Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(33)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

si eu folosesc acum mixerul pt fructe si mi-am luat un steemer cu mixer pt. legume
la inceput am dat pe razatoarea de sticla, dar ma apuca damblaua la unele mere mai tari, ca sa nu mai zic de mango, care era numai ate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

pardon, nu mixerul pt fructe, ci blender vertical, simplu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

fetelor, nu stiu ce sa fac.
trebuie sa-i cumpar manzului scaun de masa (inca mananca in scoica) si nu stiu ce tip.
De fapt am vrut initial ceva casic, de genu:
http://www.primiipasi.ro/produs.php?pid=184

apoi m-am gandit la ceva portabil (eu scoica o duc unde vreau in casa, afara...)
http://reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/scaune-de-masa-portabile/scaun-masa-pierre-cardin-marty-pi-1353.html
sau
http://www.amazon.com/First-Years-Newborn-Toddler-Reclining/dp/B0010WAXN6

si in final am ajuns la ceva combinat.
Asta m-ar tenta rau.
http://www.bebestore.ro/mobilier-si-transport/scaune-de-luat-masa/scaun-de-luat-masa-primii-pasi.html

Ce ziceti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui inacat

Ramo, la ce fel de gustarica te referi?
Manzul meu are asa: dim la 6.30-7 are LM, la 10 fructe, la 14 legume, la 19 cereale (intre 14 si 19 bea LM) si la 22 LM.
Peste noapte mai avem cam 300 ml LP in 3 reprize.
Si eu ma gandeam ca mai trebuie ceva intre legume si cereale sau eventual cerealele sa le decalez ceva mai devreme, la fel si lapticul de la 22 sa fie la 21.
De fapt pedi. mi-a scris un program de genu 7-10-13-17-21
Dar manzul meu nu e asa mancacios. Ar fi prea dese mesele.
O gustare ar fi interesant, adica un biscuite sau ce?


Mami de ursulet acvatic (26.11.2010)


i-am facut o piersicuta cu doi biscuiti, astazi o sa ii dau piersica si caisa cu o lingurita de iaurt, e prima zi in care ii dau iaurt, sunt curioasa de reactie... de dimineata i-am dat branzica cu biscuite si cu para, i-am dat mai putine fructe tocmai in ideea ca i le dau la 17.00, dar ce fac eu daca ii dau fructele la 17.00, ce ii mai dau dimineata?! ca doar nu i-oi da in fiecare zi branzica ca se plictiseste... sa ii dau fructe de doua ori pe zi... astept sugestii, multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui inacat

fetelor, nu stiu ce sa fac.
trebuie sa-i cumpar manzului scaun de masa (inca mananca in scoica) si nu stiu ce tip.
De fapt am vrut initial ceva casic, de genu:
http://www.primiipasi.ro/produs.php?pid=184

apoi m-am gandit la ceva portabil (eu scoica o duc unde vreau in casa, afara...)
http://reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/scaune-de-masa-portabile/scaun-masa-pierre-cardin-marty-pi-1353.html
sau
http://www.amazon.com/First-Years-Newborn-Toddler-Reclining/dp/B0010WAXN6

si in final am ajuns la ceva combinat.
Asta m-ar tenta rau.
http://www.bebestore.ro/mobilier-si-transport/scaune-de-luat-masa/scaun-de-luat-masa-primii-pasi.html

Ce ziceti?


Mami de ursulet acvatic (26.11.2010)


eu zic sa-l iei pe al treilea, e ok si la pret si e 2 in 1, adica iti satisface ambele nevoi, daca vrei sa il pui in alta parte l-ai luat si gata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Elfica eu am steamer de la Tefal in care "aburesc" legumele si orezul.Apoi blenduiesc cu blender vertical si, daca sunt prea groase (ea mananca pulpa de pui 5 zile si 2 zile galbenus-deocamdata cate 1/4), subtiez cu putina apa fiarta.citesc prin ce treci si nu pot sa spun decat atat...esti prea grabita.Mie imi e tare drag de tine,de "scrierile"tale dar am impresia ca tineretea ta este cam navalnica pentru Iuli.Ia-o incet.In primul rind da-i copilului doar cat poate si vrea.Apoi vezi daca nu cumva nu numai gustul dar si temperatura si consistenta mancarii sunt cauza refuzului.Claudia nu manca mai mult de cateva linguritze in primele saptamani.Acum mananca aprox 150-180 grame.Cauza: se racea mancarea...asa ca o fac mai calda si in primele linguritze suflu ..apoi dupa ce ajunge la temp dorita manaca in viteza.Nici mie nu-mi place ciorba rece .La noi masa se termina in max 10-15 minute...La legume ca la fructe e alta poveste.

Adi multumesc de incurajari si sfaturi..rabdare si tutun nu? Am gasit solutia ca mandra sa manance fructe.Marul si para le vrea coapte si blenduite iar banana pasata in mana sua pe razatoarea de sticla si data cu lingurita.Banana la blender e mai amara si se oxideaza repede.Fructele pe care le-a mancat cu mareee placere si cu pofta au fost ciresele.L-a vazut pe frasu mancand si intindea mana si i-am scos pielita de pe ele si le-am pasat.A mancat asa goale...fara biscuite sau cereale si scaunul a fost ok.

Siuta,Sashenka...multa sanatate puilor.Si mandra ia Ospamox si Rhinatiol si tuseste groaznic,asta dupa ce Victor a facut o faringoamigdalita combinata cu sinuzita, cu febra 4 zile peste 39 si chiar 41, a facut si ea 39.5 si am ajuns cu ei la spital.Acum suntem pe tratament.

Bravegirl ma bucur ca ti-am dat curaj sa scrii...daca ai sti draga mea cate lucruri am zis ca nu le voi face cand era Victor mic...si de cat de putine m-am tinut...pur si simplu...am inteles ca si copiii au personalitate si ca nu e numai cum vreau eu si mai ales,ca daca nue ca mine nu inseamna ca e rau...dar ..cu toate astea...tot mai scap cate o vorba aiurea cand ma rapune oboseala...si apoi imi zic "sunt si ei oameni dar si eu sunt om...am si eu slabiciuni de moment...so...keep walking"

La 7 luni are 70 cm si 7.8 kg.Sta in fund nesprijinita de la 7 luni si 2 zile,nu se taraste,nu se ridica singura,se intinde dupa jucarii cand e pe burta doar daca ii tzin palmele la talpi si a spus o singura data mama cand plangea,in rest zambeste la toata lumea si misca buzele ca si cum ar vorbi dupa tine dar nu scoate sunete.

Heidy ce frumos povestesti tu de Tudor...parca ar fi fratele Claudiei.LA ea dupa fiecare masa e musai sa fie spalata ca are mancare si in cap.Si ea baga manutele si trage linguritza la gura si ma topesc dupa ea.

Ma bucur ca scrieti dar nu reusesc sa ma mai incadrez in timp sa mai scriu si eu,citesc noaptea intre doua antitermice sau accese de tuse.Eu am laringita si vorbesc in soapta ...bucuria sotzului ...sunt in urma cu somnul,cu curatenia...si uneori imi vine sa fug in lume.Aseara de oboseala era s-o scap pe Claudia de la san ca adormisem cu ea in brate...era ora 12.30...

Fug ca plange si tuseste.Azi din cauza caldurii la 13 a mancat doar san asa ca ii dau acum legumele.
pupici
revin in weekend

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

[b]inacat[/b[, primul sau ultimul. daca primul e mai ieftin, go for it.noi il avem la munte ramas de la sister si e foarte bun. acasa avem unele aprox la fel, unul tot primii pasi, unul miniblue, seamana cu ultimul.

am papat ficat fiert in lapte cu o ceapa! cu legume fierte separat!sunt very happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Inacat, eu ma mulg doar pt cereale. In rest suge de n-ori/zi. Nu scot mult, ca nu apuc sa am pauze prea mari. Scot cam 100ml in 10 min, la un san nesupt 2 ore. Legat de scaun, vezi pe amazon.co.uk. Eu am comandat si trebuie sa vina zilele astea (de fapt se duce azi sotul la posta, ca mi-au trimis comanda in 3 pachete, dar nu stu care a sosit). Am comandat Chicco polly magic, si transportul pt el si inca cateva chestii (jucarii maricele)a fost 15 lire. L-am luat cu 120 lire, si la noi e cu 50% mai scump.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Eu m-am obisnuit sa dau copy-paste la ce postez pe FB, daca va obosesc spuneti-mi si nu o sa mai dau...o sa ma chinui sa scriu acelasi lucru dar cu alte cuvinte pt ca de mine oricum nu o sa scapati...

