Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Ally iti dau bataita daca nu iti faci iar album. Ai o minunatie de baiat si il tii doar pentru tine??? Cine stie cine m-o fi sunat, ma mai cauta.

Catank mamica. DA nu mananc mult si lapte este suficient. Sa stii ca, ceaiul de marar si schinduf e minunat pentru lactatie. SA iti fie de bine. Poate organismul tau are nevoie de hrana, eu am mancat mai mult in sarcina dovada si kg luate, de care am scapat , dar eu am luat muuuultttttt.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Acum beau o bere cu mere, fara alcool si va fac si voua cinste mamicilor! Hai noroc!

Strumphy , important e sa fim sanatoase, sa ne crestem copilasii! Nici eu nu mai sunt ca inainte de nastere, asta e clar, dar am o minune de copil si restul nu mai conteaza. E drept ca nici nu mai vreau sa ajung la 45 de kg, ca eram prea uscata.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

strumphy asa ma doare urechea, mi s-a lungit rau de tot

Ai mare dreptate, insa eu am considerat scoica un rau necesar si am renuntat. In scoica din pct meu de vb sta cam ''cocosata''. Prefer sa-i i-au scaun dar in momentul in care ea sta in fundulet singura.
Asta era ideea, ...nu ca nu as fi avut cu ce sa-i iau, Doamne fereste, din contra, ni se oferise si una gratis si am refuzat.
Acum, realizez ca se poate intimpla orice, si cu copilul asigurat si neasigurat, datoria noastra este sa prevenim, insa am optat ptr landou sa-i fie ei comod, tinind cont ca noi ne deplasam mai mult de 2 ore cu masina, ...deci...cum sa tin copilul in scoica???

Asa ca am mare grija in trafic, casc ochii bine, si cu Dumnezeu inainte!!! Sunt putine datile cind plec doar eu cu ea, in rest, sotul la volan si eu cu ea pe bancheta din spate, ...

Voi ruga prietenuta sa-mi aduca scoica, ca atita ma rugaseeee, ...dar am sa vad, daca am trasee mai scurte de doua ore poate ma incumet si o pun in scoica.

Multumesc ptr sfaturi, sugestii.... si nu e cu suparare, ...departe de mine acest gind.

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madu81 spune:

Am intrat si noi in casa de vreo ora si vad ca tocmai a inceput o ploaie zdravana afara (tot la Botosani sunt)... au nimerit-o cu prognoza. Acum l-am pus pe Adam sa se joace la centrul de activitati, dar ma astept sa se plictiseasca din clipa in clipa.

I-am cupmarat deja mai multe tipuri de inele de dentitie, chiar daca nu e cazul inca, insa le-am luat pentru ca sunt usor de curatat si le spal de fiecare data inainte sa i le dau - asa ca poate sa le bage in gura fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Ai mei dorm. Cei mari, cel mic abia s-a trezit, dar dormea de dimineata, am reusit sa aspir si sa spal livingul si etajul..

Andreea , esti intr-adevar fericita cu laptic si cu kgme putine. Esti o frumoasa si o norocoasa.E fain ca-i citesti lui Rares...uite asa ii descoperi/dezvolti de mic anumite preferintze...Eu lui David nu i-am prea citit, in schimb i-am pus cutiutzele muzicale si povesti. Apoi el crescuse mai maricel, intelegea si ii citeam...aparuse si Matei. Le citeam amandurora fara sa vreau...ca-i culcam impreuna...si uite asa Matei al meu prefera cartile acum, le prefera oricarui mod de joaca si mai ales..fericirea mea le prefera TVului....
Miki ce somnoroasa mica ai...Lasa ca mai rasufli si tu. Ce face buzitza aia frumoasa a lui Vlady?
Ally, voiam sa-ti spun...si mie imi cade teribil parul...sa zic de vreo luna doua. ceva de groaza. Stiam si eu ca Mada ca acum cade si ce n-a cazut in sarcina (si mie nu mi-a cazut deloc in sarcina)Nu stiu ce sa fac, mi-am luat o masca de la Lifecare...astept sa vad un rezultat ceva...intr-o luna doua, sa vad cum imi merge.
Catank, nu a patit nimic fata de la cirese, nu? Ar fi si pacat printre atatea fructe cate ai in livada sa nu poti papa. Nu mi se pare ca papi mult. Eu mananc parca mai mult, si mai haotic...gust tot mereu, daca le pun copiilor 3 mese si 2 gustari pe zi, maninc si eu cu ei...Si ma mai intreb de ce-am burta asta...
strumpfi...te bucuri ca ne uda, huh??? Sincer eu prefer caldura oricarei alte vremi. Cat de cald ar fi mie mi-e bine...Si sincera sa fiu Arsenie s-a cam foit toata noaptea, cred ca de cald...
Alina, bucura-te de sot si de casuta, ai asteptat destul de mult momentele astea.
Cami, chiar ai fost pe plaja pana acum sau n-ai avut cand??

Deci v-a placut fata mea...ei nu stiu ce m-a apucat, dar mi-erau asa dragi hainutzele astea de fetitza, asa cochete incat nu m-am abtinut...iar sotul a inghitit galusca...Asa e, nu prea sunt ei atenti la detalii...Hmmm...sau poate sta prea putin cu Arsenie??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

mandreeac hai noroc!!! Am sa incerc si acest ceai, inca nu am ajuns ''la oras'' sa-mi iau ce-mi trebuie, dar termin acusi majoritatea proviziilor si dau iama peste tot. Am sa iau si ceai... de marar si schif...cum???? mereu uit

strumphyte grabesti ca fata mare la maritat, iti raspundeam normal, dar zici ca-s ardeleanca nu moldoveanca, ma misc cam greu azi

Am foto si cu trandafir la ureche, ...ehehe...chiar si cu cirese, i-am pus ''cercelusi'' Chiar am sa mai pun foto acum... Cu basma inca nu i-am facut, ..o idee minunata. Eu am una, ...a mamei mele scumpe si dragi, plus o bundita...deci ii voi face.

Am fost suparata ca acest aparat foto cara il am de ceva ani nu mai raspundea la comenzi decit pe baza de doi pumnisori. Am rugat un fin sa-mi ia unul nou, si mai pe seara il astept. Abia astept!
L-am lasat pe el sa aleaga ca se pricepe, ..cica ar fi o camera care face si foto. 2in 1 Deci, ma pregtesc ptr o noua sedinta foto!

Va spuneam ca-i fac micutei poze zilnic, si in data de 17 nu mi s-a deschis obiectivul la aparat...si am ramas fara foto din acea zi, iar in 18 l-am lovit in lateral si s-a deschis. Acum doar asa functioneaza. Dar gata cu bocitul, vine cel nou...

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Andreea, eu sper sa ne vedem in sept, o sa stau cateva zile in bucuresti mai e putin pana atunci, vreo 2 luni si jumate offf asa mi-e de dor de casa, de familie... zilele trecute ma apucase plansul mi-a trecut dar tot abia astept sa imi vad parintii, bunica de m-a crescut cat eram mica si care dupa spusele mamei e cam pe duca sper sa o tina Dzeu pana ajung eu in sept sa o vad si sa isi vada si ea stranepoata si mai ales sa ma vada maritata ca stiu ca isi dorea mult sa ma vada la casa mea

Simona, am vazut pozele cu Arsenica sau Vladuta , cum vrei sa ii spun ? draguta foc, cam dolofana pentru minijup dar nu are nimic Eu sa stii ca nu suport caldura bine, am mai spus, eu aici la 25 grade mi se pare super cald, canicula as putea spune e soare si frumos acu, dar acum juma de ora era negrul cerul si ma gandeam ca o toarna dar s-au dus norii, poate vin altii mai tarziu ca deh e Uk si nu stii cand da o ploicica

Madu ploua tare tare? pai se mai spune pe la noi pe acolo in zona ca sunt ploile Sanzaienilor, de obcei in jurul acestei sarbatori imi aduc aminte ca erau furtuni si ploi , deci e de bine mai rau de tine ca trebuie sa il tii ocupat pe Adam ca se plictiseste rapid in casa cand te intorci la Cta?

Fug sa hranesc piscoata ca e maraita si cred ca dupa somnic i s-a facut si foame

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Gata, am culcat puiul, mare victorie - in patutul lui! ca ziua de obicei adoarme doar in scoica sau vacuta, si in patut e loc de joaca (noaptea doarme inca in cosulet, acolo are orar de somn pe ceas). Il pregatesc fiindca dupa botez vreau sa inceapa sa doarma si noaptea in patutul lui, deja in cosulet e cam stramtorat...

Ally, Cami a facut ieri urarile din timp ptr Sf Petru de saptamana viitoare, asa ca i-am raspuns si eu! Dar sarbatoarea este pe 29 iunie. De aceea am si pus noi botezul imediat dupa.
Strumphy, sa-ti traiasca sora (mi-a placut ca e "mai mult ca o sora" ). E minunat sa dormi mult, nu? De-acum cred ca si-au facut si ei o rutina, si stim si noi sa deosebim plansul de somn de cel de foame. Aaa, si sa stii ca mi-ar placea sa ne vedem in septembrie daca treci prin Bucuresti!
Catank, nu-ti fa griji cu ciresele si eu am papat saptamana trecuta foarte multe; azi am luat caise ! Si apropo de laptic si mancare: eu de cand e cald nu am pofta de mancaruri serioase: doar gratar, cas cu rosii, salata de vinete, paste, si pare ca am la fel de mult lapte, cand ma trezesc dimineata sanii sunt tot beton si curge laptic din ei, deci e OK. Tu cum faci cu ceiutul, il pregatesti o singura data 100 ml, si il tii in bibe si i-l dai pe parcursul unei zile?
Simona, dulce povestea cu baietelul-fetita... Cat imi place ca datrota faptului ca esti asa relaxata ai si niste baieti atat de frumosi si faini! Mi-a placut cum la primul aveai si tu multe printate, iar Matei prefera cartile versus orice distractie!
Andreea, multumesc de povestea cu biserica la botez, imi sunt foarte utile experientele voastre. Sa stii ca si eu ii citesc lui Petru de foarte mic, fiindca desi evident nu intelege nimic, am citit eu ca e util pentru el sa auda texte, cel mai bine rime, ca sa prinda "cadenta limbajului". Asa ca eu am gasit niste carti de poezioare f dragute - le gasiti daca googaliti "Lucia Muntean" (autoarea) si sunt in majoritatea librariilor. Si noi radem de noi insine ca ii citim si mai mult ne distram noi, dar de ce nu?

Va pup pe toate si mai intru, ca azi nu stiu daca mai mergem in parc...

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

simonacip Nu a avut nici o reactie vad, doar ca face kk zilnic, nu stiu daca de la ceai sau ciresele pe care le maninc eu cam multeplus zmeura si coacaze rosii.... fac multe combinatii. La inceput mincam 10 cirese. Apoi doi pumni buni, ...un bol mai marisor, si aseara cred ca am mincat 1 kg Din cauza asta nici nu am mai mincat mincare, unde sa mai intre...dar vad ca lapte am avut, Ioana a fost ok...deci ...zimbesc!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

pisucmic ceaiul il fac tot odata, insa il tin intr-un incalzitor ptr biberon, la o temperatura constanta.

De exemplu, pina acum nu a baut deloc, astept sa se trezeasca, papa sin...si dupa o ora am sa-i dau un pic. 100 e mult, cam 40 daca mai bea pina mai pe seara...


Incercam sa pun foto, dar functioneaza atit de slab...ufff.

Mai doream sa va intreb ceva, eu nu prea las pe nimeni sa se apropie de micuta cu telefonul mobil la purtator, spun eu ca o feresc de atitea radiatii...in camera nici atit, nu am un telefon in preajma.

Insa am o dilema, daca sunt conectata prin wireless nu ii face rau Ioanei...e aceeasi poveste, asai?

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA




Mergi la inceput