGUST BAIETEL


Imi permit sa-ti raspund eu, ca e o prostie. E drept, nu la toate se rupe apa spontan, uneori ti-o rup in spital, in timpul travaliului. Insa nu tine de sexul copilului.
Mie mi s-a rupt de la sine si la fetita si la baietel.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 19s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

stai linistita, chiar daca nu ti se rupe apa o sa-ti dai seama cand e de nascut. nu e musai sa se rupa.

cu privire la nastere, nu stiu de unde s-a pop-ularizat ideea asta ca la ceza nu te doare. ba te doare, inca foarte tare, cu tot cu calmante, tot e o durere nasoala tare. daca nu ai avut nici o operatie pana acum nu iti dai seama, insa te doare rau.
asa ca si eu as opta pt. naturala, daca se poate. ca si pt. mine "optasem" pt. naturala si n-a fost sa fie, bebe a fost pelvin si nu m-am riscat.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

mi sa parut si mie o prostie cand am auzit dar cum in viata asta tot e posibil am preferat sa intreb aici,printre atatea mamici ma simt mai in siguranta...oricum sper ca DD sa ma lase sa nasc natural...eu nu am avut nici o problema pe timpul sarcinii...o sarcina usoara..ff usoara doar o mik anemie pe care am tratat-o fara nici o problema...apropo fetelor am auzit de o crema care ajuta la nastere...nu-i retin denumirea dar stiti ceva sau a folosit cineva?

DPN 4 AUGUST BAIETEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

stai linistita, chiar daca nu ti se rupe apa o sa-ti dai seama cand e de nascut. nu e musai sa se rupa.

cu privire la nastere, nu stiu de unde s-a pop-ularizat ideea asta ca la ceza nu te doare. ba te doare, inca foarte tare, cu tot cu calmante, tot e o durere nasoala tare. daca nu ai avut nici o operatie pana acum nu iti dai seama, insa te doare rau.
asa ca si eu as opta pt. naturala, daca se poate. ca si pt. mine "optasem" pt. naturala si n-a fost sa fie, bebe a fost pelvin si nu m-am riscat.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz


depinde de pragul de suportare a durerii care e diferit de la om la om: eu am avut 2 cezariene pt ca a fost nevoie si la a 2-a nu am cerut calmante; m-am ridicat la mai putin de 24 de ore dupa operatie, e adevarat cam ma albisem si mergeam in ritmul melcului, dar a fost bine; am avut si pat care il ridicam la buton partea capului cam la 45-60 de grade, si dupa ma ridicam eu, asta m-a ajutat enorm.

la prima ceza am primit calmante, dar am facut niste noduli de toota frumusetea, si nu puteam spune ce ma doare mai tare burta operata sau fundul injectat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

fetelor dar de crema asta noua pe piata DIANATAL ce-mi puteti spune?a folosit-o cineva?saptamaba viitoare merg la medic si ii voi cere parerea dar as vrea sa stiu totusi daca exista experiente

DPN 4 AUGUST BAIETEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Claudia, prietena mea a nascut un baietel si i s-a ript apa, in saptamana 38. Cumnatei mele i s-a rupt apa cand a nascut pe nepotel... asa ca sunt numai mituri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Eu am nascut prin cezariana ambele fete (necesitate, probleme de sanatate la mine), dar nu recomand cezariana. E drept, dupa a doua mi-am revenit mult mai repede, a doua zi dimineata eram la bebe, insa doare, e taietura, ai anestezie, chiar daca e epidurala...ce e natural, e natural.In plus, am auzit ca dupa ce nasti uiti toata durerea . La cezariana te doare vreo 10 zile dupa...Si eu mi-as fi dorit sa nasc natural, inca as mai vrea daca ar fi sa-l am si pe al treilea bebe, dar riscul e mult prea mare....

Nastere usoara iti doresc !


www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui mari78

Eu am nascut prin cezariana ambele fete (necesitate, probleme de sanatate la mine), dar nu recomand cezariana. E drept, dupa a doua mi-am revenit mult mai repede, a doua zi dimineata eram la bebe, insa doare, e taietura, ai anestezie, chiar daca e epidurala...ce e natural, e natural.In plus, am auzit ca dupa ce nasti uiti toata durerea . La cezariana te doare vreo 10 zile dupa...Si eu mi-as fi dorit sa nasc natural, inca as mai vrea daca ar fi sa-l am si pe al treilea bebe, dar riscul e mult prea mare....

Nastere usoara iti doresc !


Mari, mami de Teodora Maria (26.03.2006) si Anca Ioana (4.09.2010)
www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca


eu cred ca sunt exceptia care a nascut natural si ar fi vrut cezariana. pentru mine nu a functionat nici ideea ca dupa ce nasti uiti - aiurea, nu am uitat nimic, si nu as mai face inca un copil pentru nimic in lume. eu m-am simtit agresata, umilita, violata. toata lumea isi baga mainile pana la cot in mine
desi m-am rugat cu cerul si pamantul sa imi faca cezariana - copil peste 4kg, nastere intarziata - mdicii nu au vrut. pentru mine a fost un cosmar. poate si la cezariana m-ar fi durut la fel, dar psihicul cred ca mi-ar fi ramas intact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui libelula

eu cred ca sunt exceptia care a nascut natural si ar fi vrut cezariana. pentru mine nu a functionat nici ideea ca dupa ce nasti uiti - aiurea, nu am uitat nimic, si nu as mai face inca un copil pentru nimic in lume. eu m-am simtit agresata, umilita, violata. toata lumea isi baga mainile pana la cot in mine
desi m-am rugat cu cerul si pamantul sa imi faca cezariana - copil peste 4kg, nastere intarziata - mdicii nu au vrut. pentru mine a fost un cosmar. poate si la cezariana m-ar fi durut la fel, dar psihicul cred ca mi-ar fi ramas intact.



Uite nici asha nu e bine. Nasterea trebuie sa fie ceva frumos nu ceva ATAT de traumatizant. Imi pare sincer rau sa aud asta!
sper sa iti revii candva si o sa poti privi experineta asta cel putin cu detashare!



Felicia,de (Gabriel) si 35+ cu bulina Anamaria AMR 5 s!!!!
Povestea lui Gabriel
Victoria invinge cancerul!!!

_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Citat:
citat din mesajul lui mari78

Eu am nascut prin cezariana ambele fete (necesitate, probleme de sanatate la mine), dar nu recomand cezariana. E drept, dupa a doua mi-am revenit mult mai repede, a doua zi dimineata eram la bebe, insa doare, e taietura, ai anestezie, chiar daca e epidurala...ce e natural, e natural.In plus, am auzit ca dupa ce nasti uiti toata durerea . La cezariana te doare vreo 10 zile dupa...Si eu mi-as fi dorit sa nasc natural, inca as mai vrea daca ar fi sa-l am si pe al treilea bebe, dar riscul e mult prea mare....

Nastere usoara iti doresc !


Mari, mami de Teodora Maria (26.03.2006) si Anca Ioana (4.09.2010)
www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca


eu cred ca sunt exceptia care a nascut natural si ar fi vrut cezariana. pentru mine nu a functionat nici ideea ca dupa ce nasti uiti - aiurea, nu am uitat nimic, si nu as mai face inca un copil pentru nimic in lume. eu m-am simtit agresata, umilita, violata. toata lumea isi baga mainile pana la cot in mine
desi m-am rugat cu cerul si pamantul sa imi faca cezariana - copil peste 4kg, nastere intarziata - mdicii nu au vrut. pentru mine a fost un cosmar. poate si la cezariana m-ar fi durut la fel, dar psihicul cred ca mi-ar fi ramas intact.

imi pare rau sa aud asa ceva si ma rog la DD sa nu mi se intample...traiesc cu speranta ca spitalele private si doctorii sunt complet diferiti fata de cele de stat...

cuDENNIS GABRIEL DPN 04.08.2011,DR.VIERIU

Mergi la inceput