Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(33)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Mama e topita dupa micuta, inainte o vedea vinerea dupa serviciu pana sambata, cand o duceam acasa. Acum s-a obisnuit cu ea si moare de dorul ei. Ii place tare mult ca Iulia e un copil vesel care se trezeste razand, adica zambind, indiferent de ora trezirii sau daca se trezeste singura sau o trezesc eu. Ii place de asemenea cum suge, zbenduindu-se, adica nu are stare deloc si suge ce suge, apoi se intoarce pe burta, tinand tata in gura cat poate, pana ii scapa, pune craci pe mine si da din ei sau vine in patru labe si suge asa, iar eu nu mai stiu cum sa imi turtes sanul, permitandu-i sa respire. E haioasa rau!

Si inca una tare: in seara intoarcerii ne stresa pe mine si pe sot gandul ca sunt insarcinata. Dar rau de tot, mai ca eram siguri. Era hotarat sa mearga la ora tarzie sa ia test de sarcina, eu ii spuneam ca mai bine merg la doctor, in final a mers a doua zi, dimineata la farmacie si a luat un test, care a iesit negativ :) Ar fi o mare bucurie sa mai avem un bebe, ca tare scumpa e Iulia, dar sigur va fi si tare greu. Eh, cand o vrea Dumnezeu, atunci sa fie.

Acum gata cu noi, sa va mai spun si despre voi, dupa ce am lecturat tot.

Sugubina: Super familia Pufosilor in Bulgaria! Ce costumase frumoase le-ai luat, ce smechere erau ochioasele tale! Frumoase amintiri, frumoase poze, frumoasa familie!

Moshulik:
La fel si pentru voi: frumoasa familie, precoce fata voastra, dar, ce e drept, e si maricica barlogului! Va incumetati la inca unul sau ti-a ajuns sarcina cu probleme, din cate retin...

O rugaminte am la amandoua, ca stiu ca amandoua ati facut: cum faceti iaurtul, ca eu nu i l-am dat inca si nu as vrea sa ii dau din comert, prefer sa il fac eu. Sau oricine mai are retete incercate, va rog sa mi le indicati si mie.

Bravegirl: Sanatate micului Patrick, cum a facut otita, de la aerul conditionat din masina, de la apa de dupa baie sau nu ai idee? Noi nu ne stresam sa nu ii intre apa in urechi la baie, asa ne-au invatat la maternitate, doar o stergem cu prosopul si apoi cu betigase cu opritor, dar mama e oripilata, cand o spalam si e de fata nici nu se uita! Ce e drept, daca ar face otita si as vedea-o suferind, m-as invinovati, dar nu vreau nici sa o invat sensibila, cum m-au crescut ai mei, ca mereu ma termina curentul.

Legat de imbracatul gros/subtire, am constat la mare cu stupoare ca la ore tarzii, gen 11-11.30, copiii erau afara insotiti de parinti, dar toti erau dezbracati, fie in maneca scurta, fie fara maneca, doar cu bretelute, in conditiile in care oricat de cald e ziua, seara e mai racoare. Eu simteam nevoia de maneca lunga, chiar de un pulovaras, iar copiii de toate varstele erau atat de dezbracati, ca nu imi venea sa cred. I-am aratat mamei, demonstrandu-i ca e o alta generatie de parinti, respectiv de copii, asa ca sa nu se mai mire... Eu pe Iulia o imbracam bine seara, nu mi se parea asa cald, incat sa o las la maneca scurta, dar... cand mai creste cine stie cum voi gandi. Si foarte multi copii care nu dormeau si nu erau somnorosi, desi era tarziu, e clar ca e o alta generatie!

Am vrut sa mergem la Popasul Pescarilor, recomandat de Beatrice, dar nu am mai ajuns, ca o lasasem pe ultima zi, cand a fost canicula de lesinai afara si am renuntat. La randul meu recomand la restaurantul hotelului Delta din Jupiter Placinta cu mere in stil englezesc. E dementiala!!! Am mancat o singura data si apoi, de cate ori am mai luat pranzul sau cina ceream si nu mai aveau. Era bataie pe ea, cum era gata, cum se topea in farfuriile mesenilor!

Simonique: Foarte frumos ca ai reinceput sa ne scrii! Ne bucuram sa aflam vesti despre tine si puii tai!


Ah, inca o veste de ultima ora: azi a facut Iulia prima oara kk la olita :) Am pus-o de doua ori, cand dadea semne ca se apropie momentul, o data dimineata, dar nu a fost sa fie, a fost doar alarma falsa, plus ca nu avea stare pe olita, iar pe la pranz am pus-o si in 3-5 minute era gata cu tot :) De acum o pun in fiecare zi, poate se invata, face legatura intre olita si kk.

Gata si capitolul 2! Of, ce sa fac daca am absentat atat, am multe ganduri de impartasit si cui sa le spun, daca nu ursoaicelor? Sper ca nu v-am plictisit cu limbarita mea!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonique

Ramo, ms frumos pt raspuns... ce biscuiti ii dai? cati pui in amestec si cata branza, adica din cat lapte faci?


Imi pare rau ca nu pot sa iti dau un raspuns exact, dar nu am masurat nicodata, cam doua linguri de branzica si 3-4 biscuiti petit beurre din aceia mai micuti, nu mari...
Eu i-am bagat astazi branzica in legume si a mancat aproape tot, a mai ramas o lingurita, probabil ca daca insistam o manca si pe aceea, dar eu nu insist niciodata, cat vrea atat ii dau, o fi bine sau nu... ramanre de vazut.




Elfica - welcome back! ma bucur ca v-ati distrat la mare, e bine cate-o evadare de acet gen, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Citat:
citat din mesajul lui eliza_cri

MOSULIK scumpa rau puiuta ta




Las' ca nici cozonaceii tai nus' mai prejos!

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica
Moshulik:[/b] La fel si pentru voi: frumoasa familie, precoce fata voastra, dar, ce e drept, e si maricica barlogului! Va incumetati la inca unul sau ti-a ajuns sarcina cu probleme, din cate retin...

O rugaminte am la amandoua, ca stiu ca amandoua ati facut: cum faceti iaurtul, ca eu nu i l-am dat inca si nu as vrea sa ii dau din comert, prefer sa il fac eu. Sau oricine mai are retete incercate, va rog sa mi le indicati si mie.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE


Da, Elfica, ne incumetam, cum sa nu. De-abia ni s-a deschis pofta!
intr-adevar, sarcina cu placenta praevia centrala nu a fost tocmai o placere, dar ceine isi mai aminteste acum cand o privesc in ochi pe minunea mea!
In plus, este imperios necesar sa ne incumetam, intrucat mai avem doui bulgarasi de zapada la rece ( criogenat)- nu stiu daca mai retineti, dar mMaria este un copil obtinut prin FIV ( adica fertilizare in vitro, intrucat eu nu pot concepe natural, neavand tot echipamentul necesar), iar la sfarsitul procedurii au mai ramas doi embrionasi pe care i-sm pus la pastrare pentru mai tarziu.

Insa, data fiind sarcina anterioara si nasterea prematura cauzata de placenta praevia, va trebui sa mai astept un picut pana la urmatoarea incercare.

Cat priveste iaurtul, eu il fac asa:
1 litru de lapte integral ( eu folosesc Dorna ecologic) pe care il pun la incalzit ( atentie, nu trebuie sa fie fierbinte!)- intrucat este pasteurizat nu trebuie dat in clocot.
deci, sa reluam: dupa ce l-am incalzit putin, pun in el cam 200 ml din iaurtul anterior ( pentru prima "sarja" poti folosi un iaurt care nu are prea multe "chestii" prin el, gen Natura sau Campina).
apoi il lasi afara pana se leaga ( el va incepe sa se lege imediat, insa tu sa il lasi mai mult - de exemplu eu il pun de seara de pe la sase si il bag la frigider a doua zi pe la 10). din cand in cand mai punel putin pe plita calda ( daca ai plita cu gaz, da un picut drumul la cuptor , si pune-l acolo, ca pe ochi se prinde si se afuma).

cam asta este reteta.
iese un iaurt foarte bun. din fiecare transa pastrezi putin si cu el il faci pe urmatorul ( mama ii zice "maia"). in felul asta stii ca nu contine decat lapte si atat.
daca ai nelamurii, sunt aici!


Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Neata si de la noi! Greu cu canicula asta.

Pt cine e interesat am vazut la Auchan biscuiti, biscuiti granulati, piure de vita si tot felul de forme de paste marca Plasmon, stiu ca ati discutat pe aici.

Delia manaca bine, ii place pestele - pastrav (fiert, la cuptor) si galbenusul. Se joaca cu sora ei mai mare cu 2 ani, e o chiraiala deja la noi in casa cand le apuca...Sunt topite una dupa alta. Si cea mare nu pleaca nicaieri fara cea mica. Asa ca aviz amatoarelor si celor care pot si vor, am inteles ca distanta ideala intre copii e de 2 ani.

Referitor la olita, am vazut ca ati mai scris. Cred ca inainte sa ii puneti si sa va bucurati la varsta aceasta, ar fi mai bine sa cititi despre subiect, chiar si aici pe desprecopii este un articol cel putin. Este mult mult prea devreme pentru olita. Inspre 2 ani - 2 ani jumate sau chiar mai tarziu - depinde cat de pregatit e copilul, ar fi momentul cand ei realizeaza ce li se intampla. La varsta asta mica nu sunt pregatiti. Parerea mea, va rog sa cititi despre subiect. Stiu ca va place si ca va bucurati, dar exista etape si etape pe care va trebui sa le respectati in dezvoltarea lor. Asa cum la varsta asta trebuie inceput sa le adaugati in mancarea pasata si o parte, mica ce-i drept, pasata la furculita. Si treptat o sa cresteti partea asta. Sa nu cadeti in capcana mancarii pasate. Stiu si acum copii care au 3-4 ani si nu mananca decat pasat, ba ma rau li se da in gura, nu vor sa manance singuri. Pentru ca din comoditate si ca sa nu faca mizerie copii, mamicile lor au sarit etapa in care trebuiau sa-i lase pe ei sa incerce asa cum pot sa manance singuri. Bine, etapa asta o sa fie mai incolo, pe la anul, dar aveti grija sa nu sariti etapa.

In rest toate bune si frumoase, mai putin faptul ca Delia a facut dermatita seboreica dar ii dau cu celebra crema preparata in farmacie si sper sa scapam de ea, desi am inteles ca va dura.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Neatza!
eu i-am dat aseara pt prima data lui Patrick sa muste dintr-o nectarina. Sa-l vedeti ce intindea gura, deschidea gurita asa frumos. Dar musca f mult. M-a surprins ca eu vroiam sa-i scot bucata mare din gurita, dar n-a vrut. A mestecat-o si a inghitit-o (era cu coaja). A fost f fericit. Asa ca incep operatiunea autodiversificare. Ii fierb bine legumele, le tai cuburi mici mici, pun si bucatele mici de paine si pofta buna!!!
Sa stiti ca eu sunt de acord cu ce a scris Fluturasha. Arianna a renuntat SINGURA la pampers la 2,5 ani. Inca ii mai pun eu noaptea, pt ca dc stam la mare nu vreau sa avem accidente, ca mai dorm si altii pe la noi. Incercari am avut de pe la un an cu olita, dar nu era pregatita. Acum nu am avut ninci un accident. Si dc suntem afara, se poate tine pana ajungem la toaleta. Ca sa nu va zic ca la mall nu a vrut sa faca pt ca era murdar WC-ul si s-a tinut vreo 2 ore pana acasa.
Varsta la care incepeti sa le dati pasat cu furculita este in jur de 8 luni. Nu are nicio legatura cu dentitia (A. a avut primul dinte la 1 an si o luna), ci cu capacitatea lor de a mesteca. O sa vedeti ca incep sa 'mestece' mancarea. cd vedeti ca fac asta cu piureul, incepeti sa le dati pasat.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Moshulik: Multumesc pentru reteta de iaurt, voi presta si eu cat de curand si te anunt!

Fluturasha: Eu nu o pun pe Iulia la olita, gandindu-ma ca in curand ma va anunta singura ca face si va face numai la olita. Stiu ca abia in jurul varstei de doi ani va aparea controlul sfincterului, dar nu vad ce e rau sa se obisnuiasca cu olita, astfel incat sa stea pe ea. La inceput ca pe un scaunel oarecare, facand intamplator si nevoile, apoi incepe sa lege actiunile si cand va fi momentul va cere singura. Ce rau ii pot face daca o pun de acum? Abia nu se mai murdareste peste tot sa i se irite pielea, ca si daca o dezbrac si o curat imediat, pielea tot se irita putin. O sa caut si eu articolul sa vad ce idei prezinta, poate imi schimb optica. E drept, unii copii renunta la pampers singuri, dar sunt si copii care nu au vazut olita de mici si nu o baga in seama nici mai tarziu, la toaleta nu vor si au pampers si la 5 ani...

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Elfica , uite linkul http://www.desprecopii.com/info.asp?id=437

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

simonique, baga branza la blender, e inecacioasa si o simte.
noi suntem tare bine. azi am papat paste fierte, apoi puse in cuptor in vas tapetat cu unt si niste cereale, plus pe deasupra 2 galb de ou cu smantana si inca 2 masuri de cereale. au mancat ca chiorii, tot.
ne-am acomodat si e bine tare.
ma bucur, elfica, de experienta ta la mare. bravo1 aveti super fetita!
corina, imi pare bine ca drumul a fost usor. nu stii niciodata la ce sa te astepti cu bebeii la drum lung.
subscriu la treeaba cu olitza si cu mancarea pasata. este exact cum spui!

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Subiectul cu olita e unul delicat. Daca e sa ne luam dupa mamele noastre, ii punem la olita, ca si noi eram pusi. Daca cititi ce spun psihologii, o sa vedeti cata logica e in ce spun. Fiecare trebuie sa faca dupa cum simte. Copii care sunt pusi de mici, cica au mai mari sanse ca atunci cd se confrunta cu o problema, sa inceapa sa faca pe ei noaptea. Se spune ca au regreses spre perioada de bebelusenie. este semnalul de alarma pe care il trag. De asemenea nu e bine sa faci 'bravo' unui bebelus cd face la olita. Pt ca face conexiunea gresita: eu fac la olita sa fie mami fericita. Si atunci cd il certi mai tarziu, va face pe el....ca na, mami e suparata, eu frustrat, ma razbun. Ma rog, dc vreti puteti citi si hotarati singure ce si cum.


==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput