Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(54)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina_m

Citat:
citat din mesajul lui Foxy-le

salutare.
intru in viteza, ca de obicei. doarme putin piciul. nu mai dureaza mult si face ochi.
Asa ca : deci e posibil ca de la CM sa se schimbe gustul laptelui? asta sa fie cauza pt are n-a mai supt??? fir-ar.... Asta e! De acum, e tarziu, ne dam pe papa.Ii plac chestiile intregi, sa le pape singur . ce sa-i fac, Capricorn voluntar am!
Ii plac nectarinele, mama, mama ce le mai roade! Dar cu toate fructele tot face kk cam tare si nu zilnic. Nu bea apa si nici ceai. cum sa-l fac se bea apa??? Please, ceva sfaturi...!
(cu cana oare?)
Mada- eu doar avent am bibe. 4. 2 mari, 2 mici. ma descurc cu ele.
de pus, n-am ce poze pune ca n-am descarcat. o sa fie tati pe acasa si face el zilele astea.
Nu mai stiu ce, mai citesc .Si asa nu-s izvor de intelepciune...
Va pup cu drag.

mami fericita de KRISTIAN
04,01,2011


Ce inseamna bibe mare 260 sau 330?
Eu am numai de 260 si la bibe de seara care are 210 apa + 7 masuri LP la care in curand voi adauga si cereale ... deja da pe afara. Imi trebe cel putin unul de 330.
Cu apa nu stiu ce sa iti spun ... al meu a baut din prima. Mai insista, ca oricum de cate ori i-l pui la gura trage o gura deci ia ceva. Nici al meu sa nu iti inchipui ca da pe gat un bibe ca de lapte. Bea max 60 ml/zi.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica



Scuze ca raspunsul nu-i grupat, raspund in timp ce citesc.
Mie mi-a zis sa pun 1 masura de cereale in prima seara, 2 in a doua... Asta merge in biberon. Pe cereale scrie 25 g de cereale in 160 ml lapte - iese un terci, il dai cu lingurita, nu cu biberonul. E ca o mamaliga mai moale, ca grisul cu lapte... Mai mult de 2 masuri de orez in lapte il ingroasa prea tare - parerea mea. Deci n-ai avea de ce sa schimbi biberonul.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Dolores...mersic mult, toti sunt superbi, niste comori! de cereale ce sa mai zic
Madalina...si eu tot canita cu cioc moale de la Avent, de vre-o doua saptamani i-am dat-o. pana acum a lins-o, molfait-o de abia acum a inceput sa mai traga cate o gurita si doar atunci cand suntem afara si se trezeste din somn, pe post de tzitzi dar o guritza asa, mai insist.
Foxy...la noi functioneaza para , daca lipseste o zi nu face kk, adoua zi foarte greu si plange.Apa ii dau cu linguritza dupa ce papa, ca altfel nu bea inca, poate te ajuta
Roxx... frumos ce ai surprins tu acolo!
Irinuka...ce distractie pe el, super, imi e drag de mor cum papa el singurel, eu nu am fost curajoasa , bravo!
Tunde..bafta multa, tinem pumnii
De la ora unu tot scriu la mesajul asta...de o ora ma chinui sa-l adorm, nu stiu ce a avut..acu doarme mai butonez si io...sa continuam
Missmj...si al meu suge mai des noaptea, nu stiu daca de foame , mai degraba de sete, dar ce sa-i fac ma conformez, nu vreau sa-i umplu burtica cu altceva, oricum nici nu bea. Nici eu nu-s impacata cu ideea de ai congela mancarica, mai aleas ca am timp, e mult mai buna proaspata, daca aveam o casa de copii mai ziceam.
Citisem si eu schema de diversificare, de la Roxx parca, toate bune pana la sare, la o prima cautare cam ce am gasit aici
Fragrant... m-am distrat copios la patania cu acvariul Interesant ce zici despre alergii, lui Matei i se intampla o chestie ciudata cand ii dau mar, dupa cateva ore apar bubutze rosii in jurul gurii care dispar pana a doua zi, plus ca refuza papa desi l-am amestecat cu diverse chestii, eu in sarcina nu am putut sa papa mere, vomitam. Sa fie alergie? ce zici?
Andri...ma bucur ca piticutza e bine
Ziki..la multi ani, un brat de
Loutzy..am uitat sa-ti spun ca ai fost o mireasa super , m-am indragostit, iar comoara voastra fara cuvinte
Zumzu..canita mea are sistem anticurgere, curge numai daca trage.
Roxx..felicitari pt kg
s-a trezit ma duc sa-i fac papa, cartofior dulce cu dovlecel si brocoli yamyy
va pupic, racoare va doresc!


*************************************************
Madutz
ingerashul meu iubit
de pruncutz mult dorit Matei Nectarie
"I-am cerut lui Dumnezeu sa-mi i-a durerea.Dumnezeu mi-a zis :''Nu, nu Eu trebuie sa ti-o iau ci tu trebuie sa o parasesti.''
I-am cerut lui Dumnezeu sa-mi dea rabdare .Dumnezeu mi-a zis:''Nu ,rabdarea apare in urma necazurilor,nu se ofera ,se castiga.''
I-am cerut lui Dumnezeu sa ma elibereze de suferinta.Dumnezeu mi-a zis:''Nu,suferintele te indeparteaza de ambitiile lumii si te apropie de mine.''
I-am cerut lui Dumnezeu sa-mi dea toate lucrurile de care am nevoie sa ma bucur in viata,Dumnezeu mi-a zis:''Nu,iti dau viata ca sa te bucuri de toate lucrurile."

endometrioza+mutatia MTHFR C677T heterozigota+A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Nu mai stiu cine a cerut reteta de paine postata mai demult de SIMO, uitati aci:


nu stiu exact cantitatile ca si gramaj..niciodata n-am facut dupa o reteta anume,dar fac asa :
cam jumatate de punga cu faina intr-un castron..pun sare peste si amestec..apoi fac gaura in mijloc si pun drojdie (jumatate de pachetel de drojdie proaspata inmuiat in apa caldutza pana se dizolva), un ou,ulei cam 50 ml,lapte tot cam 50. aluatul il smotococesc acolo pana nu se mai lipeste pe maini,cica atunci e gata(asa zicea bunica)..las si mai adaug apa pana aluatul e ok,las sa creasca cam o ora..sau mai puntin,depinde cum vad eu la ochi. . la crescut pana vad ca s-a dublat maglavaiztu..si pun la tava. ung tava cu untura si presar faina,iese coaja foarte moale si buna.


_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Ziki, La multi ani! (cascasem niste ochi ca stiam ca esti nascuta in aceeasi zi cu mine si nu-mi venea sa cred ca mi-am ratat propria aniversare ) Sa fii fericita, iubita, sanatoasa si sa ti se implineasca dorintele din noptile de Sanziene. Toate.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

La multi ani ZIKI de ziua numelui! Azi e ziua Quebecului avem liber, vezi inca un semn!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Multam' Mada
Mi-am facut o inghetata in casa si acu ma duc sa testez sa vad daca e buna sau nu.




Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

ziki - LA MULTI ANI! si un brat de sanziene; de ziua ta sarbatorim noi ziua quebecului; stam cu totii acasa; sa fie un semn?
eu cand imi pregateam dosarul de emigrare aflasem ca ziua mea cade in preajma sarbatorii zilei reginei (deci am weekend lung de ziua mea) si ca ziua canadei e ziua in care noi ne-am cununat civil; eu am luat toate astea ca pe un semn

gabi- ca simptom nu a fost numai plansul; a facut diaree (de 9 ori!!!) iar azi dimineata iar avea eruptie pe piele

eu tin de cateva zile un jurnal f precis; notez:
-ce mananc eu (si la ce ora)
-ce tratam iau (ora)
-ce papa sophic (ora)
-tratam sophic (ora)
-simptome sophic (caca, eczema, alte simpt si ora la care au debutat)

oricum, eu sunt extrem de vigilenta acum la diversificare; daca reactioneaza la un aliment, nu e musai alergie, poate fi doar intoleranta, sau pur si simplu imaturitatea aparatului digestiv care nu are inca toate enzimele necesare digerarii anumitor alimente;

dar, daca expui in mod repetat un copil la un aliment care ii "da reactii", atunci el isi poate dezvolta un raspuns imunitar la acel aliment; atunci imunoglobulinele incep sa isi fac de cap, si asa apar alergiile;

politica mea e cum vad o reactie nelalocul ei dupa introducerea unui aliment nou, retrag alimentul si incerc mai incolo, peste cateva sapt/luni.

mada - daca as fi in lucul tau as incerca sa ma asigur ca iritatia apare intr-adevar dupa mar; sa nu fie iritatie cauzata de salivare excesiva;
daca e totusi de la mar, eu l-as scoate pt o perioada;

exista un "protocol" de diversificare al bebelusilor cu predispozitie alergica care zice asa: inainte de introducerea unui aliment nou, se pune o cantitate mica de aliment pe obrazul copilului; astepti 20 de min, daca apar pete rosii, atunci renunti la aliment;
daca nu apar pete, atunci pui o cant mica pe buza inferioara, daca nici acum nu apare vreo reactie, atunci introduci alimentul;

ideea e ca daca produce o reactie la exterior, atunci sunt sanse mari sa produca o reactie si "la interior"

in cazul tau, s-ar parea ca exista o reactie la exterior, de aia eu l-as scoate din alimentatie pt o vreme;

mi-a mai atras atentia ca ai zis ca lui bebe nu pare sa-i placa marul si ca nici tu nu l-ai mancat in sarcina;
daca nu crezi in medicina alternativa, poti sa sari paragraful de mai jos, ca ce o sa-ti zic o sa sune a "cucu"

naturopatii cred ca noi ne nastem cu abilitatea de a alege alimentele care ne fac bine, si a le evita pe cele daunatoare;

de-a lungul timpului ne pervertim insa aceasta abilitate, suntem mai putin atenti la semnalele corpului, facem alegeri mai putin inspirate pt noi si sanatatea noastra. ne pierdem acea "inner awareness".
bebelusii insa, refuza instinctiv alimente pe care le simt ca "daunatoare"
si nu vb aici de refuzul initial, datorat noutatii gustului; e vb de un refuz repetat al unui aliment;

ca sa iti dau un exemplu; am zis ca ieri i-am dat banana sophiei; nu i-a placut deloc; a luat doar 2-3 lingurite mici, de ale ei; si asta la insistentele mele
si a avut si reactiile pe care le-am pomenit mai sus;

o sun azi pe homeopata si-mi zice ca banana e un aliment "rece" care e contraindicat in boli alergice si astm; naturopatii vorbesc de alimente "reci, calde si neutre"; iar alimentele au capacitatea de a exacerba sau inhiba anumite simptome; in cazul alergiilor, trebuie evitate alimentele reci ( si nu ma refer aici la temperatura, ci la tipul de energie pe care il degaja)

pe principiul asta, conform homeopatei mele, banana nu a fost alegerea cea mai inspirata in cazul sophiei;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

doloress- gand la gand cu bucurie

mayane - si sophic ridica funduletul si apoi se impinge in picioruse, inainteaza, iar ridica funduletul; face ca o rama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna

Robert e super miorlait
plus ca l a invatat frasu n brate, cum se trezeste el fuga sa l ia n brate
cum miorlaie un pic, el fuga si l ia n brate
si colac peste pupaza a cazut din pat azi,bine ca nu e inat patul...a cazut pe spate, a facut un soi de tumba si a aterizat pe spate

ziki de ziua ta

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Ziki, nu este obsolete". Mie mie se pare minunat cand un bebe reuseste sa faca cate ceva nou. La Multi Ani!
Cred ca mult suc de morcovi poate sa determine o colorare in galbui a pielii. De alte efecte negative nu stiu.

Sa va mai zic ce face si-al meu: de vreo doua saptamani lasa jucariile sa-i cada din manuta si sa uita dupa ele pe podea. Si a inceput sa se ridice in picioare cand il tine cineva in poala si se poate sprijini cu piciorusele pe ceva solid.
Si isi ridica si funduletul incercand sa inainteze de-a busilea. Ridica piciorusul, il flexeaza, doar-doar de-o reusi.

Ceai am folosit Baby Tee de la Teekane. I-a placut si lui si mie. Dar acum bem apa.

Bebelu, eu tin evidenta cu cat mananca de cand l-am adus acasa. Si chiar imi zicea sotul ca noi crestem copilul stiinfic :)

300 grame am luat si noi in ultima luna. Dar copilul e bine, vioi...oricum n-am cum sa-l indop.

Madalina, acum am citit ca intrebai "cate biberoane avem si nu "de care". Eu pana acum o sapt lucram cu 6 bucati (3x200ml, 3x 120ml), acum am 9. Sa spal si eu mai rarut. Si cand ii dau cereale ii fac 150 ml lapte + 2 masuri cereale.






Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput