Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza


Miki, sa te iau si pe tine de urechi daca tot sunt la capitolul urechit nu ca as fi eu cine stie ce inteleapta si nici nu stiu despre ce caz spui tu trait de tine/familia ta ... dar sincer sa spui si sa pui copilul pe locul din fata dreapta langa tata, ca doare e baiat mare la 2 ani si un pic mi se pare pura inconstienta macar ii pui cneturile daca tot sta pe locul din fata dreapta ? stii ca aici in Uk si nu numai, in tot restul Europei copii pana la 14 ani trebuie sa stea in spate in scaun sau inaltator?! ca de nu iti ia politia permisul si nu-l mai pupi in veci ? sau iti iau copilul??? eu te rog frumos sa te mai gandesti o data si inca odata si de mai multe ori si de cate ori vrei tu dar nu-mi mai pune pe Vladut in fata langa tata ca e baiat mare eu te cred ca vrei sa il rasfeti dar cu asa ceva nu se joaca, sincer cand ai scris ieri despre asta am cascat ochii mari cat cepele si mi-am spus in gand "Doamne fereste si pazeste-l" Stiu ca o sa te superi dar daca o sa iti dau de gandit dupa ce ti-am scris si o sa ii cumperi si o sa il pui in scaun pe Vlad sa stea si nu in fata, sa stii ca o sa fiu cea mai bucuroasa , chit ca acum o sa fii suparata pe mine

Concluzie : nu va jucati cu sanatatea si integritatea puilor vostri, chit ca fac nazuri si nu le place in scaun in centuri, e spre binele lor si al vostru si al familiei voastre, nu cred ca ati vrea sa umblati prin spaitale mai apoi cu ei sau mai rau de atat, nu mai spun ca deja mi s-a zburlit pielea pe mine .... cum spune englezul: Better safe than sorry!!! deci mai bine asigurat decat sa iti pare rau dupa




_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)


strump[h, de suparare nici vorba..
doar ca n-am scris aici ca sa fiu judecata si nici n-am cerut parerea ca regulile le stiu si eu f f bine, si aici si in afara tarii
si n-am scris nici ca sa ma dau exemplu, ca stiu si eu cum stim toti de altfel ca nu e bine..
si in nici un caz nu l-am pus pe vlad in fata ca e "baiat mare" sau ca sa-l rasfat, nu sunt adepta rasfatului si mai ales in nici un caz a acestui gen.. era doar o gluma pe care am strecurat-o ieri in text, imi pare rau ca ai luat-o asa literalmente..si centura o are, dar fara inaltator, vreau sa-i achizitionez acum unul ca e destul de inalt /voinic pt scaunul normal..
deci are si scaun , a avut si scoica..
experienta personala nu pot s-o detaliez si nici optiunea mea nu vreau sa mi-o justific, cum nu vreau nici sa fiu judecata..
e doar modul meu de a privi lucrurile in viata..
pupici si de urecheat te las sa ma urechezi, suport consecintele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac

Ally iti dau bataita daca nu iti faci iar album. Ai o minunatie de baiat si il tii doar pentru tine??? Cine stie cine m-o fi sunat, ma mai cauta.

Catank mamica. DA nu mananc mult si lapte este suficient. Sa stii ca, ceaiul de marar si schinduf e minunat pentru lactatie. SA iti fie de bine. Poate organismul tau are nevoie de hrana, eu am mancat mai mult in sarcina dovada si kg luate, de care am scapat , dar eu am luat muuuultttttt.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011


Scumpa nu mai fac alt album....Nu are rost, am mai sp asta! Daca esti pe mess ti-l arat cu mare drag aproape live !

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

Ai mei dorm. Cei mari, cel mic abia s-a trezit, dar dormea de dimineata, am reusit sa aspir si sa spal livingul si etajul..


Miki ce somnoroasa mica ai...Lasa ca mai rasufli si tu. Ce face buzitza aia frumoasa a lui Vlady?

Deci v-a placut fata mea...ei nu stiu ce m-a apucat, dar mi-erau asa dragi hainutzele astea de fetitza, asa cochete incat nu m-am abtinut...iar sotul a inghitit galusca...Asa e, nu prea sunt ei atenti la detalii...Hmmm...sau poate sta prea putin cu Arsenie??

Simona, mami de baieti David, Matei si Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"


simona, vlad e bine cu buzita, mai e doar putin vanata/umflata si slava Domnului nu are nimic la dinti..de atunci a mai facut cateva semne de buna purtare, dar prin alte locuri
nu cred ca sotul nmu si-a dat seama ca petrece putin timp cu Arsenie, doar ca asa sunt barbatii, mai absenti..cand schimbi ceva la tine vede imediat ?
noi ne pregatim de petrecere, astept sa se trezeasca pruncii si mergem la snagov sa-mi sarbatoresc tatal pt cei 60 de ani nu e ziua lui astazi, e pe 29 de Sf Petru si Pavel, insa azi a facut petrecere..sa ne ajute Dumnezeu sa-l avem langa noi cat mai multi ani de acum inainte..

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

am uitat sa va spun ca andra s-a trezit pe la 12.30 ..siacum doarme iar
mare minune..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

Ai mei dorm. Cei mari, cel mic abia s-a trezit, dar dormea de dimineata, am reusit sa aspir si sa spal livingul si etajul..

Andreea , esti intr-adevar fericita cu laptic si cu kgme putine. Esti o frumoasa si o norocoasa.E fain ca-i citesti lui Rares...uite asa ii descoperi/dezvolti de mic anumite preferintze...Eu lui David nu i-am prea citit, in schimb i-am pus cutiutzele muzicale si povesti. Apoi el crescuse mai maricel, intelegea si ii citeam...aparuse si Matei. Le citeam amandurora fara sa vreau...ca-i culcam impreuna...si uite asa Matei al meu prefera cartile acum, le prefera oricarui mod de joaca si mai ales..fericirea mea le prefera TVului....
Miki ce somnoroasa mica ai...Lasa ca mai rasufli si tu. Ce face buzitza aia frumoasa a lui Vlady?
Ally, voiam sa-ti spun...si mie imi cade teribil parul...sa zic de vreo luna doua. ceva de groaza. Stiam si eu ca Mada ca acum cade si ce n-a cazut in sarcina (si mie nu mi-a cazut deloc in sarcina)Nu stiu ce sa fac, mi-am luat o masca de la Lifecare...astept sa vad un rezultat ceva...intr-o luna doua, sa vad cum imi merge.
Catank, nu a patit nimic fata de la cirese, nu? Ar fi si pacat printre atatea fructe cate ai in livada sa nu poti papa. Nu mi se pare ca papi mult. Eu mananc parca mai mult, si mai haotic...gust tot mereu, daca le pun copiilor 3 mese si 2 gustari pe zi, maninc si eu cu ei...Si ma mai intreb de ce-am burta asta...
strumpfi...te bucuri ca ne uda, huh??? Sincer eu prefer caldura oricarei alte vremi. Cat de cald ar fi mie mi-e bine...Si sincera sa fiu Arsenie s-a cam foit toata noaptea, cred ca de cald...
Alina, bucura-te de sot si de casuta, ai asteptat destul de mult momentele astea.
Cami, chiar ai fost pe plaja pana acum sau n-ai avut cand??

Deci v-a placut fata mea...ei nu stiu ce m-a apucat, dar mi-erau asa dragi hainutzele astea de fetitza, asa cochete incat nu m-am abtinut...iar sotul a inghitit galusca...Asa e, nu prea sunt ei atenti la detalii...Hmmm...sau poate sta prea putin cu Arsenie??

Simona, mami de baieti David, Matei si Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"
Ma bucur ca nu sunt singura cu problema cazutului parului! Sperba fetita ta....dar, paraca tot mai bine ii sta varianta masculina!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Gata, am culcat puiul, mare victorie - in patutul lui! ca ziua de obicei adoarme doar in scoica sau vacuta, si in patut e loc de joaca (noaptea doarme inca in cosulet, acolo are orar de somn pe ceas). Il pregatesc fiindca dupa botez vreau sa inceapa sa doarma si noaptea in patutul lui, deja in cosulet e cam stramtorat...

Ally, Cami a facut ieri urarile din timp ptr Sf Petru de saptamana viitoare, asa ca i-am raspuns si eu! Dar sarbatoarea este pe 29 iunie. De aceea am si pus noi botezul imediat dupa.
Strumphy, sa-ti traiasca sora (mi-a placut ca e "mai mult ca o sora" ). E minunat sa dormi mult, nu? De-acum cred ca si-au facut si ei o rutina, si stim si noi sa deosebim plansul de somn de cel de foame. Aaa, si sa stii ca mi-ar placea sa ne vedem in septembrie daca treci prin Bucuresti!
Catank, nu-ti fa griji cu ciresele si eu am papat saptamana trecuta foarte multe; azi am luat caise ! Si apropo de laptic si mancare: eu de cand e cald nu am pofta de mancaruri serioase: doar gratar, cas cu rosii, salata de vinete, paste, si pare ca am la fel de mult lapte, cand ma trezesc dimineata sanii sunt tot beton si curge laptic din ei, deci e OK. Tu cum faci cu ceiutul, il pregatesti o singura data 100 ml, si il tii in bibe si i-l dai pe parcursul unei zile?
Simona, dulce povestea cu baietelul-fetita... Cat imi place ca datrota faptului ca esti asa relaxata ai si niste baieti atat de frumosi si faini! Mi-a placut cum la primul aveai si tu multe printate, iar Matei prefera cartile versus orice distractie!
Andreea, multumesc de povestea cu biserica la botez, imi sunt foarte utile experientele voastre. Sa stii ca si eu ii citesc lui Petru de foarte mic, fiindca desi evident nu intelege nimic, am citit eu ca e util pentru el sa auda texte, cel mai bine rime, ca sa prinda "cadenta limbajului". Asa ca eu am gasit niste carti de poezioare f dragute - le gasiti daca googaliti "Lucia Muntean" (autoarea) si sunt in majoritatea librariilor. Si noi radem de noi insine ca ii citim si mai mult ne distram noi, dar de ce nu?

Va pup pe toate si mai intru, ca azi nu stiu daca mai mergem in parc...

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)
Sunt varza !!! Am incurcat borcanele !

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna si de la noi..acum la pranz!!

Bebe David doarme si eu tup pe net....

Va multumesc tuturor pt incurajari,si eu ma rog sa iasa totul cat mai bine din toate variantele posibile..Acum vom vedea!!!Ma ingrozeste ideea de spital si de aceea sper sa nu stam acolo ci mai bine sa ne intorcem acasa marti si sa revenim miercuri...Sa vedem ce decide dl doctor...

Citesc cate chestii fac bebei vostri,si al meu face o parte din ele...iar eu consider ca este in grafic si destul de perspicace pt varsta lui...Vreau sa-i cumpar si eu saltea de activitati..recomandati vreuna??Presupun ca sunt de la diverse firme..

Pe caldura asta noi seara stam pana la 21.30 pe afara..este groaznic..dar parca nici ploaie nu vreau...

Catank..si eu mananc foarte mult ...dupa fiecare alaptat ma simt lesuita!!!Si am mancat cirese la greu...bebe nu a avut nimic..Nu am mancat inca rosii..dar vreau sa testez si acest aspect..Am zis ca de saptamana viitoare trebuie sa incerc..Am o pofta de rosii cu branza..Eu daca nu mananc nu am lapte..este testata treaba..asa ca seara mananc fructe ceva ca sa nu scap in frigi iar ziua am multe mese si dese..Asta este..Prefer sa manance copilul meu si kg le atac apoi!!!

Nici poze nu am apucat sa mai pun,...pozele de la botez nu le-am primit.Sper sa apuc sa intru pe contul comun sa vad bebei frumosi!!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

neatza! eu cu bagaje, copil/ copii... aseara ma simteam de parca ma pregatise cineva sa ma faca snitzel....
de abia astept sa ma duc lahttp://www.iturism.ro/imagini_CROATIA_3_5304.html..
.mi-am propus sa nu ma enervez, agit de nimic..... asa o sa fie si Dodo linistita...
ieri pe la 4 dupa 2 tate , bb tipa , i-am facut laptic praf si a papat 90 de ml.... am zis eu odata in gluma..." a imbatranit Joiana.....". Aseara mi-a papat vreo 170 de ml... pb ca la 7 de abia se amagise...

va pup pe toate, am plecat

mami de fete frumoase:MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)




Distractie placuta!!! Vreau si eeeeeeuuuuu!!!!!!!

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

strumph, te sustin in tot ce ai scris referitor la siguranta copiilor in masina.
Nu mai stiu cine intrreba...pe Cata o tin deocamdata in scoica. Cristi are scaunel pe care cam tb sa-l schimbam prin toamna si ii luam unul cariua apoi i se da spatarul jos si ramane doar inaltator. Scaunelul care il are Cristi acum va ajunge la Cata...chiar daca e cu albastru

Simo, m-am tot tinut sa-ti raspund la o intrebare mai veche: regim mai tin..in timpul saptamanii , in wk mananc de toate ca mereu mergem pe undeva, apoi in timpul sapt dau jos ce pun pe wk . M-am plictisit groaznic de tinut regim

catank, acum 2 nopti ma gandeam la tine. S-a trezit Cata sa manance la ora 3 noaptea , ma gandeam la ce ai zis ca-ti era dor sa alaptezi noaptea. Eu oricum dimineata alaptez cu ochii inchisi si motai dar trezirea aia m-a dat putin peste cap...deh , obisnuinta.Referitor la statul in scoica timp mai lung, se fac pauze de 10-15 min la fiecare 2 ore. Nu e chiar asa greu.

mandreeac, pe zi stam in casa ca afara e muuult prea cald. Dimineata si seara iesim in curte/parc , iar in curte scoatem furtunul si ne jucam. cand e f cald scoatem si masinuta de pompieri, are o masinuta gonflabile care se racordeaza la furtun si stopeste prin mai multe parti, are si hidrant,,eee e o nebunie

miki

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

pisucmic ceaiul il fac tot odata, insa il tin intr-un incalzitor ptr biberon, la o temperatura constanta.

De exemplu, pina acum nu a baut deloc, astept sa se trezeasca, papa sin...si dupa o ora am sa-i dau un pic. 100 e mult, cam 40 daca mai bea pina mai pe seara...


Incercam sa pun foto, dar functioneaza atit de slab...ufff.

Mai doream sa va intreb ceva, eu nu prea las pe nimeni sa se apropie de micuta cu telefonul mobil la purtator, spun eu ca o feresc de atitea radiatii...in camera nici atit, nu am un telefon in preajma.

Insa am o dilema, daca sunt conectata prin wireless nu ii face rau Ioanei...e aceeasi poveste, asai?

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA







DA, tot emite radiatii.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput