Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

mandreac- la muuulte lunite!!!! sa fie sanatos rares si sa creasca asa frumos cum a facut-o pana acum bv pt nani singureeeeel
yasmi- ce copii frumosi ai! superbi de fapt. esti o mamica implinita
strumph- azi intr-adevar eram in parc :) am stat de la 11 la 17, a fost tare bine, racoare dar nu prea....intelegi tu
deea- joi dimineata siguur eram in parc, nu te opri si tu pe prima banca, da si tu o tura poate ne gasesti, eu de obicei stau pe langa terenurile de tenis...acolo sunt multe mamici!

azi am avut copil marait dupa ce am venit din parc, a mancat asa sclifosit si s-a culcat la 20 si acum nu o mai pot trezi sa-i fac baie. asta e...sar in seara asta. incerc sa o schimb si sa ii dau sa pape macar sa nu imi dea gaura in program pe la 1

imi cade si mie parul, doamne si inca cat! in sarcina nu cadea un fir! asta e, vad ca e ceva normal, s-o regla el la un mom dat.

ma duc sa incerc sa ii dau sa pape

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

raluka, iar la mama sau deja in concediu pe undeva ? ce mai face Vladut ? pozici noi cu voi pe cand ? cum e limbuta i-a trecut buna ?

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)


La mama de vineri seara. Saptamana trecuta am fost iarasi in Bucuresti, abia am reusit sa imi depun dosarul pentru CIC cu a patra adeverinta de venit de la servici (anterioarele erau gresite). Nici ultima nu era completa dar mi-au primit dosarul asa. Acum astept banii ... peste vreo 2 luni. Asa v-au venit si voua banii, in aproximativ 60 de zile de la depunerea dosarului? Nu stau eu chiar in banii astia dar mi se pare stupid ...

In alta ordine de idei, Vladut creste, vorbeste din ce in ce mai mult, pe limba lui fireste, chiuie, face acrobatii, il culc cu capul intr-o parte si il gasesc in toate pozitiile posibile si imposibile noaptea ... De cand stie sa se intoarca de pe o parte pe alta a redescoperit somnul pe burta. Il mai puneam asa cand era mic mic dar stateam pe langa el, acum isi cauta singur pozitia de adormit Ce sa mai, as povesti toata noaptea despre el, asa sunt de fericita cu el. In fiecare zi descoperim, invatam ceva nou.
Si pe final va las un www.youtube.com/watch?v=pb5u66gK13k" target="_blank">filmulet de saptamana trecuta cu Vladut in actiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Legat de diversificare, desi alaptez exclusiv eu o sa incep pe la 5 luni diversificarea. La aproape 7 luni ma intorc la servici asa ca trebuie sa invete sa manance cate ceva pana atunci Vladut. Am citit destul de multe despre diversificare si parca cu cat citesc mai mult cu atat stiu mai putin cum si ce fel sa incep. Unii recomanda sa incepi cu cereale, altii cu fructe, altii cu legume. Nici nu mai sti ce sa crezi, cate bordeie atatea obiceie. Cum spunea si Pisuc, e un fel de moda, tine si de zona geografica. Numai informatii contradictorii gasesc. De exemplu, am citit ca in nu stiu ce zona se incepe diversificarea cu carne (!?), in India bebelusilor li se da de foarte mici mancare condimentata si multe alte nebunii, asa cum si altora, in alte parti de lume, li se pare o nebunie sa dai ceai bebelusului.
Ca sa nu mai spun ca nici alimentele recomandate pe grupe de varste nu sunt unitare. De exemplu unii recomanda piersici dupa 6 luni, altii de la 4 luni si multe altele.
O nebunie si diversificarea asta, pana la urma trebuie urmarite niste linii mari iar restul este la alegerea mamei.

Sa va mai spun ca aici, acasa la mama, am auzit de o gramada de cazuri de copilasi care la 6 luni mananca ce mananca si parintii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

dya sanatate multa va doresc!
noi nu am facut laringita
dar am experienta mucilor la greu cu antonia
nu trec f usor
de obicei tin intre o saptamana si 3 saptamani
de te saturi tragandu-i cu batista bebelusului si punandu-i picaturi
e bun inhalant baby
si picaturi nu ti-a dat deloc?
colargol sau altceva?
febra aveti?
si pt raguseala
recomand [pastilele homeopate numite HOMEOGENE
se dizolva in apa si se dau
eu i-am dat antoniei si i-au facut bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadyazuza spune:

cami nu avem febra chear de cand l-am nascut nu a avut temp mai mare de 37 cu 6. in seara asta avea 36cu 9. asta ne-ar mai lipsi.
nu nu ne-a dat nimic de pus in nasuc doar strict ce am scris in mesajul anterior si de fiecare data can am fost la ea mi-a zis ca doar ser fiziologic ca e prea mic pt altceva. sper sa scapam cu bine ca am citit lucruri ff grave legate de laringita
multumesc de raspuns


mamica fericita cu de zambaret Cristian Andrei21.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

dya nu e prea mic pt pus ceva in nas
eu am avut-o pe antonia la 40 de zile bolnavioara si am pus colargol
si altele
deci asta cand e bolnavior
tre sa faci orice sa treaca
ar fi ideal sa treaca doar cu ser dar ffffffffffff rar se trec mucii asa usor fara tratament adecvat
macar spray cu apa de mare
sa pulverizezi
desi nici aia nu are f mare succes
da oricum decat doar ser
e altceva
ce sa zic
daca e cevw ma mai poti intreba
sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

neataaaa

cafeluta de la mine azi dimineata! bubu a dormit pana la 3 si apoi s-a trezit la 7. am reusit aseara sa o trezesc si sa-i dau sa pape.

acum am scos niste poze cu ea sa le organizez intr-un album. imi place f mult sa fac albume de poze

mai tarziu iesim afara si apoi putin in mall ca are mami putina treaba pe la magazine

pup

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

cami- ce bine de tine sa stai aproape de mare. mie imi place f mult constanta. si in wkd asta vin la mare cu fetele pt o petrecere a burlacitelor
pacat ca stau putin, vin sambata si plec dumunica ca vreau sa vin rpd acasa la bubu mic.
bucurati-va de soare si de mare

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

fetelor peste 2 sapt urmeaza un drum luuung cu masina pana la suceava cu teea...asa vreo 6-7 ore. cum procedez oare cu scoica? o las 2 -3 ore apoi o ridic in brate vreo 15 min si o pun la loc? mi-e frica sa merg in masina cu ea in brate dar in ritmul asta ( cu pauze multe) facem o groazaaaa.
ati mai facut asa drumuri lungi? cum ati procedat? le-ati dat sa pape in masina in mers?


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexinaA

fetelor peste 2 sapt urmeaza un drum luuung cu masina pana la suceava cu teea...asa vreo 6-7 ore. cum procedez oare cu scoica? o las 2 -3 ore apoi o ridic in brate vreo 15 min si o pun la loc? mi-e frica sa merg in masina cu ea in brate dar in ritmul asta ( cu pauze multe) facem o groazaaaa.
ati mai facut asa drumuri lungi? cum ati procedat? le-ati dat sa pape in masina in mers?


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)


Pauzele lungi si dese ... you get the point
Si pentru mancare cel mai safe este cu masina oprita. Se poate si din mers dar este riscant. Eu am riscat de cateva ori si l-am luat pe Vladut in brate sa ii dau sa suga din mers, dar tu nu face ca mine.

Mergi la inceput