Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(54)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

ROXX, FELICITARI!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

zici ca abia cand ii pun rece pe frunte fac treaba , hai ?
asa mi-a spus pediatra... tot ea imi spusese si de algocalmin picaturi... si citisem pe net ca se dau intr-adevar vreo 5 pic. dupa ce febra trece de 39.

cred ca au avut efect , asa simt eu , sosetele cu otet. miroasea toata de dimi dar avea temp adecvata.

apropo: temp. bebeilor vostri in general care e? fata are in general 36.9

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

buna fetele!

Ziki la multi ani!!! sanatate, bucurii, fericire si tot ce iti doresti

Carmen nu stiu ce sa zic cu sportul. ai obs in zilele cand nu te duci ca e bine cu lapticul?
deci eu sunt uituca rau de tot. acu cand am citit de zumba mi-am adus aminte. nu stiu cum sa imi fac un prog pt toate. nu mai am timp nic sa respir. de o luna ii tin evidenta lu buba cand mananca, ce, cat, cand doarme, cat, etc....dar nu are niciodata acelasi prog, sau ceva sa se asemene asa k prog meu e varza cu carne...

Vasila eu am cartea in format electronic. cum am o leaca de timp, o pun p mailu comun si o ia cine vrea.

cu cacuta si la noi e mai tare, uneori nu se lipeste de pampers si ramane carnaciori... si de cand ii dau fieru face si mai inchis, spre negru, dar e normal.

Roxx felicitari pt kg date jos. bravo tie si eu in curand o sa ajung aschie k inainte desi toata luma imi zice sa ramas la 55-56kg...am scazut cu mult sub greutatea asta dar nici nu am timp sa mananc cum trebuie. prima masa e undeva p la 2-3 si dupa seara la 9 si asta e mancarea mea.

fetele stiti p cineva care are www.piciorus.ro/default/trusou/premergatoare/premergator-atv-2-in1-copii.html" target="_blank">asa ceva? stiu ca sunt pareri pro si contra premergator. dar a gasit sotu asa ceva si acu caut info despre el.

Ralu nu te mai stresa cu greutatea bebelusei. e bine. stai linistita. fiecare ia in ritmul lui in greutate. important e sa ia. si mai ales dc e vesela, vioase, de ce iti faci griji? a mea acu a luat doar 350g intr-o luna..desi cartile zic cam 500 p luna..
ieri de ex, nu a mancat decat vreo 400 si un pic de lp, 50 supica si vreo 350 ceai. azi a papat mai bine pana acu..sa vedem pana diseara.

ceai eu ii dau de la hipp anason, fenicul si musetel. il bea fara probl. dar nu am mai gasit zilele trecute si i-am luat humana tot de plante. nu i-am dat niciodata baby drink sau altele din astea.

apa a baut o singura data. de atunci, nema.. o sa mai incerc sa ii dau si apita. sper sa o conving mai ales p caldurile astea.






Dumnezeu ne-a binecuvantat cu minunea Natalia Maria (30. 12. 2010)


www.aliapop.ro/index.html" target="_blank">Sa o ajutam pe ALIA sa traiasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Am trimis cartea lui nea Capraru pe ambele mailuri. Nu amers atasata direct, ca e prea mare fisierul, dar am incarcat pe trasfer.ro si am pus acolo linkul de download.

RALU, ce nava spatiala Nu am vazut pana acum...n-am idee.

ANDRI, nu stiu sa-ti zic de temperatura, eu nu i-am mai luat-o de luni de zile...

GABI si FRAGRANT, m-am prapadit de ras cu pestii vostri!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

aparui!

MULTUMESC MULT DE TOT PENTRU URARI!

va invit (si chiar v-as invita de-adevaratelea!) la un pic din de toate:


da, aseara era noaptea in care se deschid cerurile...
eu in fiecare noapte mi-am pus o dorinta si toate mi s-au realizat. am uitat sa va spun ieri, si imi pare tare rau, sa va puneti si voi fix la miezul noptii. dar va spun de pe acum ca peste 364 de zile, la ora 23:59, sa fiti pe faza si sa va puneti o dorinta (ce sa mai zic si io!)

ia sa incep eu sa va raspund la ce am citit din urma, ca ieri am fost bizi-bee...

DOLORESS - Nin a ta o bate pe Jeanneton a noastra! Sa vezi cand o turui Kevinutul vreun pasaj din carte, ce-ar mai fi!
rad io rad, dar nu am citit-o, si cred ca o s-o caut... stiu doar Inceste...

CARMEN - daca nu ma intrebai, uitam. ca nu am mai "chiombelit" ochii la afisul cu el Deci, ai inteles: nici noi nu mergem, din aceleasi motive. Pentru mine era ca un Must, era si serbarea de un an de la casatoria civila, dar.. Nope! Ne luam de manuta si ne plimbam maimuticii prin parc in ziua aia

LAVINIA - (apropo, ai ramas singura Lavinia, Mitsu-Bishu chiuleste) - am ras cu sughituri de pataniile tale cu pesti/stelute si cadouri - nu- chiar- surpriza.
Foarte tare! Eu zic sa perseverezi. Daca nu in facut cadouri, macar la scris, ca tare frumos povestesti!


despre biberoane, RSZ:
am 4 de 280 ml, si doua mici in care bea, mai nou, tone de suc de morcov.
Apropo. SZ-ul meu: poate sa-i faca rau? Bea cam 120 de ml pe zi de suc de morcov, cu o pofta de ma sperii. Si uneori incerc sa-l pacalesc, sa ii strecor bib-ul cu lapte in loc, si nu vrea. incepe sa bazaie

RSZ la canita cu cioc: nu avem inca. Nu bea apa, iar ceaiul i-l dau din bib. Cred ca tocmai mi-ati deschis cutia craniana, sa ii iau canita in loc de bib, sa se obsinuiasca.
Intreba Carmen parca de ceiut, preferatul lui e asta - cel de fenicul si chimen, si cel de noapte.

mai, nu mai vorbiti de grasimi, ca Felixosul nostru avea 6.300 la 2 luni jumate - bine, si 63 de cm. Ne plimbam uneori prin parc, si mai trec copilasi pe langa noi. Si marius imi zice - asta al nostru zici ca e un copil de un an, dar bolnavior, sta numai intins pe spate. Si da, vazut obiectiv, asa e. E foarte mare, dar mereu intins pe spate, pare ca ar avea ceva...
si e ciudat, ca e defazat. Ar incapea in mei-tai, dar inca nu isi tine bine capul si coloana. si tot asa. Sunt curioasa marti cate kile ne anunta ca are, si cati cm... (nu ma intrebati de ce nu-l masor chiar eu)

TUNDE - bafta la examene! data viitoare sa vii licentiata si zen, sa ne scoti la un cico sa sarbatorim

ROXX - felicitari!

Si tuturor, din nou, va pup mult de tot si va multumesc pentru urari!!! M-ati emotionat!

GABI - si tu cu acvarii? de-aia sunt Nemo aia pe cale de disparitie, inteleg
eu tot ce stiu e ca am avut niste amarati de Gupy din aia. Nici nu stiu daca am scris corect. Cert e ca dupa canar, pisica, papagal, catel, testoasa, iar catel, se cuvenea si un acvariu in casa noastra. Asa ca mi-au luat ai mei 3 masculi si doua femele Gupy. Inutil sa va spun ca dupa vreo 6 luni umblam de bezmetica in genunchi pe la toti prietenii, rude, cunoscuti, sa ia (fiecare) cate 10-20 de gupy mici. S-au inmultit intr-un ritm ametitor (pentru eu nu, aparent!) si erau atat de multi ca nu mai aveau loc in ditamai acvariul...
Asa ca mi-a fost inabusit in fasa talentul de acvarist profesionist...


Si eu am cartea Caprarilor. Ma distreaza ca mai am doua, una din '77, si una din '85, plus asta din '2010. Difera TOTUL in ele. Plus ca in asta recenta, nu se mai da cu parul "interzis sa..", "neaparat sa.."
sunt luate cu penseta cuvintele "nutritionistii europeni spun ca...", "se pare ca...", "mai nou s-a constatat ca.."
comic!

gata. va las.
Roxx, UP e un desen animat cu un bunicut caruia ii moare sotia. De-a lungul vietii, visul lor a fost sa mearga intr-o mega-excursie-aventura, si au tot amanat din diverse motive. Iar acum el se duce in acea aventura pentru ea, calatorind cu casa trasa in sus de baloane. Si nu e singur (io-s trailerul, care te tine in suspans), si ajunge undeva, nu spun unde, iar acolo ii asteapta o gramada de aventuri
mie una imi place ff mult.
www.youtube.com/watch?v=qas5lWp7_R0&feature=fvwrel" target="_blank">Trailer adevarat

revin. Va pup pe toate!

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Cum va spuneam, tati a plecat in teambuilding, iar eu si flavia avem Movie-night. Pizza si UP. dar cu conditia sa doarma de pranz (incepe sa nu-i mai placa, si mereu trebuie sa cadem la niste invoieli).

acum am si eu pauza.
Felix a inceput sa se intoarca de pe spate direct pe burta in pozitia "in coate" si cu capul sus. Si de ieri, de cand ii reuseste, e atat de fericit... Si-asa radea incontinuu, acum mai are un motiv.
Si inca doua achizitii: isi prinde piciorul, si scoate niste sunete si chiote noi, sa-si testeze vocea.
Stiu ca sunt "obsolete" cu astea, dar la noi sunt inca noi

atat de la noi. mai intru indata! pupicei!

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

la multi ani ZIKI!

Noi suntem pe amoxacilina..si IO si Sonic....MI-E CIUDA DE MORSI acum a inceput sa si tuseasca..ce sa-i dau oare?..tusa uscata..nu poate dormi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

pe un forum pe care mai bantui eu din cand in cand, am cunoscut o mamica, foarte pertinenta in tot ce spune si careia ii place sa testeze de toate si sa aiba o parere despre toate, care are un blog:
Critico Mamica,
de pe care va las si voua linkul mai interesant pentru sezonul asta (tot ce scrie ea mi se pare interesant de studiat) - cel cu protectia solara

AICI

edit - ca tot vorbeati de scutecele: aici prima parte din 3

Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

SZ - cupiii vostri isi ridica fundul cand stau pe burta?

Dupa ce am privit cu invidie la copiii vostri care se intorc precum clatitele, mi-a venit si mie randul. Il pun pe spate, se intoarce pe burta imediat si incepe scandalul (se cearta cu salteaua, cu hipo, cu soarele, cu toata lumea). De cateva ore a descoperit ca daca tine picioarele sub el se ridica fundul si de atunci face ca bondarul. Nu-i cam devreme?


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina_m

Si inca o intrebare: fetele care dati LP, cate biberoane aveti?Eu am 8, dar vreau sa renunt la cele 4 bibe Avent ca imi mananca zilele (au inceput sa curga si fac prin casa numai lapte cand il agit) si raman cu 4 Tommee Tippee. Nu stiu cam cate sa mai cumpar in locul celor inlocuite, ca acum nu mai avem decat vreo 4 mese de LP.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica



Eu am doua de 125 (nu prea le mai folosesc pentru lapte, dar le pastrez pentru ceai) si trei de 260 - toate de la Avent. La batranete m-am prins si eu ca e mai bine sa pui capacul si sa agiti, in loc sa pui degetul pe tetina. Singura conditie e sa fie bine centrat. Cand amestec, il strang bine. Cand ii dau copilului biberonul il las mai putin strans, ca asa e modelul, daca e mai putin strans intra aerul si nu mai trebuie sa-i scoti tetina din gura. Eu ma impac bine cu ele.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput