Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

De pe medlive copiere :

Comentariu scris de Andreea Popescu
Publicat la data de 23.6.2011, ora 10:48 am
Buna ziua
Sunt mamica unui baietel de 6 luni si as avea urmatoarele intrebari :
1. ce parere aveti despre decalotare ?
2. cate mese si ce cantitate de mancare/ lapte ar trebui sa manance un bebelus de 6 luni ?
3. ce parere aveti despre PREVENAR?
Multumesc

Raspunde
#9702; Comentariu scris de dr. Irina Cuzino
Publicat la data de 23.6.2011, ora 3:48 pm
1. Conform ultimelor recomandari din cel mai cunoscut tratat de pediatrie, decalotarea nu este necesara inaintea de inceperea vietii sexuale (la 12 ani). Decalotarea fortata frecventa poate produce fisuri urmate de formarea de cicatrici, care vor impiedica decalotarea ulterioara. Ceea ce trebuie urmarit este curatenia tegumentului si aplicarea de unguente in cazul inflamarii acestei zone. In cazul in care decalotarea nu se produce in mod natural in primii 5-6 ani de viata, recomand apelarea la serviciile unui chirurg pediatru.
2. Intre 6 si 12 luni, un sugar trebuie sa bea aproximativ de 500 de ml de lapte si in functie de apetit si de metabolismul copilului, inca 3-4 mese alcatuite din alimente solide. As vrea sa fac o recomandare speciala in privinta sucului de fructe: aceea de a nu se administra o cantitate mai mare de 60 de ml de suc o data, deoarece cresterea brusca a glicemiei creste riscul de hiperinsulinism si obezitate. Alegeti sa-i dati copilului fructe intregi, mai degraba decat suc.
3. Eu recomand vaccinarea impotriva infectiilor cu pneumococ, deoarece aceste infectii sunt dobandite frecvent la ajungerea in colectivitate sau la contactul cu persoane adulte care sunt purtatoare nazale de pneumococ. Infectiile pneumococice pot fi foarte severe si persistente. Acest vaccin putand sa le evite.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Elfica eu ziceam sa nu ii dai apa dupa fiecare inghititura pt ca apa in timpul mesei dilueaza sucurile gastrice. Nici noi nu mancam asa nu?

In rest, rabdare, rabdare, rabdare ... Si noi am avut zile in care a papat doar tzitzi. Una din zile a fost cand am bagat cartof in legume ... a scuipat cu inversunare, apoi la brocoli (ca de aceea am intrebat-o pe adipapazi) care la fel l-a scuipat de numa desi era un buchetel intre o gramada alte legume...
Las-o sa se joace cu mancarea. La mine Tudor se intinde dupa castronel si il las sa isi bage degetele in ea... apoi o intinde pe picioare.. pe fata, pe ochi daca e obosit.. Dupa masa spal copil si bucatarie si scaun de masa ... Da-i bucatele de fructe (felie mare de mar, jumatate de caisa, bucata de banana etc) sa le suga ea. Tine cu manuta de fruct dar las-o sa il "chinuie". Nu iti fie teama ca se inneaca. Daca iti e teama, fa-le la abur sa fie moi si da-le tot intregi sa se intinda ea dupa ele si sa aleaga ce vrea.
Nu e curioasa? Nu incearca? Zic si eu .. ca nu stiu. Daca nu vrea, nu vrea, nu o forta. Rabdare ..
Si eventual, ai putea sa o suni pe Claudia (ai nr ei tot de la mine) si vezi poate are vreo idee salvatoare.

Sper ca nu te superi pe noi. Chiar incercam sa te ajutam si nu sa te criticam.

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

azi i-am dat pt prima data un biscuite intreg sa-l molfaie el. a fost in extaz. il tines strans in manuta si cd se termina partea care ii iesea din pumn, baga pumnul in guritza. nu vroia sa ma lase sa i-l mut eu sa poata molfai in voie.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

seara buna barlog.

am avut un w-e si cateva zile cu emotii.
o prietena cu burtica (elfica, e cea cu care am mers la babyexpo), la primul bebe pe care il astepta la inceputul lui iulie a nascut vineri de urgenta
s-a trezit bine mersi dim. si dupa 1 h a inceput sa sangereze. initial saracuta a crezut ca e "apa", dar cand a simtit ca o ia cu lesin, a vazut ca nu se mai opreste si e sange sange si-a sunat sotul, apoi taxiul si a plecat la elias.
acolo au bagat-o direct in cezariana, cu anestezie generala, ca avea desprindere de placenta, pierduse foarte mult sange si bebe era deja in stres. A fost la limita de minute sa-l piarda pe pui, pe care l-au tinut pana marti la TI si miercuri l-au dat drumul acasa.
Acum totul e ok, au fost la Culcer si le-a zis ca bebe e foarte bine, ei i-a venit si lapticul, iar eu am retrait emotiile nasterii manzului meu si ar vrea sa fim nasii micutului . Deja am emotii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Azi manzul meu a mancat iar foarte bine, deci totul e de rabdare si asa cum am alaptat la cerere, sa lasam piticii sa manance inca cam cum au chef.
Sigur, incet si usor trebuie sa stabilim ore de masa si un anumit meniu si chiar o cantitate, dar sa nu fim rigide.
eu vorbesc care mi-am pierdut firea de cateva ori la inceput ca nu manca piciul nimic. ajunsesem sa-l pun pe sot sa-i dea, numai sa nu ma refuze pe mine .

eu ca sa testeze diferite alimente, i le-am dat in sistemul ala cu plasa si nu mi-a fost teama ca se ineaca.

Stiti cu ce am eu probleme, cu patrunjelul si leusteanul. in sensul ca nu se paseaza bine si le simte in piure si nu-i place deloc, mai ca se ineaca cu imbucatura.
voi le dati verdeturile astea? cum reusiti sa le pasati?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Bravegirl si tu inca te mulgi? de cate ori/zi? cat mai scoti?
eu am rarit-o la 3 (la 6 dim. scot cel mai mult 220-240 ml, pe la 14 120-130 ml si la 22 inca vre-o 150-160). am scos mulsul de peste noapte si in felul asta ma trezesc la 2-3 ore sa-i dau bibe si ma culc imediat.

Bravegirl sa stii ca te inteleg perfect cu oboseala, iar eu am regimul asta de somn doar de 6 luni.
Nici nu vreau sa ma gandesc cat va mai dura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

AnaO: Merci pentru gandurile tale. Nu ma supar deloc... Asa e ca nu am respectat mereu ce spunea pediatra... Doar ca acum am ascultat-o ca Iulia oricum nu a prea vrut sa manance, asa ca m-am bucurat ca nu trebuie sa o "oblig" cu si mai multe alimente si speram ca pana la urmatoarea adaugire sa se schimbe copila. Cand era la inceput deschidea gurita, dar inghitea greu, dar cand inghitea, inghitea singura. Apoi a inceput sa tina in gura, apoi sa nici nu mai deschida gura, acum deschide prima data, vede ce e, se stramba si apoi incepe maraiala. Si am incercat diverse variante, mai lichid, mai solid, legume simple, legume cu branzica, fructe cu branzica... Cred ca o iau de la zero cu f putine fructe si tot cresc cantitatea, nu stiu. Sigur nu am facut bine ca am obligat-o, stiu, dar acum zic "hai, inca o lingurita si gata, nu iti mai da mama", iar cand vad ca a luat-o si ca mai are asa putin, imi spun "hai, inca una...". Si nu ma tin de cuvant! Chiar ma intreba mama ce ii place cel mai mult, iar eu i-am spus ca nu am descoperit, pot sa fac comparatie intre cele la care se stramba si plange. Dar... sotul imi spunea ca era mai maricel si a mancat bataie de la maica-sa ca nu vroia sa manance, mie mi-a spus mama ca nu prea vroiam sa mananc, asa ca biata Iulia cu cine sa semene... Of, promit ca voi fi mai calma si mai ingaduitoare! Ma enerveaza si ca la blenderul de la robotul de bucatarie nu pot face cantitate mica, pentru ca nu o prinde cutitul si daca fac mai multa, ma doare sufletul sa nu i-o dau. Stiu, pot sa o mananc eu, dar eu insist ca proasta Voi toate aveti blender separat de robot?

Martutza: Parca tu spuneai ca ai descoperit cu drag un aparat care face de toate cu hrana copilului. Imi poti da un link, sa il vad si eu. Daca nu, macar spune-mi marca, pret si ce amanunte mai crezi ca imi pot folosi - de unde l-ai luat?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Fetelor, iar intram in barlog cu caldurile astea?!

Si urmez exemplul lui Ramo si dau si eu copy-paste, pt ca am fost asa extuziasmata!
Pt prima data de la inceputul diverisificarii, aprox 3 luni, al meu bb a papat legume facute de mine, asa ca pt mine, acesta e piureul minune. De-a lungul timpului, am facut fel de fel de combinatii, degeaba!De data aceasta am pus morocov, putin broccoli, mazare, ceapa, mar si 2 masuri LP, galbenus de ou.
Fara spanac, cartof, pastarnav,telina, patrunjel, dovlecel, radacina de patrunjel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Ola fetele!

Astazi va dau eu cafeluta, pt mine de placere ca a avut doar o trezite pe la 03.00, copil cuminte ce mai...
s-a trezit la 06.30 si acum doarme iarasi...sper sa se trezeasca pe la 09.00 sa mergem in parc, eu ii iau la caserola (am cateva micute de 150g) fructele pasate, barbita si o lingurita si ii dau sa pape in parc, ii place sa manance in aer liber...

Elfica eu ii pasez fructele si legumele cu mixerul vertical si iasa compozitia fina ca la cele din borcanas http://www.mediagalaxy.ro/catalog/index.jsp?categoryId=185&itemId=39440(stiu ca fructele ar trebui pe razatoarea de sticla dar si-a facut greata de cateva ori, soldate cu varsatura, din cauza ca era mai grunjoasa compozitia, asa ca am trecut la mixer...)
Cine stie poate Iulia are preferinte mai ciudatele ca Robert al Beatricei... nu orice fel de mancare ci mix-uri ciudate... trebuie doar sa gasesti formula magica

Eu am observat ieri ca a mancat Alex mai cu pofta si mai mult decat pana acum... i s-a marit stomacelul sau a crescut baietelul si a inceput sa ii placa mai mult mancarica? Ieri i-am dat si gustarica la ora 17.30 ca sa putem sta afara mai mult, asa ca de astazi ii fac program si cu gustarica inainte de iesire... am baiat mare .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Ramo, la ce fel de gustarica te referi?
Manzul meu are asa: dim la 6.30-7 are LM, la 10 fructe, la 14 legume, la 19 cereale (intre 14 si 19 bea LM) si la 22 LM.
Peste noapte mai avem cam 300 ml LP in 3 reprize.
Si eu ma gandeam ca mai trebuie ceva intre legume si cereale sau eventual cerealele sa le decalez ceva mai devreme, la fel si lapticul de la 22 sa fie la 21.
De fapt pedi. mi-a scris un program de genu 7-10-13-17-21
Dar manzul meu nu e asa mancacios. Ar fi prea dese mesele.
O gustare ar fi interesant, adica un biscuite sau ce?


Mergi la inceput