...deci asa... s-au terminat furtunile, au fost doua de parca se rupea cerul si alta nu... bineinteles ca s-a soldat cu o pana de curent, a venit curentul la fix sa va spun succesul ce l-am avut astazi la mancare cu piciulica... si ieri si astazi a mancat foarte bine, mi-e teama ca ma invat cu binele si apoi hop-top vin iar mofturile...
Am facut mancarica de dovlecel, doar ca nu am pus carnita si am amestecat-o cu galbenus de ou... a mancat mai mult ca niciodata cred ca peste 100g, nu am cantarit dar la ochi asa arata, de ieri am inceput sa ii dau gustarica intre 17.00 si 18.00 inainte de iesirea afara, ieri i-am dat piersica cu biscuite, astazi i-am dat piersica cu caisa si cu iaurt, l-a lipait si ar mai fi vrut... dar nu i-am mai dat ca e prima zi la iaurt si na... tre' sa vad cum reactioneaza... de-acum o sa ii dau mereu la gustarica iaurt cu fructe, pe caldurile astea ceva racoros merge la fix, si pt mine si pt el

Cu mancatul asa e... cred ca toate mamicile avem asteptari prea mari de la bebei prima oara, apoi din mers ne dam seama cam cat si ce mananca. Invatam si noi de la ei, nu numai ei de la noi, si crestem si noi odata cu ei... eu vad ca a crescut cantitatea de mancare, m-am obisnuit sa ii fac portii mici, 4 linguri de mancare cam asta a fost portia lui pana ieri cand a inceput sa manance 5 linguri, deci creste mare baiatul meu. Vad progresul in schimb... daca la inceput trebuia sa folosesc lingurita pe post de "ranga" sa ii deschid gurita ca nu o deschidea destul sa intre si mancarica, acum asteapta lingurita cu o gura cat o sura, daca la inceput jumatate din ce bagam in gura era pe langa ca o scotea cu limbuta din cauza ca nu stia sa duca mancarea in spate si sa inghita, acum avem mese la care nici nu raman urme pe barbita sau pe la gurita... deci "rabdare si tutun" e vorba inteleapta, doar de-am fi in stare sa o punem in aplicare din prima...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Seara buna! Azi a venit mama la mine, ca de obicei, vinerea dupa serviciu. Si cand a vazut ca Iulia nu mai papa si i-am povestit cum am "traumatizat" copila, s-a luat cu mainile de cap, ca doar stia ca saptamana trecuta papa f bine. Azi am fost cuminte, nu i-am dat decat cat a vrut fara proteste, am lasat-o in ritmul ei foarte lent. Dimineata i-am dat 1/2 mar cu 2 lingurite rase de cereale si cu o cireasa - prima zi (pulpa, bineinteles). Maine mama ii da micul dejun, iar eu fac curatenie. Sper sa fie ok. Mi-a povestit mama ca nici eu nu prea mancam, asa ca chiar nu ma mai stresez... Eu eram convinsa ca trebuie sa ii dau, ca de placere nu va manca niciodata si nu se mai poate numai cu san, ca se anemiaza si daca nu prea vroia sa manance, ii aratam eu cat sa pape Dar mi-a aratat ea mie cine e sefu' , ca atare ma subordonez.

Nu stiu cine zicea de un babycook, care era si steamer si blender si warmer, ceva ce cred ca m-ar avantaja, ca eu am steamer si robot Philips, iar de incalzit scot din frigider cu ceva timp inainte si apoi pun vasul in alt vas cu apa calda, sa se incalzeasca mancarea. Martutza: nu m-am gandit la temperatura, decat sa nu fie prea rece, o sa incerc sa ii dau si cald, caldut, ca pana acum nu am incercat niciodata. Asta pentru ca eu ii pregatesc mancarea cat doarme si nu stiu cand se trezeste, iar daca ramane pentru a doua zi, bag la frigider si fac cum am spus mai sus. Asa ca poate daca ii dau cald, ii place, merci de pont.

Voi de ce nu le dati semintele de la dovlecei, ca se paseaza bine la blender. Sunt contraindicate sau care e motivul?

Noapte buna tuturor si petrecere frumoasa celor care au plecat in weekend la mare/munte de placere sau de nevoie! Si noi vroiam sa mergem la Man. Sambata de Sus si sa trecem si pe la rudele mele din Fagaras, dar am renuntat din cauza vremii anuntate. Am asteptat pana azi, sperand ca se schimba prognoza si am decis sa amanam. Si bine am facut, ca am vorbit cu vara-mea si imi spunea ca a plouat cu gheata cat nuca, de au pus paturi pe masina sa nu se deformeze tabla... M-a sunat sa imi spuna sa nu imi para rau ca nu am venit, ca prognoza se adevereste, lucru confirmat si de RamoP. Numai bine, dragelor!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput