Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(33)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Ramo cum i-a placut piersica si caisa si iaurt? nu e cam acrisor? sper ca a fost ok.

Martuta cireasa merge si cu coaja sa ii dai in gurita cate putin. Maruta mea a mancat. Si la masa de fructe le dau in piure cateva cirese si se mucifica si ele acolo, totu capata o culoare minunata roz cu cateva cojite mici. E fibra.

raleli imi pare tare rau sa aud ca treceti printr-o etapa mai nearmonioasa sa zicem asa. Dar fi tare, totul trece, nu va dezbina pe voi asta. Totul are o solutie, decat moartea nu are. Capu sus!

Cikas va anunt ca Mara are si ea un dinte jos..Nici nu stu cand a dat. Azi ma jucam cu ea, si ii bag mana-n gura si ma zgarie ceva! cand colo..el dienteee! Se pare ca e pe silent.Doamne ajuta!

In rest Ilinca se catzelifica, si Maruta sede in fund bine. Cam cre ca Mara zice maahamamahaa..asta cand ii e fuame si vrea ceva. De ex azi era in jumper si eu la buc si se auzea maaamaaahamaah, am venit si a inceput sa rada la mine. Inca nu pot fi sigura insa..

PS aici am pus un video cu Pufele la inceput cand aveau o lunaaaa ..ce micimi am facut nu imi vine sa cred;si cat de repede a trecut timpu! https://picasaweb.google.com/raluca1anghel/LunaADoua#5621768539687167938



Sugubina si Puficele http://picasaweb.google.com/raluca1anghel" target="_blank">Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Sugu - Sa stii ca ieri a mancat foarte bine combinatiunea... astazi am pus mai mult iaurt si nu i-a placut le fel de mult... o sa incerc si cu fructe mai dulci... pacat ca nu are voie capsuni ca ce bun e, dar la anu luam revansa si o sa manance de o sa se sature...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

seara buna barlog,
cum ati petrecut sambata?

eu de vineri sunt singurica, sotul e cu baietii la peste. N-a prins peste, da' l-a prins ploaia pe el .

dupa amiaza am fost la niste prieteni si piciul a luat masa de legume in "oras".
Apoi s-a intamplat o chestie foarte tare.
Prietena mea il tinea in brate in dreptul unui geam in care li se reflectau imaginile, iar eu am venit din spate si am facut cu mana, fara sa zic nimic, iar manzul mamii s-a uitat la mine si mi-a zambit intai in oglinda, apoi imediat s-a intors si a continuat sa-mi zambeasca, apoi s-a intor si s-a uitat la mine in oglinda si iar s-a intors catre mine incantat ca eram si colo si colo .
Super tare, nu?

Maine vine socrela sa stea cu manzul sa apuc sa fac curat prin casa si sa-mi si picteze o bancuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Adi sa-ti traiasca piticii

Sugubina, pe pici il cheama Toma si e un scump, un papacios si un cuminte.

Fetelor, va mai intrebam, cum va mai jucati cu bebeii? ce jucarii le mai plac?
A! in jumper ii puneti? Am primit unul destul de simplut (ii lipsesc jucarelele, trebuie sa inventez eu ceva sa-i pun), dar mi-e teama sa-l pun, ca manzul meu inca nu sta singur in popou si mi-e sa nu-l afecteze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

am vazut azi la magazinul chicco din str tchaikowski scaun de masa chicco polly cu 530 roni!

multumim de urari!
are si bb ioakim 2 dinti.ce credeti ca face el mai nou? merge. merge tinut. te doare capul. e criminal.
am papat azi bine legume con curcanus. insfacam din ce in ce mai bn linguritza. parca dureaza mai putin.sper sa nu se deoake.
am studiat scaune de masheena. intre alea de la chicco de 5-8 milioane si alea bertoni de 3 nu e aproape nicio diferenta, se lasa la fel de putin pe spate, sunt de la 0 la 18 luni, la fel de tari etc.cred ca o sa luam bertoni.cate calatorii lungi voi avea cu ei/an?ca doar nu plec every month cate 5 ore dus si 5 intors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Buna seara..

Elfica eu stiu de 2 babycook-uri (care au vreo 4 functii : stemer, tocat fin, warmer si defrost) de la Avent sau de la Beaba. Cred ca le gasesti mai ieftin pe amazon.

ral_eli are dreptate adipapazi, cam toate ne-am despartit verbal macar o data de cand am nascut. Putere mamico sa faci alegerile intelepte!

Astazi i-am dat lui Tudor cateva lingurite de iaurt cu un pic de cirese f dulci. Nu prea i-a placut. Asa s-a strambaaaattt.... si nnu prea deschidea gura. Sunt cam in dilema in acest moment ca nu stiu ce sa fac la masa de seara. Voi ce dati bb=ilor la masa de seara?


Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Neatza!
Heidy, pt ca Patrick adoarme la san, eu ii dau inainte de baita LM cu cereale/LM cu biscuiti granulati Plasmon/borcanel Hipp bio Noapte buna (contine cereale cu banana)
In teorie noi mancam cam asa:
- de n-ori/noapte
- in functie d eultimul supt, intre 9.30 si 10.30 fructe cu branzica si biscuite/fructe cu cereale/fructe cu o lingurita de iaurt
- apoi ca sa adoarma...cateodata doarme putin si mai suge o data cd se trezeste
-in functie de durata somnului, pranzul=13.30-14.30, chiar 15- legume cu carne/cu cereale/cu ou
-inca un supt
-17-17.30-iaurt simplu/iaurt cu biscuiti/iaurt cu cereale
-20-LM cu cereale/LM cu biscuite/borcanel Hipp bio
-21 supt pt nani

Cateodata suge mai des decat am enumerat eu pe aici...sa nu credeti ca ii dau la toate mesele cereale. Adica dc dimineata papa cereale, pun f putin, cam o masura, si seara in LM ii pun mai puitn, astfel incat sa iasa cam 5-6 masuri cereale/zi. La celelalte mese ii dau biscute. Mananca putin, asa ca nu mi-e teama ca ii dau multe cereale. Peste zi ii mai dau si cate un biscuitel in manuta, din care mare parte ajunge pe jos Dar el e tare incantat. astept comanda de la amazon, ca i-am mai luat un safefeeder cu manere mai usor de manuit de el, ca cele pe care le am, sunt prea greoaie pt manute asa mici. si atunci o sa-i pun fructe sa se mozoleasca in voie.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Neatza!

Ofer cafeluta!

Bravegirl multumesc mult de raspuns. Sunt invidioasa ca inca mai dai atat de mult tzitzi... La mine Tudor mai face figuri dimineata...seara si nu trage din tzitzi dar plangeeee.. si atunci ii dau bibe tot cu lapte de la mine si adoarme. Of! Sufar si imi pare asa rau ....

In acest moment el mananca asa: noapte de multe ori tzitzi (2-3 ori) spre dimineata nu prea mai am si ii dau bibe cu lapte muls in ziua precedenta, la 10-10.30 ii dadeam fructe piure, astazi i-am pus si o lingura de cereale (vreau sa ii fac biscuiti sa ii dau pe viitor), la pranz (13-13.30 ... uneori si 15 tot in functie de cum a mancat de dimineata) ii dau legume cu carnita sau cu ou (am sa ii introduc si pestele, vita in viitor) si apoi supt pana seara cand ii dadeam cam 2 linguri cereala si laptic (la tzitzi daca sunt norocoasa).

Acum vreau sa ii introduc cea de-a treia masa, pe la ora 16-17 in functie de ultima masa si am incercat cu iaurt, dupa cum am zis mai sus.. S-a soldat cu un mare insucces fata de mesele celelalte. Voi ce iaurt ati dat bb-ilor? Eu am incercat cu Muller (la cat a papat el nici ca imi fac griji daca e bun sau rau) si intentionez sa ii fac eu pe viitor.

Sa aveti un weekend frumos.

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

eu ii dau iaurt bio. dar ala care se gaseste in Carefour e cam acrisor, si se stramba, dar il papa cu biscuite/cereale cu vanile. am luat altul de la Biogood si nu e asa acru. Tot cu iaurt bio ii fac si branzica. iese f gustoasa, char dc iaurtul e acru.
Noi azi am avut esec total la mesele de pana acum. De dimineata a mancat 3 cirese cu o lingurita de branza. La pranz 10g de legume. Atat Acum incerc cu iaurtul pwe la 17.30
Heidy, imi pare rau ca nu mai ai lapte suficient. Dar atat cat e , lasa ca e bun.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna

avem dintisori, ma rog, urme de dintisori, azi am vazut ca au aparut
cate unul de caciula
la Robi a iesit primul incisiv
la Razvi iese dintele de pe pozitia 3, ca naiba, nu i iese si lui ca lui frasu

cu ce sa le dau, ca se miorlaie de numa, in special Razvi, el care e calm de obicei, azi a fost cumplit de miorlait

de mancat au mancat super fain azi
fructe cate 130 g de caciula (banana+caisa+nectarina+cereale)
legume - un borcan mare de la humana de morcov, cartof si carne de pui
mai avem iaurtul de la 7, le dau napolact cu biscuiti ca simplu nu se inghesuie

pupi

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput